Damat

Damat


Tüm dünya ABD’deki başkanlık seçimlerine odaklandı.

 

‘Biden mı Trump mı kazanacak’ sorusu üzerinden bahis tezgahları kuruldu?

 

‘ABD’de iç savaş’ beklentisi doğdu.

 

‘Ya Trump kaybettiği halde koltuğu bırakmazsa ne olur’ diye soruldu?

 

‘ABD askeri darbe yapar’ diyenler oldu.

 

Uzun lafın kısası dünya piyasaları ABD’deki olası bir siyasi krizi satın aldı. Hal böyle olunca dolar da euro da uçuşa geçti.

 

Türkiye’nin de yaşadığı bundan ibaretti aslında. Bir başka ifadeyle dolar ve euronun anormal artışı, Türkiye’de bir kriz beklentisinden değil, ABD’deki çalkantıdan kaynaklanıyordu.

 

Daha başka sebepler de sıralanabilir ama konumuz bu değil. Günün sonunda Biden kazandı, uluslararası piyasalar da çarçabucak bunu satın aldı. Dövizdeki tırmanış hem durdu hem de geri gelmeye başladı. Ve de tüm dünyada. Bu durum tam da Berat Albayrak’ın istifasına denk düştü.

 

İstifanın ardından ilk iş günü piyasalar açıldığında döviz ve altın fiyatları düşüşe geçti. Peki, ne dediler?

 

‘Damat gitti ekonomi düzeldi’!

 

Kimlerin dediğini biliyoruz. Niçin dediklerini de.

 

Oysa bir anayasa kitapçığı fırlatıldı diye Türkiye ekonomisi ne hale gelmişti değil mi? Şimdi bu pencereden bakıldığında ülkenin Maliye Bakanı istifa ediyor, bir gün boyunca o koltuk boş kalıyor, istifası kabul edilecek mi edilmeyecek mi bilinmiyor ama piyasalar rahatlıyor! Ekonomik kriz çıkmıyor, devalüasyon olmuyor, faizler yükselmiyor…

 

Akıl alacak iş mi şimdi bu?

 

Tabii ki değil!

 

Dahası Türk ordusu dört bir cephede savaş veriyor. Ülke yediden yetmişe Covit-19 ile boğuşuyor. Pandemi nedeniyle turizm gelirleri dip yapıyor.

 

Yetmezmiş gibi bir de küresel güçler Türk ekonomisine saldırıyor. Bunlara rağmen ekonomik göstergeleriniz dünyanın birçok gelişmiş ülkesine nazaran çok daha iyi.

 

Ama ‘damat’ başarısız!

 

Çünkü ‘damat’ diye kavramsallaştırıp, iktidarın yumuşak karnı hale getirdikleri Berat Albayrak’ı şeytanlaştırmak üzerine bir siyaset yürütüyorlar. Hem içeridekiler hem de dışarıdakiler. Zira ‘damat’ onlara istediklerini vermiyor.

 

Berat Albayrak damat olduğu halde Maliye değil de Enerji Bakanı olsa idi bugün kahramandı. Kabul; doğalgaz yatakları keşfetmiş olması nedeniyle yine küresel güçlerin hedefi olacaktı lakin hiç değilse içeride bu kadar saldırıya uğramayacaktı.

 

Örnek diğer damat Selçuk Bayraktar.

 

Evet, denediler. Ona da saldırmak istediler ama ters tepti. Ortada İHA varken SİHA varken bu mümkün olmazdı.

 

Doğu Akdeniz’de, Karadeniz’de doğalgaz arayan o gemiler Berat Albayrak’ın çabasının ürünüdür. Hiç şüphesiz bulunan doğalgaz rezervleri de. Demem o ki Enerji Bakanlığı’na devam etseydi durum farklı idi.

 

Neyse!

 

Biz şimdi gelelim asıl meselemize. Dövizi Türkiye’yi terbiye etme aracı olarak kullananlara milletçe direnmez isek geleceğimiz kararır bilesiniz.

 

Türkiye bölgesel aktör olma iddiasından, Mavi Vatan’dan vazgeçsin saldırılar durur. Suriye’de PKK terör devleti kurulmasına göz yumsun saldırılar durur. Kıbrıs’ı satsın, Azerbaycan’a sırt çevirsin saldırılar durur.

 

Örnekleri çoğaltmayacağım. Ama bunları yaptığı gün ortada Türkiye diye bir ülke kalmaz. Zaten istedikleri de bu.

 

Biden’ın seçilmesine sevinmelerinin sebebi de bu! Biden gelecek, Erdoğan’ı dövecek, iktidarı anahtar teslim Türk muhalif liderlere verecek böylece tüm dertler bitecek.

 

Yazık!

 

Ve son bir not.

 

Şimdi çıkmışlar utanmadan sıkılmadan şunu diyorlar:

 

‘Damat gitti ekonomi düzeldi, Erdoğan da giderse Türkiye uçuşa geçer’.

 

Bunu diyen ahmaklar ne dediklerini de bilmiyorlar?

 

Hani ekonomi çok kötüydü? Hani batmış, bitmiştik?

 

Allah bunların şerrinden muhafaza etsin hepimizi.

 

Âmin.

Google+ WhatsApp