Azgınlığı onu zelil olmaktan kurtaramadı

Azgınlığı onu zelil olmaktan kurtaramadı


Siyonist işgal rejimi 10 Mayıs akşamı Gazze’ye yönelik olarak başlattığı geniş çaplı saldırıda iyice azgınlaştı. Amacı Filistin direnişini kısa sürede yıldırmak ve teslim olmaya zorlamaktı. Çünkü karşılıklı çatışmaların ve Gazze tarafından füze atışlarının uzun süre devam etmesi durumunda İsrail’in ve işgal toplumunun buna tahammül edemeyeceğini biliyordu. Bu arada başta ABD ve Almanya olmak üzere küresel emperyalizmin başını çeken zulüm devletlerinin de kendisine sınırsız destek vermesinin bileğini güçlendireceğini umuyordu. 

 

Ama Filistin direnişi, tüm küresel emperyalizmin işgalci siyonistin arkasında durmasına ve işgalcinin de hiçbir insani değere saygı göstermeden, hiçbir insaf sınırı tanımadan saldırmasına rağmen kararlılıkla mücadele etmekten taviz vermedi ve gevşeklik göstermedi. 

 

Filistin direnişinin işgalciye vurduğu darbeler bu kez çok daha etkili oluyordu. Çünkü füzeler artık kuzeyde Tel Aviv’i aşmış, güneyde Eilat’a kadar ulaşmıştı. Ben Gurion Havaalanı’na sefer planı yapan birçok havayolu şirketi seferlerini iptal etmek zorunda kaldı. Hayfa limanının bile risk altında olduğu görüldü. Pek çok yerde fabrikalar durdu, işgalciler sığınaklarda yaşamak zorunda kaldı. Zorunlu ihtiyaçlarını temin amacıyla sığınaklardan çıkabilmek için Filistin direnişinin saldırılarını geçici bir süre durdurup kendilerine insanî amaçlı olarak mühlet vermesini beklemek zorunda kaldılar. İşgalci siyonist, Gazze halkına yönelik saldırılarında böyle bir mühlet tanıma işlemi yapmayarak gece, gündüz demeden, yaşlı çocuk, kadın erkek ayırmadan kesintisiz saldırılara devam etti. 

 

Ama işgal rejimi başbakanı Netanyahu, olayların böyle sürüp gitmesinin kendisinin de siyasi geleceğini ciddi tehlikeye sokacak boyutlara doğru ilerlemesine neden olacağını fark etti ve görünüşte ABD Başkanı Joe Biden’ın teşvikleriyle, Mısır’ın aracalığıyla “şartsız ateşkes”e razı olmak zorunda kaldı. 

 

İşgal rejimi başbakanı Netanyahu ateşkesten sonra yaptığı açıklamada saldırının Hamas karşısında dengeleri değiştirdiğini ve sadece mevcut durumda değil gelecekteki faaliyetlerinin de kontrol altına alındığını iddia etti. Oysa bu tamamen saçmadır. Dengeleri değiştiren Filistin direnişi olmuştur ve işgalci yaşananlardan çok ağır bir ders çıkarmak zorunda kalmıştır. Filistin direnişini zorlamanın kendisine de pahalıya mal olacağını işgalci, bir kez daha üstelik bu kez çok daha büyük darbeler alarak hissetmiştir. 

 

İşgalci siyonist 2014 Savaşı’nı tam elli gün sürdürmüştü. O zaman çok daha büyük bir yıkım gerçekleştirmiş ve 1600’den fazla masum insanı hunharca katletmişti. Ama bu kez Filistin direnişini teslim olmaya zorlayıncaya kadar operasyonu sürdürmekte kararlı olduğunu başta iddia etmesine rağmen 11. günde ateşkese razı olmak zorunda kaldı. Çünkü Filistin direnişinin bu kez Askalan’a ilk sekiz gün içinde, 2014’teki elli günlük savaş süresince attığının üç katı kadar füze attığını bizzat siyonist medya itiraf etti. Yine siyonist medyanın itirafına göre 1948’de işgal edilmiş yani “İsrail” olarak tanımlanan bölgeye atılan füzelerin sayısı dört bini bulmuştur. İsrail ekonomisi tamamen kilitlenmiş, birçok yerde hayat durmuştur. Ayrıca bu kez direnişin 1948 Toprakları’nda, Kudüs’te ve Batı Yaka bölgesinde de yoğun bir şekilde etkisini göstermesi işgalci saldırganı iyice zorlamıştır. Buralardaki eylemler Filistin direnişinin birlik ve bütünlük içinde, işgale karşı yekvücut olduğunu göstermiştir. 

 

İşgalci Netanyahu, kara operasyonu cesareti gösterememesini izah için “bir maceraya girmek istemedik; onun yerine daha etkili yolları tercih ettik” diye konuştu. Daha etkili olarak ne yaptın? Masum insanların evlerini, altyapı tesislerini, gökdelenleri, camileri ve medya kurumlarını vurdun. Kundaktaki bebekleri, hamile kadınları öldürdün. Ama kara operasyonunun neye mal olduğunu 2014 savaşında görmüştün ve bu kez göğüs göğüse çarpışma cesareti gösteremedin. Bu alçaklıktır. Ama bu alçaklık seni zelil olmaktan kurtaramadı. 

Google+ WhatsApp