Ateş yağmuru altında bayram

Ateş yağmuru altında bayram


İslam âleminin mübarek Ramazan ayını tamamlayıp bayramı idrak ettiği bu mübarek günde, Filistin halkı siyonist katillerin vahşi saldırılarının verdiği acı ve ızdırapları bütün derinliğiyle yaşıyor. O yüzden maalesef biz de bayramı buruk bir şekilde karşıladık. Siyonist katil yine tüm Müslüman halklara bayramı zehir etti. 

 

İşgalci siyonistler bunu ilk kez yapmıyor. Özellikle Müslümanların sevinç ve mutluluk günlerini onlara zehir etmek için planlı saldırılar ve katliamlar gerçekleştiriyorlar. Bunu sadece siyonist katiller yapmıyor. Onların arkasında duran ve bu derece vahşi, sınır tanımaz olmaları için güç veren küresel emperyalizm de yapıyor. 

 

Hatırlanacağı üzere ABD işgal güçleri Irak halkına mübarek Ramazan ayında ve bayram günlerinde attıkları füzelerin üzerine “bu bir Ramazan hediyesidir” veya “bayram hediyesi” diye yazıyorlardı. Yani inananların inanç ve değerlerine saldırmak, bu değerlerinden dolayı onları aşağılamak ve mutluluk günlerini tam anlamıyla hüzün günlerine çevirmek, küfür ve zulüm ehlinin özel zevkidir. 

 

Siyonist katiller de Ramazan’ın girmesiyle birlikte özellikle Kudüs ve Mescidi Aksa’da zulüm ve şiddeti artırdı. Şeyh Cerrah Mahallesi’nde mağdur edilen ailelerin evlerini tahliye için talimat verdiler. Sonra da normalde işgal rejiminin derin güçleri tarafından beslenen, şımartılan ve yönlendirilen fanatik yahudi grupların “Kudüs Günü” dedikleri 10 Mayıs’ta Mescidi Aksa’ya geniş çaplı baskın düzenlemek için büyük kampanya yürütmelerine imkân tanıdılar. İşgal rejimi, onların baskınlarının engelleneceğine dair hiçbir güvence vermediği için Kudüs halkı ve özellikle 1948 bölgesindeki Filistinliler Mescidi Aksa’da ribat tutmaya başladı. 

 

Filistinlilerin Mescidi Aksa’yı canla başla savunacağını gören işgalci, 10 Mayıs’ta fanatik yahudi grupların rotasını değiştirmek ve onları Aksa’ya sokmama kararı almak zorunda kaldı. Bu tabii ki Filistin halkının verdiği mücadelenin bir zaferiydi. Ama işgalci katiller bunu içlerine sindiremedi ve bu kez silahlı güvenlik güçleri Mescidi Aksa’da toplanan kalabalığa vahşice saldırdı. Bu saldırılarda insanlara çok iğrenç bir şekilde işkence ettiler. Saldırılar yüzünden Mescidi Aksa ve çevresinde beş yüzden fazla kişi yaralandı. Aralarında gözlerini kaybedenler, durumları çok ağır olanlar vardı. 

 

Sonrasında Mescidi Aksa’yı savunmak veya burada itikaf için toplanmış olanlara işkence etmek, onları burayı terk etmeye zorlamak amacıyla bu kutsal mabedi kuşatma altında tutmaya ve saldırılara devam ettiler. 

 

Buna karşı Filistin direnişi de işgal güçlerinin bu saldırıları karşısında eli kolu bağlı kalamayacağını, Kudüs halkının direnişine destek vereceğini ve işgalcinin yaptığı zulmün bedelini ödemek zorunda kalacağını bildirdi. İşgal rejiminden Mescidi Aksa üzerindeki kuşatmasını tamamen kaldırmasını, buradakileri rahat bırakmasını ve saldırılara son vermesini isteyerek aksi takdirde kendisinin de harekete geçeceğini bildirdi. 

 

İşgalcilerin saldırılarına devam etmeleri üzerine Hamas’ın askeri kanadı durumundaki İzzettin Kassam Birlikleri 10 Mayıs Pazartesi akşamı Kudüs’ün batı kesimindeki bazı İsrail hedeflerine füze saldırıları düzenledi. Bunun üzerine işgalciler meclis toplantılarına son vermek ve sığınaklara girmek zorunda kaldı. 

 

İşgalcilere şartsız destek veren, onların Mescidi Aksa’da ve Kudüs’te sergiledikleri vahşeti normal karşılayan Biden yönetimi ise Filistin direnişinin füzelerini “kabul edilemez” bularak tepki açıklamaları yaptı. Bu da siyonist katillere destekte ABD’de zihniyetin değişmeyeceği konusunda daha önce dile getirdiğimiz gerçeği bir kez daha teyit eden gelişme oldu. 

 

İnşallah gelişmelerle ilgili tahlil ve değerlendirmelerimize devam edeceğiz.

 

Taziye: Akit Medya Grubu’nun yöneticilerinden ve Akit Tv Yönetim Kurulu Başkanı muhterem Osman Nuri Karahasanoğlu beyin eşinin vefatı hepimizi üzdü. Yüce Allah’tan vefat eden hanımefendiye rahmet ve mağfiret, başta Osman Nuri bey olmak üzere tüm aile efradına ve yakınlarına da sabır, ecir ve başsağlığı diliyorum. 

Google+ WhatsApp