Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Ümmetin İslam İşbirliği Teşkilatına çağrısı * Modern Köleler Topluluğu: Cemaatler * Putperest Müminler * 'Hiçbir günah, Allah’ın rahmetinden büyük değildir' * İntifada nedir, ilk intifada ne zaman oldu? * Hz. Âdem, Yaratılan ilk insan mıdır? * 'İslam dünyası yeniden dizayn edilmek isteniyor' * Kudüs, Türkiye ve Mısır’ı yakınlaştırır mı? * Çipras'tan Batı Trakya'da müftü sorununa çözüm önerisi * Postalların yere basma zamanı...

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 8539
Toplam 404988927
En Fazla 606285
Ortalama 154164
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0
.: Yazarlar :.

 
Piltan sineması seyircisi
21/04/2017 - 16:20

Cihan Aktaş

Piltan sineması seyircisi

 

 

“Piltan Sineması Seyircisi” başlığıyla sinema yazılarımı yayına hazırlıyorum. Piltan Koçyiğit, çocukluğumu geçirdiğim Refahiye’de ilk sinema salonunun sahibi ve işletmecilerinden, akrabamız bir kadın. Koçyiğit Ailesi çeşitli alanda kasabadaki gelişmelere öncülük ettiler. Bu kasabaya ne getirelim? Kereste atölyesi, köyde (Mondolas’ta) elektrik üretimi… Sinema salonu açalım. Peki, nasıl olacak? Yeni bir yapı yapmaktansa, Kemaliye Mahallesi’ndeki evlerini düzenleyerek bir salon açma fikrine düşüyorlar. Yıl 1968 veya daha erken, 1967’nin sonu.

İlk filmin gösteriminde salonda sandalye bile yoktu. Toplama ağaç taburelerle idare edilmişti.

Önce aileyi tanıyalım: Mevlana ile akrabalığı olduğu söylenen Belh kökenli bir aileye mensup olan genç asker Mehmet Ali, 1910’lu yıllarda orduyla gittiği Rusya’da esir düşüyor. 17 senenin ardından Kafkasya ve İran üzerinden geri dönüyor. O giderken eşi hamiledir. Döndüğünde, kızını evli bulur. Rusya’da eşi, çocukları olduğu söylenir. “Kavas” diye çağrılan, soyadı kanunuyla ise “Koçyiğit” soyadını alan Mehmet Ali çocuk istemektedir. Karısı Haney, ben artık çocuk doğuramam, gel seni evlendireyim, der. Kuma olarak gelen kadın, Piltan’dır.  “Kavas”, Piltan’ın doğurduğu iki oğlan çocuğunun büyümesini göremeden ansızın ölür Ofuz köyünde. Söylentiye göre bir ceviz ağacının altındayken çok sevdiği Atatürk’ün ölümünü duymuş, ağlarken ölmüştür.

Haney çok daha önce vefat etmiştir. Genç Piltan ve çocuklarına komşuları sahip çıkıyor. Çocuklar yetişince köye sığamıyor, 1955’de Refahiye’ye taşınıyor çekirdek aile. Fırıncılık yapıyorlar. Bu arada, Piltan’ın oğullarından -ilkokul arkadaşım Eyüp’ün babası olan-  Dursun Koçyiğit orman muhafaza memuru olarak çalışırken Mustafa Koçyiğit ticarete atılıyor. Peki, Refahiye’de hangi alanda boşluk var? 1966’da evlerinin önündeki yolun üzerinde cereyanlı hızar atölyesi açıyorlar. Hemen ardından kasabadaki sinema salonunun yokluğu düşüyor fikirlerine. Evlerinin bitişiğine, alt katında fırın, ahır ve merek (samanlık) bulunan bir ev yapıyorlar önce. Daha sonra üç yüz metrekarelik bir alana sahip, kızak çatılı ilk ev sinema salonu olacak şekilde elden geçiriliyor. Dış duvarları güçlendiriliyor, iç duvarlar ortadan kaldırılıyor, zemin bir balkona doğru yükselecek şekilde kademeli olarak düzenleniyor. Artık sinema salonu olan binanın bitişiğine ise yeni ev yapılıyor bir yandan. Makine, alet edevat için İzmir’e gidiyor ve yanlarında sinema tekniğini bilen bir uzmanla dönüyor, amca Mustafa Koçyiğit. Ailenin bütün atılımlarında rolü olan dayıları Faik Çalışkan usta, sinema salonunun açılma sürecinde de yer alıyor. Bir hafta içinde öğreniyorlar sinema salonu işletmenin bütün inceliklerini. Sahnesi, perdesiyle kumpanyalara da hizmet verecektir bu sinema salonu.

