Ben nasıl okudum

Ben nasıl okudum


Kesin altında bir çapanoğlu vardır’ diyenlerden değilim.

Takıyye yapıyor’ yaftalamalarına karşıyım.

Ben bunların cemaziyülevvelini bilirim’ şeklindeki geçmişe dönük atıflara aldırış etmem.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Hamas’a selam, direnişe devam’ irtifasına ulaşan intifadasını değerli bulurum.

Hamas ihvandır’ hakikatini böylesine kısacık bir zaman diliminde kabullenmiş ve İhvan konusundaki tavrını değiştirmiş olmasını alkışlarım.

Tamam; bundan tam 40 yıl önce merhum Necmettin Erbakan’ın Konya’daki Kudüs’ü Kurtarma Mitingi, CHP tarafından yerden yere vurulmuş, Erbakan ‘Humeyni tetikçisi’ ilan edilmişti. Tam 6 gün sonra da 12 Eylül darbesi gerçekleşmişti.

Lakin CHP’nin ‘Humeyni tetikçiliği’ eleştirisinden, Hamas kutsayıcılığına varan bu değişimini tabii ki sarıp sarmalarım.

Evet; 31 Ocak 1997 gecesi RP’li Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız’ın düzenlediği Kudüs Gecesi nedeniyle tanklar Ankara sokaklarında balans ayarı çekmişti. Bir ay kadar sonra da 28 Şubat darbesi gelmişti. CHP’nin bu süreçteki etkinliğini, darbeye verdiği desteği düşünürsek, bu radikal değişim ve dönüşümü Kudüs davasına sunacağı katkı nedeniyle yadsımam.

Kılıçdaroğlu ve CHP’sinin Mavi Marmara karşıtlığını tabii ki unutmak mümkün değil. Erdoğan’ın Filistin davasına verdiği desteği, İsrail televizyonuna çıkarak eleştirmesini de. Dahası Türkiye’yi İsrail’e şikâyet etmesini de.

Ama bugün Mavi Marmara organizasyonunu yapanlarla kol kola girmesini, daha da ileri götürüp sarmaş dolaş olmasını şüphesiz sevinçle karşılarım.

Kılıçdaroğlu’nun Kudüs Mitingi’nde sarf ettiği ‘Trump’ın açıkladığı sözde barış planı yüzyılımızın Haçlı seferidir’ şeklindeki sözlerini de CHP’nin zihinsel dönüşümü açısından ziyadesiyle önemserim.

Başkan Erdoğan’ın CHP’deki bu keskin dönüşüm karşısında ‘Biz yıllardır bunu söylüyoruz. Yeni mi akılları başlarına geldi’ şeklindeki olası bir serzenişine zerre pirim vermem.

Zira geçmişin muhasebesini yapmak, Kemal Bey’in deyimiyle ‘Haçlı saldırısı altındaki Türkiye’ için fayda sağlamaz.

Sanırım Kemal Bey ve CHP’sinin dönüşümü bununla da sınırlı kalmayacak. Yakında yine Yenikapı meydanında, Şehit Mursi mitinginde kalabalığa Rabia işareti yaparken de göreceğiz kendisini.

Ve son bir not.

Erdoğan gerçekten büyük bir siyasetçi.

Günün sonunda AK Parti’ye benzemeye çalışan bir CHP ve Erdoğan’ın tezleriyle siyaset yapmaya kalkışan bir Kılıçdaroğlu var ortada.

Bir başka ifadeyle Erdoğan CHP’yi de Kemal Bey’i de dönüştürmeyi başardı!

Haklılığı muarızları tarafından bile kabul edilmek zorunda kalınmış bir lider şüphesiz daha da güçlenmiş demektir.

Demem o ki, bir şeyin aslına olan itibar her zaman daha baskındır.

Google+ WhatsApp