Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Kur’an’a Göre Şefaat * Meczupların Dîni: Tasavvuf * B:atıniyye (Bâtinilik) * Arakanlı Müslüman örgütlerin Myanmar'a geri dönüş endişesi * İtalya'da başörtülü avukat mahkeme salonundan çıkarıldı * Kalbin halleri ve eğitimi * Şimdi sefer zamanı: Afrin, Münbiç ve Fırat’ın doğusu * Kur’an’da Piyasa Ve İnsan Hürriyeti * Mehdi beklemeyen bir Şii Müslüman * Mevlid Manzumesine Eleştirel Bir Yaklaşım

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 114518
Toplam 410923454
En Fazla 606285
Ortalama 154540
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0
.: Yazarlar :.

 
Allah’ın Hesabı Engel Tanımaz
09/12/2017 - 17:27

Hüseyin Bülbül

Allah’ın Hesabı Engel Tanımaz

 
 

İnsanlık var olduğu günden beri hayata tutunmak, ihtiyaçlarını karşılamak için en yakın çevresinden başlayarak eşyadan istifade etme yolunu tutmuştur. Önünde bir örnek olmayan ilk insan deneme yanılma yoluyla barınmasından beslenmesine, korunmasından süslenmesine, ulaşımından iletişimine kadar ihtiyaç duyduğu her şeyi, aklını ve eşyayı kullanarak elde etmiştir. Hedeflediği şeye ulaşmak için denemiş yanılmış tekrar -tekrar denemiş sonunda hedefine ulaşmıştır. Ancak geldiği her noktayı yeni ulaşacağı hedef için bir başlangıç kabul etmiştir. Bilim ve teknolojide böyle düşündüğü için ilerleme kaydetmiş eşyadan azami derecede istifadenin yolunu bulmuştur. Kurduğu uzay teknolojisi ile dünyayı gözlerken, bastığı toprakların bağrını delip karnını yararak petrolünden gazına, madeninden tuzuna her türlü cevheri insanlığın istifadesine arzetmiştir.

İnsanı yaratan, bunca özellik ve yeteneklerle donatan, eşyaya verdiği özellikler ile yeteneklerini ortaya çıkarmasına imkân sağlayan Allah, insanın savrulmasını önleyecek, eşyayı yaratılış gayesinin dışında kullanmasını önlemek için gerekli tedbirleri almayı da ihmal etmemiştir. İnsanın duygu ve düşüncelerini, arzu ve isteklerini, sevgi ve nefretini, hırsını ve kinini, dostluğunu ve düşmanlığını, intikamını ve bağışlamasını, yaratıp yaşatanına karşı kulluğunu hikmetle ve bilinçle yerine getirebilmesi için onu katından bir kitap ve elçi ile de desteklemiştir. Elçiler gelen kitabı muhataplarına okumuş, öğretmiş ve bir ömür yaşayarak insanlığa örnek bir hayatın ilkelerini göstermişlerdir.

O gün İslama muhatap olan insanların ve Müslümanların dinlerini öğrenmek için ellerinde yazılı bir belge olarak sadece Allah’ın kitabı vardı. İlk elden ve gayet sade bir şekilde okuyup öğrendiklerini hayata geçirmek için hiçbir şeye ihtiyaç duymadan bunu yapıyorlardı. İşin ilginç yanı Allah’ın elçisi hayatta iken Allah’ın kitabından başka bir şeyi de yazdırmamıştı. Bunun yanlışlığına dair ne elçiden ne de Allah tarafından yapılanın yanlışlığına veya yetersizliğine dair eleştirel bir bilginin gelmesi de söz konusu olmamıştır. Aksine insanlığa şu çağrıyı yapmıştır:

“Onlar Kur’an’dan sonra hangi söze inanacaklar?” (Mürslat77/50) buyurmuştur. Bunun anlamı şudur: Bu kitap Allah’ın razı olacağı bir dini yaşamak için yeterli bir kitaptır. Dünyanın öbür ucundaki bir adam bu kitabı okuyup Rabbinin razı olacağı bir dini yaşayabileceği yeterliliğe sahiptir. Eğer böyle olmaz ise, bu gün o coğrafyadan ve o ortamdan uzak olan ülkelerde İslam nasıl anlaşılıp yaşanırdı diye sormamız gerekir?

