İnsan anladığı ve anlaşıldığı insanda çiçek açar/1

İnsan anladığı ve anlaşıldığı insanda çiçek açar/1


Allah münezzeh ruhundan, ruh vermekle şeref verdi insana. Tanışalım, anlaşalım diye Allah değişik renkler verdi bana, sana. Muhatabın kim olursa olsun, önce onu anlasana. Dünya geçilmiyor anlamadan, anlaşılmadan savaşana!

 

Farklı renklere, ırklara, meşreplere mensubiyetimizin maksadı; taarruz değil, teâruftür. Rabbimiz uyarıyor:

 

“Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır.” (Hucurat Sûresi/13)

 

Asrımızda insan anlamadan, anlaşılmadan hemcinsiyle, kâinatla boğuşuyor. Bunların hepsinin de ortak noktası farkında olmadan âhirete koşuyor. Gel gör ki, dünya sırtında, nice insan taşıyor; kimi yaşarken ölmüş, kimi ölmüş yaşıyor. Keyfiyet keyfe feda edildi, kalite bitti baba katili alkışlanıyor. İnsan annesinden doğarken yaşlanıyor!

 

İslâm’ın hâkimiyetine, dünyayı tek başına yönetmesine son verildiği günden bu yana insanların bencilleştiği, birbirini umursamadığı kör bir çukurdayız. Birbirimizi tanımadıkça, anlamadıkça gafletin derin uykusundayız.

 

Biz Müslümanlar vasat, şahid, hayırlı bir ümmet olarak insanların derdine derman, zalimlerin idamına fermanız. Çünkü her birimiz insanlar için birer ihsanız.

 

Anlaşılmak her insanın arzu ettiği fıtri bir şeydir. “Sen ne kadar konuşursan konuş, anlatabildiklerin karşındakinin anladığı kadardır.” Kendisini anlamayanın başkası tarafından anlaşılması zordur. İnsanın kendisine, hemcinsine karşı yabancı yaşaması cehennem ateşinde yanmak kadar kordur.

 

“Ey iman edenler! Bir topluluk bir diğerini alaya almasın. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da diğer kadınları alaya almasın. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Birbirinizi karalamayın, birbirinizi (kötü) lakaplarla çağırmayın. İmandan sonra fasıklık ne kötü bir namdır! Kim de tövbe etmezse, işte onlar zâlimlerin ta kendileridir.” (Hucurat Sûresi/ 11)

 

İnsan mânânın sultanı, madde ona oyuncak. İnsan insana değer verirse ona açılır nurdan bir kucak!

 

İnsan olarak birbirimizin yurdu olursak; gönül surlarında gedik açarız. Gül diyarında gülce koku saçarız!

 

Anlamak başlamaktır, anlaşılmak yaşamaktır. Anlamadan başlayamazsınız, anlaşılmadan yaşayamazsınız.

 

Anlaşılmak, duygularda renk bulmaktır. Empatiden sempatiye, sempatiden de empatiye geçiş yapmaktır. İmkânları önceliklere göre kullanmaktır. Başka bir ifadeyle paylaşmanın bedeline katlanmaktır.

 

İnsanın okunması, anlaşılması gereken bir Allah âyeti olduğunu unuttuğumuz günden bu yana isyan fidanlarını yüreklerde büyüttük. Sevgi tohumlarını kan gölünde çürüttük. Hayal dünyasında kalarak cebren ve hileyle kendi indi hükümlerimizi hep başkasının üzerinden yürüttük.

 

Bir yürek fatihi, “Düşmanlarım kayırdı, dostlarım (!) sattı beni. Geçmişe bir sünger çekip yüreğinden söküp attı beni” diye feryad ediyor. İşte bu; anlamadan, anlaşılmadan yola çıkmanın faturasıdır. Anlamadan, anlaşılmadan kıymet biçerek yola çıkan allame-i cihan da olsa o bir akıl fukarasıdır!

 

Allah kabul eder mi insanın insanlığa isyanını? Hayra yorumlamak zor ümmetin bunca zulmün karşısındaki nisyanını!

 

Hayat yolculuğunda anlamakla dağıtılır şek ve şüphe bulutları. Anlaşılmak ise, yürek başkentlerine götürür umutları!

 

Allah’ın eseri her insan özeldir. İnsan insana karşı ihsanla güzeldir. Bursalı Tâlip  Muhammed Bey der ki: “Çeşm-i insaf kadar kâmile mizan olmaz. Kişi noksanını bilmek gibi irfan olmaz.”

 

Anlamaya ve anlaşılmaya önem veren insan, kendi menfaatlerini başkalarınınkinden üstün ve önde tutmaz. Yanlış hocasından da, şeyhinden de, babasından da gelse asla yutmaz.

 

Hayat bir sınavdır; birbirlerini anlayan ve anlaşanlar kazanır imtihanı. İmtihanı kazanmış olanlara bayramdır ölüm anı!

 

İnsanın insanda çiçek açması, kalbine denk bir kalp bulmasıdır. İnsanın insana iyilik taşımasıdır. Şunu bilelim ki; dünya bir imtihan yeri, biz sefaya gelmedik. Ağlayanla ağladık, biz gülenle gülmedik. Biz, bizi anlamayanlarla yola çıkınca muradımıza ermedik.

 

Yüreklerinde nasır oluşanlar, anlamadan ve anlaşılmadan yol arkadaşlığı yapanlardır. Hayatının çiçekleşmesi için insan zengini değil, dengini bulmalı, kalbine denk bir kalp kendi kalbine sunmalı.

 

Bugün anlamadan ve anlaşılamadan birisiyle sırf güzelliğinden, zenginliğinden dolayı evlenirseniz, yarın başınızı nedamet taşlarıyla kırmanız kaçınılmaz olacaktır. Usulden ayrılanın vusulü olmaz.

 

Duygularınıza kapalı olan, özlemlerinize savaş açan, sevgi yerine etrafa kin ve kibir saçanlarla, mutlu bir gelecek kuramazsınız. İnsan için huy güzelliği asil mayası. Müslümanın tarihine yansımış terbiyesi, hayâsı!

 

İnsanın insanda çiçek açması, kin ve nefretten kaçmasıdır. Anlar ve anlaşılırsa her insan diğer insanda bir çiçek. Toprakta açılan çiçekler gibi bu bir gerçek! 

Google+ WhatsApp