Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* İstanbul Zirvesi bir meydan okumadır… İki lider Kudüs’ü sattı: Yeni bir cephe şarttır! * "Doğu Kudüs Filistin’in başkentidir" kararı ne anlama geliyor? * Kudüs'ten sonraki hedefleri Mekke ve Medine (Video) * Allah bizden bir şey yapmamızı istiyor. (Video) * Okumadan olmaz * Kur’an’ın Anlaşılmasında Temel Sorunlar (I) * Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi Kimdir? * İslamî değerlere ve müesseselere saldırı * Filistin'de şoke eden manzara! Fotoğrafa dikkat * Filistin'in başkenti: Doğu Kudüs

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 135385
Toplam 404878249
En Fazla 606285
Ortalama 154239
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0
.: Yazarlar :.

 
Mezhebi Fanatizm
06/07/2017 - 19:37

Kemal Songür

Mezhebi Fanatizm

 

 
ÜMMETİN ÇIKMAZI VE PÜSKÜLLÜ BELASI.., EMPERYALİSTLERİN KAŞIDIĞI VE TETİKLEDİĞİ.., MÜSLÜMANLARIN KENDİ ELLERİYLE AYAKLARINA SIKTIĞI..,
MEZHEPCİLİK/MEZHEBİ FANATİZM..

Mezheb: sözlük anlamı olarak; gitmek, izlemek, gidilen ve takip edilen yol demektir. Terim olarak ise; kanaat, görüş, inanç, doktrin, düşünsel ve eylemsel yönelişleri belirleyen bir yol tutuş demektir. Buradan hareketle, falan müctehidin mezhebi denince onun kanaati, görüşü, çıkarımı, gittiği yol ve usulü anlaşılmalıdır. Zaman içerisinde bir müctehidin görüşleri ve izlediği yol temelinde oluşan görüşler bütünü veya bu görüşlerin kurumsallaşmış hali de mezheb olarak anlamlandırılmış ve isimlendirilmiştir.

İlk dönem ve meşhur olan mezheb imamlarının hiçbiri, ey ahali ben bir mezheb kurdum/kuruyorum ve adı da şudur diyerek insanlara davette bulunmamışlardır, kitap ve sünnetten anladıklarını etrafındakilerle paylaşmışlar ve bunun neticesinde söyledikleri dikkate alınanların ismine ya da lakabına yönelik takipçileri tarafından isimlendirilmiştir. 

Mezheblerin ortaya çıkışında/çıkarılışında psikolojik, sosyolojik, çevresel ve kültürel birçok etken olduğu gibi, ortaya çıkan mezheblerde de fıkhi, itikadi ve siyasi olmak üzere çeşitlilik söz konusudur.

Ümmetin genel kabulüne göre dinin hüküm kaynakları ya da başvurulacak sıralamaya göre hayata yön verecek kıstaslar Kitap, sünnet, icma, kıyas, örf ve maslahat gibi delillerdir. Bu sıralamada sorun yoktur. Çünkü kitap en baştadır ve her soru(n) önce ona yöneltilmelidir, onda bulunamayanlar onun ruhuna gölge düşürmemek kaydıyla sıraya sokulanlardan yararlanılır. Ancak, ümmetin tarihi maalesef bu sıralamayı gözardı eden düşünsel ve eylemsel yönelişlerle doludur. 

Korunmuş/korunaklı vahiy/Kur'an ilk sıradaki ve "şeriksiz" yerini algılarda ve kabullerde yitirince, üretilmiş ve aktarılmış her ne varsa Allah'ın kitabına arz ve ondan onay alma hassasiyeti kaybedilince, kısaca 25/Furkan Suresinin 30.ayetindeki ilahi beyanında belirtildiği üzere Kur'an mehcur bırakılınca olan olmuş, siyasi-mezhebi-kavmi-coğrafi aidiyetler ve öncelemeler ümmeti perişan etmiştir. 

Artık, ümmetin çocukları kendilerini ve aidiyetlerini mezheble, kavimle, coğrafya ve siyasi meşrepleriyle, tabi oldukları ve kutsadıkları "beşer" öncülerle tanımlamaya başlamışlardır. Artık, Allah'ın bizler için seçip beğendiği müslim/müslüman ismi yetmez olmuş ve övünç/aidiyet olarak başka üretilmiş eklentiler ile kendilerini tanımlama bahtsızlığına düçar olunmuştur. Tabi iş burada kalmamış ve üretilen eklentiler üzerinden hasımlıklar peyda ettirilmiş ve daha kötüsü de bu hasımlıklar kan dökmeye kadar vardırılmıştır. 

Bu savrulmaların ve kırılmaların tarihi arkaplanı Hz. Osman döneminin ikinci yarısına kadar gitmekte ve daha belirgin ve de acımasız olarak saltanatın/şaşanın/ötekileştirmenin/haksızlıkların ve adam kayırmacılığın ortaya çıktığı Muaviye ve döneminde tarihteki ibretlik yerini almaktadır.

İşte ümmet tarihinin bu kırılma noktası kartopu misali büyüyerek günümüze kadar taşınmış ve mezhebi/siyasi tarafgirlik bütün can yakıcı/yıkıcı boyutlarıyla selefi-sünni-şia isimleriyle ve "atgözü" takılmış misali müntesiplerinin aidiyetleriyle yürürlükte olmaya devam etmektedir.

"Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir" misali ümmetin halipür melaline şaşırmıyoruz, çünkü, her türlü üretilmiş asabiyetin ve aidiyetin kaçınılmaz sonucu budur, bu asabiyetlerin müstekbirler tarafından kullanılmaya ve yönlendirilmeye çokça müsait olduğu/olacağı tartışmadan varestedir. Kişilerin/toplumların kendilerine yaptıkları zulmü ve düçar oldukları olumsuzluğu hiçbir harici/dış düşman yapamaz ve bu asla kalıcı da olmaz. 

"Size isabet eden her musibet, (ancak) ellerinizin kazandığı dolayısıyladır" 42/Şura, 30 ilahi hitabı, düçar olunan olumsuzlukların nedenlerini aynalarda aramamız gerektiğini ve dış düşman paranoyasından ziyade ümmetin kendine bakması gerektiğini salık vermektedir.

Ümmeti saran çıkmazlar ve tehlikeler:

1- Sabitelerin tartışmaya açılması ve değişkenlerin sabite haline getirilmesi.

2- Arıduru ve apaçık olan, sade ve anlaşılır olan, haramları sayılı/belli olan ("O size haramları ayrı ayrı açıklamıştır" 6/119) ve "eşyada aslolan ibahadır/mübahlıktır" lütfundan hareketle namütenahi helalleriyle insana hizmeti önceleyen bir dini detaylara boğarak "algılarda-zanlarda" anlaşılamaz/yaşanılamaz ve güç yetirilemez hale getirmek. İnsanı yaratan ve imtihana tabi tutmayı murad eden Allah, hiç güç yetirilemeyecek bir dini/yolu vaz eder mi? "Allah, hiç kimseye güç yetireceğinden başkasını yüklemez" 2/286

3- Eklektik arayışlar/kabuller; nebevi söylemleri gözardı etmek ve yetersiz zannetmek, vahyin gölgesinde kendine yer bulamayan ya da ona muarız olan yöntem arayışlarına yelken açarak savrulmak, vahiyden azade kılınmış ve asla adaleti barındıramayacak beşeri ideolojilerden medet uman sapmalar/saplantılar.

4- "Şiddet körü/yanlısı" yönelişler. "dinde zorlama/baskı yoktur" ilahi öğretisine iman etmişken ve zorlamanın/baskının münafık üreteceği gerçeği ortada iken ve dahası böyle bir yükümlülüğümüz yok iken, yaşayarak yansıtılacak bir dine tabi olmuş iken, baskının ve şiddetin yanlısı olmak müslümanın işi olmasa gerektir. Hakikat bütün ihtişamıyla ortadadır ve bize düşen şahidlik etmektir. Şahidliğimize engel olacak zalimlere yönelik de şehidliği göze alarak mücadele etmektir. Vahiyde ve onu pratize eden Rasulullah'ın sünnetinde savaşın/kıtalin gerekçeleri, nedenleri ve nasıl icra edileceğine yönelik kıstaslar yeterince mevcuttur.

5- Dinin sahibi Allah'tır ve bu dini elçisine vahyettiği kitabında bildirmiştir. İşte bu kabulde problemler yaşanmaya ve mezhebi görüşler ya da aidiyetler din haline getirilmeye başlanınca çıkmaza girilmiştir. Girilen bu çıkmaz sokakta artık yorumlar, çıkarımlar, görüşler, kanaatler mutlaklaştırılmış, tarihi yaşanmışlıklara yönelik tarafgirlikler ve bunlar üzerinden kamplaşmalar yaygınlaşmış, hasımlığı kafirlere/zalimlere ve hısımlığı kardeşlerine göstermesi gereken müslüman yürekler hedeflerini şaşırmaya başlamıştır.

Kur'an ve üsvei hasene olan rasulullah; 23 yılda hertürlü asabiyeyi yıkarak ve İslam üst kimliği üzerinden kardeşliğin nasıl tesis edileceğini yaşayarak/yaşatarak göstermiş ve muhteşem başarılara nasıl imza atılacağını ve de müstekbirlerle nasıl mücadele edileceğini örneklendirmiştir, yol-yöntem-usul-sadakat örnekliği ve sonuç ortadadır. 

Biz mü'minlere düşen vahye sadakat ile ve rasulullah'ın örnekliğini hayata taşımanın cehdi ile öze/özümüze dönmektir. Üretilmiş bütün asabiyelerden kurtulmak ve vahyin gölgesinde müslimliğimizi kuşanmak durumundayız.
 
 
 
küre medya
 
 

5090

 

Yorum Ekle

Yazdır
 

YORUMLAR

RAST HABER.COM

YAZARIN DİĞER YAZILARI

8 07/12/2017 - 15:59 Mutlak Şehid Olan Rabbimizin Şahid Kulları Olmak
8 07/12/2017 - 15:58 Atı Alan Üsküdar’ı Geçer-Geçti İken…
8 07/12/2017 - 15:57 Ehemmi Mühimme Tercih Etmek
8 06/07/2017 - 19:37 Mezhebi Fanatizm
8 26/06/2017 - 16:36 Ümmet Bilinci
8 13/04/2017 - 18:58 Başka Hasım Bulamadınız mı?
8 31/01/2017 - 13:10 Dünyevileşmek, Dünyaya Sırt Dönmek Ya Da “Dünya Ahiretin Tarlasıdır Demek”
8 10/11/2016 - 13:19 ''Gasb Terimi'' Allah’ın hakkı gasb edilir mi?
8 10/10/2016 - 15:42 Müslüman’ın Siyaset Tasavvuru
8 28/07/2016 - 17:12 ''Darbe Girişimi'' Yaygaralar ve Gerçekler..
8 02/07/2016 - 17:52 SİYONİST ÇETE İLE MUTABAKATA (!) VARMAK
8 11/06/2016 - 16:29 ŞEHR-U RAMAZAN
8 06/05/2016 - 20:10 Laiklik Tartışmalarına Dair
8 23/03/2016 - 14:28 Sol'a Meyleden 'Müslümanlar'
8 08/03/2016 - 13:59 "Ne Modernist Ne Gelenekçi'' Sadece Müslüman
8 03/03/2016 - 00:13 200 Aydın! Bildirisi
8 08/02/2016 - 13:42 Bahattin Hamarat ağabeye RAHMET duasıyla
8 19/12/2015 - 12:13 Vahyin Gölgesinde Peygamber Tasavvuru
8 16/11/2015 - 10:31 Paris Saldırısı: 'Bayım, yardım edin! hamileyim…'
8 07/11/2015 - 10:06 'Hayatı mağaralarından okuyanlar ve değerlerini satıyorlar"üzerinden seçimler
8 06/10/2015 - 11:56 Hacc-ı Ekber Günü
8 01/09/2015 - 14:12 'Cahiliye' bütün zamanlarda 'Hakikate karşı tutum alışın adıdır'
8 06/08/2015 - 11:17 ‘’Kürtlere yönelik çözüm' “Sorun” ‘dan vazgeçmektir
8 25/07/2015 - 11:39 İtidal-Denge ve Adalet
8 10/05/2015 - 11:36 "Müslüman münkeri araç olarak kullanamaz"
8 27/04/2015 - 12:57 Farkın Farkındalığı Yada Ümmetin İntiharı
8 30/03/2015 - 11:37 “Muhafazakarlık' ve Müslüman Kimliği
8 15/12/2014 - 13:29 Evlilik/Sevgi ve Merhamet 'ayeti'
8 15/12/2014 - 13:27 Ad Kavmi ve Hud (a.s)
8 15/12/2014 - 13:26 Gazze ve "Ümmet"
8 19/11/2014 - 12:12 "Müslümanlar arasındaki tefrika, sapmaların sonucudur"
8 10/04/2014 - 09:33 İhtilaf ahlakı
8 06/03/2014 - 09:43 Kur'an'ın Gölgesinde Hayatı Okumak
8 17/02/2014 - 08:53 Vahyin Gölgesinde Ebeveyn-Evlat İlişkisine Yönelik Tasavvurumuz
 
 
 
 
1 -


Abdullah Yıldız

“Dostlarıyla Uğraşanlar Düşmanlarıyla Savaşamazlar”

12/12/2017 - 12:12

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat