Koronalı günlerde oruç

Koronalı günlerde oruç


Hayatın ne sürprizleri var, ne günleri yaşıyoruz şu sıralar. Belki de ilk kez yaşanır hâliyle kalacak ya da zaman zaman yaşanacak. Dünya ruhunu kirleten teknolojinin, acımasızlıkların neler yaptırtacağını bilemiyoruz. Dünya hırs ve tamahı insanların ruhlarını iyice kararttı. Bundan sonra benzer durumlar tekrar yaşanır mı bilinmez. Fakat ilk kez insanlık bir bütün olarak karantinada, dış dünyadan soyutlanmış durumda.

 

Sokağa çıkamıyor. Toplu ibadetler birlikte yapılamıyor. Aile içinde küçük topluluk ve cemaatler olabiliyor ancak. Aile bireylerinin bile birbirine en yakın oldukları zamanları. Öyle olmasına karşın ev ortamında bile insanlar birbirinden kaçıyor.

 

Böyle bir şey olabileceği söylenseydi inanılmazdı, söyleyenin absürtlüğüne, saçmalığına ya da deliliğine hamledilirdi. Dünyayı saran bu durumun hayırlı sonuçları da olabiliyor demek ki. Her şeyde bir hayır ya da şer olduğunu biliriz. Bunu ancak sonuçlarından çıkarabiliyoruz.

 

Oruç, bireysel bir ibadet. Bir aile ortamında, bir toplumda birlikte tutulsa bile bireysel. Ramazan ayında hayat bir başka coşkulu olur. Birliktelikler yoğunlaşır. Bireylerin birlikteliği topluluğa dönüşür. İftarlar, namazlar, teravihler bunlar birlikteliğe dönüşenleri. Bu sefer böyle olmuyor. Kâbe, camiler, mescitler kapalı. Cenaze namazları ancak üç beş kişiyle kılınabiliyor.  Helallikler dilenemiyor, taziyeler yapılamıyor. Bunlar dışa dönük ibadetler ve yaşama kuralları.

 

Evler oruçla birlikte birer ibadethaneye büründü böylece. Hayat âdeta bütün yönleriyle bireyselleşti. İlk kez İslâm milleti eve kapanarak oruç tutacak. Hiçbir enerji harcamadan, terlemeden ve yorulmadan. İş hayatı durdu. Fabrikalar, atölyeler, üretime veya tüketime dayalı işyerleri kapalı.

 

Bu oruç ayında içe dönük, iç derinliğe yönelerek yaşanacak.

 

Elbette yeryüzünde, köylerde ve kimi yerlerde normal hayatın seyri devam edecek. Bu, bu dönem için bir istisna. İnsanlık ibadeti de bir sınama ile yaşayacak. Daha çok mu sarılacak, kendini verecek? Evet, verecek çünkü zihin hiçbir şeyle meşgul olamayacak. Ticari hayatın, tüketimin, sokak karmaşasının dışında, sadece kendisiyle baş başa. Eşya kendisini meşgul etmiyor. Arabalar, çek ve senetler, ödemeler gibi. Bir de tasarruf dönemi. Evde tüketebileceği kadarını tüketiyor. Kredi kartlarının bir kıymeti yok. Cebindeki para kıymetli.

 

Yaşanan doğal bir hayat. Ne bir fazlalığı ne bir eksikliği var.

 

Hemen bütün Müslümanlar kendiliğinden bir itikâf hâli yaşayacak.

 

Müslümanların ibadetleri ve hayatları özel, kuşatıcı ve etkileyici. Bütün ibadetlerin ortak kimi özellikleri var. Bireyler yoğun bir biçimde yaşıyorlar. Değişmeyen bir hayat anlayışı. Namaz kılma günün bütüne yayılıyor. Oruç, imsaktan iftara hayatın içinde. İnsanı disipline ediyor. O ruh ile gününü geçiriyor.

 

Şu günlerde daha anlamlı ve daha derinlikli bir ibadet hayatı yaşanacak. İnsan kendini daha çok verecek. Aile ortamındaki bireyler gün boyu oruçlu hâli birlikte yaşayacak. Her devinim, söz ve davranış gözler önünde. Herkesin gözü birbirinin üzerinde.

 

İnsanlar oruçlu iken sokağa çıkamadıklarından, zamanı geçiremediklerinden gün boyu bir şeyler yapabilme arayışında oluyor

 

Zamanın değeri buradan da anlaşılıyor. Her an değerlendirilebilir. İnsan isteyince zamanı çok verimli hâle getirebilir.

 

Müslümanların en azından ibadet olarak bir faaliyetleri ve eylemleri var. Bunlar bile insan için bir nimet. Zamanın kıymetini bilme bakımından.

 

Bu oruç ayında yepyeni bir başlangıç olacağı muhakkak. Oruç evleri kuşatacak. Sokakların sessizliğine rağmen evlerde hayat çok canlı seyredecek. Ev içinde aile bireyleri cemaat olabilirler. Sohbetler, kitap etütleri, hadis okumaları, mesnevi okumaları yapabilirler. Bu çok özel durum çok daha özel hâle getirilebilir. Oruç bereketi ve rahmetiyle.

Google+ WhatsApp