Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Allah’ın Elçilerinden Başkası Gaybı Bilir Mi? * Mâna Girdabı * Evlilik Çoluk Çocuk İşi Değildir * Müslüman olmak bedel ister * Kudüs için Müslümanlar ne yapmalı? * Afrin neden Türkiye'ye tehdit? * Af(e)rin!. * İman: Allah’a Güvenmek, İslam: Güvendiğine Teslim Olmaktır * Vahdetin önündeki iki önemli engel * Çocuk ve Disiplin

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 64427
Toplam 410741049
En Fazla 606285
Ortalama 154530
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0
.: Yazarlar :.

 
Üç tarz-ı siyaset
08/10/2017 - 23:44

Yıldıray Oğur

Üç tarz-ı siyaset

 

 

6 Ekim 1923 günü Hüsnü Erkilet Paşa komutasındaki Birinci Tümen’in İstanbul’a girmesiyle 4 yıl 10 ay 23 günlük işgal sona erdi. TBMM adına İstanbul’u işgal kuvvetlerinden teslim alan anlaşmayı imzalamak ise Türk milliyetçiliğinin kurucu babalarından İstanbul mebusu Yusuf Akçura’ya düşmüştü.

 

Kendi neslinin cevabını aradığı o çetin soruya, yani “Bu ülke nasıl kurtulur”a cevap olarak yazdığı ve Türk milliyetçiliğinin ilk manifestosu kabul edilen Üç Tarz-ı Siyaset’i 1904’te yayınlatırken, herhalde Akçura, 19 yıl sonra ülkenin kurtuluşu bir tarafa, İstanbul’un kurtuluşuna dahi sevinecek hale gelineceğini düşünmemiştir.

 

Milliyetçilik geri çekilme değil tam tersine taarruzu, kapanmayı değil açılmayı, küçülmeyi değil büyümeyi akla getiren bir ideoloji. Nitekim, Almanların Lebensraum’u Yunanlıların Megalo Idea’sı,  Mussolini’nin Mare Nostrum’u ve büyüklü küçüklü milletlerin önüne ‘Büyük’ sıfatı koyarak ürettikleri büyük ülkülerinin hepsinde bu büyüme, taarruz, açılma iddiası var.

 

Türk milliyetçiliği ise imparatorluğun çöküş yüzyılında ortaya çıkmış, ana motivasyonu yayılmak değil, çöküşü engellemek olmuştu.  Bu özellikleri sadece zamanın şartlarından gelmiyordu, öncüleri de imparatorluğun ve Türklüğün uçlarında kimlik sorunlarından mustarip aydınlardı.

 

İsmail Gaspıralı, 1883’te Kırım’da çıkarmaya başladığı Türk milliyetçiliğinin öncü gazetesi Tercüman’la yükselen ve güçlenen Rusya hegemonyasına karşı bir beka mücadelesi vermekteydi.  Türk milliyetçiliğinin iki kurucu babasından biri Kazanlı Yusuf Akçura, diğeri Diyarbakırlı Ziya Gökalp’ti.

 

Aslında günün sonunda bir hayal kırıklığı ideolojisiydi bu.

 

Yusuf Akçura’nın sıralamasıyla imparatorluğu kurtarmak için önce Osmanlıcılık, ardından İslamcılık denenmişti.

 

2.Mahmut’tan itibaren Tanzimat ve Islahat Fermanları’yla 2. Mahmud’a atfedilen o sözdeki gibi tebanın “Müslümanı camide, Hristiyanı kilisede, Musevisi ancak havrada fark edilecek’ bir modern hukuk ve devlet sistemi etrafında bir Osmanlılık kimliğiyle bir arada tutulabileceği düşünülmüştü.

 

1876’da Meclis’in açılması ve Kanun-i Esasi bu Osmanlılık kimliğinin garantisiydi. “Lisanımız lisan-i Türkidir” diye başlayan Türkçe’nin ilk sözlüğünü yazan Şemseddin Sami Yanyalı bir Arnavut’tu. Ama onun tabiriyle Arnavutluk “vatan-i hususi”, imparatorluk ise “vatan-i umumi”ydi.

 

Ama isyanlar, savaşlar ve Rusya’nın yayılmacılığıyla depreşen beka kaygılarıyla bu hayal,  II. Abdülhamit tarafından 33 yıl rafa kaldırıldı. Onun çözümü ise gemiden birkaç yolcu atma pahasına gemiyi denizde tutmaya çalışmak olacaktı. Osmanlı tarihinde ilk defa öne çıkarılan halife sıfatıyla, en azından Müslüman tebaanın aidiyet hislerinin güçlendirilmesi hedeflendi. Hareketlenmelerin başladığı Arnavutların meselelerini çözmek için raporlar hazırlatıldı, ıslah projeleri yürütüldü.

 

Sonra bu kez İttihatçılar, Osmanlılık tezini bir kere daha masaya getirdiler. İttihatçılığın kurucu isimlerinden,kendisi de Kürt olan İshak Sukuti, 1902’de yazdığı bir yazıda Kürtlere ve Arnavutlara seslenerek birlik siyasetini savunuyordu. Kurucularından hiçbiri Türk olmayan İttihatçıların Osmanlılık tasavvurunun içine ittifak yaptıkları Ermeniler, Rumlar, Museviler, Arnavutlar, Araplar ve Kürtler dahil bütün Osmanlı tebaası giriyordu. Nitekim 1908’den sonra kurdukları meclise her milletten temsilciler aldılar.

 

Ama hürriyet rüzgarları tez zamanda dinip, İttihatçıların Osmanlılığı Türklükle karışmaya başladı. Nitekim 1908’de Meclis’te konuşan Arnavutluk mebusu Müfid Bey’in “Arnavutlar” sözüne kızan, İttihatçıların entelektüel kanadının lideri Meclis Başkanı Ahmet Rıza Bey “Arnavutlar yok, Osmanlılar var” diye uyarmış, Müfid Bey’in “Evet efendim, Arnavutlar var” cevabı Arnavut milliyetçiliğinin sloganlarından biri haline gelmişti.

 

İttihatçıların içe sindirilmemiş hürriyetçiliği hızla otoriterliğe kaydı, merkeziyetçilik, Arnavutlara karşı bile saklayamadıkları millet-i hakimiyeci bakışları öteki milletleri küstürmüştü. Nitekim 1912’de patlayan Balkan Savaşı ile iki taraftaki milliyetçi cerahat boşaldı.

 

Artık Türk cephesinde boşa çıkan iyi niyetler, hayal kırıklıklarına, hayal kırıklıkları kin, nefret ve intikam hislerine dönüşmüştü. Türk milliyetçiliğinin kurucu babalarından Ziya Gökalp bile şöyle sesleniyordu:

 

Durma Yunan durma, kibrini artır.

Türklüğün başına hakaret yağdır

Uyuyan bu kavme bu zillet azdır

Vur, eski kölesi utandır onu

Bırakma uyusun, uyandır onu

 

En büyük hayal kırıklığı ise 1912’de aynı dinin mensubu olan, geç kalınmış da olsa reformlar ve açılımlarla imparatorluğa bağlı tutulmaya çalışılan Arnavutların, İttihatçılara daha fazla dayanamayıp isyan etmesi oldu. 4 yıl önce Osmanlı Meclisi’nde tartışan Müfid Bey artık Arnavutluk bağımsızlığını açıklayan Meclis’in üyelerinden biri olarak karşımıza çıkacaktı.

 

İslam kardeşliği de güvenilir bir liman değildi. Türkçe’nin ilk sözlüğünü yazan Şemseddin Sami de Türk milliyetçileri için artık içimizdeki bir haindi.

 

Daha sonra Ermeniler, Araplarla yaşanan ve “ihanet”, “arkadan vurma” kelimeleriyle ifade edilen ev içi şiddetin yakıcılığıyla hafızalara kazınan kötü tecrübeler, savaşlarda üst üste yenilgilerin yarattığı öfke ve tabii imparatorluk sınırlarının geriye doğru çekilmesiyle birlikte, Osmanlıcılık ve İslamcılık siyasetleri de geriye çekildi, geriye millet-i hakime fikri ve Türkçülük gibi demirbaşlar kaldı.

 

Aslında bu milliyetçilik, kibirli ve özgüvenli değil, beka kaygısıyla ürkmüş, vesveseli ilkel kendini koruma güdüsünden başka bir şey değildi.

 

Cumhuriyet bu güdünün üzerine kuruldu. Bilinmedik coğrafyalarda ‘telef olmuş’ bir neslin imparatorluğa öfkesiyle, içeriye kapanmak, etliye sütlüye karışmamak, başını ağartmamak, dengeleri iyi gözetmek, maceralara girmemek, halka fazla yüz vermemek, koca imparatorluğu çökerten iç düşmanlara, sorun çıkaran farklılıklara karşı teyakkuz halinde olmak bir dede tasviyesi, bir superego olarak hep kulaklara fısıldandı. Nitekim Türk milliyetçiliğinin kurucu babalarından Akçura, 1925’te verdiği bir konferansta “zevale mahkum olan taarruzi milliyetçiliğe karşı, savunmacı demokratik milliyetçiliği” savunmaktaydı.

 

Bir tür erken emekli psikolojisiydi bu.  Her erken emekli gibi Türk Tarih Tezi, Güneş Dil Teorisi gibi milliyetçi hobiler edinilmişti. Aslında, kafatası ölçmeye kadar giden bu milliyetçiliğin kimseye zararı yoktu, bütün bunlar özgüveni fena halde kırılmış bir toplumun kendi kendini oyalamasından, sabır için tesbih çekmesinden ibaretti.

 

Sonra milliyetçilik yeni beka kaygılarına göre yeniden mevzilendi. Önce azınlıklara karşı aşırı bir hassasiyet, yeri geldiğinde öfke patlamaları, sonra bir tür kadim Rus tehdidi olarak anti-komünizm ve yakın zamanlarda da PKK tehdidi üzerinden bir Kürt endişesi ve fobisi karşımıza milliyetçilik olarak çıktı. Son zamanlarda milliyetçilerin Suriyeli mültecileri dillerine dolamalarının sebebi de yine bir beka kaygısı kokusu almaları olmalı.

 

Bu uzun tarihi arka plan bugün Türkiye’nin neden tekrar milliyetçilik ve devletçilik aksına girdiğine dair bize belki Yusuf Akçura’nın bundan 113 yıl önce yaptığı türden bir çerçeve sunabilir.

 

Yakın tarihimizin üç tarz-ı siyasetlerinden ilki 1980’lerde Özal’la birlikte başlatılabilir. Dünyaya açılma, statükoyu sorgulama, komşularla tanışma ve başta Kürt meselesi olmak üzere korkulan ama korkmuyormuş gibi yapılan kimlik sorunlarıyla yüzleşme siyasetinin zirvesi muhakkak Ak Parti iktidarıydı.

 

Batı’yla güçlü ilişkilerden gelen destekle içeride reformlar yapan, Kıbrıs meselesi, Kürt meselesi gibi dokunulmaz sorunlara dokunan, çözüm üreten, demokratikleşme paketleri çıkaran, sivilleşme adımları atan, özgürlükleri genişleten, farklılıkları zenginlik olarak gören açılımlar yapan, ekonomiyi büyüten, dünyayla ve komşularla iyi ilişkiler kuran bir tür 21. Yüzyıl Tanzimat reformculuğuydu bu. Demokratik siyaseti güçlendirerek sorunların çözülebileceğine, vatandaşlık bağlarının güçlendirilebileceğine duyulan kuvvetli inanç açısından bu dönem Akçura’nın Osmanlıcılık tarz-ı siyasetine benzetilebilir. Hatta bu dönemin, birleştirici olduğuna inanılan popüler kavramlarından Türkiyelilik üzerinden bile bir benzerlik kurmak mümkündür.

