Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Zekat Ve İnfak Ekseninde Ekonomik Alanımızın İnşâsı * Tarihten günümüze Kudüs konulu panel Ankara’da düzenlendi (Haber-Video) * Kur’an’a Göre Şefaat * Meczupların Dîni: Tasavvuf * B:atıniyye (Bâtinilik) * Arakanlı Müslüman örgütlerin Myanmar'a geri dönüş endişesi * İtalya'da başörtülü avukat mahkeme salonundan çıkarıldı * Kalbin halleri ve eğitimi * Şimdi sefer zamanı: Afrin, Münbiç ve Fırat’ın doğusu * Kur’an’da Piyasa Ve İnsan Hürriyeti

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 115797
Toplam 410924733
En Fazla 606285
Ortalama 154541
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0
.: Yazarlar :.

 
Kudüs Kriteri; Ahlak ve Hukuk Mücadelesi
15/12/2017 - 17:59

Kenan Alpay

Kudüs Kriteri; Ahlak ve Hukuk Mücadelesi

 

 

Dünyanın terazisi Kudüs’tür artık” cümlesiyle yaşanan süreci en kısa ve en net ifade biçimde özetlemiş Nihal Bengisu Karaca. Ancak meseleyi “dünyanın terazisi her zaman Kudüs’tür” önermesiyle izaha çalışmak da abartılı bir hüküm sayılmamalıdır. Çünkü hemen bütün toplum ve devletler Kudüs’e göre konum alıyorlar. Kimi hukuki ve ahlaki değerleri çiğneyerek yapıyor bu konum alışı kimiyse hukuki ve ahlaki değerleri ayağa kaldırmak için ağır bedeller ödemeyi göze alarak.

Önceki gün İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Olağanüstü Kudüs Zirvesi bu konum alışın özeti ve numunesi gibi bir özelliğe sahip sayılabilir. Şöyle ki; Trump’ın Amerika adına Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak resmen ve fiilen tanıdıklarını ilan etmesinden tam bir hafta sonra bu zirve, dönem başkanı sıfatıyla Türkiye’nin ciddi çabalarıyla ve oldukça geniş sayılabilecek bir katılımla toplandı. Suudi Arabistan ve Mısır’ın zirveyi sabote etmek değilse alt düzeyde temsili katılımlarla itibarsız kılmak ve nihayet kayda değer bir karar çıkarttırmamak üzere konumlandıkları aşikârdı. Ancak bütün bunlara ve daha pek çok olumsuz faktöre rağmen zirveden beklenenin epeyce üstünde ve sıra dışı diye nitelenebilecek kararlar çıktı.

Hükümsüz ve Gayrimeşru İlan Edilen 

İİT’nin İstanbul Zirvesi’nde ilan edilen nihai bildiride bu provokasyonun merkezinde bulunan devlet olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin aldığı tek taraflı karar en güçlü şekilde reddedilmiş ve kınanmıştır. Kararın hukuken hükümsüzilan edilmesinin yanı sıra Filistin halkına dönük bir saldırı, barış girişimlerine yönelik kasti bir baltalama, şiddete ivme kazandıracak bir tahrik unsuru ve uluslararası barış ve güvenliği hedef alan bir tehdit olarak görüldüğü belirtilmiştir. Uluslararası bir zirvenin nihai bildirisinde emperyalist bir devlet olarak Amerika’nın Kudüs ve Filistin politikasını arka arkaya sıralanan “hukuken hükümsüz, saldırı, baltalama, tahrik unsuru ve tehdit” sıfatlarla tanımlamak hiç de kolay ve sıradan bir girişim olmasa gerek. Kudüs-ü Şerif’e dair tasarrufta bulunma girişimlerinin hükümsüz ve meşruiyetten uzak oluşunu defalarca vurgulamanın hemen ardına şu sorumluluk çağrısı da ilave ediliyordu: “ABD Yönetimi bu yasadışı beyanın geri çekilmemesinden doğacak sonuçlardan bütünüyle sorumlu tutulur.” Bu sorumlu tutulma işi pratiğe nasıl yansır ve takipçisi kim olur sorusu ayrı bir tartışma olsa da neticede “sonuçlara katlanma” hatırlatması yine de cesurca ve ileri bir adımdır.

Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası kuruluşların etkin ve ciddi bir biçimde harekete geçmeye çağrılmasının ne kadar karşılığı olacağını görmek için çok fazla beklemeye gerek olmayacak. Kaldı ki BM’ye etkin ve ciddi bir biçimde harekete geçme çağrısı yapan bildiriye imza veren devletlerin her birinin ne derece etkin ve ciddi hareketler serdedeceğini bütün dünya izleyip takip edecek zaten. Zirve’de tarihi kararlar alınıp alınmadığı sadece bildiri metnine bakarak değil esasen icraatlara bakılarak belli olacak. Ancak Amerika’yı İsrail’den, Siyonist işgali Amerika’nın sınırsız desteğinden ayrıştırmadan eleştiri ve itirazın merkezine koyan bildirideki birkaç vurguya daha bakmakta fayda var. Amerika’nın İsrail’e desteği “sömürgecilik, yerleştirme, apartheid ve etnik temizlik siyasetini teşvik” olarak tanımlanıyor mesela. Sömürgecilik yani emperyalizm, yerleştirme yani Filistin’in tüm beldelerini sistematik olarak Yahudileştirme politikası, apartheid yani Yahudi ırkçılığı ve ayrımcılığı üzerine kurulan Siyonist bir rejim ve etnik temizlik yani Müslüman Arapların sadece Müslüman Arap olmaları dolayısıyla Filistin topraklarından tehcir edilmesi, sökülüp atılmasından İsrail’le birlikte Amerika da sorumlu tutuluyordu. 

Herkes Gibi Biz de Yüzleşmeliyiz

Zirve’nin hep olumlu ve ileri değerleri temsil ettiğini söyleyemeyiz elbette. İki devletli çözüm, 1967 sınırlarını esas alan Filistin vurgusu ve ısrarla Doğu Kudüs’ten öteye geçemeyen talepleri bu meyanda sayabiliriz. Siyonist İsrail’in 1967’den önce işgal ettiği topraklardan kimler ve hangi hakla feragat ediyorlar? Bir taktik ve merhale içeriyorsa, mevcut güçsüzlük ve dağılmış, ihtilaflı manzara bu vurguları öne çıkarmayı mecbur kılıyorsa bir derece anlaşılabilir bir diplomatik arayış olarak değerlendirilir. Zaten BMGK kararlarına yapılan ısrarlı vurgular bir noktada Batı’nın kendi iç tutarlılığını test etme ve Batı’nın da razı olduğu form içerisinde çözüme rıza gösterildiğini teyid ediyor. Hayır, bu çabayı küçümsemiyor, değersiz bulmuyoruz. Aksine bu bildiride imzası buluna pek çok devletin Batı’ya böylesi bir çağrıyı yapabilecek samimiyet, adalet ve cesaretten fersah fersah uzak olduklarını bilince itirazların önemli bir kısmından imtina etmek durumunda kalınıyor.

Mısır’daki Sisi cuntasının Filistin direnişine vurduğu darbeyi belki ancak İsrail vurabilmiştir. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ABD ve İsrail’in bölgedeki askeri varlığını tahkim eden rollerine yetişebilecek bir başka devlet bulmak çok zordur mesela. Bu sebeple İİT’nin neredeyse nihai bildiriyi yayınladığı saatlerde Suudi Arabistan Kralı Selman Şura Konseyi’ne yaptığı konuşmada “başkenti doğu Kudüs olan Filistin devleti” vurgusu yaparak durumu kurtarmaya girişti. Hatta daha ileri giderek Trump’ın kararını kınayıp Filistin halkının yasal haklarının iadesini de talep etti. Ancak son dakikada sergilenen bu tür ucuz manevraların ne Suudi Arabistan’ın ne de Körfez monarşilerinin itibarını kurtarmaya nefesi yeter. Rusya’nın pozisyonunu da buraya kaydetmekte fayda olur. Zirve’den bir gün önce Ankara ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kudüs konusunda aynı görüşü paylaştığını iddia eden Rusya Devlet Başkanı Putin de bildiriyle beraber karar değiştirdi. Putin’in sözcüsü Peskov “İsrail-Filistin ihtilafında Türkiye’nin tutumuyla Rusya’nın tutumu örtüşmüyor” kaydını düştü.

Şimdi gelelim Türkiye’nin zaaf ve çelişkilerinin nasıl telafi edileceğine dair birkaç hatırlatmaya. Haklı olarak İsrail’in işgalci bir terör devleti olduğunu vurguluyoruz en üst düzeyde. Ancak İsrail’in kimi uluslararası kazanımlarında Türkiye’nin verdiği kritik desteklere ilişkin ne zaman ve nasıl muhasebe yapacağız ki bundan sonrasında aynı yanlış ve günahlar tekerrür etmesin. Mesela İsrail ancak Türkiye’nin desteğiyle OECD arasına girebildi ve yine Türkiye’nin veto hakkını kaldırmasıyla NATO’nun başkenti Brüksel’de daimi temsilcilik açabildi. Mavi Marmara davasına ilişkin yapılan anlaşmayla Türkiye kendi vatandaşlarının en temel insani haklarından ebediyyen feragat etmedi sadece üstüne bir de Gazze’ye yönelik sahip olduğu moral ve siyasi ayrıcalığı da kaybetmiş oldu. Can sıkıcı olabilir bu hatırlatmalar. Fakat bir daha aldanmamak, aldatılmamak ve kullanılmamak için bu yanlışlarla yüzleşmek ve muhasebesini yapmak zorundayız. Çünkü Kudüs sadece stratejik açıdan bir kırmızıçizgi değil daha önemlisi ahlaki ve hukuki açıdan tartışmasız bir mücadele kriteridir.

 

yeni akit


544

 

Yorum Ekle

Yazdır
 

YORUMLAR

RAST HABER.COM

YAZARIN DİĞER YAZILARI

8 16/01/2018 - 13:25 Afrin ve Münbiç’de Tehdit, İdlib’de Felaket Büyürken
8 12/01/2018 - 15:46 Devlet’te Cem Olma Süreç ve Prensipleri
8 09/01/2018 - 12:01 Çoğulculuğu Bloke Edip Toparlayıcı Olunur mu?
8 27/12/2017 - 00:10 28 Şubat Mütalaası ve Kudüs Oylaması
8 23/12/2017 - 00:08 Bin yıl çıkmadı, 60 müebbet idare eder mi?
8 19/12/2017 - 16:53 Şato’dan İtibar, Tablo’dan Liderlik
8 15/12/2017 - 17:59 Kudüs Kriteri; Ahlak ve Hukuk Mücadelesi
8 12/12/2017 - 12:19 İrade ve istikamet savaşı
8 08/12/2017 - 19:19 Kudüs’ü bu duruma düşüren aktörler
8 05/12/2017 - 18:05 ‘Hukuku Dolanmanın Bedeli’ mi Dediniz?
8 01/12/2017 - 19:42 ‘Tercih Değil Mecburiyet’ de Olsa Şantaj Sürüyor
8 24/11/2017 - 15:59 Bir Talihsizlik Eseri midir Troller?
8 21/11/2017 - 22:41 Haydar Baş’ın Müjdelediği Hidayete Kavuşanlar
8 17/11/2017 - 15:50 Mesih Atatürk’ü Pavlus İnönü’den Kurtarma Planı
8 31/10/2017 - 16:50 Gazi’yle Kucaklaşma ve Kemalizm’le Yenilenme Çığırı
8 24/10/2017 - 19:36 Seçimle Geleni Müstafi Sayarak Açılan Yol
8 20/10/2017 - 18:55 ‘Devlet’, Coşkulu Bir Kerkük Destanı mı Yazdı?
8 17/10/2017 - 13:29 İran Güven Aşılıyor ve Tutuyor
8 13/10/2017 - 18:32 Türkiye Batı’dan uzaklaşıyor mu, itekleniyor mu?
8 10/10/2017 - 13:26 Kerkük ve Afrin’e İdlib Üzerinden Uzanmak
8 06/10/2017 - 17:11 Ayrılık Nasıl Çözüm Olur, Ne Zaman Krize Dönüşür
8 03/10/2017 - 12:59 Sen ne güzel komşumuzdun...
8 30/09/2017 - 18:53 Ambargo Tuzağını Kolaylaştıran Seferberlik İklimi
8 26/09/2017 - 14:54 Tüm Oyun ve Tuzakları Amerika Kurmuyor
8 22/09/2017 - 18:27 İkinci İsrail veya Beşinci Tahran
8 15/09/2017 - 22:49 Mezarlıkta Hortlayan Barbarlık
8 12/09/2017 - 16:55 Kasırga Yaklaşırken; Tahkime mi, Tasfiyeye mi Yönelmeli?
8 08/09/2017 - 18:56 ‘Avrupasız Türkiye veTürkiyesiz Avrupa’ İçin Yeni Rota
8 05/09/2017 - 14:04 Ne varlığımızı ne de namusumuzu size borçluyuz
8 29/08/2017 - 12:59 Kucaklayıcılık ve Kuşatıcılığın Sınırları
8 25/08/2017 - 13:06 Racon Kesimi ve Atlet Kreasyonu Kriterleri
8 22/08/2017 - 14:58 Tuzak ve Kuşatmayı İran’la Aşma Seçeneği
8 15/08/2017 - 16:01 İdlip’i kim, kimler hesabına özgürleştirecek!
8 08/08/2017 - 14:28 Devleti Kemalizmin, siyaseti Bahçeli’nin inhisarına terk etmek
8 04/08/2017 - 15:47 ‘Gazi Paşa Hazretleri’nin Ruhu Şerifleri İçin
8 01/08/2017 - 20:14 Genç Ölümlerle İmtihan Olmak
8 21/07/2017 - 19:16 Musul ve Kudüs’ten Körfez’e
8 18/07/2017 - 12:20 Kazanımlarımızın Üzerine Gölgeler Düşürmeden
8 07/07/2017 - 16:34 Bağlayıcı Değilse de Kesinlikle Provokatif
8 04/07/2017 - 12:53 CHP’yle Mücadelede Kemalizmden Medet Ummak
8 27/06/2017 - 19:19 Mübarek Söylem’in Seküler Hayatı
8 20/06/2017 - 18:29 Aydınlık-Cumhuriyet çelişkisi
8 13/06/2017 - 15:02 Adaletin üzerine damatların gölgesi de düşünce
8 09/06/2017 - 16:49 Katar’ın Geleceği ve Körfez’in Akıbeti
8 06/06/2017 - 16:00 Amerika ve Körfez’in Katar Ablukası
8 02/06/2017 - 18:06 Metal yorgunluğu nasıl aşılacak?
8 30/05/2017 - 19:58 Askeri Darbeler ve Akademinin Haysiyeti
8 23/05/2017 - 14:36 Diyanet’e ‘Siyer Haftası’ Operasyonu
8 21/05/2017 - 13:44 İzin istiyorum
8 16/05/2017 - 12:41 Erdoğan-Trump Zirvesinde Duruşlar Netleşir mi?
8 12/05/2017 - 16:40 Amerika-PKK İttifakına Karşı Türkiye’nin Seçenekleri
8 05/05/2017 - 17:22 Siyaset, Sırat-ı Müstakim ve İslamcılık
