Kemal bey bin pişman

Kemal bey bin pişman


En büyük pişmanlığı Muharrem İnce'yi aday yapmakmış Kemal Kılıçdaroğlu'nun. Yakın bir dostuna içini dökmüş, dert yanmış. 'Nasıl böyle bir hata yaptım' diye sızlanmış. Ben 'yakın dost' diye kodlayayım kendisi anlasın.

 

Tahmin ettiğiniz üzere haber kaynağım 'CHP'li bir yurtsever'!

 

Konumuz Kemal Bey'in Muharrem İnce'yi aday yapma pişmanlığı değil. Mesele, neden pişman olduğuyla ilgili. Zira bu kısım çok mühim. Şimdi sıkı durun! Kemal Bey 'keşke o gün ben aday olsaydım' demiş.

 

Ne yalan söyleyeyim haklı!

 

Temel ilke şudur. Bir partinin genel başkanı o partinin cumhurbaşkanı adayıdır. Nokta. Bu ilkeyi vaktiyle yani aday olmadan önce Muharrem İnce de dillendirmişti. Lakin aday olunca unutuverdi.

 

Peki Kemal Bey o gün niçin aday olmadı da bugün bunun pişmanlığını yaşıyor? Cevabı belli; cesaret edemedi. Hem seçilemeyeceğini biliyordu hem de sonrasında genel başkanlık koltuğunu bırakmak zorunda kalacağını.

 

Şimdi ise bin pişman!

 

Neyse biz gelelim asıl meseleye. O gün Erdoğan'ın karşısına çıkmaya cesaret edemeyen Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugün cesareti tam. Yazın bir köşeye 2023 seçimlerinde CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu.

 

Ne Ekrem ne de Mansur?

 

CHP yönetim katında bunu bilmeyen yok. Akşener'in İstanbul Belediye Başkanı'nı Fatih'e benzetmesi kendisi açısından tam bir skandaldı. Acemice hatta cahilce sarf edilmiş bi sözdü. Kendisi de farketti lakin iş işten geçmişti. Duyduğum kadarıyla CHP'den de usülünce bir uyarı gitmiş kendisine. İYİ Parti'de de sıkıntıya sebep olmuş.

 

Bu arada Millet İttifakı ister Ekrem'i isterse de Mansur'u aday yapabilir. Bunu söylememin sebebi şu; bana ne! Trollere duyurulur.

 

Dönelim yeniden asıl konumuza.

 

Kemal Bey CHP'nin adayı. Demem o ki kafanız karışmasın. Yani Millet İttifakı'nı değil.

 

Birinci turda Millet İttifakı'nın ortak adayı olmayacak!

 

Ya ne olacak?

 

Kılıçdaroğlu, Akşener, Davutoğlu, Babacan ve HDP'den bir isim kendi partileri adına yarışa girecek. Buna ittifak dışından Muharrem İnce'yi de ekleyebilirsiniz. Hatta birkaç ismi daha. Şayet Erdoğan birinci turda ipi göğüsleyemez ise seçim doğal olarak ikinci tura kalacak. İşte Millet İttifakı'nın ortak adayı da o zaman belli olacak.

 

En çok kim oy alırsa ikinci turda Millet İttifakı'nın ortak adayı olarak Erdoğan'ın karşısında o yarışacak. Kılıçdaroğlu ise Kılıçdaroğlu yahut Akşener belki de İnce. Bugünün şartlarında tahmin etmek gerekirse bu kişi Kılıçdaroğlu olur. Yani ilk turda bana kalırsa en çok oyu Kılıçdaroğlu alır.

 

Yeri gelmişken hatırlatmakta fayda var. Kemal Bey son günlerde KHK'lı FETÖ'cüleri affedeceğini sıkça tekrarlıyor ya, sebebi bu işte. HDP'nin oylarını da FETÖ'nün oylarını da kendisi almak istiyor. Bugünden tahmin etmek güç ama kanımca HDP seçime girmeyebilir. Boykot ediyoruz ayağına Kemal Bey'in arkasına geçebilir.

 

İşte dananın kuyruğunun koptuğu yer de tam burası. Böyle olursa Kemal Bey birinci turda her şartta en çok oyu alan isim olur. Millet İttifakı'nın diğer adayları beni bağışlasınlar ama figüranlıktan öteye gidemezler. Yalandan yere seçime girmiş olurlar.

 

İYİ Parti cephesi şimdi kara kara bunu düşünüyor. Akşener'in birinci turda en çok oy alan isim olması için formül arıyor. O halde yukarıda iddia ettiğim bir hususun hilafında yani kendimle çelişen bir varsayımda bulunayım.

 

Diyorum ki, acaba Akşener İmamoğlu'nu gaza mı getiriyor?

 

Öyle ya Akşener'in birinci turda en çok oyu alan isim olabilmesi için CHP'nin İmamoğlu marifetiyle bölünmesi gerekiyor. İmamoğlu Kılıçdaroğlu'na rağmen aday olursa Akşener aradan sıyrılabilir. Siyasette bazen akla hayale sığmayacak işler olur, o yüzden mantık aramayın. Aklınızın bir köşesinde tutun yeter.

 

Akşener HDP'yle olan mesafesini istemeye istemeye de korumak zorunda. Korumaz ise tabanı tepki gösterir. Korursa oylar Kılıçdaroğlu'na gider. FETÖ'nün İYİ Parti'yi bugüne kadar nasıl desteklediğini biliyoruz. Vaktiyle Koray Aydın da söylemişti zaten. Ama o destek şimdi CHP'ye kaydı. FETÖ'cüler Kılıçdaroğlu'nun 'Cumhurbaşkanı olursam sizi affedeceğim' sözleriyle umutlandılar. Akşener böylesine tehlikeli sularda rol çalmaya cesaret edemiyor. İyice köşeye sıkıştı.

 

Henüz gün yüzüne çıkmasa da Millet İttifakı'nda çatırdamalar başladı..

 

Yakında kılıçlar nasıl çekilecek hep birlikte göreceğiz?

Google+ WhatsApp