Gençliğin geleceği

Gençliğin geleceği


Akan bir hayat var. Değişen koşullar, yaşananlar ve yaşanacaklar ister istemez ilgi alanı.

Hayat sevgi üzerine kurulu. Aile bağları, insan ilişkileri, karşı cinslerin birliktelikleri ve hayata atılmaları. Akan ve durmayan sular gibi. Kimi zaman deli dolu, kimi zaman durgun ve kendi hâlinde.

İnsan sorumluluğumuz her zaman için var. İnsanın insandan uzaklaşması, tek tipleşmesi önemli bir sorun. Yeme, içme, giyim ve davranış kültürü tek tipleşiyor gençlerde. Bu sadece ülkemiz için değil insanlığın genelini ilgilendiren bir durum.

İnsanımızın kültür toprağında elbette bir mayası bulunuyor. Her şeye karşın asla umutsuz değiliz. Yeter ki bu zamanda var olan maya ile birlikte yeni zamanı, dönemi ve dilini iyi kavramada geçiyor.

Fakat mayayı bozan birçok neden var. Toplumun siyasal ayrışmaları, çıkar ayrışmalarına neden oluyor. Hiçbir çevreyi doğrudan hedef almıyoruz. Çünkü bu topraklarda birbirimizden farklı renklere, tonlara sahibiz. Bunları bir arada tutma ve yaşatma önemli. Yoksa kesimlerin kesin ve katı sınırlar içinde tutulması zarar veriyor. İnsanlık olduğu yerde durmuyor.

Gençliğin büyük kesiminin hayata veya geleceğe umut bağlamaması sorunu var. Kendini rastlantılara bırakmış gidiyor. Boşlukta, sorumsuz âdeta savruluyor.
Gençliği birbirine yakın bir düzlemde tutmak, ama nasıl? Uzun bir süredir bunun üzerinde düşünüyoruz.
Zaman zaman tepkiler almıyor değiliz. Bunu salt olumsuz anlamında ifade etmiyorum. Belli yaş gruplarından farklı tepkiler. Göz ardı edilmemesi gereken bir gençlik var. Bu gençlik ister “Y”, ister “Z” gençliği olsun birbirinin devamı. Hiçbir şey birden oluşmuyor.

Onların dilini yakalayabilme nasıl sağlanır. Daha öce onların “suyunda” gitme ifadesini kullandım. Birlikte yol alırken birlikte bir yöne doğru da gitme. Onları bu hayatın içinde tutma, kendimizde onlarla birlikte olabilmeyi sağlama. Onlara sorumluluk yükleme, şans tanıma, anlamaya bakma.
Öğretmenler gençlere en yakın olanlar. Bir yandan onları eğitirken bir yandan onlarla birlikte nasıl bir yol tutulabileceğini en iyi bilenlerdir. Ama şöyle bir durum var. Bir toplumu birlikte olmayı sağlayan en temel durum adalet ve hakkaniyet. Bunun sağlanması gerekiyor. Bir genç, gelecekte kendisine haksızlık yapılmayacağı inancında olabilmeli.

İnsanlık geçmiş zamanlarda da değişik hâller yaşadı. Dönemler gelip geçici. Bundan sonra bizi nasıl bir dönemin bekleyeceğini kestiremiyoruz.
İnsanlığı bekleyen en tehlikeli durum insanlığın renklerini yitirmesi ve tek tipleşmesi. Ülkemizin de önemli sorunudur bu. Küresel anlamda tik tipleşirken yerel anlamda da böyle bir sorun var. İnsanlığın üzerinde bir baskı bulunuyor. Salt iktidar muhalefet sorunu değil, âdeta toplum ideolojik bir baskı altında.
Kişiliklerin belirginleşmesi, sorunlarla birlikte olacağı kesin. Her insan bir değerdir. Her değer özel bir değer olarak yaklaşma, onlar ile birlikte yol alma.

Yaş farkı ister istemez algı sorunu var. Bir nesne karşısında belli yaş üzerindekilerin algı ve kavramaları sınırlı. Gençler ise deyim yerindeyse âdeta nesnelerle oyun oynar gibi oynuyorlar, sörf yapıyorlar. Gençler bocalamıyor, anında yeni hayata intibak oluyor. Bu psikolojik bir gerilime neden olabiliyor. Onlarla birlikte yeni hayatı kavramada zorlanılsa da birlikte olmayı göze almak gerekiyor.

Nesnelere olan intibakları onların güvenini artırıyor. Bu durum karşısında büyüklerin bocalamalarını görüyorlar. Bu, bir fark oluşturuyor. Güven duygusu onları güçlü kılıyor. Güvenle birlikte hızlı koşuyorlar. Onların hızına yetişmede güçlük çekiliyor. Başını alıp giden gençler, daha cesur, daha özgür ve sorgulayıcı oluyor. Onların çok da düşünmeye zamanları yoktur. Düşünenlerle hızlı yaşayan gençler arasındaki denge sevgi, dil ve hakkaniyettir.

Google+ WhatsApp