Yeni zamana selâm olsun

Yeni zamana selâm olsun


Her zamanın kendine ait güzellikleri var. Her güzellik de kendi içinden doğar. Bu zamana ait isek ve bu zamanın insanı ve sorumlusu isek değişen hayata karşı nasıl bir tutum içinde olmamız gerekir ona bakmamız gerekir.

 

Yakınmaların hiçbir yararı yok. Geriye dönük yakınmalar bir yarar sağlamadığı gibi gereksiz bir zaman israfına neden olur.

 

Bir yola çıkmışsak o yolu sürdürmekle yükümlüyüz. Madem yoldayız, madem gidiyoruz, gidiş yönümüz bizi ilgilendirir. Başka şeylerle oyalanma da insanı yitimlere götürür. Yani insan, zamanının sorumlusu.

 

Dünyayı kirletmek insanın ruhunu bozmak için değil güzelliklere güzellikler katmaya adaysa güzeldir her şey. Hayatı bir aşka dönüştürmenin yolu hayata güzel bakma ile olur. Güzel bakışlar güzellikler sağlar, bu bir dalga oluşturur.

 

İnsanlara hayrı ve iyiyi söylemekten başka seçenek olmayınca yanlışlara düşülmez.

 

Mekânlar güzel insanlarla güzelleşir. Güzellik salt tensel ve görüntüsel olanı değil ruhun, sözün, davranışın güzelliği her olumsuzluğu örter.

 

Zamanı ve mekânı çirkinleştiren söz ve hâllerden uzaklaşılırsa her şey kendi doğasını ve yolunu bulur.

 

Hırçınlık, yırtıcı bir hayvanın davranışını andırır. Dişlerini gösteren, kan akıtmaya hazır vahşi bir hayvanı. Mazlum hayvanlar onları hissettiklerinden canlarını kurtarmaya çabalarlar. Vahşi insanlar da öfkeli hâllerini gösterdiklerinden insanların huzuru kaçar, o ortamlardan uzaklaşmaya bakarlar.

 

Amacı yol yürüme ve amacına ulaşma olanlar oyalanmazlar. Hedefe ulaşabilmenin tek yolu budur. Salimen ve sağlıklı.

 

Yolculuklarda güven, insana güç verir. Güveni sağlayan insan.

 

Yolun son durağı neresidir bilinmez, bilinen bir şey var ise nerede yola koyulmuşsa olduğu yerden yolculuğunu sürdürmek. Onu bir yerlere doğru götürür. Yeter ki yönünü ve amacını yitirmesin.

 

Yeni zamanın hem kolaylıkları hem de zorlukları var. Kolaylıkları, insanların sorguluyor ve soru soruyor olması. Sorulara cevabı olmayanlar için elbette ki zorluklar var. Çünkü zorluk kişinin kendisine.

 

Soru sorandan ve sorgulayandan korkulmamalı. Onun suyunun akarını bulmak ve onunla birlikte yol alma işi kolaylaştırır. İnsanın gönlüne erileceği bir kanal bulunur. Yeter ki o kanalın dili yakalanmış olunsun.

 

Zamanın ve çağın karşısında elbette ki zorlanılır. Hayatta kolay olan ne vardır? Her dönemin ve zamanın kendine göre zorlukları var.

 

Eskiler, bu zamana geç kaldıklarından yakınırlardı. Teknolojik gelişmeler onları etkilemişti. Ama kaderin tecellisi, insana belli bir zaman ve dönem biçiyor. Kimse zamanın dışında değildir.

 

Dönemlerin belli bir dili ve bakışı var. Nesneler de insanın değişimine neden oluyor. Çünkü yabancı kültürler de hayata dahil oluyor. Bunun önüne geçilmesi elbette ki güç. Ancak kendi dilini ve bakışını geliştirenler bu yenilikler ve değişimler karşısında kendilerine ait olana sahip olabilirler.

 

Şeytanlar her dönem, dönemde var. Her dönemin yol sapıcıları bulunur. İnsana işve eden nice hamleler olur. Kendini bilen, güvenen ve kendinden emin olanlar için sezgi ve dikkat yeter nedenlerdir. Asıl işlerini yapanlar başkalarına fırsat vermezler.

 

İnsanın gönül dili değişmiyor. Güzel bakış ve güzel sözler her zamanın sonsuzluk ve güzellik dili. Nerede, nasıl ve ne olursa olsun bu dilin sahibi olmak. Gönlünden ve ruhundan akan bir şiir dili gibi. Sevgi ve aşk dili gibi. O zaman şeytanlar kendilerine sığınak ararlar, işsiz kalırlar.

Google+ WhatsApp