Daha ilk asırdan itibaren İslam adına üretilen tefsir, hadis, kelam, akait, fıkıh, tarih ve felsefi bilimler ortaya çıkarken; bunların etkisi ile tasavvuf felsefesi ve tarikat kültürü de toplumdaki yerini almıştır. Ayrıca bunların her biri yine kendi içinde onlarca ayrı guruba ayrılmıştır. Din adına ortaya konulanlar dinin kitabını gölgede bırakmış, hatta üstünü örtecek konuma gelmiştir. Kur’an devreden çıkmış mezheplerin onlarca ciltlik fıkıhları, rivayet zinciri ile oluşturulan “hadis” külliyatı aşılmaz bir baraj oluşturmuştur. Şimdi bunların tek tek üzerinde durarak nasıl bir şey olduklarını anlatmaya bu yazının tahammülü olmadığı için sadece isimlerini saymakla yetiniyoruz. Çünkü ilerleyen zaman içerisinde bunların her biri toplumu kucaklayan, parselleyen birer ekol haline gelmiştir. İnsanlar için, işin en acı tarafı bunlardan hangi ekolün öksesine düşmüşse; diğerleriyle irtibatını kesmiştir. Hür düşünmenin önüne; mensubiyet, bağnazlık ve tarafgirlik anlayışı girmiştir. Hakikat fülulaşmış bunca engelin ardından görünmez olmuştur. Günün siyasi erkini arkasına alan parlatılmış, diğerleri karartılmıştır. Zaman zaman hâkim tarafın düşüncesine uymayan taraflar sindirilmeye gadre uğratılmaya da çalışılmıştır.

Ümmetin ulus devletlere bölünmesinden sonra, mütegallibenin bu ülkelerdeki saltanatının devamı; ümmetin silkinip eski gücüne kavuşmasını engellemek için, ırk, dil, din, mezhep, tarikat gibi oluşumları ayrıştırıcı unsurlar olarak tedavüle konulmuştur. Bunlar hala bu pazarda demokrasiye hayat vermek için, işlevselliğini sürdürmektedir. Birileri bin dört yüz otuz dokuz yıllık tortulaşmış kültürü kutsamaya çalışıp bir ilim dalı olarak ortaya koymaya çalışırken; bir kısım genç beyinlerin bu tortunun içinden Allah’ın kitabını çekip alarak, ilk günkü gibi arı duru bir zihinle okuyup anlamaya, yaşayıp uygulamaya koyulduğunu görüyoruz. Allah Teâlâ hiçbir zaman kullarının üzerinde zulmün devamına müsaade etmemiştir. Bir yerde zulüm varsa orada ihsası güçlü bir kulunu çıkartarak onun eliyle o zulmü onların üzerinden kaldırmıştır. Bu onun sünnetidir. Şimdi İslam ümmetinin her yerinde Kur’an çakmağından çıkan bu kıvılcım ateş almıştır. Bunu kimse söndürmeye güç yetiremeyecektir. Bu kitap öyle bir kitap ki sahibinin sözüyle şöyle tavsif edilmektedir:

“Eğer okunan bir Kitapla dağlar yürütülseydi veya onunla yer parçalansaydı yahut onunla ölüler konuşturulsaydı (o Kitap yine bu Kur’an olurdu.) Fakat bütün işler Allah’a aittir. İman edenler hâlâ bilmediler mi ki, Allah dileseydi bütün insanları hidayete erdirirdi? Allah’ın vadi gelinceye kadar inkâr edenlere, yaptıklarından dolayı ya ansızın büyük bir belâ gelmeye devam edecek veya o belâ evlerinin yakınına inecek. Allah, vadinden asla dönmez.” (Rad 13/31)

İşte bu kitap, İslam öldürülüp mikrobu çevreye bulaşmasın diye kireçli kuyuya gömülen yüz yıllık ölüyü diriltip ayağa kaldırdı ve yeniden bu insanları fabrika ayarlarına döndürdü elhamdülillah. Allah bir beldeye hayat vermek için gönderdiği yağmur misali Kur’an sağanağıyla bu milletin zihinleri yeniden hayat buldu. Allah ile arasına kimseyi koymadan Rabbinin ayetlerini okuyup yaşamanın insan fıtratı üzerindeki icraatına şahit oldu. Duaya yönelen gönüllerin, açılan ellerin, söyleyen dillerin Rabbi ile arasında hiçbir engel olmadığını öğrendi. Çünkü okuduğu kitabın ayetlerinde rabbi şöyle buyuruyordu:

“Kullarım sana, beni sorduğunda (söyle onlara): Ben çok yakınım. Bana dua ettiği vakit dua edenin dileğine karşılık veririm. O halde (kullarım da) benim davetime uysunlar ve bana inansınlar ki doğru yolu bulmuş olsunlar.” (Bakara 2/186)

Artık bu insanlar, onun her ayetini okurken Rabbi ile konuştuğunun farkına varıyor, kendi ile Allah arasındaki yakınlığı hissediyordu. Dinini bütün sadeliği ile öğrenmenin zevkini tadıyordu. Saadet asrını yaşayan müminlerin duyduğu heyecanı duyuyor, Kur’an’ın tanıttığı nebiyi karşısında gibi hissediyordu. Nebinin katlandığı acılara, kavmi tarafından uğradığı hakaretleri adeta şahsında yaşıyordu. O günleri sanki bire bir yaşıyordu.  Artık Kur’an onun gözünde duvarda asılı duran dilsiz bir kitap değildi. Kendisi ile konuşan, ona hayatı ve ölümü, hayat ve ölümün anlamını anlatan canlı bir şahsiyet olmuştu. Gecelerin dingin saatlerinde onun sohbet arkadaşı can yoldaşı olmuştu. O yanında olduğu sürece yalnızlık hissetmiyordu. Okuduğu ayetler dünyayı, gelip geçmiş medeniyetleri ve bu medeniyetleri kuranların akıbetini gözlerinin önüne seriyordu. Aynı zamanda Allah’ın rahmetini, bu rahmete layık olanların resmini veriyordu. Aynı zamanda Allah’ın gazabına uğramış olanların akıbetlerini de görüyordu. Bir sinema şeridi gibi insanlık tarihi gözlerinin önünden geçiyor; bu güne kadar bunların nasıl farkında olmadığına bir anlam veremiyordu.

İşte bu gençler imanın hakikatine ulaşmış doğruyu ve yanlışı; hakkı ve batılı yakinen görmüş oldukları için dinine ve davasına dört elle sarılmaya azmetmişlerdir. Allah’ın dinine yardım edenlere yardım edeceğine olan inançları davayı omuzlama azim ve kararlılığını artırmıştır. Kendilerini bu asrın Mus’ab’ları, Zeyt’leri, Zeynep’leri, Ammar’ları, Hamza’ları, Ali’leri, Fatıma’ları ve Ömer’leri olarak konumlandırmışlardır. Çıktıkları bu kutlu yolda Nebiyi önder, Kur’an’ı rehber, haktan ve adaletten ayrılmamayı ilke edinmişlerdir.  Kur’an’ın söyleyen dili, uygulayan eli, yaşayan gönüllüleri olarak çıktıkları bu yolda, Allah’ın erleri olmayı ve O’nun yolunda ölmeyi canlarına minnet bilmişlerdir. Onlar duruşlarıyla Allah’ın şu sözünü tecessüm ettiriyorlardı:

“Müminler içinde Allah’a verdikleri sözde duran nice erler vardır. İşte onlardan kimi, sözünü yerine getirip o yolda canını vermiştir; kimi de şahadeti beklemektedir. Onlar hiçbir şekilde Allah’a verdikleri sözlerini değiştirmemişlerdir.” (Ahzab 33/23)

İşte milenyum çağının vermiş olduğu imkânlarla parmaklarının ucuyla her türlü bilgiye ulaşan bu gençler; “bir gün karanlıkta söylemekten korktuğunuz hakikati aydınlıkta söyleyecek; bu sese kulak verecek olan topluluklar, Allah’tan başka ilah olmadığını evlerinin çatılarından haykıracaklardır. Böylece insanlık, Allah’ın “ölüden diriyi nasıl çıkardığına bir kere daha şahit olacaktır. İnanıyoruz ki, Allah’tan başka güç ve kuvvet sahibi yoktur. “Lâ havle velâ kuvvete illa billâh.”

 

 

iktibas


1091

 

Yorum Ekle

Yazdır
 

YORUMLAR

RAST HABER.COM

YAZARIN DİĞER YAZILARI

8 17/01/2018 - 14:06 Allah’ın Elçilerinden Başkası Gaybı Bilir Mi?
8 18/12/2017 - 23:08 Birde Madalyonun Öbür Yüzüne Bakalım
8 09/12/2017 - 17:27 Allah’ın Hesabı Engel Tanımaz
8 15/10/2017 - 21:19 ALLAH’IN YOLUNDA OLMANIN VE ÖLMENİN ANLAMI
8 16/09/2017 - 13:20 KÜFRÜN LEKESİNİ KEFARET TEMİZLEMEZ
8 30/08/2017 - 22:17 ALLAH’IN ŞEAİRLERİNDEN HAC VE KURBAN
8 15/08/2017 - 16:07 BİR DE MADALYONUN ÖBÜR YÜZÜNE BAKALIM
8 13/07/2017 - 23:44 KUR’AN’I DOĞRU ANLAMAK VE ANLATMAK
8 15/06/2017 - 16:09 KUR’AN DA ELÇİNİN MİSYONU VE SON ELÇİNİN KONUMU
8 14/04/2017 - 19:57 KUR’AN’A YAKLAŞIMLAR
8 15/03/2017 - 23:20 İSLAM HUKUKUNDA DEVLET
8 18/02/2017 - 23:07 Kurtuluşumuzun Yasası...
8 25/01/2017 - 23:19 ERCÜMEND ÖZKAN’IN KURAN ANLAYIŞI
8 15/01/2017 - 14:14 SABİT DİN SABİT ŞERİAT
8 16/12/2016 - 12:57 ÜSTÜ ÖRTÜLEN ŞİRK’LER
8 16/11/2016 - 19:37 PARALEL DİN
8 16/10/2016 - 16:10 Gelenek ile Din arasında kalanlar
8 15/09/2016 - 19:27 İŞE NEREDEN BAŞLAYALIM?
8 14/08/2016 - 13:27 KURT, ATASINDAN GÖRDÜĞÜNÜ İŞLER”MİŞ”
8 23/07/2016 - 19:04 İNSAN TERCİHİNDE HÜR DEĞİL MİDİR?
8 15/06/2016 - 19:38 DUYULAN, FİTNENİN AYAK SESLERİ
8 15/06/2016 - 19:37 ORUÇ İLE KEMALE HURAFE İLE ZEVALE
8 20/05/2016 - 13:31 KISSALARIN DİLİYLE
8 16/04/2016 - 13:54 “BAŞINIZA GELENLER ELLERİNİZİN YAPTIKLARIDIR”