 

Ama bu liberal rüya hem dünyada hem de Türkiye’deki trendlerin değişmesiyle bozuldu. Türkiye’de iktidar güçlendikçe, vesayet kurumlarından kurtuldukça özgüveni geri geldi ve kendi sözünü söylemek istedi. Aynı dönemde Avrupa’dan Türkiye’ye esen soğuk rüzgarlar, dünyada Arap Baharı ile oluşan uluslararası itibar,  Türkiye’nin yüzünü İslam dünyasına dönmesine, imparatorluk bakiyesine hamilik heyecanının depreşmesine, böylece İslami jargonun yükselmesine, ‘ümmet’, ‘dava’ gibi kavramların siyasete geri dönmesine yol açtı.

 

Türkiye sınırlarını zorlamaktan, Osmanlı coğrafyasındaki meselelerle ilgilenmekten ve uluslararası sistemde bir aktör olmaktan hoşlandı. Osmanlı tecrübesi, eyalet sistemi, İslam kardeşliği özgüveniyle, Kürt sorununu çözmek için de çok ciddi ve cesur adımlar atıldı.

 

Bu dönemi de Akçura’nın İslamcılık tarz-ı siyasetine benzetmek mümkündür.

 

Ama bu özgüvenli dışarıya açılma, büyüme, genişleme dönemi Gezi olayları ile beraber tekrar nükseden güvenlik ve beka kaygılarıyla tekrar içeriye doğru kapanma trendine girdi. Mısır darbesi karşısındaki tavrı, Suriye savaşı başta olmak üzere Arap baharına sırt çevirmesi, Batı’yla ahlaki ve duygusal kopuşu hızlandırdı. Kendi davalarında yalnız kalan Türkiye, bölgesel aktörlüğe askeri, istihbari olarak erken yakalanmanın şaşkınlıklarıyla bocaladı.

 

En büyük hayal kırıklığı ise kendi kendine çözmeye çok yaklaştığı Kürt meselesinin çözümünde, şiddetin yeniden başlaması oldu. Çözüm sürecindeki iyi niyetler, hayal kırıklıklarıyla öfkeye dönüştü. Uzun yıllar sonra dışarıda kıt imkanlarla yapılmış ilk askeri ve istihbari ileri hamle olan Suriye iç savaşında Türkiye’nin desteklediği muhaliflerin de kaybetmesi ve yenilginin mülteci olarak maliyetinin Türkiye’nin üzerine binmesi, cesaret kırıcı oldu ve içeriye kapanma, başını belaya sokmama güdülerini güçlendirdi.  

 

Bütün bu hayal kırıklıklarının üzerine 17/25 Aralık ve darbeyle ortaya çıkan korkutucu ve öngörülemez iç tehdit, büyük bir güven erezyonuna neden FETÖ, beka kaygısının alarm zilleri çalmasına neden olmuştu.

 

Artık akıl değil, canlılardaki en ilkel gen olan hayatta kalma geni devredeydi.

 

İşte bu noktada geri çekilmeler başladı.

 

Onca adıma rağmen çözülemeyen Kürt meselesi yeniden güvenliğe teslim edildi. Suriye’deki aktörlük ve bölgesel iddia bir PKK devleti kurulmaması karşılığında bu aktörlüğe her bakımdan daha hazır olan İran ve Rusya’yla paylaşıldı. Uğruna dünyayla kavga edilen Gazze’de artık duvarlarda Sisi posterleri var. En güçlü müttefik Irak Kürdistan’ı dahi beka kaygısının radarına yakalanınca kırmızı kuvvet olarak işaretlendi. Hatta iktidar çevrelerinde tam olarak sadakat testlerinden geçmeyenler de bu tahliye ve tasfiyelerden nasibini aldılar.

 

Ortadoğu’dan, reformlardan, açılımlardan, Türkiyelilikten, yeni anayasadan geri çekinilen en güvenli kale de Akçura’nın üçüncü tarz-ı siyaseti milliyetçilik oldu.

 

“Birlik, beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz günler”, “iç ve dış düşmanlar”, hainler, vatanseverler, milliler, gayri milliler jargonunu paket olarak sunan, uygulanması ve anlaşılması en kolay tarz olan milliyetçilik, aynı zamanda geri çekilmeyi de örten bir işlev görüyordu.

 

Geri çekinilen ve uzun yıllardır uğranmamış o eski kalelerin artık ne kadar güvenli olduğu, beka kaygısının aklın önüne geçmesiyle 100 yıl önce tecrübe edilmişlere benzeyen yeni acı maliyetler ortaya çıkıp çıkmayacağı, kendini bu birlik ve beraberlik, yerli ve millilik tarifleri içinde bulamayanların kırılan kalpleriyle kalenin içinde ne kadar güvende kalabileceğimiz gibi sorular baki.

 

Muhakkak ki 113 yıl sonra artık Akçura’nın üç tarz-ı siyasetine mahkum değiliz. Ama bundan sonra toplumu ikna edecek ve heyecanlandıracak dördüncü tarz_ı siyaset herhalde bu üç tecrübeden faydalanarak bulunacak.

 

serbestiyet


7229

 

Yorum Ekle

Yazdır
 

YORUMLAR

RAST HABER.COM

YAZARIN DİĞER YAZILARI

8 30/10/2017 - 16:14 Türkiye’de hukukun genel ilkelerine giriş
8 26/10/2017 - 18:39 Mutfakta biri mi var?
8 26/10/2017 - 18:34 Bir bilmecem var çocuklar
8 26/10/2017 - 18:33 ‘İrtibat görevlisi’nin irtibatları...
8 08/10/2017 - 23:44 Üç tarz-ı siyaset
8 08/10/2017 - 23:42 Bir algı operasyonu daha deşifre oldu
8 08/10/2017 - 23:41 Belki de papazdır
8 08/10/2017 - 23:40 O bayrağı neden salladılar?
8 08/10/2017 - 23:37 Bölgede istikrar vardı da...
8 08/10/2017 - 23:37 Onlar bunu çok iyi biliyor
8 21/09/2017 - 22:41 Görünmez kralın sürekli uzayan burnu...
8 13/09/2017 - 18:54 Güçlü ve Büyük bir Türkiye için...
8 09/09/2017 - 18:38 İkinci. Sezonu şimdi kim yazacak?
8 05/09/2017 - 14:45 Dünyada bizden başka insanlar da olabilir mi?
8 02/09/2017 - 14:35 Bayram ziyaretleri için faydalı bi rehber
8 26/08/2017 - 18:08 Tarihi Fotoğraftan adam çıkarmaca...
8 23/08/2017 - 14:27 Karanlık bir gecenin sonunda
8 16/08/2017 - 14:11 15 Temmuz’da Köprünün Karşı Tarafındakiler
8 23/04/2017 - 18:38 Atatürk’e babasından miras kalan kitap
8 21/04/2017 - 17:53 Atı alıp Üsküdar’da biraz dinlenmek...
8 17/04/2017 - 18:15 Fi
8 14/04/2017 - 19:44 15 Temmuz iddianamelerinden öğrendiklerimiz -11-
8 13/04/2017 - 18:47 15 Temmuz İddianamelerinden öğrendiklerimiz -10-
8 12/04/2017 - 21:51 15 Temmuz İddianamelerinden öğrendiklerimiz -9-
8 12/04/2017 - 21:50 15 Temmuz İddianamelerinden öğrendiklerimiz -8-
8 12/04/2017 - 21:49 15 Temmuz İddianamelerinden öğrendiklerimiz -7-
8 12/04/2017 - 21:48 15 Temmuz iddianamelerinden öğrendiklerimiz -6-
8 12/04/2017 - 20:53 15 Temmuz Çatı İddianamesi’nden öğrendiklerimiz -5-
8 15/03/2017 - 23:29 15 Temmuz Çatı İddianamesi’nden öğrendiklerimiz -4-
8 13/03/2017 - 22:24 15 Temmuz Çatı İddianamesinden öğrendiklerimiz -3-
8 10/03/2017 - 14:56 15 Temmuz Çatı İddianamesi’nden öğrendiklerimiz -2-
8 08/03/2017 - 18:03 15 Temmuz Çatı İddianamesi’nden öğrendiklerimiz...
8 03/03/2017 - 14:50 Millî Referandum Tarihi -3-
8 01/03/2017 - 12:37 Millî Referandum Tarihi -2-
8 27/02/2017 - 18:14 Millî referandum tarihi
8 19/02/2017 - 12:28 Taksim’e caminin uzun hikâyesi...
8 17/02/2017 - 17:45 94 yıllık bir tartışmanın tarihi -6-
8 12/02/2017 - 13:56 94 yıllık bir tartışmanın tarihi -5-
8 10/02/2017 - 16:06 94 yıllık bir tartışmanın tarihi
8 05/02/2017 - 14:43 94 yıllık bir tartışmanın tarihi
8 30/01/2017 - 21:52 94 yıllık bir tartışmanın tarihi -2-
8 25/01/2017 - 23:04 94 yıllık bir tartışmanın tarihi -1-
8 15/01/2017 - 14:03 Darbeciler Meclis’i neden bombalamıştı?
8 06/01/2017 - 19:34 Saldırıyı DEAŞ yapmış olabilir mi?
8 05/01/2017 - 21:42 Cuma hutbesinden katliam çıkarmak
8 31/12/2016 - 16:53 Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz 2017
8 25/12/2016 - 12:02 Elçiye nasıl zeval olduğunun kısa tarihi -2-
8 24/12/2016 - 14:06 Elçiye nasıl zeval olduğunun kısa tarihi
8 16/12/2016 - 12:35 Bir kere daha Guernica düşerken...
8 11/12/2016 - 11:12 Akdeniz’de bir geminin başına gelenler...
8 07/12/2016 - 16:12 Türkiye Suriye’de neden geç kaldı?
8 25/11/2016 - 18:12 Tenis Kulübü’nden Boks Kulübü’ne...
8 20/11/2016 - 21:51 Franca Viola’nın ahı...
8 11/11/2016 - 16:43 Make America-Turkey relations great again?(*)
8 09/11/2016 - 14:32 İntihar bombacıları neyiniz olur?
8 06/11/2016 - 12:35 Peki ama neden susuyorlar?
8 06/11/2016 - 12:34 Bu nasıl bir cumhuriyet?
8 06/11/2016 - 12:33 Komisyondan al haberi...
8 22/10/2016 - 14:37 Leyli meccani ve maalesef acıklı...
8 19/10/2016 - 17:00 Bastırılmış darbenin direnişçisi çok olur
8 14/10/2016 - 18:49 Rezil olan Hurşit Külter mi? -2-
8 12/10/2016 - 13:53 Rezil olan Hurşit Külter mi?
8 07/10/2016 - 17:51 Muzdan çıkmış bir savaştan öğreneceklerimiz
8 03/10/2016 - 20:25 Amerikalı diplomatın günlüklerindeki Lozan...
8 25/09/2016 - 21:05 Pantolonu hep ütülü darbeci…
8 23/09/2016 - 13:50 At izini kaybetmemek için…
8 18/09/2016 - 13:18 55 yıl sonra kazılan tünel
8 16/09/2016 - 20:23 Pardon o darbeyi biz yapmıştık...
8 12/09/2016 - 13:39 Pardon, o darbeyi biz yapmıştık -4-
8 11/09/2016 - 16:03 Pardon, o darbeyi biz yapmıştık -3-
8 09/09/2016 - 16:18 Pardon, o darbeyi biz yapmıştık -2-
8 05/09/2016 - 13:10 Pardon, o darbeyi biz yapmıştık
8 29/08/2016 - 20:29 Bir terfi uğruna…
8 26/08/2016 - 13:55 Suriye’yi bu hikâyeden çıkarabilir miyiz?
8 21/08/2016 - 12:32 Ak sakallı tuğgeneralin ibretlik hikâyesi...
8 19/08/2016 - 22:43 Darbeciler PKK’ya ne vadetmişti?
8 14/08/2016 - 11:38 Yurtta ‘Abiler’ Konseyi
8 11/08/2016 - 12:09 Darbeyi önceden hisseden Amerikalı bilim adamları..
8 09/08/2016 - 15:43 Türkiye üzerine İngiliz Projeleri (3)
8 07/08/2016 - 13:16 Sen de haklısın
8 02/08/2016 - 12:22 Hak etmediler mi?
8 31/07/2016 - 13:25 Bir New York Times başyazısı olarak Yurtta Sulh Konseyi bildirisi
8 27/07/2016 - 12:29 Tugayların önüne dizilmiş çöp kamyonları üzerine.
8 26/07/2016 - 11:50 Dört saatlik istihbarat zaafının 40 yıllık hikâyesi -2-
8 25/07/2016 - 12:29 Dört saatlik istihbarat zaafının 40 yıllık hikâyesi
8 22/07/2016 - 14:39 Bir kışlanın önünde cesedi bulunmuş 16 yaşındaki bir çocuk...
8 14/07/2016 - 14:45 Bizi öldüren çifte standartlarımız
8 12/07/2016 - 13:09 Muhacirlikten mülteciliğe bir yüzyıl...
8 08/07/2016 - 17:54 Çankırı’dan Londra’ya bir Türkiye Hikâyesi -3-
8 07/07/2016 - 12:56 Çankırı’dan Londra’ya bir Türkiye hikâyesi -2-
8 03/07/2016 - 15:11 Çankırı’dan Londra’ya bir Türkiye hikâyesi...
8 02/07/2016 - 17:14 Leviathan böyle istedi
8 24/06/2016 - 10:43 Seni ve fikirlerini sevmiyorum o hâlde tutuklanabilirsin
8 18/06/2016 - 19:10 Bir zamanlar Kadıköy’de…
8 15/06/2016 - 18:11 Bir zamanlar Türkiye’de...
8 12/06/2016 - 13:46 Olasılığı en yüksek tehlikeli senaryo
8 11/06/2016 - 15:12 Antropolojik bir sorun olarak PKK
8 11/06/2016 - 15:04 Muhammed Ali İstanbul’dan geçerken...
8 11/06/2016 - 15:03 PKK'nın yedinci kez yenilmesi
8 29/05/2016 - 13:39 Bir timsah tarafından yutulan adamın hikâyesi...
8 27/05/2016 - 14:22 Her ağacın kurdu özünden olur
8 13/05/2016 - 14:25 Pelikan'ın inine doğru...
8 08/05/2016 - 13:28 O gece radyoda olanlar...
8 03/05/2016 - 19:57 Benden selam olsun Pelikan Bey’ine!
8 01/05/2016 - 15:48 Erdoğan laikliği nasıl kurtardı?
8 26/04/2016 - 13:02 Sizin favori cemaat operasyonunuz hangisi?
8 25/04/2016 - 21:00 Börteçine bizi Ergenekon’dan nasıl çıkarmıştı?
8 19/04/2016 - 14:31 Askerî okullara girişte paralel yollar...
8 16/04/2016 - 14:02 Türkiye’ye atış serbest!
8 11/04/2016 - 12:01 Buzdolabında Bekleyen Raf Ömrü Uzun Bir Ürün...
8 04/04/2016 - 21:03 Washington’dan Londra’ya paralel bir dava hikâyesi...
8 31/03/2016 - 12:41 “Kore istihbaratı” Türkiye’de nasıl manşet olur?
8 28/03/2016 - 18:59 Cemiyetin ödülünü hak eden esas haber...
8 22/03/2016 - 14:00 Boğaziçi’nde Yaşayan Simonlar -2-
8 21/03/2016 - 22:37 Boğaziçi’nde Yaşayan Simonlar…
8 20/03/2016 - 14:00 Yarın bir canlı bomba saldırısında ölseniz arkanızdan yazılacaklar
8 13/03/2016 - 15:33 Rukiye Hanım’a yardım etmek...
8 08/03/2016 - 13:54 ABD Büyükelçiliği’nden beklenen esas açıklamalar
8 03/03/2016 - 14:23 Tırların arkasında ne vardı-4
8 02/03/2016 - 14:24 Tırların arkasında ne vardı -3-
8 01/03/2016 - 20:55 Tırların arkasında ne vardı? -2-
8 01/03/2016 - 20:53 Tırların arkasında ne vardı?
8 01/03/2016 - 18:31 Tırların Arkasında Ne Vardı?
8 22/02/2016 - 18:00 Türkiye neyiniz olur?
8 17/02/2016 - 12:34 Bir şöhretli şarkıcının hüzün verici hikâyesi...
8 12/02/2016 - 20:02 Sen Abdülhamit’i savundun!
8 10/02/2016 - 13:12 Nobel barış ödüllü Obama Türkiye’deki barışı nasıl sabote etti?
8 08/02/2016 - 13:24 Ayasofya nasıl müze olmuştu?
8 27/01/2016 - 14:41 Televizyondaki bir evlilik programında dedeni görmek gibi…
8 24/01/2016 - 12:51 Bir zamanlar Ankara’daki Amerika...
8 22/01/2016 - 18:57 BAŞKA NE OLMASINI BEKLİYORDUNUZ Kİ?
8 16/01/2016 - 12:47 O eski aydınları özlerken...
8 13/01/2016 - 15:03 Bu kez PKK’nın yenilmesine izin vermek...
8 10/01/2016 - 14:52 Cuma’dan Pazar’a nasıl gelmiştik?
8 09/01/2016 - 15:21 Fikirleri X-ray cihazlarını öttürecek aydınlar üzerine…
8 03/01/2016 - 12:09 "2016 İçin Bir Dost Tavsiyeleri... (1)"
8 27/12/2015 - 12:44 "ODTÜ Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği"
8 25/12/2015 - 20:10 “Yetersiz yoldaşlıklar ve sahte dostluklar”
8 21/12/2015 - 12:29 Dinle neyden...
8 14/12/2015 - 21:59 ‘Çifte referandum yapalım’ önerisi!
8 13/12/2015 - 12:35 Bitaraflık Bayramı kutlu olsun!
8 12/12/2015 - 10:50 Zizek hakkında konuşmamız gerek
8 09/12/2015 - 11:16 Hendeği taşerona kazdırmak…
8 07/12/2015 - 12:10 Cumhuriyet’in acıklı Sindirella hikâyesi…
8 30/11/2015 - 15:28 Sessiz kalabalıkların sesini duymak
8 29/11/2015 - 12:39 Dört ayaklı minare ne zaman düşecek?
8 27/11/2015 - 14:55 Kaçakçılık ve organize haberler dairesi...
8 25/11/2015 - 10:35 Hayır diyebilen hatta jet düşürebilen Türkiye
8 20/11/2015 - 15:08 Havalar daha da soğumadan bir balkona çıkmaya ne dersiniz?
8 15/11/2015 - 12:46 İnsanlığın dünkü tarihi…
8 14/11/2015 - 11:29 “Farqîn direniyor” vs “Silvan için ses ver”
8 14/11/2015 - 11:27 Artık ne öz yurdunda garipsin ne de öz vatanında parya
8 10/11/2015 - 12:39 Bildirideki bir imzanın hatırlattıkları…
8 07/11/2015 - 09:48 Koyun sürüsü, zebra sürüsü ve çakal sürüsü
8 02/11/2015 - 10:31 Fetret Devri’nin sonu...
8 28/10/2015 - 11:10 Kimin Tarafından Kandırıldığını Bilemeyecek Kadar Kandırılmış Olmak...
8 25/10/2015 - 12:17 Peki o enseler nasıl kararmıştı?
8 21/10/2015 - 14:31 Yalanla flörtün tarihçesi
8 19/10/2015 - 11:17 Elinize tutuşturulan tapelerin manası…
8 15/10/2015 - 12:27 Cinayetten iki gün önce
8 15/10/2015 - 12:25 Peter Pan’ın kulağını çekmek…
8 12/10/2015 - 09:46 Alçaklığın dünkü tarihi...
8 09/10/2015 - 10:38 Savcı’nın yakaladığı kayıp halka
8 05/10/2015 - 12:16 Sevgili arkadaşım Sözcü…
8 30/09/2015 - 11:41 Otomatik pilot modunda dış politika analizinde irtifa kaybı…
8 27/09/2015 - 10:48 Adına da Tahşiye derler…
8 21/09/2015 - 22:23 AK Parti’nin seçimlerdeki en büyük kozu
8 07/09/2015 - 13:11 Kürtlere rağmen, Kürtler için
8 04/09/2015 - 17:50 'Mesih soluklu' tembel aydınlar...
8 01/09/2015 - 11:51 Reyhanlı katliamı bağıra bağıra gelmiş
8 31/08/2015 - 13:30 Silvan Mücadele gazetesi yazıyor…
8 26/08/2015 - 12:43 Serhat’ın kaç yaşında olduğunu da sordunuz mu Pervin Hanım?
8 23/08/2015 - 12:23 90’lı yıllar; sizin de bildiğiniz gibi değil…
8 17/08/2015 - 11:35 PKK’nın fantezileri, Kürtlerin gerçekleri
8 16/08/2015 - 11:47 Şehrin en popüler kafesinde patlayan bomba...
8 11/08/2015 - 11:18 Şimdi söz sırası kronolojide
8 09/08/2015 - 11:19 Hiç atanamamış bir öğretmenin bize anlatmaya çalıştığı...
8 07/08/2015 - 11:16 Peki ya bir bebekten canlı bomba doğuran karanlık?
8 06/08/2015 - 10:54 Türk entelijansiyası nasıl kafayı yedi?
8 29/07/2015 - 10:55 Silah bırakmak için öldüren bir örgütün çok acıklı hikâyesi...
8 27/07/2015 - 10:58 Lizbon’da 32 yıl önceki o acı günün hatırası için....
8 26/07/2015 - 12:08 Radikal ama artık hiç şık değil
8 22/07/2015 - 11:11 Akın var akın ölüme akın...
8 21/07/2015 - 10:45 İslamcı delikanlılar ne zaman nargileyi bırakır?
8 19/07/2015 - 11:59 İki salla, bir bağla, üç salla, bir eğil ve aman unutma!
8 19/07/2015 - 11:59 Katı olan her şeyin buharlaştığı bir ramazan
8 13/07/2015 - 11:13 Kesin baraj altında kalacak silahlar…
8 12/07/2015 - 13:06 Dinleme iftiraları bir bir çökerken…
8 08/07/2015 - 10:39 “Eee barajı geçtik şimdi ne yapacağız?”
8 06/07/2015 - 11:09 Bağımsız Jüri’nin en büyük ödülü…
8 05/07/2015 - 13:47 Açık renkli, tenteli, spor arabanın şoförü
8 01/07/2015 - 11:11 Siyasi tekfircilik de öldürür…
8 28/06/2015 - 12:24 “Çok yakışıksız iddialar” üzerine...
8 26/06/2015 - 11:03 Yemin ederken ayağını kaldıranlar koalisyonu…
8 21/06/2015 - 09:48 “Seni Başbakan yaptıracağız”
8 19/06/2015 - 08:03 İslamköy’den gelip, İslamköy’e dönmek…
8 12/06/2015 - 09:42 Frank Underwood’un aklındaki muhtemel koalisyon…
8 10/06/2015 - 10:39 Seçimler sonucunda ortaya çıkan seçimler üzerine...
8 07/06/2015 - 11:45 Zorunlu bir teşekkür yazısı…
8 03/06/2015 - 10:21 Aşırı platonik bir aşk hikâyesi…
8 03/06/2015 - 10:08 Deşifre edilmeyi bekleyen gerçekler…
8 29/05/2015 - 15:30 Bir gün bir adam bir ağaçtan düşmüş…
8 27/05/2015 - 12:53 Açılmayan sandıklardan çıkan ilk sonuçlar…
8 24/05/2015 - 13:42 İlk çok partili seçimlerde çocuklar gibi şendik…
8 22/05/2015 - 17:22 Hiç komik değil
8 20/05/2015 - 13:03 Cemil Bayık Samsun’a da çıkacak mı?
8 18/05/2015 - 12:23 Bir zamanlar laiklik tehlikedeyken…
8 13/05/2015 - 17:10 Yoksa Evren’in cenazesine ABD elçiliği bir çelenk dahi göndermedi mi?
8 12/05/2015 - 11:54 Yeni Türkiye’den eski bir darbeciyi uğurlarken…
8 10/05/2015 - 18:27 Yıkık bir minarenin büyük direnişi…
8 03/05/2015 - 22:25 Yirminci yüzyılın 98 yılının hikâyesi…
8 01/05/2015 - 11:53 AK Parti 1 Mayıs’ta Taksim’e!
8 29/04/2015 - 13:23 Nusaffigu Cemian
8 27/04/2015 - 11:23 Hüseyin Albay’ı ‘yargıdan’ kurtarmak/Filmin başı…
8 24/04/2015 - 11:47 100 yıl sonra perde-i zulmet açılırken…
8 20/04/2015 - 11:53 Ah işte tam yaşanacak bir Türkiye...
8 19/04/2015 - 11:39 70 yıllık bir Ankara polisiyesi…
8 17/04/2015 - 11:27 Biz Türkiye’nin haysiyetli insanları…
8 15/04/2015 - 12:28 Erozyona karşı mücadele eden silahlı bir izci örgütü
8 08/04/2015 - 11:59 Seçimin şimdiden kaybedenleri…
8 05/04/2015 - 12:06 “Tanrım bu son çılgınlık olsun”
8 03/04/2015 - 11:20 Başınızdaki beyaz bereler…
8 01/04/2015 - 14:33 Laiklerin demokrasiyle imtihanı
8 30/03/2015 - 12:49 Özel bir mesele
8 29/03/2015 - 21:27 Edirne mahreçli bir ajans haberi üzerine…
8 27/03/2015 - 18:13 803 bin 875 kişinin hakkına girmek…
8 23/03/2015 - 12:11 Dağlar, insanlar hatta ölüm bile yorulduysa…
8 18/03/2015 - 12:17 Yaklaşıyor yaklaşmakta olan…
8 16/03/2015 - 14:20 “Altın nesil”i çalmak…
8 13/03/2015 - 11:11 Kadavralar laiktir laik kalacak…
8 08/03/2015 - 11:45 İnce Memed’in ‘resmi’ tarihi
8 04/03/2015 - 12:52 Siz neden burada değilsiniz Ahmet Bey?
8 02/03/2015 - 11:56 Dokunan sadece yanmıyormuş demek...
8 01/03/2015 - 10:47 1000 yıl sürecek bir 28 Şubat…*
8 25/02/2015 - 13:25 Havan ve obüslerin barışa hizmet ettiği an…
8 22/02/2015 - 11:44 Şiddetin tarihine bir katkı…
8 20/02/2015 - 17:30 9 canlı çözüm sürecinin kalp atışları…
8 19/02/2015 - 12:45 Bir eski Türkiye hatıra müzesi olarak Pakistan…
8 18/02/2015 - 23:41 Sanki biri yalan söylüyor…
8 16/02/2015 - 11:52 “Durumlar kötü, IŞİD bize yaklaştı”
8 15/02/2015 - 11:33 Demokrasiyi kurtaran adamın ardından...
8 11/02/2015 - 11:49 Siyaset > istihbarat!
8 09/02/2015 - 13:21 Cumhuriyet’in Diva’sına veda…
8 08/02/2015 - 12:23 Tohumlar fidana, fidanlar ağaca, ağaçlar ormana…
8 02/02/2015 - 15:02 Bir “sızıntı” hikâyesi…
8 28/01/2015 - 12:18 Alexis’i alıp, Yunanistan’ın borçlarını kapatmak
8 26/01/2015 - 14:04 Cumhuriyet’in “Bir Numarası” kim?
8 25/01/2015 - 13:09 Bir eski Türkiye hikâyesi…
8 21/01/2015 - 11:47 Hrant Dink cinayetiyle Ergenekon arasında nasıl bir ilişki vardı? -3-
8 20/01/2015 - 12:30 Hrant Dink cinayetiyle Ergenekon arasında nasıl bir ilişki vardı? -2-
8 19/01/2015 - 12:49 Hrant Dink cinayetiyle Ergenekon arasında nasıl bir ilişki vardı?
8 18/01/2015 - 11:41 Gezi’nin “kullanışlı aptalları”
8 16/01/2015 - 18:23 Ey özgürlük, senin adına ne cinayetler işleniyor
8 12/01/2015 - 13:20 Şer eksenine karşı hayr ekseni…
8 09/01/2015 - 17:13 Muhammed için Ahmed’i ve Mustafa’yı vurmak ya da...
8 07/01/2015 - 13:02 Tatava yapma, New York mafyasına bas geç…
8 05/01/2015 - 11:43 “Kimsenin atıfetini istemiyorum”
8 02/01/2015 - 17:23 Kuveyt’te gazetecilik yapmanın keyfi üzerine…
8 31/12/2014 - 14:55 2014 yılında ne olmadı?
8 29/12/2014 - 12:53 Kaçırdığınız şey…
8 26/12/2014 - 23:51 “Tehlike’nin farkında mısınız”dan “Girilen tehlikeli yollara”
8 24/12/2014 - 14:52 Silahsız bir hareketin silahları
8 22/12/2014 - 14:44 Sana hâlâ yalan söylüyorlar şakirt!
8 20/12/2014 - 14:03 Sana yalan söylüyorlar şakirt!
8 19/12/2014 - 15:50 Sana yalan söylüyorlar şakirt!
8 17/12/2014 - 12:12 Ferşad’ın babası kimdi ve ne yapmıştı?
8 15/12/2014 - 13:08 Paralel devletin çekilmiş en net fotoğrafı…
8 12/12/2014 - 20:25 İklim nasıl değişti ve Akdeniz oldu?
8 09/12/2014 - 12:33 Kafamda bir tuhaflık-2
8 07/12/2014 - 12:12 5816
8 06/12/2014 - 15:13 Toparlanın gitmiyorlar
8 06/12/2014 - 15:11 “Yasakoyucunun takdir alanına elatma olur”
8 02/12/2014 - 12:19 “Bize Ankara hükümeti verin”
8 30/11/2014 - 12:13 Karanlıkta parıldayan yıldız
8 28/11/2014 - 11:54 Ya meczupluk ya demokrasi
8 26/11/2014 - 12:08 Saksı değiller
8 24/11/2014 - 11:31 Dersim özür sırası
8 19/11/2014 - 12:17 'Belki inanılmaz gelecek ama'
8 17/11/2014 - 11:19 Siz bakmasanız da olur
8 16/11/2014 - 12:17 Biz seni unutmak için…
8 12/11/2014 - 12:24 İstanbul’un doğusunda bitmeyen oyun
8 11/11/2014 - 11:32 Yolumuz düştü Hacıbektaş’a…
8 08/11/2014 - 12:03 Küçük Kara Balık yola devam ediyor
8 06/11/2014 - 12:17 ABD’ye değil, Barışa Bak
8 26/10/2014 - 09:39 Amber taşından çıkan dersler…
8 22/10/2014 - 13:45 Yandash medyadan haberler…
8 22/10/2014 - 13:44 Bildiğiniz gibi değil
8 22/10/2014 - 13:41 2000 yıllık hesaplaşmanın mağduru olan bir korseci…
8 18/10/2014 - 10:03 Failleri meçhulleştirmek…
8 14/10/2014 - 13:02 Hacıyatmaz
8 10/10/2014 - 11:48 PKK’nın Cadı Avı…
8 08/10/2014 - 12:09 Elinizdeki o benzin bidonunu yavaşça yere bırakın…
8 06/10/2014 - 12:00 Türkiye’nin PYD’ye desteğinin açık delili
8 01/10/2014 - 11:27 Bir kapatıp açsanız
8 30/09/2014 - 16:53 46 yıl önce gelen bir mektuba cevap…
8 29/09/2014 - 17:12 Kuru derelerde boğulmadan…
8 26/09/2014 - 18:47 Yargıtay meselesi nasıl halledildi?
8 22/09/2014 - 13:07 “Sözde rehin tutulan” gerçekler…
8 22/09/2014 - 12:39 Yaslı gittik, şen geldik
8 20/09/2014 - 10:47 Hacı Bayram-ı Veli’ye 100 yard uzakta…
8 16/09/2014 - 12:08 Dağları bombalayarak IŞİD biter mi?
8 10/09/2014 - 15:08 “Enteresan bir yapı” hakkında…
8 05/09/2014 - 18:15 Tamam, bakmıyoruz…
8 01/09/2014 - 17:27 Savaş bitti teğmen!
8 01/09/2014 - 17:01 Savaş bitti teğmen!
8 29/08/2014 - 18:21 Alışırsınız, alışırsınız...
8 25/08/2014 - 10:42 Kandil dağından bile görünen marjinallik…
8 20/08/2014 - 14:17 Almanlar bizi dinleyince…
8 18/08/2014 - 15:37 Yeni Türkiye’de yaşama rehberi
8 13/08/2014 - 19:53 Acımadı ki…
8 10/08/2014 - 12:52 Bir Cumhuriyet Prensesi’nin İntiharı
8 08/08/2014 - 16:33 Çok affedersiniz…
8 30/07/2014 - 11:48 Kullanışlı aptallık - 4S
 
 
 
 
1 - Afrin neden Türkiye'ye tehdit?
2 - Af(e)rin!.
3 - Kudüs için Müslümanlar ne yapmalı?
4 - Müslüman olmak bedel ister
5 - Evlilik Çoluk Çocuk İşi Değildir
6 - Mâna Girdabı


Abdullah Yıldız

“Başka Kur’ân Getir” Diyenler

16/01/2018 - 13:21

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat