10 büyükelçi Kavala açıklamaları nedeniyle bakanlığa çağrıldı

10 büyükelçi Kavala açıklamaları nedeniyle bakanlığa çağrıldı

10 ülkenin Ankara büyükelçisi, Osman Kavala’nın serbest bırakılmasına ilişkin açıklamaları nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

AA’nın diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda’nın Ankara büyükelçileri, Osman Kavala’nın yargılandığı davayla ilgili açıklamalarından dolayı Bakanlığa çağrıldı.

Adı geçen büyükelçilikler, sosyal medya hesaplarından, Osman Kavala hakkında devam eden davanın, Türkiye’de demokrasi ve hukukun üstünlüğüne gölge düşürdüğünü ileri sürerek, Kavala’nın serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

Büyükelçilerin, bu sabah Bakanlıkta olmaları bekleniyor.

ABD Büyükelçiliğinin dünkü açıklaması

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Kavala’nın AİHM kararları doğrultusunda serbest bırakılması talebini yazılı bir açıklama ile internet hesabından yayınlamıştı. 10 ülkenin adı anılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

“Osman Kavala’nın tutuklanmasının üzerinden dört yıl geçti. Davanın, farklı dosyaların birleştirilmesi ve beraat kararından sonra yeni davaların yaratılması yoluyla sürekli geciktirilmesi, Türk yargı sisteminde demokrasiye saygıyı, hukuk devleti ve şeffaflık ilkelerini gölgelemektedir.

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri olarak Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleriyle ve milli kanunlarıyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz."

İktibas Dergisi

Google+ WhatsApp