8 14/03/2016 - 17:07 İSLAM’DA İBADET KAVRAMI
8 12/02/2016 - 20:16 KALPLERİN TİTREME ZAMANI GELMEDİ Mİ?
8 11/01/2016 - 20:23 BU RÜZGAR NEREDEN ESİYOR
8 13/12/2015 - 12:43 ZULÜM İLE ABAD OLANIN AHİRİ BERBAT OLUR
8 16/11/2015 - 11:04 KUR’AN VE SÜNNET İLİŞKİSİ
8 16/10/2015 - 16:15 İNSAN VE ZAMAN İLİŞKİSİ
8 21/09/2015 - 21:15 MÜSLÜMANLAR’IN DURUŞU BİR EMİRLİK DEĞİL BİR ÖMÜRLÜKTÜR
8 14/08/2015 - 10:10 Bilgi sahibi olmadan Fikir Sahibi olmak
8 18/07/2015 - 11:09 RAMAZANDA RAMAZAN’I KONUŞMAK
8 15/07/2015 - 10:43 RAMAZANDA RAMAZAN’I KONUŞMAK
8 18/06/2015 - 19:47 İSLAM DA CİHAD ANLAYIŞI
8 15/05/2015 - 11:21 “KURTARICI AYLAR,” PARSELLENMİŞ ZAMANLAR!
8 17/04/2015 - 11:08 “İSLAM DÜNYASI” NEREYE GİDİYOR?
8 17/03/2015 - 13:03 ZAMANELERİN, “GİZLİ TANIĞI” ZAMAN!
8 23/02/2015 - 12:46 SAĞLIKLI İLİŞKİLERİN SIRRI
8 29/01/2015 - 15:39 DEĞİŞİMİN DEĞİŞMEYEN YASASI
8 12/01/2015 - 13:03 DİNİNİ HAYATA KATMAK
8 27/12/2014 - 12:47 İSLAMDA KAYNAK SORUNU
8 09/12/2014 - 11:56 İNSAN VE İNFAK
8 19/11/2014 - 12:09 İNDİRİLEN İSLAM İLE ÜRETİLEN İSLAM’IN FARKINI GÖRMEK
8 24/10/2014 - 12:38 Adam için Söz, Sözün arkasında Adam gerekir
8 05/10/2014 - 12:45 ALLAH’IN ŞEAİRLERİNDEN HAC VE KURBAN
8 27/09/2014 - 13:08 KULLUKTA KURAL DEĞİŞMEZ
8 05/09/2014 - 22:24 İBRAHİM (as)’IN DUASI
8 16/08/2014 - 11:55 ÖLÇÜYÜ KAÇIRMAK
8 15/07/2014 - 12:29 ORUÇ İLE KEMALE HURAFE İLE ZEVALE
8 21/06/2014 - 13:36 DİNİ DIŞLAYAN DÜŞÜNCEDEN DEVLETSİZ DİN ÖNERİSİ
8 14/06/2014 - 13:43 DİNİ DIŞLAYAN DÜŞÜNCEDEN DEVLETSİZ DİN ÖNERİSİ
8 23/05/2014 - 11:16 KUR’AN’IN DİLİ VE ANLAŞILMA{Z} KONUSU
8 11/05/2014 - 07:35 TOPLUMUN DİN ALGISI
8 15/03/2014 - 07:42 Sünnetullah'da iltimas olur mu?
8 17/02/2014 - 09:02 İslam’da Aile’nin Önemi
8 29/01/2014 - 07:33 İki Kitabı Birlikte Okumak
 
 
 
 
1 - Şimdi sefer zamanı: Afrin, Münbiç ve Fırat’ın doğusu
2 - Kalbin halleri ve eğitimi
3 - İtalya'da başörtülü avukat mahkeme salonundan çıkarıldı
4 - Arakanlı Müslüman örgütlerin Myanmar'a geri dönüş endişesi
5 - Meczupların Dîni: Tasavvuf
6 - B:atıniyye (Bâtinilik)


Abdullah Yıldız

“Başka Kur’ân Getir” Diyenler

16/01/2018 - 13:21

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat