Manevi Dayanışma Zamanı

Manevi Dayanışma Zamanı


Bir kıyamet sahnesini yaşıyor olsak da insanın insana ihtiyacı var. Şu dönemde insanın insana eli pek uzanamıyor. Yardımlaşma imkânları da sınırlı.

 

Herkesin yapabileceği bir şeyleri olmalı. Dünya yüzünde insanlar eşitlenmiş olsalar da varlıklı olanların elbette imkânları diğerlerinden farklı. İnsan dar gün için insanlığını gösterirse farklı olur. Kimin gücü neye yetiyorsa.

 

Şu zamanda yardıma koşan kim ne kurum olursa olsun engellenmemeli. Ulaşılamayan nice yer ve kimseler bulunuyor. Konum bakımından kimse kimseden üstün değil.

 

İnsanlık bir sınanma ile karşı karşıya. Herkes kendine, konumuna ve durumuna göre bir değerlendirmede bulunuyor elbette. Siyasal çekişmelerin zamanı ise hiç değil. Kimsenin fırsat kollamaya hakkı yok.

 

Kimse kimseye öğüt vermesin. Öğüt yerine yardım elini uzatması en iyi bir öğüt. Güç yetirilmiyorsa bile mutlaka yapılabilecek bir şeyler vardır.

 

Darda olanlara moral olmak gerek. İnsanın ruhunu karartacak, umutsuzluğa düşürecek her davranıştan kaçınılmalı. Bu süreç nasıl atlatılabilinir, ne yapılabilinir, kime ne düşer ona bakılmalı.

 

Zor bir dönem. Hayat durmuş gibi. Çark dönmüyor. Kuruluşlar kapandı, kepenkler ve işyerlerinin kapıları açılamıyor. Herkes birbirinden kaçıyor. İnsanın insana teması, yakın mesafede bulunması bile tehlikeli. Çünkü insan içindeki mikrobu dışa taşırıyor. Bu yeterince var.

 

Asıl zehir ve virüs insanın nefret mikrobudur. Başkasına belâ istemenin ne kadar tuhaf olduğu bir dönem. Çünkü belâ hemen herkesin kapısının eşiğinde duruyor. Kimse bundan vareste değil. İnsanın en çok bu dönemde kendini bir gözden geçirmesinde yarar var. Belki de insana en çok gerekli olan sevgi ve merhamet dilidir. Merhamet bir acınma duygusu değil. İnsanı anlayabilmedir. Şeytanlara eşlik etmenin yeri ve zamanı değil. Yapılacak çok şey var. Bu, sadece bugün için değil yarın için ve sürekli gerekli. Bu dönemin insana kazandıracağı duyguların kalıcı olması anlamlı olur. Yoksa nefret ve zehir dilli olmak, insanı diliyle ve kahırla öldürmek kadar ağır bir şey olmasa gerek.

 

İnsanların morale, duaya, sevgiye, birbirlerine ne çok ihtiyacı varmış, şimdi anlaşılıyor. Günün hayhuyundan kurtulunca yeni bir zamana yolculuk etme zamanı. Bu, uzun bir zaman alsa da yeniden başlamak için zorunlu ve gerekli.

 

Sosyal medya üzerinden edindiğimiz haberlerden sonra acılar insanı derinden etkiliyor. Şimdiye değin habersiz olunduğu, ya da kimsenin kimseyi ilgilendirmediği zamanlarda bu tür haberlerin hiçbir kıymeti yoktu. Artık öyle değil. Her haber bir uyarı, her uyarı can yakıyor.

 

Bu dünya böyle, bundan sonra da farklı biçimlerde yansımalar olacak. Bu büyük felâket insanlık için de bir uyarı. Hem kendilerinin yapıp ettikleri açısından hem de edecekleri açısından. İnsanlığa dünyayı zehir edenler şimdi dünya kendilerine zehir olmuş durumda. Kendi güçlerinin üzerinden bir gücün varlığı nasıl de tedirgin etti insanlığı. En beklenmedik kimseleri. Bir virüs türü dünyayı kasıp kavuruyor. Zaman zaman bu ve benzeri uyarılar oluyor. Bundan kırk yıl önce köyümüzde yaşıyorken bir ara böcekler, kımıllar ve benzeri varlıklar bölgeyi istila etti. Geniş bir bölge olan ormanlar yemyeşil iken adım adım kararmaya başladı. Yapraksız kaldı. Onlara karşı önlem alınacak bir güç de yoktu. Bu, yerel bir durumdu. Bugün küresel bir durum ile karşı karşıya bulunuluyor.

 

Elbette bu durum derin izler bırakacak ve bir gün bitecek. Acıları kendi dünyalarında yaşayanlar bunu kolay atlatamayacak. İnsan en sevdiklerinden bir anda oluyor. Gidiyor, defin olunuyor. Hiçbir şey yapılamıyor. Helallik dilenemiyor, son görevler yapılamıyor.

 

Sabırla, birbirimize iyilik ve güzellikler dileyerek, gücümüz yettiğince yardımlaşalım. Gönül alalım, gönül kırıcı olmayalım. Sözcüklerimiz sevgi yüklü olsun. Merhamet diliyle olsun.

Google+ WhatsApp