BAE ve Türkiye arasındaki ‘uzay diplomasisi’ ilgi çekti!

BAE ve Türkiye arasındaki ‘uzay diplomasisi’ ilgi çekti!

2020 yılında işgalci İsrail’le yakınlaşma politikaları nedeniyle gündemden düşmeyen ve büyük tepki çeken Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasında ‘uzay diplomasisi’nden söz ediliyor.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank‘ın BAE’nin Mars’a başarılı bir şekilde uydu göndermesinden dolayı kutladı.

Buna karşılık BAE’nin İleri Teknolojiden Sorumlu Devlet Bakanı Sarah el Amiri de Türkiye’ye uzay çalışmalarında başarı dilemesi BAE medyasında yankı uyandırdı.

İki BAE gazetesinde aynı başlık

BAE merkezli El Beyan gazetesi, iki bakanın sosyal medyada, uzay araştırmaları konusunda birbirini ve ülkelerini tebrik etmesine ilişkin grafikli haber hazırladı. “Uzay diplomasisi” başlığının kullanıldığı haberde iki tarafın birbirini uzay yolcuğu için tebriklerine yer verildi.

Bakanlar arasındaki diyaloğu haberleştiren bir başka gazete El Haliç oldu. El Haliç de El Beyan gibi “uzay diplomasisi” başlığını seçti.

Abu Dabi hükümetine bağlı, İngilizce yayın yapan The National News gazetesi de Türk ve BAE’li bakanlar arasındaki tebrikleşmeyi sayfasına taşıdı. Gazete haberinde “Türkiye ve BAE’li bakanlar Twitter üzerinden uzayı keşfediyor” başlığını kullandı. The National News, haberinin arka planında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023’te planlanan uzay yolcuğu hakkında daha önce yaptığı açıklamalara yer verdi.

BAE’nin ana akım medya kuruluşlarından El İttihad gazetesi de bakanların tebrikleşmesini sosyal medya hesabına taşıdı. Gazete, her iki bakanın Twitter mesajlarının yer aldığı bir multimedya haberi yayımladı.

Siyaset profesöründen ‘değerli diyalog’ yorumu

BAE’nin Dubai kentinde bulunan Siyaset Bilimi Profesörü Abdulhalik Abdullah, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Varank ile Amiri arasındaki diyaloğu “değerli” olarak tanımladı. Abdullah, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın BAE’yi Mars’a uydu göndermesi vesilesiyle tebrik ettiğini ve bunun küresel bir bilim olarak kabul edildiğini yazdı. BAE’li siyaset bilimci, Amiri’nin de Varank’a daha hoş tebriklerde bulunduğunu kaydetti.

Varank, İngilizce mesaj ile kutlamıştı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, BAE’nin “Umut” adı verilen uydusunun Mars yörüngesine başarılı bir şekilde yerleşmesi vesilesiyle bir tebrik mesajı yayımlamıştı. Twitter hesabından İngilizce paylaştığı mesajında BAE’yi kutlayan Varank, “Uzaydaki her yeni keşif, uluslararası iş birliğini artırıp dünya barışının çıkarına hizmet ediyor. Üzerinde uzun bir dönemdir çalışılan BAE’nin Umut Misyonu, övülmeye değerdir. Tebrikler” ifadelerini kullanmıştı.

BAE’li Bakandan Türkiye’ye başarı dileği

Bu açıklama üzerine BAE İleri Teknolojiden Sorumlu Devlet Bakanı Sarah el Amiri de sosyal medyada Varank’a teşekkür etmişti. Amiri, Türkçe yazdığı mesajda şu ifadelere yer vermişti: “Uzay araştırmalarının her zaman pek çok keşfe aracılık ettiğine ve kolektif insan anlayışımızı geliştirdiğine inanıyoruz. 2023’te Türkiye’ye başarılı bir keşif yolculuğu diliyorum. Bu çalışmanın bölgenin uzay araştırmalarına katkı sağlayacağına inanıyorum.”

İktibas Dergisi

Google+ WhatsApp