8 02/05/2017 - 14:01 Söz Konusu Vatansa Hiçbir Şey Teferruat Değildir
8 25/04/2017 - 15:07 Üsluptan önce usul, esas ve hedefleri konuşalım?
8 21/04/2017 - 17:46 Geciken Mıntıka Temizliği Bunalıma Dönüşmeden
8 18/04/2017 - 14:47 Güçlü Bir Özeleştiriyi Mecbur Kılan Zafer
8 14/04/2017 - 20:31 Ümidi Büyütüp Güçlü Kılmak İçin
8 14/03/2017 - 21:52 Kronik Nefret ve Korku Avrupa’yı Hızla Çürütürken
8 10/03/2017 - 14:48 Antalya Zirvesi: Sembol ve Süreçler
8 07/03/2017 - 15:45 Amerika ve Rusya’nın vereceği güvence
8 03/03/2017 - 14:44 Suriye’deki Konuşlanma Biçimleri
8 24/02/2017 - 11:24 Siyasal Aklı ve Ahlakı Travmalara Ezdirmemek
8 17/02/2017 - 17:04 Körfez’le Askeri İşbirliği İmkan ve Kapasitesi
8 14/02/2017 - 19:51 Şantaj ve Provokasyon Diplomasisi
8 07/02/2017 - 16:07 Toplumsal İradenin Göstergesi
8 03/02/2017 - 13:17 Türkiye’nin Yeni İmkân ve Riskleri
8 31/01/2017 - 12:43 Şangay’ın kerametleri
8 27/01/2017 - 11:16 Ekonomi, Terör ve de Ahlak
8 24/01/2017 - 14:28 Heveskâr Olduğunuz Komitacılıktır
8 20/01/2017 - 11:35 Selametin Değil Rezaletin Habercileri
8 13/01/2017 - 16:34 Dünyanın İmrendiği Dönem ve Değerler
8 10/01/2017 - 12:47 Kontrollü Darbe, Kontrolsüz Kemalist Kadrolar
8 06/01/2017 - 19:30 Laiklik Feveranı ve Suriye Yalpalamaları
8 30/12/2016 - 17:01 Ateşkes Kırılgan, Nusayri Cuntası Muhkem mi?
8 20/12/2016 - 19:22 İran’ın İşgal ve Katliamlarını Nasıl Tanımlamalı?
8 16/12/2016 - 12:31 İran ve Rusya’nın Zaferi
8 13/12/2016 - 13:32 Halep’i Beşiktaş’tan Bombalayan Konsorsiyum
8 09/12/2016 - 11:11 Bileşenler eksik, failleri meçhul kalmasın
8 06/12/2016 - 11:47 Endişeli Avrupa’nın Karmaşık Duyguları
8 02/12/2016 - 11:18 Nurdan Şahin’e kim kulak verecek?
8 29/11/2016 - 18:31 İstikamet ve Rejim Tartışmasının Ufku
8 25/11/2016 - 18:03 Fırat Kalkanı Harekatı Halep’e de uzanır mı?
8 22/11/2016 - 20:47 Şanghay Beşlisi: Alternatif mi, Dengeleyici mi?
8 17/11/2016 - 16:23 Avrupa’nın Türkiye Üzerindeki Yaptırım Gücü
8 10/11/2016 - 12:22 Öldü ve herkes gibi o da hesap verecek
8 07/11/2016 - 14:36 Şantaj ve Şiddet Siyasetinin Güvenceleri
8 20/10/2016 - 22:28 Siyaset ve Diplomasiyi İktidarsızlıktan Kurtarabilmek
8 17/10/2016 - 12:56 Amerika ve İran’a Yakın, Türkiye’ye Irak mıdır?
8 10/10/2016 - 14:06 Lejyoner Ruhun Denge Mantığı
8 06/10/2016 - 14:18 İllegal ve işgalci olan kim?
8 03/10/2016 - 20:09 Vazifemiz Hesaplaşmak, Fingirdeşmek Değil!
8 29/09/2016 - 13:50 ‘Direniş Cephesi’nin Mimar ve Mücahidleri
8 26/09/2016 - 13:34 Kod Adı: ‘Kılavuz Karga, Kaos Forever’
8 22/09/2016 - 12:51 Suriye, Neden Suriyelilerin Değil?
8 29/08/2016 - 20:25 Makas zaten açıktı, zararı yok!
8 25/08/2016 - 16:31 Diplomatik açılım ve askeri operasyon
8 22/08/2016 - 19:32 Barbarlık Yarışı İstikamet Belirlemek Adına Süratlendi
8 18/08/2016 - 12:42 Eski ve Yeni Türkiye’nin Kurucu Değerleri
8 11/08/2016 - 12:00 Türkiye-Rusya İlişkileri: Oyun Kurucu Kim
8 08/08/2016 - 13:16 Direnişin ideolojik ve sosyolojik temelleri
8 04/08/2016 - 12:36 TSK’dan Tasfiye Edilecekler Listesi
8 28/07/2016 - 13:58 Akim Kalan İhtilal Sahibini Arıyor
8 25/07/2016 - 11:47 Batı’nın ‘Ilımlı İslam’ Maskeli Cuntası Çökertildi
8 21/07/2016 - 14:10 15 Temmuz Darbesinin Paydaşları
8 18/07/2016 - 11:50 Tutunamayan Darbe ve Zincirlenemeyen Halk
8 14/07/2016 - 14:37 Ne Siz Muhacir Olun Ne de Biz Ensar!
8 14/07/2016 - 14:36 İmkansızı Talep Eden Gerçekçi Kim?
8 14/07/2016 - 14:35 Stratejik Konseptin Önceliği
8 14/07/2016 - 14:32 Kazanımlara Ağlama, Kayıplara Sevinme Tuhaflığı
8 27/06/2016 - 14:58 Brexit Kimi, Nasıl Etkiler?
8 23/06/2016 - 17:38 İsrail ve Rusya’yla Nasıl Anlaşılır?
8 20/06/2016 - 12:13 Aydınlanma Savaşı İçin Kurtarılmış Liseler İleri
8 30/05/2016 - 19:17 Amerika’nın Yeni Partner ve Hedefleri
8 26/05/2016 - 14:44 Siyasal İslam’a Veda, Laik İslam’a Merhaba!
8 23/05/2016 - 13:56 İsrail Seviciliği Bağlamında Fabrika Ayarları
8 19/05/2016 - 23:09 Bombalı Krater ve Kriter
8 12/05/2016 - 20:52 Türkiye’nin İsrail’le ortak çıkarı olabilir mi?
8 05/05/2016 - 19:29 Siyaset, Meçhul Vatanseverlere Havale Edilirse
8 28/04/2016 - 17:12 Laiklik: Tartışmak Yasak, Benimsemek Mecburi!
8 25/04/2016 - 20:56 Balyoz ve Ergenekon ‘Kumpas’tan mı İbaretti?
8 21/04/2016 - 14:00 Terbiye Edebilme Vazife ve Salahiyeti
8 14/04/2016 - 15:46 ‘Yüzleşmesi Zor Bir Hatıra’
8 11/04/2016 - 12:42 Kutuplaşma mı, ‘Yol Haritası’ Savaşı mı?
8 07/04/2016 - 20:12 Faşizmin Sol-Alevi Cephesi
8 04/04/2016 - 20:44 TSK İsyan Etse, AB ve ABD Diş Geçirebilse
8 31/03/2016 - 12:39 ‘Kahrolsun Kültürel Soykırımcı TOKİ!’
8 28/03/2016 - 18:54 ‘Edepsiz Diplomasi’ Kimin Ekmeği?
8 25/03/2016 - 00:27 AB ve NATO’nun Kalbi Neden Sıkışıyor?
8 21/03/2016 - 21:08 Yıkıcı tehdit ve ‘içeriden üretilen korku’
8 17/03/2016 - 14:25 Barış değil savaş istiyorlarsa...
8 14/03/2016 - 14:54 AKP Karşısında Dik Duramayan ve Eğilen AB
8 10/03/2016 - 13:33 Mülteci Krizi: Türkiye Değil AB Tökezliyor!
8 03/03/2016 - 13:48 Hümanist çetelerin ilerici despotizmi
8 22/02/2016 - 17:54 Madem Beyaz Saray inanmadı…
8 18/02/2016 - 18:19 İran’ın Cürümlerini ‘İsrail Nefreti’yle Perdelemek
8 15/02/2016 - 13:03 ‘Oyuna Gelmeyelim’ Oyunu
8 08/02/2016 - 13:20 Atatürk Portresini Koruma Seferberliği
8 04/02/2016 - 13:23 ‘Uyuyan Hücre’ ve Yoğun Bakımdaki Adalet
8 01/02/2016 - 19:42 İtirafçı Demokrat: ‘Sandıktan Çıkan Kötülük
8 28/01/2016 - 13:19 Rojava’da Müzahir, Cenevre’de Muhalif
8 25/01/2016 - 14:31 Kapitalist Hayat ve Folklorik İslam
8 21/01/2016 - 18:15 ‘Silahlı Biçimlere Bürünen Tartışma’
8 19/01/2016 - 00:28 Militan akademi ve şiddetin kronikleştirilmesi
8 14/01/2016 - 11:36 Akademik Barikat, Bilimsel Ajitasyon
8 11/01/2016 - 20:10 İran’la Çatışma, Suud’dan Uzak Dur!
8 28/12/2015 - 19:45 Yeni Tehdit Algısı: ‘Taşralı İslamcılığı’
8 24/12/2015 - 21:43 Brüksel Aktarmalı Washington-Moskova Seferleri
8 21/12/2015 - 12:43 Esed’e Razı, İsrail’e Mecbur Edebilirler mi?
8 17/12/2015 - 12:07 İşgali Hak, Tedbir Almayı Suç Sayan Çarpık Bakış
8 14/12/2015 - 21:53 Rusya’nın selameti, Putin’in zaferi için okunan hutbeler
8 10/12/2015 - 17:12 Bölgesel Kuşatmanın Aktörleri
8 07/12/2015 - 12:25 Askeri eğitim ve destek verme hakkı
8 30/11/2015 - 12:04 Minare Değil de PKK ve Bileşenleri Dört Ayaklı Sanki!
8 23/11/2015 - 08:30 Kurşun Gibi Ağır Fakat Kafdağı Gibi Uzak
8 16/11/2015 - 10:57 Acı ve İnfial Paris Merkezli Yaşandıkça
8 09/11/2015 - 10:14 Aydın ve siyasetçilerden öteye paradigma iflas etti
8 02/11/2015 - 07:51 Tuzaklar Boşa Çıkarıldı, Halk Kazandı
8 29/10/2015 - 08:46 Toplumun Siyasete Vereceği Yol Haritası
8 26/10/2015 - 16:21 Fabrikasyon Romanlarla Aydınlanma Hülyası
8 22/10/2015 - 15:44 TÜSİAD’ın AB Krizi
8 19/10/2015 - 11:09 Tehlikeli yalnızlık kesmedi, iç savaş isteriz!
8 15/10/2015 - 12:06 Çok Boyutlu İşgal
8 12/10/2015 - 10:29 Devrimci Halk Savaşı ve Kanlı Meydan
8 08/10/2015 - 15:05 Mehdiy-i Muntazar’ın Ortodoks versiyonu
8 05/10/2015 - 12:06 Canavarca hislerle cinayet ve nitelikli hırsızlık
8 01/10/2015 - 13:11 Suriye, Afganistan mı olur, Çeçenistan mı?
8 28/09/2015 - 11:30 İran yetmedi, Rusya da sahada
8 21/09/2015 - 22:21 Siyasal Paradigmalar Savaşı
8 07/09/2015 - 12:07 Halkımız ‘İşgal ve Katliam’ı Neden Göremiyor?
8 03/09/2015 - 13:18 Duyuru
8 31/08/2015 - 13:27 Akıl Erdirilemez Bir ‘Seçim Ruleti’
8 27/08/2015 - 11:05 İflasa Sürüklenmek İstenen Siyaset
8 24/08/2015 - 12:50 Aydınlar Cehennemi: Karanlık Çökerken
8 21/08/2015 - 11:20 Tünelin Sonundaki Demokratik Özerklik
8 10/08/2015 - 10:40 Asimetrik Savaşın Entelektüel Kanadı
8 06/08/2015 - 10:06 Kıskanç Diktatörün Şahsi Hesap ve Hevesleri
8 27/07/2015 - 10:48 Demokrat Gerillaların Barış Seferberliği!
8 23/07/2015 - 16:10 PKK ve MLKP Suriye’ye Neden Girdi?
8 21/07/2015 - 09:41 Çözümsüzlük Bayramı Coşkuyla Kutlanıyor
8 16/07/2015 - 11:14 İran’daki Dönüşümün Resmileşmesi
8 13/07/2015 - 11:00 Dogmatik Strateji: Türkiye Girmesin, İran Çıkmasın
8 06/07/2015 - 10:59 Seküler Siyasetin Transseksüel Karakteri
8 02/07/2015 - 11:16 Son Kara Ütopya: Ahlaksız ve Şerefsiz Toplum
8 30/06/2015 - 00:07 Suriye’ye Seyirci Kaldıkça Kabaran Fatura
8 18/06/2015 - 19:54 Kuşatmanın şiddetlenen mahiyeti
8 15/06/2015 - 21:34 Alt Yapı-Üst Yapı Çatışmasında Son Durum
8 11/06/2015 - 07:58 Sahibi Olmayan ‘Zafer’ Aslında Neye İşaret Eder?
8 08/06/2015 - 11:04 Koalisyon mu, Erken Seçim mi?
8 04/06/2015 - 11:28 Türkçü/Kürtçü/Atatürkçü Cephe’ye Geçit Ver/me!
8 28/05/2015 - 12:48 Üç parçalı koalisyona uyanmak
8 25/05/2015 - 13:05 Kemalist rejim değişmesin mi?
8 21/05/2015 - 13:56 Askeri Cunta ve İdamlardan Medet Umanlar
8 18/05/2015 - 12:33 Sisi cuntası yalnız değildir
8 14/05/2015 - 11:39 Şantaj ve Şeref
8 11/05/2015 - 12:03 Esed ve Sisi, kaç yüz Kenan Evren eder?
8 07/05/2015 - 13:36 Türk/Kürt Ulusu ve İbrahim Milleti
8 04/05/2015 - 17:04 ‘Teşbih’in Kodları ve Kanlı Musluk Göstergesi
8 27/04/2015 - 13:06 Eğitimin fıtratında Kemalizm mi var?
8 23/04/2015 - 12:36 Anketler, İlk Hedefiniz Koalisyon!
8 20/04/2015 - 13:17 Toplum koalisyon mu satın alır, kaos mu?
8 16/04/2015 - 18:18 Silahlı Propagandanın Demokratik Bileşenleri
8 09/04/2015 - 12:43 Tasfiyenin ilk merhalesi
8 06/04/2015 - 12:45 İran’a Lozan’da çizilen rota
8 02/04/2015 - 20:15 Becerikli Bay ‘Muhaberat’ın Partnerleri
8 30/03/2015 - 12:46 Yemen’deki Savaşın Vekâlet ve Asalet Boyutu
8 26/03/2015 - 12:26 Gerilim stratejisi kontrolden çıkarsa
8 23/03/2015 - 12:07 Statüko güçleri Libya’da sahnede!
8 19/03/2015 - 12:08 ‘Büyük Şeytan’la ortaklığın irfani ve inkılabi çerçevesi
8 12/03/2015 - 09:44 Suriye Sadece Ağlamıyor, Direniyor da!
8 09/03/2015 - 12:44 Irak ve Suriye’de savaşa ve işgale evet koordinasyonu
8 05/03/2015 - 12:19 Diliniz KABA, Vicdanınız TAŞ
8 02/03/2015 - 12:34 İhtiyar Keçilerin ‘Balans Ayarı’ Saplantısı
8 26/02/2015 - 13:56 Seyrelen şantaj ihtimalleri mi sizi çileden çıkarıyor?
8 23/02/2015 - 12:59 Hocalı katliamı ve kronikleşen milliyetçilik krizi
8 19/02/2015 - 10:12 Vahşeti Pazara, Acıyı Markaya Dönüştüren Fırsatçılık
