Yüzyılın komplosuna son hazırlıklar

Yüzyılın komplosuna son hazırlıklar


Yüzyılın komplosuna son hazırlıklar

 

 

Küresel emperyalizmin başını çeken ABD’nin hazırladığı ve Filistin davasını tamamen tarihe gömmeyi, siyonist işgalin ise kazıklarını iyice sağlamlaştırmasına imkan vermeyi amaçlayan, “Yüzyılın Anlaşması” adıyla gündeme getirilen komplo planının piyasaya sürülmesi için son hazırlıklar yapılıyor. 

Komplo planının takibini ABD Başkanı Trump’ın yahudi asıllı damadı ve müsteşarı Jared Kushner yürütüyor. Ramazan sonrasında kamuoyuna açıklanmasının muhtemel olduğu dile getirildi. Ramazan şartlarının böyle tehlikeli bir planın tartışılması açısından uygun olmayacağı düşünüldüğünden Ramazan sonrasına bırakıldığı tahmin ediliyor. O yüzden bu sıralarda içeriği hakkında zihinlerin hazırlanması için bazı işaretler verilmeye, tepki yoklamaları yapılmaya çalışılıyor. 

Büyük çaplı bir oyun oynanması amaçlandığından içeriği şimdiye kadar kamuoyuna açıklanmadı. Bununla birlikte bu anlaşmayla esasta nelerin amaçlandığı hakkında bazı sinyaller verildi. Hakkında yorumlarda bulunanlar amaçlar konusunda genellikle aynı şeyleri söylemekle birlikte bu amaçlara ulaşılması için ne tür formüllerin masaya konulacağı konusunda farklı tahminlerde bulundular. Bu şekilde farklı tahminlerde bulunulması da belki plan hakkında zihinleri hazırlamaya çalışanların, tavır yoklaması yapmak amacıyla irtibatlı oldukları medya mensuplarına farklı bilgiler vermelerinden kaynaklanıyor olabilir. 

Tabii önemli olan planın kamuoyuna açıklanması değil uygulamaya geçirilmesi. Filistin sahasında faaliyet yürütenlerin hiçbir kesiminin böyle bir plana onay vermeyeceği dolayısıyla planın onlarla pazarlık yoluyla hayata geçirilmesinin mümkün olmadığı biliniyor. O yüzden onlarla pazarlık yoluyla değil de onlara dayatma yöntemiyle planın hayata geçirilmesi için şartların oluşturulmasına çalışıyor. Bunun için de Arap dünyasındaki etkin devletlerin ve rejimlerin aktif rol alması isteniyor. En başta da Suudi Arabistan’dan yararlanılmaya çalışılıyor. 

ABD, Suudi Arabistan’ın bu plana şartsız destek vermesi ve Filistinlileri de yerine göre havuç, yerine göre de sopayı göstererek bu anlaşmaya razı olmaya zorlaması için çok cüretkâr hareket etmeye yöneltiyor. Son günlerde Trump’ın Suudi Arabistan’a yine yüklenmesinin, “bizim desteğimiz olmasa sizin saltanatınızın ayakta durması mümkün değildir” tarzında mesajlar vermesinin en önemli sebeplerinden biri de Yüzyılın Anlaşması konusunda kendisinden istenecekleri itirazsız yapmasını sağlamaktır. 

Suudi Arabistan’ın, Filistin Yönetimi olarak nitelendirilen Mahmud Abbas yönetimini söz konusu anlaşmayı kabule ikna için 12 milyar dolar yardım teklif ettiği haberlerde yer aldı. Abbas eğer ki tabandan gelecek tepkilerden çekinmese bu anlaşmayı tartışmak için masaya oturmayı kabul edebilir. Ama kendi örgütünün mensuplarından bile sert bir tepki olacağını tahmin ediyor. Çünkü plan Filistinlilerin bugüne kadar savunduğu tüm ilkeleri yok saymayı, Filistin davasını tamamen tarihe gömmeyi, Kudüs’ü pazarlık konusu yapmaktan çıkararak tamamen siyonist işgalin kontrolüne vermeyi ve işgal rejiminin başkenti olarak kabul ettirmeyi, yahudi yerleşim merkezlerinin boşaltılmasıyla ilgili tartışmalara son vermeyi ve buraların işgal rejimine ilhak edilmesinin önünü açmayı, mülteci durumundaki Filistinlilerin yurda dönüş dosyalarını tamamen kapatmayı ve onları yaşadıkları ülkelerin vatandaşlığına geçirmeyi, iki devletli çözüm formülünü ise zihinlerden silmeyi ve Filistinlileri tamamen işgal rejiminin tahakkümünü kabule zorlamayı amaçlıyor. 

Bu derece tehlikeli bir oyunda kullanılmak Suudi Arabistan’ın da gözünü korkutuyor. O yüzden ABD şimdiden onun iplerini sağlamlaştırmaya çalışıyor. Fakat şunu söyleyelim ki bu davanın tarafı Suudi Arabistan değil Filistin halkıdır ve Filistin halkı kesinlikle bu oyuna razı olmayacaktır. Bu halkın direnişi devam ettiği sürece de oyunun hayata geçirilmesi mümkün olmayacaktır. Ancak önemli olan bu mücadelede Filistin halkının direnişine destek verilmesidir. 

 

 

yeni akit

Google+ WhatsApp