Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Ümmetin İslam İşbirliği Teşkilatına çağrısı * Modern Köleler Topluluğu: Cemaatler * Putperest Müminler * 'Hiçbir günah, Allah’ın rahmetinden büyük değildir' * İntifada nedir, ilk intifada ne zaman oldu? * Hz. Âdem, Yaratılan ilk insan mıdır? * 'İslam dünyası yeniden dizayn edilmek isteniyor' * Kudüs, Türkiye ve Mısır’ı yakınlaştırır mı? * Çipras'tan Batı Trakya'da müftü sorununa çözüm önerisi * Postalların yere basma zamanı...

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 8527
Toplam 404988915
En Fazla 606285
Ortalama 154164
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0
.: Yazarlar :.

 
İNKÂRCI BİR TOPLULUĞA NASIL ÜZÜLÜRÜZ?
18/04/2017 - 16:32

İNKÂRCI BİR TOPLULUĞA NASIL ÜZÜLÜRÜZ?

 

 
Yaratılmışlardan özelliklede insanoğlundan yaratanı hiçbir konuda kendisini yaratandan daha merhametli, daha şefkatli olmaması gerektiğini zira rahman ve rahim sıfatlarının sadece kendisine ait olduğunu hem gönderdiği kitaplar ile hem de elçileri vasıtasıyla sürekli hatırlatmıştır. Bütün bu uyarılara rağmen ne yazık ki insan denen bu yaratılmış sadece bu konuda değil birçok konuda kendisini yaratana nazire yaparcasına Allah’a ait bir takım özellikleri Allah’a rağmen kullanmaya başlamıştır. Yeryüzünde de gökyüzünde de tek ilahın Allah olduğunu hesaba katmadan özelliklede yeryüzünde istediği gibi tasarruf edip kafasına göre bir hayat yaşaya bileceğini zannederek sürekli ilahi uyarılardan uzaklaşıp yüz çevirmiştir. Onun bu uzaklaşması ona huzur ve mutluluk getirmesi biryana ziyanını artırmaktan başka hiçbir işe yaramamıştır.

 

Allah tarafından gönderilin elçiler gönderildikleri toplumlarından sadece Allah’a iman edip şirk pisliğinden kurtulmalarını bunu yapmadıkları takdirde diğer yapmış oldukları bir takım güzel şeylerin kendilerini asla kurtuluşa erdiremeyeceğini çok açık ve anlaşılır bir biçimde anlatmışlardır. Hayatlarının hiçbir yerinde Allah ile birlikte ikinci bir ilaha asla yer vermemeleri gerektiği üzerinde önemle ve ısrarla durmuşlardır. Sizlerin de bildiği gibi elçilerin gönderildiği toplumların bir kısmı veya çoğunluğu Allah’ı biliyorlar ancak dünya işlerinde Allah’ı hayatlarına karıştırmıyorlar.  Gönderilen elçilerin gönderiliş amaçları Allah’ın varlığını ispattan ziyade Allah’ın yeryüzünde ki işlere karışıp karışmayacağı meselesi idi. “ Yemin olsun, eğer onlara, “ Gökleri ve yeri kim yarattı, güneşi ve ayı hizmetinize kim verdi” ?  Diye soracak olsan mutlaka, “ Allah” diyeceklerdir. O halde nasıl haktan döndürülüyorlar.” ( Ankebut- 61)

Bu ve benzeri birçok kuran ayeti esas problemin Allah’ın varlığı veya yokluğu olmayıp aksine Allah’ın yeryüzündeki işlere müdahale edip etmeyeceği meselesidir. Bütün bunlara rağmen hakkı kabul etmeyen toplumlar için ise Allah elçilerini nasıl davranmaları gerektiği konusunda ise bakın neler söylüyor: “Cehennem ehli oldukları açıkça kendilerine belli olduktan sonra, yakınları da olsalar Allah’a ortak koşanlar için af dilemek ne peygambere yaraşır, ne de müminlere.” ( Tevbe-113) Buradan maksadımızın insanları cehennemlik yapmak olmadığını sanırım hatırlatmaya bile gerek yok. Peygambere yakışmayan bir davranışın peygambere iman eden takipçileri nede yakışmadığını anlamamız gerektiğini bilmemiz gerekmektedir.

Diğer bir ayette ise bakın ne buyuruluyor? “ Hataları (küfür ve isyanlar) yüzünden suda boğuldular ve sonrada cehenneme sokulacaklar kendileri için Allah’tan başka yardımcıda bulamayacaklar. Nuh, Şöyle dedi: “Ey rabbim! Kâfirlerden hiç kimseyi yeryüzünde bırakma!” Çünkü sen onları bırakırsan, kullarını saptırırlar; sadece ahlaksız ve kâfir kimseler yetiştirirler.” (Nuh- 25-26-27)  Şimdide arzu eder iseniz yazımıza başlık olarak seçmiş olduğumuz ayetin anlamının tamamını verelim: “ Şu’ayb’ı yalanlayanlar sanki orada hiç yaşamamışlardı. Şu’ayb’ı yalanlayanlar var ya, asıl ziyana uğrayanlar onlar oldu. Şu’ayb inkarcı kavminden yüz çevirdi ve dedi ki: “Ey kavmim! Yemin olsun ki, ben size Rabbimin vahyettiklerini ulaştırdım. Size nasihatte ettim. Şimdi ben, kâfir bir topluluğa nasıl üzülürüm?” ( Araf-92-93) Peygamberlerinin her hareket ve davranışlarını dinlerinin bir parçası kabul edip uyanlar söz konusu kuran ayetleri olunca fır dönüyorlar ve ayetleri kendi bağlam ve içeriğinden kopararak efendim! O ayetten o mana çıkarılamaz, hatta o ayet filan kavim veya topluluğu ilgilendiriyor diyerek yüce Kuran’ı tarihin belirli bir dönemine veya tarihte yaşamış olan bir insan topluluğuna aitmiş gibi gösterme ve yorumlama gafletinde buluna bilmektedirler. Oysa Kuran kıyamete kadar gelecek bütün insanlığı ilgilendiren cihan şümul bir özelliğe sahiptir.

Çünkü kıyamet günü Kuran’dan hesaba çekileceğiz. Kendisinden hesaba çekileceğimiz kitap elbette ki kime ve nelere üzülmemiz gerektiği konusunda da muhataplarına yeterli bilgiyi vermiştir. Allah insanoğlunun fıtratına üzülme, sevinme ve pişmanlık gibi duyguları vermiştir. İnsanlar sadece kendilerine verilen bu duygularla kime ve nelere üzüleceklerini bilemezler. İşte burada ilahi vahiy devreye girerek üzülecek veya sevinilecek konuları açıklayarak insana yardımcı olmuştur. Allah’a ve onun gönderdiklerine iman edenler bu ilahi uyarıyı dikkate almazlık edemezler. Her konuda rotasını şaşıran insan ne yazık ki bu konuda da ilahi uyarıları dikkate almadan yoluna sapkın bir şekilde devam etmektedir.

Bu gün batı insanı bir balinanın veya fok balığının ölümüne üzüldüğü kadar Müslüman coğrafyada varil bombaları ile öldürülen zavallı kadınlar ve çocuklar için üzülmemektedir. Müslüman hiçbir canlının ölümünden özelliklede geçerli bir neden olmadan hayatına son verilen bütün yaratılmışların hayatına son veren bütün hareketleri kınayan ve bunları yapan insanlara karşı olan bir anlayışın sahibidir. Özellikle şu noktanın altını çizmek istiyorum: Müslümanların bu gün batı toplumundan alacakları ne ahlaki nede insani bir değere ihtiyaçları yoktur. Çünkü batı toplumu bu gün yaşadığı hayat ile “ hayvanlar gibidir. Belki de onlardan daha da aşağıdırlar”  İnsanlıktan nasibini unutmuşlardan bizlerin insanlık öğrenmeye hiç ihtiyacı yoktur.

Müslüman coğrafyanın şu an yönetimini elinde bulunduran iktidar ve güç sahipleri sürekli kendi halklarına aynı dine, aynı Allah’a aynı kitaba ve aynı peygambere inandıklarını yüksek perdeden övünerek söylemeye devam ediyorlar. Ama ne yazık ki aynı liderler yukarıda söylediğimiz ortak inanç ilkelerini bir tarafa bırakarak kurtuluşu bir batı kulübüne (Avrupa birliğine veya benzeri) bir topluluğa! girmekte görmeye devam etmektedirler. Allah ve resulünün hayat veren çağrısını bir tarafa bırakarak batının ve batılın peşinden gitmeye büyük bir aşk ve şevkle devam etmektedirler.  Ne zaman dost ve müttefiklerinden kendilerine çok azda olsa menfaatlerine aykırı bir durum ile karşı karşıya  kalınca iç kamu oyunu rahatlatmaya yönelik dini  içerikli söylemlerine hız veriyorlar bunu her defasında da yapmaya devam ediyorlar.

Peki, bu durumda Allah’ın dininin yüceliğine inanan insanın tavrı ve duruşu nasıl olacak? Şimdide bu sorunun cevabını bulmaya çalışalım. Allah’ın dinini nebevi diğer bir ifadeyle peygamberi bir metotla hayatının değişmez prensipleri haline getiren inanmışlar Allah’ı gönderdiklerini önce kendileri hayatlarına tatbik edecekler sonrada bıkmadan usanmadan durup dinlenmeden kendi dışındaki insanlara bu ilke ve prensipleri anlatacaklar. Bir başka ifadeyle “Ey rabbim senin indirdiklerini kavmime nasihat ve öğüt olarak anlattım.” Diyen veya veda haccında kendi arkadaşlarına üç defa ben bu dini sizlere tebliğ ettim mi? Demek suretiyle aldığı cevapla evet tebliğ ettin diyen arkadaşlarından sonra” Şahit ol yarabbi diyerek görevlerini yapan Allah’ın elçileri misali anlatmaya devam edeceğiz. Bu görev ve sorumluluğu tam olarak yerine getirmeden içerisinde yaşadığımız toplumu küçük görmeye veya dışlamaya asla hakkımız yoktur. Bunu yapar iken insanların bize gelmelerini beklemeden bizim onlara gitmemiz temel ilkemiz olmak zorundadır. Allah’ın elçilerinin bu görevlerini yerine getirir iken niçin sürekli hareket ettiklerini şayet davayı temsil imkanları kalmayınca da yerlerini ve yurtlarını bırakarak hicret ettiklerini aklımızdan çıkarmamalıyız.

Allah’ın dinini toplumumuza tam manasıyla anlattıktan sonra aldığımız cevap olumsuz veya siz bizleri üzerinde yaşar bulduğumuz atalarımızın dininden döndürmek istiyorsunuz ancak biz asla dönmeyeceğiz cevabını aldıktan sonra bu toplum için üzülmenin artık bir anlamı olmasa gerekir. Bu görevi yerine getirmeden ileri geri konuşmanın da bir anlamı yoktur. Şimdi Allah adına konuştuklarını söyleyen tebliğciler bu görevlerini tam anlamıyla yaptıklarını söyleye bilirler mi? Bu sorunun cevabını siz okuyucularıma bırakıyorum. Müslüman halk kitleleri ellerinin altındaki kurtuluş reçetesini Kuran’ı bırakarak başka başka kurtuluş reçeteleri aramakla ömürlerini tüketmektedirler. Bütün şan ve şerefin kendisinde olduğu bir kitabı bırakarak Allah ve inananların düşmanları tarafından hayat sistemi haline getirmiş oldukları beşeri ve insan aklının ürünü olan demokrasi, kapitalizm, sosyalizm gibi yönetim biçimlerinde ne yazık ki şan ve şeref aramaktadırlar. Oysa Müslümanlar sahip oldukları izzet ve şereflerini Allah’ın dinine karşı koydukları mesafeler ile yitirdiler. Malumunuz bir şeyi nerede yitirmiş iseniz yitirdiğiniz yerde aradığınız takdirde bulma imkanınız daha fazladır. Aksi halde yanlış yerde ne kadar ararsanız arayınız asla bulamazsınız. O halde Müslümanlar çaresiz değildirler. Yapmaları gereken Allah’ın indirdiği yüce Kuran’ı son elçinin örnekliğinde hayatlarına uygulayarak kurtulacaklarına kesin olarak inanmalarından geçmektedir. Başka bir yazıda buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

 

 

iktibas


1309

 