8 16/02/2015 - 12:12 Ne Tatlı Bir Telaştır İttifak Arayışları Mevsimi
8 12/02/2015 - 14:44 Mücadeleyi siyasete mi tercih etti?
8 09/02/2015 - 13:13 29 yıl hapis az, 1 yıl denetimli serbestlik çok
8 05/02/2015 - 13:21 Belediyelerin Alevi Açılımı
8 02/02/2015 - 16:25 Sürecin Dinamik Aktörü Kim Olacak?
8 29/01/2015 - 15:31 İmitasyon Atatürk’ün Maceraları
8 26/01/2015 - 14:00 İlk Hedef: ‘Meclis’in Riyakâr Fareleri’
8 22/01/2015 - 12:48 Demokratik Şehir Gerillası
8 21/01/2015 - 10:44 Ah Şu Çılgın Fransız Muhipleri
8 19/01/2015 - 12:26 Tanrı veya İleri Demokrasi Adına Öldür/mek
8 12/01/2015 - 11:50 Kesin Çözümünüz Charlie Hebdo Olmakta İnat mı?
8 08/01/2015 - 15:14 Tükenişin İlanı mı, Devrimci Mücadele mi?
8 05/01/2015 - 12:24 Anket sonuçları sahaya sürülürken
8 01/01/2015 - 13:06 Kandil’den Ayrı mı Nanik Yapıyorlar?
8 29/12/2014 - 12:49 Laik Kürdistan’ın Tehcir ve Tecrit’ten Geçen Yolu
8 25/12/2014 - 13:18 Demokrasileri de Sorgulama Teknikleri de İleri
8 22/12/2014 - 14:03 Siyasi sürecin istikameti
8 18/12/2014 - 23:15 Tümden Rest Çekilen ‘Tango Mantığı’dır
8 15/12/2014 - 12:58 Sizin örfünüzde harakiri var mıydı?
8 11/12/2014 - 12:32 Klişe polemik ve endişelerin ufku
8 08/12/2014 - 12:20 Psikolojik Bariyer ve Harekâtların Tasfiyesi
8 04/12/2014 - 12:51 Beklenen Film, Beklenen Son!
8 01/12/2014 - 14:13 Hizaya çekmek için mi geliyorlar?
8 27/11/2014 - 12:44 Kara propagandaya ortak olma yarışı
8 24/11/2014 - 11:24 Berbat bir iflasbilançosunun arka planı
8 20/11/2014 - 12:18 Dersim Harekâtı’nın mantık boğan karakteri
8 17/11/2014 - 12:24 Sünniler borçlu, Aleviler alacaklı mı?
8 10/11/2014 - 11:07 Kim iflas ediyor, kim kazanıyor?
8 07/11/2014 - 10:50 PKK-HDP’nin Soyunduğu Yeni Rolün Koordinatları
8 06/11/2014 - 13:15 PKK-HDP’nin soyunduğu yeni rolün koordinatları
8 03/11/2014 - 10:31 İmam Humeyni İyi Ayakkabıcıdır, Ya Siz?
8 30/10/2014 - 10:04 Mezhep Savaşı, Yabancı Savaşçı ve Emperyalist Müdahale
8 27/10/2014 - 10:13 ABD’nin Başağrısı Kronik, Üzüldünüz mü?
8 23/10/2014 - 17:40 Bir Kanton Uğruna Amerika’nın Müttefiki Olmak!
8 20/10/2014 - 13:15 Halka “Nerede bu devlet?” dedirtmeden
8 16/10/2014 - 12:24 Tehdit ve şiddetle barış sağlatma siyaseti
8 13/10/2014 - 11:13 Türk ve Kürt Ulusolcularının Yankeeleşmesi
8 09/10/2014 - 14:54 Kobani’yi koruma ve kollama görevi kimin?
8 02/10/2014 - 12:23 Tezkere’nin Muhteva ve Hedefi
8 29/09/2014 - 13:25 Kobani Miyopisi’yle Bölgenin Stratejik Analizi
8 25/09/2014 - 12:40 Üzerinize düşen görev
8 22/09/2014 - 13:39 Tecebbür’e gerek yok, diplomasi var ya!
8 15/09/2014 - 11:49 NATO’nun Eski ve Yeni Müttefiki
8 11/09/2014 - 12:04 Müseccel Av Sahası: Irak ve Suriye
8 04/09/2014 - 12:12 ‘Kurumlar Arası Mutabakat’ı Özleyenler Parmak Kaldırdı!
8 01/09/2014 - 18:03 Muhacirlerin ‘Kusuru’ Ulusolcu Nefreti (P)aklar mı?
8 28/08/2014 - 12:20 Çıkmaz sokak sakinleri için son çağrı!
8 25/08/2014 - 09:30 Kimin endişe ve vesveselerine tercüman oluyorlar?
8 21/08/2014 - 10:30 Heykelleri Yarıştırıp İnsanları Savaştıran Ulusalcılık
8 18/08/2014 - 12:36 ‘Mesaj Alınmıştır’ Değil, ‘Mesaj Verilmiştir’ Dönemi
8 14/08/2014 - 09:45 ‘AKP’nin İyiliği İçin’ Teklif Yarışı
8 11/08/2014 - 10:47 Vatandaş Makbul Değil ki Seçimi Makbul Olsun!
8 07/08/2014 - 11:27 Resmi İdeolojisi ve Bürokratik Oligarşisi Ekmel
8 04/08/2014 - 10:53 İran ve Suudi Arabistan’ın İsrail’le Ortak Paydası
