Yeni bir skeç

Yeni bir skeç

O kötü, bu kötü, peki kim iyi? Şu vatan haini, bu ihanet etti, onlar dolandırıcı, peki sütten çıkmış ak kaşık kim? Bir insanın yanındaki herkes kötüyse kendisi ne kadar iyi acaba? Etrafındaki hepsi kötüyse kendisi ne derece iyi? Geçer mi, orta mı, iyi mi, yoksa

Yeni bir skeç

 

O kötü, bu kötü, peki kim iyi? Şu vatan haini, bu ihanet etti, onlar dolandırıcı, peki sütten çıkmış ak kaşık kim? Bir insanın yanındaki herkes kötüyse kendisi ne kadar iyi acaba? Etrafındaki hepsi kötüyse kendisi ne derece iyi? Geçer mi, orta mı, iyi mi, yoksa pekiyi mi? Başta pekiyiydi sonra geriye doğru gidiş başladı galiba. İyiye geriledi, orta oldu, sonra geçer seviyesine indi mesela. Geçer en alt seviye yani barajdır. Başarısız kategorisine düşmek an meselesi. Herkes kötü ben iyiyim dendiği an başarısız seviyesine doğru azmetmiş olunur. Azim tabi başkadır! Çekilin bakalım hepiniz kötüsünüz! Nedenmiş o? İyi olan benim de ondan! İyi olan benim! Tek iyi benim! Herkes kötü ben iyiyim! Ben var ya iyinin timsaliyim timsali! İyi mi dediniz o benim işte! Ben nasılım böyle ya! Muhteşem muhteşem! Kâinatın tek iyisi benim! Herkes mutlaka kötü ben mutlaka iyiyim! Birinci madde ben iyiyim! İkinci madde yine ben iyiyim! Üçüncü madde kötü olursam birinci ve ikinci madde geçerlidir! Bütün maddelerde ben iyiyim! Sadece bir madde yazın diğerlerine den den koyun yeterli

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde iktidar partisi başkanı kırk yıllık yol arkadaşlarını dolandırıcılıkla suçladı. Politikadır elbette herkes herkesi mutlaka bir şeyle suçlayacaktır. Bu, Türkiye politikasında alışıldık bir şeydir. Kürsüden denmedik laf bırakılmayan kişiyle sonraki gün kanka olmak ülkemiz politikacılarının seviye diye bir şeyden haberi olmadıklarının en bilindik kanıtıdır. Milletçe izliyoruz. Severek izliyoruz! Gülerek izliyoruz! Politikacılarımızın biri diğerine saydırmaya başladı mıydı sonraki gün muhakkak buluşacaklarını bildiğimiz için gülümsemeden edemiyoruz. Bu anlamda kürsü büyüleyici bir yerdir. Kürsü politikacılara gaz veriyor. Hani normal bir yerde konuşuyor olsa o lafların hiçbirini demeyecek olan politikacımız kürsüye çıkınca birdenbire transa geçiyor. O yüzden bazen politikacıların laflarını dinlemek örneğin maç izlemek kadar keyifli olabiliyor. Veya bir skeç izlemek gibi. Stres atıyor insan! Nasıl stres atılmasın daha düne kadar yağlı ballı oldukları kişilere dolandırıcı deyince kahkaha atmadan edemiyor insan! Dolandırıcı lafı hiç bu kadar komik gelmemişti! Kişiler dolandırıcıdır değildir mesele o değil. Mesele daha düne kadar can ciğer kuzu sarması olunan insanlara dolandırıcı denmesidir. Bu şekilde denince insana bir gülmek geliyor! Efendim arkadaşlarınız kimlerdir? Cevap; dolandırıcılar! Efendim daha önceki arkadaşlarınız kimlerdi? Cevap; vatan hainleri! Efendim biraz daha önceki arkadaşlarınız? Cevap; ihanet edenler! Siz kimsiniz efendim? Cevap; ben çok iyiyim, kâinat iyisi!

Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim atasözünün politikacılarda geçerliliği yok! Arkadaşların hepsi kötü çünkü! Hiç iyi insan bulunamıyor hep kötü! Arkadaşını söyler mi söylerse hooop lafın ucu nereye varıyor! Arkadaş söylenmez arkadaş gizli tutulur! Efendim arkadaşlarınızı söyler misiniz? Söylemem! Neden? Gizlidir söyleyemem! Çok gizli! Arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim? Arkadaşım mı? Arkadaşlarım dolandırıcılar! Dolandırıcılar… Hımmm… Siz de dolandırıcı olblrsnz… Ne dediniz anlayamadım? Sesli konuşunuz? Yok bir şey efendim!

Her meyve durdukça olgunlaşır. Her insan yaşlandıkça olgunlaşır. Her fikir zaman geçtikçe olgunlaşır. Ama Türkiye politikasında maalesef böyle olmuyor. Ülkemizde Müslümanlık ve Müslümanlar adına politika meydanına çıkanlar durdukça kibir abidesi oluyor, yaşlandıkça sayıklamaya başlıyor, zaman geçtikçe saçmalıyor. Üzücü olan budur. Hiç güleceğimiz gelmeyen budur. Maalesef olan bu. Ülkemizde yeni bir skeç başladı haberiniz var mı? Yok! Peki, adı ne bu skecin?

Skecin adı şey skecin adı dolandırıcı!

 

Cafer Keklikçi/Milli Gazete

Google+ WhatsApp