Kız kardeşim Aynur’la torpilli seyircileriydik “Piltan Teyze’nin Sineması” diye andığımız bu sinemanın. Hafta sonlarında kadın matinesinde parasız girebilirdik; akrabaydık. Çeşitli acemiliklerle Piltan Teyze’nin salonu, sinemayı öğreniyor, öğretiyordu. Filmi izlerken birden ses kesilirdi: “Makinist, ses ver!” Şeritte bir kayma baş gösterirdi: “Makinist, ortala!”

Galip isimli bir delikanlı yaya olarak kasabanın sokaklarında dolaşır ve hoparlörle ilân ederdi: Dikkat dikkat, bu akşam saat yedide Refah Sineması salonunda…

Refah Sineması filmleri önce Sivas’tan geliyordu, son yıllarda Erzincan’dan gelmeye başladı. Filmler üçer üçer geliyor, yapım tarihine göre gösteriliyordu. Afişler kasabada beş-altı noktaya asılıyordu. Afişlere dönük bir talep oluyordu seyirciler arasında ama sınırlı sayıda geldiği için bu talep karşılanamıyordu.

Refahiye’ye televizyon gelince, sinema eski cazibesini yitirdi. Koçyiğit Ailesi de yeni iş alanlarına yöneldi. “Refahiye’de hangi alanda boşluk var?” sorusu yeniden masaya yatırıldı. Elektrikli hızar/kereste atölyesini izleyen sinema işletmesinin yerini motorlu değirmen aldı. Seferberlikte Samsun’a göç etmiş bir akrabaları modern değirmen ustasıydı. Geldi ve öğretti. Sinema salonunun yerini değirmen aldı. Arada bir geçiş dönemi olmalı. Koçyiğitler sinema salonunu çarşıya, hastaneye yakın bir yere belediyenin yaptırdığı binaya taşıdılar. Bir yıl kadar bu salonu işlettiler.  İşte, televizyonun etkisi olabilir, salon eskisi gibi iş yapamadı. Refah Sineması makineleri ve sandalyeleriyle İsmet isimli bir meraklıya satıldı. Salon 1974’te kapatıldı. Sinema salonu yapılan ev duruyor.

Piltan Teyze’nin büyük torunu –ağabeyim Ümit’in sınıf arkadaşı- Raşit Koçyiğit ile ilkokul arkadaşım olan kardeşi Eyüp Koçyiğit’e ait inşaat şirketinin Zümrütevler’deki  ofisinde konuşuyoruz. Raşit ağabey anlatıyor: “Gösterime giren ilk film Tanju Gürsu’nun siyah-beyaz bir yapım olan ‘Kara Dağlı Efe’siydi. Bu ilk filmin gösteriminde salon tıklım tıklım olmuştu. En çok ilgi gören film ‘Hac ve Kabe’ konulu bir filmdi, 20 gün izlendi. Köylerden de gelen oluyordu. Köroğlu on gün devam etti. Okulda arkadaşlar sorardı: ‘Yarın hangi film oynayacak, haberin var mı? Beni biletsiz al, bir yerden giremez miyim?’ Salonun dışında minik bir büfemiz vardı. Limonata, külah içinde leblebi satardık. İlk ticari hayatımız orada başladı.”

Benim Piltan Sineması’ndan hatırladığım filmler: Susuz Yaz, Ah Güzel İstanbul, Köroğlu, Kırık Çanaklar, Kızılırmak Karakoyun, Yayla Kızı Yıldız, Son Kuşlar, Kara Sevda, Sevgili Babam, Serseriler Kralı…

Piltan Teyze, gösterime giren filmlerin çoğunu izlerdi. Doğrudan dini konuları olan, kahramanlık içeren, saf ve temiz aşk hikayeleri üzerine kurulu filmleri tercih ederdi. Leyla ile Mecnun, sevdiği filmlerden biriydi. Susuz Yaz’ı da severek izlediğini daha sonra torunlarından Habil Koçyiğit’den öğrendim. En ön sırada oturmayı tercih ederdi Piltan Teyze. Hayat dolu, neşeli, sohbeti tatlı bir kadındı. Üzücü olaylar karşısında kalender bir tutum sergilerdi. Aileyi o yönetirdi. Sabah erkenden uyanıp evi dolaşır, meşhur bastonuyla kapılara vururdu: “Öğlen oldu, ne yatıyorsunuz!”

Her sene köylerden kimsesiz bir çocuk gelirdi Koçyiğitler’e, Piltan Teyze ona bakar, okula gönderirdi. Ayrıca öğle saatlerinde yakında bulunan ortaokula gider, çevre köylerden günübirlik gelen çocuklara yemek veya çerez götürürdü. “Aman evladım, okuyun, bu vatanın size ihtiyacı var.”

Etrafında “Osmanlı” diye nitelendirilen bir kadındı.” Nasıl? Kavrayışlı, yiğit, mütehakkim, paylaşmayı seven, cömert.

Gözlerimin önüne getirmeye çalışıyorum. Neşeli adımlarla salona giriyor ve ön sıralarda bir koltuğa oturuyor. Bazen görüyor bazen görmeden bakıyor. Yorumlamaktan geri durmuyor. Perdeye dalıp giden bakışları, filmle ilgili ilk izlenimlerin olumlu olduğunu gösterirdi. Godard’ın “politik film” üzerine şu kanaatini okuduğumda perdeye dalan bakışları gelmişti gözlerimin önüne: “Eşsiz bir politik film sadece kendi ailesine göstereceği bir film olurdu.”

 

gerçek hayat


1577

 