8 28/07/2014 - 09:52 Bayram Mesajları Kimi Üzer, Kimi Sevindirir?
8 24/07/2014 - 10:54 Demokratik İsrail, Orta Doğu Bataklığı’nı Kurutuyor
8 21/07/2014 - 12:35 Panik yapmayın, İsrail kafa kesmiyor ki?
8 17/07/2014 - 11:28 Muhacir’lerin Yurdu Ensar’ın Yurdu Olmasın mı?
8 14/07/2014 - 11:48 Filistin’e değil kendimize ağlayalım
8 10/07/2014 - 11:12 Füzeler, goller kadar kederlendirmiyor
8 07/07/2014 - 11:21 Tuhaf Siyasetçilerin Acayip Talepleri
8 05/07/2014 - 10:45 Anıtkabir’le Fatiha Arasında Kimlik Tercihi
8 23/06/2014 - 10:03 Balyoz Hayal, Ergenekon Hayalet miydi?
8 19/06/2014 - 11:28 Çıkış yolu, sağ Kemalist restorasyon mu?
8 16/06/2014 - 12:04 ABD Planı ve Şii Hilali Çökerken
8 09/06/2014 - 11:04 Reklam ve Sanatta ‘Edep Ya Hu!’ Sökmüyor mu?
8 05/06/2014 - 11:15 O Çocukların Meskeni Dağlardır, Dağlar!
8 02/06/2014 - 10:24 Son Kara Ütopya: ‘Her Kürt Gerilla Doğar!’
8 29/05/2014 - 14:49 İsrail’in Aldığı Mesaj Kimleri Gerdi?
8 26/05/2014 - 10:59 Devrim güneşi Okmeydanı Dağları’ndan mı doğuyor?
8 22/05/2014 - 12:01 Masalı Kes, Yeter!
8 19/05/2014 - 13:25 Sabotaja Karşı Muhakeme ve Muhasebede Israr
8 15/05/2014 - 06:58 Devlet Aklında Köklü Değişim İçin Soma Perspektifi
8 12/05/2014 - 07:12 Devlet Protokolü ve Terbiyesine İtirazımız Var!
8 08/05/2014 - 08:28 Küme Düş(ürül)menin Fazileti
8 05/05/2014 - 08:29 Taziyenin altında kimler kaldı?
8 01/05/2014 - 07:39 ‘İpe Çekme’ tercihi kimlerin iflasını işaretliyor
8 24/04/2014 - 06:59 Şeytanlaştırma Temrininden Medet Umma Ayıbı
8 21/04/2014 - 08:24 Kürdistan’a Şeriat Lazımsa Onu da
8 17/04/2014 - 07:32 Yeşil Ergenekon ve Pembe Ötüken Analizleri
8 14/04/2014 - 07:43 Jale (Niye) Tesettüre Gir(din?)
8 10/04/2014 - 08:36 Diplomat veya Pulitzerli Kılavuzlar
8 07/04/2014 - 08:00 Darbenin Eskisi-Yenisi, Ulusolcusu-Cemaatçisi
8 03/04/2014 - 08:34 Kediler Cehennemi
8 31/03/2014 - 07:45 Toplum Tuzağı Bozdu
8 27/03/2014 - 08:07 Müflislerin Feryadına Hazırlıklı Olun
8 24/03/2014 - 09:33 Kim, Kimi Madara Edecek?
8 20/03/2014 - 08:00 Oylar AKP’ye Mekruh, MHP ve CHP’ye Vacip Oldu
8 17/03/2014 - 08:49 Yeni Sınıf: Proletarya+ Burjuvazi+FG Cemaati
8 13/03/2014 - 08:58 Yüzleşme ve Hesaplaşmanın Tasfiyesi mi?
8 10/03/2014 - 07:33 Ölçüsüzlük zalimleştirir!
8 06/03/2014 - 09:21 İşgali Faili Meçhul Kılan Devrimcilik
8 03/03/2014 - 09:06 Paralel Evren’e Karşı Sanat
8 27/02/2014 - 08:07 28 Şubat’ın Ruhu 17 Aralık’ta Hortladı
8 24/02/2014 - 12:55 Muhaberat cumhuriyeti doğuyor mu, ölüyor mu?
8 20/02/2014 - 09:12 Balçık Hangi Sıvacının Elinde?
8 17/02/2014 - 08:36 Varlığınız Tacizlere Armağandı Zaten
8 13/02/2014 - 07:47 Adaletsiz Din/dar ve Siyaset/çi
8 10/02/2014 - 10:30 Şefkat Tepe’nin Uzman Çavuşları
8 06/02/2014 - 08:22 Topyekûn Seferberlik Çağrısı
8 27/01/2014 - 07:01 Manidar Sarkaç: TÜSİAD ve TUSKON
8 17/11/2010 - 07:20 Gerileme mi, Kazanım mı?
8 01/11/2010 - 08:09 Törenler Cumhuriyeti’nden Geriye Kalan
 
 
 
 
1 - Şimdi sefer zamanı: Afrin, Münbiç ve Fırat’ın doğusu
2 - Kalbin halleri ve eğitimi
3 - Arakanlı Müslüman örgütlerin Myanmar'a geri dönüş endişesi
4 - İtalya'da başörtülü avukat mahkeme salonundan çıkarıldı
5 - Meczupların Dîni: Tasavvuf
6 - B:atıniyye (Bâtinilik)


Abdullah Yıldız

“Başka Kur’ân Getir” Diyenler

16/01/2018 - 13:21

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat