Zaman değişti çocuğum

Zaman değişti çocuğum


Unutmadım… Bugün senin doğduğun gün çocuğum… Tam 18 yıl oldu. Aralık ayının ilk günüydü, hava soğuktu. Ve biz seni sevgi ile karşılamıştık…

Torun emek vermeden sevmeye hak kazandığın bir değerdir derler ama aslında bu verilen emeğin bir bereketi bir uzantısıdır çocuğum…

18 yaş hayatın en verimli ancak en kritik dönemidir. Siz bunu göremezsiniz fakat bizler tehlikenin ayak izlerini işitir ve tecrübelerimizi aktararak tehlikeyi bertaraf etmek isteriz. Nasihati pek sevmez ve kendi kendinize yetebileceğinizi zannedersiniz oysa hayat sizin gördüğünüzün ötesinde tehlikeler barındırır ve farkında olmadan mayınlı tarlalarda yürürsünüz çocuğum. O yüzden birkaç nasihatle senin yanında olmak istedim.

1-Gençliğinde yaşlılığı kendine yakıştıramaz ve zamana farklı bir anlam yüklersin. Otuzlu yaşlarda bir yakınınla karşılaşsan “ne kadar yaşlı” dersin. Zaman sanki gökyüzüne mıhlanmıştır ve hiç geçmeyecektir. Yaşlılığı çok uzağında görürsün. Genç ve dinamiksin çünkü. Ama unutma ki, her genç bir yaşlı adayıdır. Gençlik çabuk geçer ama yaşlılık meşakkatlidir o yüzden bir gün bir yıl gibi gelir. Bu meşakkatli günler için sevgi biriktir çocuğum. İyilik yap, iyilerden ol, ikramda bulun ve yıkılan gönülleri tamir et.

2-Gençlik döneminde sahip olduğu imkânların farkında olmuyor insan. Şimdilerde yaşamın en verimli çağındasın, sağlıklısın, güçlüsün, hayat dolusun. Sağlığının seni hiç terk etmeyeceğini sanırsın. Büyüklerin bitmek bilmeyen ağrıları, güçsüzlüğü ve hastalıkları sana çok manasız gelir. Yorulmak nedir bilmezsin. Gün boyu koşturur ve kendini çok zinde hissedersin. Ama sağlık sana bahşedilmiş bir imkândır, bir gün elinden kayıp gider. O nedenle zamanı iyi değerlendir, zihinsel potansiyelini ilmi çalışmalarla geliştir, kalbinin seni temsil eden bir değer olduğunu fark et ve hayata aklınla değil kalbinle bakmaya çalış.

3-Bu dönem akıldan ziyade hislerin ön plandadır. Kendini hayatın merkezinde görür ve her şeyin üstesinden gelebileceğini zannedersin, aklınla değil hislerinle hareket edersin. Mesela yaşadığın bir haksızlığı uzlaşarak çözmek yerine hemen agresifleşirsin, gençliğine güvenir fevri tavırlar sergilersin. Haram bir fiile teşvik edildiğinde aklınla duyguların arasında gider gelir ve çoğu zaman duygularına teslim olursun. Oysa akıl sana verilmiş bir imkândır, sen bu imkânı kullanarak doğruyu yanlıştan ayırt edebilmelisin.

Zaman geçer, sağlık gider ve ömür biter çocuğum. Baki olan imanındır, senin göğsünde taşıdığın gönül hazinendir, baki olan yaptığın iyilik ve ihsan kazandığın erdemlerdir. Ebediyete göçtüğünde sana eşlik edecek olan bunlardır, yani yaptığın iyilik ve ihsandır.

Zaman akıp gider ve yaşlılığın ayak seslerini işittiğinde maziye terk ettiğin hiçbir şeyi geri alamazsın. O yüzden zamanın hiç geçmeyeceği vehmine kapılıp rehavete kapılma çocuğum,  nasıl olsa gencim tövbe ederim deyip kirli sularda yürüme. Veda saati belli değildir, kimileri çocukluk döneminde, kimileri gençlik döneminde, kimileri ise yaşlılık sürecinde veda ederler hayata. Ve bir gün saatin çalacağını unutma, iyilik biriktirmeye devam et çocuğum.

Google+ WhatsApp