Zaman akar

Zaman akar


Sevdiğiniz bir işi yaparken motivasyonunuz yükselir, neşeniz yerine gelir ve emeğiniz sevgiye, neşeye dönüşür, yorgunluğunuzun farkına dahi varamazsınız. Neşeli olduğunuz anlarda zaman o kadar hızlı geçmiştir ki, başınızı kaldırdığınızda taze bir sabahla karşılaşır ve hatıraların gölgesine çekilirsiniz. Sevdiğiniz insanlarla vakit geçirmeniz ve sevdiğiniz bir işle meşgul olmanız sevgiye yakınlaştırır sizi ve kendinizi hiç tahayyül etmediğiniz bir noktada bulursunuz. Gökyüzünün rengi açılır, ağaçlar yeşile döner, acılar küllenir ve zamanın nasıl geçtiğini anlayamazsınız. Günler, aylar, yıllar geçmiştir ve kendinizi tatlı bir uykudan uyanmış gibi hissedersiniz. Ve başınızı arkanıza çevirdiğinizde gördüğünüz şey umut olur, neşe olur, başarı olur… Neşenizin yerinde olduğu vakitlerde zaman bahar yağmuru gibi akıp gider. Siz ise sevgi tadında geçen yılları hatıralarınız arasına kaldırır ihtiyaç hissettikçe açıp yeniden okursunuz.

 

Kendinizi iyi hissettiğiniz anlarda vakit çok hızlı geçer, acıya maruz kaldığınız anlarda ise zaman adeta mıhlanır ve uzadıkça uzar. Böyle durumlarda dakikalar, saatlere, günlere, aylara ve yıllara dönüşür ve kendinizi bir kapana sıkışmış gibi hissedersiniz. Acı zamanı uzatır, zaman acıyı büyütür ve yola dualarla devam edersiniz. Acı büyüdükçe zaman uzar ama hamdolsun ki, böyle durumlarda kendinizi Allah’a çok daha yakın hisseder ve acıyı duanın gücü ile savarsınız.

 

AKRABALIK İLİŞKİLERİ RUHEN GÜÇLENDİRİR

 

Yüce dinimiz akrabalık bağlarının güçlendirilmesini esas alır ve bu sistemin korunmasını kuvvetle tavsiye eder. Müslüman halklar doğal olarak kurulan bu bağları korumanın bir ibadet olduğuna inanır ve itina gösterirler. Bir arkadaşınızla bir dostunuzla ilişkileriniz hayatınızın belli bir noktasında başlamıştır ve verdiğiniz emek ekseninde devam etmektedir. Allah’ın sizin için bahşettiği akrabalık bağları ise doğal olarak kurulmuştur ve siz kan bağınız olan kişileri doğduğunuzda başucunuzda hazır bulursunuz. Dünyaya geldiğinizde sizi şefkatiyle kucaklayacak bir anne-baba ve koşulsuz sevecek bir akraba grubu ile karşılaşır ve onların desteği ile dünyaya uyum sağlarsınız. Aileniz ve yakınlarınız hayatınızın birinci halkasında yer alır ve size kendinizi güvende hissettirirler.

 

İbni Haldun akrabalık olgusunu, Allah’ın insanların birbirlerine destek sağlamaları için bu dünyaya mahsus olarak bahşettiği bir sistem olarak görür ve ahiret yurdunda böyle bir şeye ihtiyaç olmayacağını belirtir. Resulullahın kuvvetle vurguladığı akrabalık ilişkileri, gizli bir sigorta gibidir, insanlar doğal olarak kurulan bu sistem sayesinde birçok ihtiyaçlarını karşılarlar. Akraba ilişkilerine önem veren Müslümanlar sorunlara bireyselci bir yaklaşımdan ziyade birleştirici, özümseyici ve paylaşımcı yöntemle ele alır ve çözüme ulaşırlar.

 

Akrabalık ilişkileri bireylere hem maddi hem de manevi kazanımlar getirmiştir. Nitekim yapılan araştırmalarda bu noktada hassasiyet gösteren kişilerde stres, kaygı ve depresyon gibi sorunların daha az görüldüğü ortaya çıkmıştır. Nitekim akraba ilişkileri manevi kazanımlarının yanında fertleri hayatın getirdiği boğucu atmosferden, monotonluktan, çözümsüzlükten uzaklaştırarak yenilenmelerine ve güçlenmelerine yardımcı oluyor. Akrabalık bağları bireyleri hem kişisel olarak olgunlaştırıyor hem de ruhen güçlendiriyor.

Google+ WhatsApp