Yorum Ekle

Yazdır
 

YORUMLAR

RAST HABER.COM

YAZARIN DİĞER YAZILARI

8 04/10/2017 - 20:29 Tavanarasında saklı parçalarımız
8 13/09/2017 - 23:46 Başörtülüleri hangi kadın temsil edebilir?
8 13/09/2017 - 23:44 Başörtüsüne sınıfsal bakış
8 02/08/2017 - 17:03 Yaz ve Bahçe
8 02/08/2017 - 17:02 Söylem yoksulluğu, marka bolluğu
8 19/07/2017 - 12:21 Kültür mekanları ya da ORA AVM
8 17/07/2017 - 20:30 15 Temmuz dersleri: Mesafe ve içtenlik
8 06/07/2017 - 19:33 Kusuru halkta aramasın kimse
8 04/07/2017 - 13:14 Shirin Neshat yahut habis bir kariyerizm
8 24/06/2017 - 13:53 İnanç müfettişleri, tesettür devriyeleri…
8 15/06/2017 - 19:00 Yeniden düşünme süresi
8 08/06/2017 - 16:44 Mevsimlik işçilerin, hurdacıların çocukları...
8 31/05/2017 - 23:59 Yarım kalmış ne çok cümle…
8 24/05/2017 - 12:52 Ne kaybetti de bu hale geldi yüzü?
8 24/05/2017 - 12:51 Suskunluk sarmalı
8 17/05/2017 - 16:11 Nirengi noktası olarak Malatya
8 21/04/2017 - 16:20 Piltan sineması seyircisi
8 28/01/2017 - 10:36 Seyyit Han ve adalet
8 22/11/2016 - 20:32 Zor veda
8 17/11/2016 - 15:47 Maraş bereketi
8 08/11/2016 - 15:47 Kosova’nın kaynağa ihtiyacı var
8 06/11/2016 - 12:03 Prizren ve hafıza
8 06/11/2016 - 12:02 Dylan’a Mahsuni bakışı
8 18/10/2016 - 14:05 Müslüman dünya: Yaralar, çözüm yolları…
8 11/10/2016 - 12:57 '300 milyon'un sessizliği
8 03/10/2016 - 20:01 15 Temmuz kahramanları nasıl anlatılmamalı?
8 27/09/2016 - 11:32 Hiçbir yere ait olmayan kent
8 20/09/2016 - 19:30 Kuşakların payına düşen isim ve sıfatlar
8 15/09/2016 - 16:21 Yurdumuz, gayretimiz kadar
8 07/09/2016 - 14:48 Döndüğün yer bıraktığın olmuyor
8 29/08/2016 - 11:42 İsveç standartları ve burkini
8 22/08/2016 - 19:13 Dört şehit, sayısız sıfat
8 13/08/2016 - 13:12 Direniş mimarisi
8 07/08/2016 - 12:33 Direniş ödevleri
8 30/07/2016 - 10:56 Köprüye koşan kadınlar
8 23/07/2016 - 18:48 Aklıma düşen darbe mekânları
8 16/07/2016 - 17:46 Şarkın şiirini sinemaya kazandıran adam
8 08/07/2016 - 18:37 Park, iftar ve nikâh
8 02/07/2016 - 16:59 Cami projeleri ve kadınlar
8 25/06/2016 - 15:10 Kültürün güzeli, güzellik kültürü
8 20/06/2016 - 13:49 Gönüllü şehir
8 20/06/2016 - 13:48 Faiz savrulmaları
8 20/06/2016 - 13:45 Ormanda Dersu dersleri
8 26/05/2016 - 14:17 İslamcılık; konjonktürel bir dalga
8 20/05/2016 - 12:22 Hacer koşusu
8 11/05/2016 - 18:46 Kâbe mimarisi endişeleri
8 03/05/2016 - 17:27 Umre: Kardeşliğin uğultusu içinde
8 26/04/2016 - 12:55 Tutunacak bir dalımız kalmasın mı?
8 19/04/2016 - 13:51 Zaha Hadid: Sınırsız tasarım imtiyazı
8 12/04/2016 - 17:06 Yazarlığın uzamı
8 05/04/2016 - 13:55 İsli bir acının sindiği siluet
8 28/03/2016 - 17:08 Terör mimarisi
8 21/03/2016 - 20:36 Ortak bir söz ihtiyacı
8 13/03/2016 - 12:24 Halep yine şenlenecek
8 05/03/2016 - 17:35 Mülteci kadın: Ertelenmiş yaslar
8 29/02/2016 - 12:43 28 Şubat; gecikmenin tarihi
8 19/02/2016 - 17:25 Yeni emek, değişmeyen çileler
8 12/02/2016 - 18:53 Garantili aşklar
8 06/02/2016 - 12:54 Yüzen dünyanın resimleri
8 29/01/2016 - 18:48 Bir münzevinin el konulamamış niyeti
8 22/01/2016 - 19:52 'İki Nezihe'nin cumhuriyet sürgünü
8 16/01/2016 - 12:37 Aidiyet gerilemesi
8 16/01/2016 - 12:36 ‘Leke’nin arkeolojisi
8 02/01/2016 - 23:48 Temiz kar, kirli cümleler
8 25/12/2015 - 19:09 Ruhumuzun kalabalık odaları
8 19/12/2015 - 10:56 Aktif unutma ihtiyacı
8 07/12/2015 - 10:47 Mültecinin ikrâmı
8 20/11/2015 - 14:38 Örtbas kültürü
8 14/11/2015 - 11:12 Romana geciken fukaha
8 07/11/2015 - 09:24 Seçim muhasebesi ihtiyacı
8 31/10/2015 - 11:31 Halkın muaşereti
8 21/10/2015 - 12:45 Küreselleşmenin örtüsü
8 13/10/2015 - 17:38 Çünkü Veda Hutbesi’yle donatmıştık duvarları
8 01/10/2015 - 12:44 Saat Kulesi’nin şairi, kahramanım
8 22/09/2015 - 16:22 Zeki Bulduk’un düşünceli atları
8 21/09/2015 - 18:49 Bülbülzade Vakfı kadınları
8 03/09/2015 - 12:29 Bizim hikayelerimiz var
8 28/08/2015 - 10:49 Yanlış zaman, doğru cümleler
8 21/08/2015 - 15:53 Hepimize yetecek bir mağara
8 13/08/2015 - 12:09 Karşılaşmalar: Baş belası günlükler
8 08/08/2015 - 19:57 Birbirimizi konuşmaya çağıralım
8 01/08/2015 - 10:29 Aile ocağını tüttüren mimar kız
8 24/07/2015 - 23:11 Barış biricik umudumuz
8 16/07/2015 - 21:15 Kuzine soba, büyü ve annem
8 12/07/2015 - 12:36 Karşılaşmalar: Bir duayla yola düşen kadınlar
8 03/07/2015 - 10:32 Hepimizin hayal kırıklığı
8 26/06/2015 - 10:41 Arınma fırsatı
8 19/06/2015 - 07:55 Ayşe Şasa ile "hikayemiz"
8 14/06/2015 - 10:39 Seçim irfanı
8 10/06/2015 - 09:37 Şehrin duvarları nasıl boyalı?
8 02/06/2015 - 10:41 Sokağın seslerine açık siyaset
8 26/05/2015 - 12:09 Süreyya aynası
8 12/05/2015 - 11:13 Ortadoğu’yu yazma cesareti...
8 03/05/2015 - 22:24 Kültür, "şuracıkta kotarılan" bir sistem olabilir mi?
8 25/04/2015 - 10:42 Karşılaşmalar: Çöp kutusu kenarında
8 17/04/2015 - 10:39 Devlet adamı ve kuruntu
8 09/04/2015 - 11:26 Yorumsuzluk özlemi
8 01/04/2015 - 13:29 Huzurevine ihtiyaç duymayan şehir
8 26/03/2015 - 11:16 İmece, Şahmeran bakışı ve Suriyeli çocuklar
8 17/03/2015 - 11:47 “DERGÂH 300” ile hikâyemiz
8 09/03/2015 - 11:25 Kadın ezberleri harmanı
8 03/03/2015 - 12:31 Geniş 28 Şubat çuvalı
8 24/02/2015 - 11:10 Şiddete müptela halimiz
8 15/02/2015 - 10:57 "Merheba": Oyuncu ve seyirci, beraber...
8 08/02/2015 - 11:59 Kadın eli değen dergiler
8 01/02/2015 - 11:20 Çerçevelenmiş "kutsal" üzerine düşünmek
8 24/01/2015 - 10:39 Cana yakın evler
8 16/01/2015 - 18:00 Başka türlü faşizmler
8 10/01/2015 - 10:47 Siyah çarşaf ve kadraj
8 03/01/2015 - 11:37 Maraş’ta girdiğim çadır
8 26/12/2014 - 23:10 Şalcı Bacı kurban mı, eylemci mi?
8 19/12/2014 - 15:10 Kur’an’ın somut, Müslümanların soyut kadını
8 06/12/2014 - 13:02 Kurmacada fena değiliz, belgeselde almamız gereken yol uzun
8 01/12/2014 - 12:14 Barışın ve adil düzenin temeli
8 22/11/2014 - 12:26 Dini geleneği kabuğa indirgemeyen bir sinema
8 15/11/2014 - 23:48 Engelliler kafesi
8 09/11/2014 - 14:49 Mimaride kadın muhayyilesi neyi tamamlar?
8 02/11/2014 - 07:55 Gasp edilmiş adın peşinde
8 25/10/2014 - 08:47 Yetmişinde bile zeytin dikebilmenin sebepleri
8 18/10/2014 - 13:11 İmece usulünü hatırlayan kadın
8 12/10/2014 - 11:35 Hepimizin büyük resmi
8 05/10/2014 - 11:30 Aramızdaki soyut demir perdeler
8 03/10/2014 - 19:23 Aramızdaki soyut demir perdeler
8 25/09/2014 - 14:00 Ancak kültür eken medeniyet umabilir
8 19/09/2014 - 10:47 Geçmişin kötülükleri bugünün iyiliklerine nasıl dönüşebilir?
8 30/08/2014 - 11:30 Kadınlar ve kafeler
8 21/08/2014 - 14:39 Vakarın bilgisi hepimize lazım
8 15/08/2014 - 09:38 Kamusal ifadeler üzerine düşünme zamanı
8 06/08/2014 - 14:33 Klişeleri ne zaman aşacağız?
8 28/07/2014 - 10:13 Toprağa değen iftarlar
8 20/07/2014 - 12:04 Eksik bilgi, fazla konfor ve Gazze
8 12/07/2014 - 12:19 Halkın sahnede eksik olanı tamamlaması
8 05/07/2014 - 11:54 Bir gün başka bir yerde hatırlayabiliriz
8 20/06/2014 - 15:59 Tesettür agorafobisinde Necip Fazıl etkisi
8 30/05/2014 - 19:46 Dönülecek bahçeleri olan şehir
8 24/05/2014 - 11:09 Kirli tırnakların ince düşüncesi
8 16/05/2014 - 12:44 Yüzümüzün karası
8 10/05/2014 - 08:03 Eleştiri hayattır
8 02/05/2014 - 07:30 Başka türlü sürüyor dağınıklığımız
8 25/04/2014 - 06:42 Geleneksel mevzi konforumuz
8 18/04/2014 - 08:29 Kamu estetiği depresyonu: Salaryman örneği
8 11/04/2014 - 08:09 Kiraz çiçeği bakışı
8 03/04/2014 - 08:37 Japonya üzerinden seçim dersleri
8 26/03/2014 - 15:07 'Bayan' ikameli kamusalımız
8 20/03/2014 - 15:32 Daha ne kadar üzülebiliriz?
8 13/03/2014 - 09:01 Berkin için üzülmenin soruları
8 08/03/2014 - 10:53 Asi şehrin kadınları
8 01/03/2014 - 09:29 Sofa, sedir, bir de sofra
8 21/02/2014 - 08:50 Kabataş körleşmesi
8 14/02/2014 - 08:54 'Rahima'nın hatırlattığı her şey
8 07/02/2014 - 09:17 Mahremiyet tartışmaları bize neyi öğretmişti?
8 01/02/2014 - 07:57 Muhabbet sarayı, plazaya karşı
8 01/11/2010 - 13:09 Çocuğu yaralamak...
8 31/10/2010 - 08:44 Şair kızlar hikaye de yazar...
8 30/10/2010 - 11:26 Saklı bahçede bir toplantı
8 28/10/2010 - 11:50 GÜZ
8 25/10/2010 - 11:08 Sınırda bir işsizle söyleşi
8 21/10/2010 - 11:51 Kelime mirası
8 18/10/2010 - 13:27 Gözün içinden görmek...
8 16/10/2010 - 12:08 Kelime mirası
8 11/10/2010 - 13:11 Acı sıçramaları
8 09/10/2010 - 11:46 Afiye'nin görünmezliği
8 04/10/2010 - 13:43 Tacettin Dergâhı düşünceleri
8 02/10/2010 - 10:59 İpekböceği'nin şehir atlası
8 27/09/2010 - 13:27 Kadın yazarlar, internet, Neşe
8 25/09/2010 - 10:59 'Fatıma'ara karşı yeni nefret dalgası
8 20/09/2010 - 13:34 Kıyılar ve yayla ahalisi
8 20/09/2010 - 11:20 Mahalle ve kızkardeş
8 18/09/2010 - 10:14 Recm cezası ve İran
8 13/09/2010 - 14:15 Çocuk bakışını korumak
8 06/09/2010 - 17:34 Sanatçı, intihar eylemcisi ve parya
8 06/09/2010 - 09:30 İsrail İran'a niye saldıramaz
8 02/09/2010 - 09:39 Gecede 'hayır' aramak
8 30/08/2010 - 14:03 CHP ve İran tarzı başörtüsü
8 24/08/2010 - 09:43 İftar üzeri mahalle
8 16/08/2010 - 12:19 Çalışan kadınlar
 
 
 
 
1 -


Abdullah Yıldız

“Dostlarıyla Uğraşanlar Düşmanlarıyla Savaşamazlar”

12/12/2017 - 12:12

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat