Yol istikameti ve dava bilinci

Yol istikameti ve dava bilinci


Her insanın bir yolu var, kendi tercihine bağlı olarak. Her insanın bir yürüyüş tarzı ve yöntemi var. Her insan bir bireydir, bir başınadır. Bir başınalık bir toplum içinde yeterli bir durum değil. Çünkü insanın insana gereksinimi var, dayanışma ve birlikte olma. Aileden başlıyor bu durum. İnsanın varlık gerekçeleri aile ile.

 

İnsan insansız olmuyor. İnsanların varlık nedenleri elbette çok köklü. Bizler Müslüman olduğumuzdan elbette ki temel değerlerimiz ve inancımız gereği Allah’a ve kitabına iman ediyoruz. Hak olan üzere olma yol tercihimiz. Bu inanca bağlılık dava bilincimiz. Kur’an iyilikler ve doğrular önerir. Yol yanlışlarına işaret eder. İnsanların sakınmasını diler. Tercih insanların. Yani yol seçimi ve tercihi insanın oluyor. her insan kendinden ve yolundan sorumlu.

 

Yol istikameti ve bilinci Müslüman’ın eylem alanı. Olması gerekeni. Bulunduğu yol üzerinde iyilikler ve güzellikler ile olması.

 

Her insanın bir yol amacı var. Kimi, kısa ve kestirmede yol tercihi ile kazanımlar edinmek istiyor. Bunun kendine göre kabulleri var. Dünyalık olanın elbette sınırları olmaz. Dünyalık, dünyevilik veya bugünün tanımıyla sekülerlik sınır tanımaz. Kazanımlarına ne katarsa kendisi için kârdır.

 

Bir Müslüman için temel ölçüler ve sınırlar var. Sınırları kendisi belirleyemez. Daha doğrusu helal ile haram, yasak olanlarla olmayanların sınırlarını kendisi belirleyemez. Dünyalıkları için ölçü ve sınır tanımlayanların davası İslâm olamaz. Onların davası dünyalıkları sınırları belirler.

 

Müslüman bir yola çıktığı zaman insanların sınırlarına ve haklarına müdahale etmeye izin vermez. Hak ihlali manevi olarak bir yükümlülük getirir. Başkasının hakkına girme çok hassas bir dengedir.

 

Günümüz modern ve teknoloji dünyasında o kadar çok sorun var ki. Veya zihni bulananların edindiği ve savunduğu dünya bir başkasıdır. Kendisine ait bir dünyada değildir. İnsanlığın sorunları çok yönlü. Hangi açıdan bakılırsa bakılsın bu çok katmanlı. Bunalımların kökenleri iç içe. Kılcal damarlar gibi içi içe geçmiş durumda.

 

İnsanın insan olma bilinci yitti. Ben bilinci, egosu kendinden başkasını düşünmeye fırsat vermiyor. Gözü karadır desek yeridir. Bencildir, çıkarcıdır. Benini koruma adına her türlü gayrimeşruluğu kendine meşru kılar. Haramın sınırları yoktur.

İnsana tepeden bakan, hor gören, aşağılayan, kalbini kıran, tehdit eden, öldüren bir insan tipi var. Çok da yaygın. Bu, insanlığın yol karmaşası, yol yitimi ve hırsı.

 

İnsanlık sorunu genel ilgimiz alanında. Her insan bir değer. Her insanın gönlünü alma, birlikte olabilme gereklilik. İnsanî gereklilik. Bir Müslüman’ın yükümlü olduğu durum da budur.

Zihinler çok karışık, bulanık. Müslümanların içine düştüğü durumu uyarma, kendisini kendisine anımsatma sorumluluğumuz bulunuyor. Özel gibi görünse de dil ile gönül sesimizle konuşmak ya da hâl ile var olmak zorundayız. İnsanî gereklilik.

 

İnsanı sonuna kadar sömüren, zulmeden, ezen her türlü olumsuzlukların karışışındayız. Sakınmak ve korunmak da gerekir. Kötülükler bulaşınca kolay kolay temizlenemez. Uzun zaman alabilir.

 

Zulüm ve haksızlıklar insan ruhuna bulaşınca yaygınlaşır. Etkisi kişinin kendisiyle sınırlı kalmaz, yaygınlaşır. Şeytanın dil üslubuna ve eylemine yakalanır, kendisini kolay kolay kurtaramaz.

 

İnsanın merhameti önce kendine olmalı. Kendisine merhamet etmeyen başkasına asla edemez. Kendine merhametsizliği yol istikametini değiştirmesi, çıkara, dünyalık olana sapması. Başkalarının emek terlerini kendine basamak etmesi, istiflemesi. Kendi emeğini ve çabasını önemsememesi. Harama ve zulme sapması. Bu, dava ve yol bilincinden uzaklaşması olur.

Google+ WhatsApp