İşgalcinin medyaya karşı savaşı

İşgalcinin medyaya karşı savaşı


Siyonist işgal güçlerinin Filistin halkına yönelik yürüttüğü savaşın önemli bir boyutunu da medya alanıyla ilgili savaş oluşturmaktadır. 

 

İşgal güçleri medya savaşını iki yönden yürütmeye çalışıyor. Birinci olarak kendilerinin kirli yüzünü ve zulmünü ifşa eden medya organlarına darbe vurmaya, yine bu yönde çalışan medya mensuplarına saldırmaya çalışıyor. İşgal ordusu savaş uçakları 15 Mayıs Cumartesi günü öğle saatlerinde, Gazze şehrinde bulunan ve başta El-Cezire ile  ABD merkezli haber ajansı Associated Press (AP) olmak üzere çok sayıda yerel ve uluslararası medya kuruluşunun ofisinin yer aldığı 12 katlı El-Cela gökdelenini yerle bir etti. Gökdelende basın organlarının ofislerinin yanı sıra birçok doktorun da muayenehanesi bulunuyordu. İşgalci bu binanın boşaltılması için apartmanda çalışma ofisleri bulunanlara bir saat süre tanıdı ve ardından üzerine havadan bomba yağdırararak bütün binayı yerle bir etti. 

 

Böyle bir saldırı yani özellikle basın organlarının ofislerinin ve doktorların muayenehanelerinin bulunduğu bir binanın hedef alınması tam anlamıyla savaş ve insanlık suçuydu. Ama siyonist saldırganların arkasında duran Biden, Merkel gibi iyice arsızlaşmış siyasi liderlere göre İsrail yine haklıydı. Muhtemelen onların anlayışına ve bakış açısına göre siyonist işgalcinin, kendisinin vahşi yüzünü dünya kamuoyuna lanse eden medya organlarını da etkisiz hale getirme hakkı vardı! 

 

İşgalci katil dün yani 19 Mayıs sabahı da Gazze’deki Aksa’nın Sesi Radyosu’nda spiker olarak çalışan Yusuf Ebu Hüseyin’in evine saldırdı. İşgalci bu saldırıyla ilgili önceden uyarı yapmadığı için gazeteci Ebu Hüseyin de evinin enkazı altında kalarak hayatını kaybetti. 

 

İşgal güçlerinin medya organlarına karşı böyle doğrudan askeri savaş yürütmelerinin sebebi gerçekleri kamuoyuna yansıtmaya öncelik veren basın organlarının faaliyetlerinden rahatsız olmalarıdır. Tabii bu arada, bazı medya organlarını cezalandırmak veya çalışmalarını engellemek için yerine göre çok fazla sorun yaşamadıkları birtakım medya organlarının ofislerini de imha edebiliyorlar. Çünkü siyonist terör yerine göre kendisinin kirli yüzünü veya planlarını açığa çıkaran bilgileri imha edebilmek için bir topluluğu veya büyük bir binayı, bir oteli bile tamamen yok etmekten çekinmez. Bunun birçok örneği var. En bariz örneklerinden biri de henüz İsrail işgal devletinin kuruluşunun ilan edilmesinden önce, siyonistlerin muhtelif terör örgütlerinin çatısı altında faaliyette bulundukları sırada Kral Davud Oteli’nin havaya uçurulmasıdır. Siyonist terör örgütlerinin bu otele korkunç bir saldırı düzenlemelerinin sebebi, o zaman Filistin’i işgal altında tutan İngilizlere ait istihbarat örgütünün siyonistlerin Irgun adlı terör örgütünün bazı eylem planlarıyla ilgili olarak ele geçirdikleri bazı belgeleri oraya götürmeleriydi. Siyonist terör o belgeleri imha etmek için oteli yerle bir etti ve o olayda 96 kişi öldü, 45 kişi yaralandı. Ölenlerin 17’si de yahudiydi. 

 

Şu anki siyonist işgal rejimi de o zaman bütün bu terör eylemlerini gerçekleştiren siyonist terör örgütlerinin ittifakıyla ilan edilmiş bir gayri meşru hakimiyettir. Terör ve vahşet konusunda zihniyeti, tutumu, politikası hiç değişmemiştir; değişmesi de beklenemez. Siyonist işgal rejiminin kuruluşunun üzerinden geçen 73 yıllık zaman süreci bunu şüpheye mahal bırakmayacak şekilde gözler önüne sermiştir. 

 

Savaş ortamlarında basın mensuplarının hayatlarının güvence altına alınması uluslararası anlaşmaların bir gereğidir. Ama tabii işgalci siyonist hiçbir konuda sorgulanmadığı gibi basın mensuplarını kasten hedef almak, basın organlarının ofislerini imha etmek suretiyle işlediği suçlardan dolayı da sorguya çekilmiyor. Burada da küresel emperyalizmin ikiyüzlü ve siyonist vahşetten yana tutumuyla karşı karşıyayız. 

 

Medya savaşının önemli bir boyutunu da işgalci hesabına propaganda ve direnişi yıpratma faaliyeti oluşturuyor. Bu konuyu da inşallah müteakip yazımızda ele alacağız. 

Google+ WhatsApp