Oldurmazlar

Oldurmazlar


Pek âdetim değildir ama kendisiyle iddiaya girmeye hazırım. Hodri meydan! Buyursun söylesin, nesine diyorsa girelim.

Gerçi Kemal Bey’le daha önce iddialaşma sayılabilecek bir atışmamız olmuştu; hani şu kızı Zeynep Kılıçdaroğlu’nun ‘Buzgate’ skandalına konu olan evi nedeniyle. Unutuldu gitti, hatırlamakta fayda var.

Kemal Bey ‘kızımın 1+1 evini dillerine dolamışlar, küçücük bir ev, 70 metrekare. 100 bin doları getirene verelim’ demişti. Ben de ‘para hazır’ demiş ve evi Güneş Gazetesi adına satın almıştım.

Ev 70 değil 148 metrekare çıktı. 1+1 değil, 3+1’di. Demem o ki iddiayı ben kazanmıştım.

Neyse, biz dönelim şimdi asıl konumuza.

Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı olamaz.

O-la-bi-le-mez!

Oldurmazlar!

Nokta.

Bu arada keşke olsa, olabilse; gerçekten çok sevinirim. Ama olamaz.

Meclis’te bütçe görüşmeleri yapılırken Kemal Bey’e Ak Parti sıralarından ‘aday ol’ diye sataşmalar geldi.

Önce duymadı, sonra duymamazlıktan geldi ama ısrarla ‘aday ol aday’ diye sesler yükselince düşüncesizce bir cevap verdi. O cevap CHP sıralarını alkış-kıyamet coşturdu. Anlaşılıyor ki CHP’li milletvekillerinde Kemal Bey’in aday olamaması büyük bir yaraya dönüşmüş. O yüzden olsa gerek, Kemal Bey’in cevabı onları coşturdu.

Ama gelin görün ki Kemal Bey’in Ak Parti sıralarına dönerek verdiği bu cevapta coşacak hiçbir şey yok. Yalandan yere kendi kendilerini gaza getirdiler. Eminim Kemal Bey böyle bir şeye sebep olduğu için çok rahatsız olmuştur.

Hadi biraz daha açalım konuyu.

Ak Parti sıralarından ‘aday ol aday’ sesleri yükselince, Kemal Bey de ‘aday olup olamayacağımı kim söyledi size’ şeklinde bir soruyla karşılık verdi.

Dikkat buyurun lütfen ‘aday olup olmayacağımı’ demiyor. ‘Aday olup olamayacağımı’ diyor. Ben az yukarıda demiştim ya hani ‘oldurmazlar’ diye. O da işte tam olarak bunu söylüyor. ‘Oldururlarsa, olurum’ diyor.

Şimdi birileri ‘çok zorlama’ diyebilir, kabul! Sehven öyle söyledi, o ifadenin nereye gideceğini hesap edemedi.

O halde dönelim başa. İyi de Kemal Bey’in bu sözlerinde CHP sıralarını sevinçli bir telaşa sokacak ne var ki? Yahut başkalarının ‘Kemal Bey adaylığını açıkladı’ yargısına varmasına sebep olacak? ‘Adayım’ yahu ‘aday olacağım’ demiyor yahu. ‘Aday olup olamayacağımı kim söyledi size’ diyor. Yani bu cevaba yarın bir gün ‘hani aday olacaktın’ diye bir eleştiri yöneltilemez? Kaldı ki Kemal Bey yüzü hiç kızarmadan kendisini yalanlamayı başarabilen bir politikacı.

Bu arada geçmişte ‘partili cumhurbaşkanı olmaz, bu yüzden aday olmuyorum’ gibi bir yaklaşım sergilemiş kişidir Kemal Bey. Nasıl aday olacak Allah aşkına?

Olamaz!

Kemal Bey’in bütçe görüşmeleri esnasında sarf ettiği bu sözler olsa olsa ‘taciz-tecavüz’ tartışmalarını gündemden düşürmeye yarar.

O da belki.

Ve son bir not.

Ak Parti bilmiyorum fark etti mi? Kemal Bey’in adaylığı meselesi hem kendisi hem de CHP’liler açısından yumuşak bir karın. Kemal Bey adaylığı gündeme getirildiğinde panikliyor. Bahse girerim gazeteciler ilk fırsatta kendisine ‘aday olacak mısınız’ diye sorduğunda ‘bu konudaki tavrımı ilk günden ortaya koymuştum’ diyerek cevap verecek.

Var mısınız iddiasına? 

Google+ WhatsApp