Yorum Ekle

Yazdır
 

YORUMLAR

RAST HABER.COM

YAZARIN DİĞER YAZILARI

8 18/10/2017 - 18:17 ÖZDE LAİK VE DEMOKRAT SÖZDE MÜSLÜMAN
8 20/06/2017 - 18:44 NAMAZINIZ SİZE NEYİ EMREDİYOR?
8 20/05/2017 - 14:25 PEYGAMBER NEDEN ŞİKÂYETÇİ OLACAK?
8 18/04/2017 - 16:32 İNKÂRCI BİR TOPLULUĞA NASIL ÜZÜLÜRÜZ?
8 12/04/2017 - 22:39 ÇARPAN DEĞİL ÇARPIKLARI DÜZELTEN KURAN
8 24/02/2017 - 11:30 KİM ALLAH’IN DOSTU KİM ALLAH’IN DÜŞMANI?
8 07/02/2017 - 16:09 İsrail’in Suriye sessizliği
8 20/12/2016 - 19:26 DİNLERİNDE AŞIRI GİDENLER VAR YA!
8 20/11/2016 - 21:54 TOPUKLARI ÜZERE DÖNENLERDEN OLMAMAK
8 19/09/2016 - 12:14 NE İLE EMROLUNDUK?
8 20/08/2016 - 12:23 KİM KİMDENDİR?
8 28/07/2016 - 15:59 HAYIRLI OLANI HAYIRSIZ İLE DEĞİŞTİRMEK
8 24/05/2016 - 13:46 YİNE ÇOK ANDIK FAKAT HİÇ ANLAMADIK
8 24/05/2016 - 13:45 DİNE ATANLAR VE KATANLAR
8 27/03/2016 - 14:40 GÜNAHTA ISRARCI OLMAK YA DA GÜNAHI HAYAT TARZI EDİNMEK
8 15/02/2016 - 13:17 EY İNSAN VERDİĞİN CEZA SUÇA DENK DEĞİL
8 16/01/2016 - 00:03 ALLAH İNSANLAR İLE NASIL KONUŞUR?
8 19/12/2015 - 11:46 “BENDEN SONRA KİME KULLUK EDECEKSİNİZ ?”
8 16/11/2015 - 11:08 ALLAH ZENGİN BİZLER İSE FAKİRİZ
8 04/11/2015 - 11:09 YERYÜZÜNDE FESAT ÇIKARANLAR NE ZAMANDAN BERİ ISLAH EDİCİLER OLDULAR?
8 22/10/2015 - 16:14 DÜŞMANA KARŞI HAZIRLIKLI OLMAK
8 01/10/2015 - 14:01 SİZ ISLAH OLMUŞ İKEN RABBİNİZ OLAN ALLAH SİZİ HELAK ETMEZ
8 21/09/2015 - 21:16 AİLE VE İNANÇ İLİŞKİSİ
8 01/09/2015 - 12:41 ONLARA TESİRLİ SÖZ SÖYLE
8 18/08/2015 - 10:09 “MÜMİNLER BİRBİRLERİNİN KARDEŞİDİR”, BİZ BU KARDEŞLİĞİN NERESİNDEYİZ?
8 21/07/2015 - 09:54 SİZİN DOSTUNUZ ALLAH, ONUN RASULÜ BİRDE MÜMİNLERDİR
8 26/06/2015 - 10:50 EY ZALİMLER BİLİNİZ Kİ HÜKMÜNÜZ SADECE BU DÜNYADA GEÇERLİDİR.
8 06/06/2015 - 09:56 HENDEĞİN EN DAR YERİNDE NÖBET TUTMAK VAR YA!
8 21/05/2015 - 13:39 ŞEYTANIN EN GÜZEL SÖZÜ “KORKMA BAĞIŞLANIRSIN”
8 27/03/2015 - 18:12 TANYERİNİN AĞARMASI YAKIN DEĞİL Mİ?
8 01/03/2015 - 11:17 KUR’AN’A SARILMAK
8 05/02/2015 - 12:50 İHTİLAFTA GERÇEKTEN RAHMET Mİ VARDIR?
8 20/01/2015 - 11:50 İTAATİN DE BİR SINIRI YOK MU?
8 31/12/2014 - 14:40 ALLAH KİMLERİ SEVER KİMLERİ SEVMEZ?
8 11/12/2014 - 11:13 EY ALLAH’IN RESULÜ BUNLAR VAHYİN ESERİ Mİ?
8 24/11/2014 - 11:10 HANİ BİR DELİKTEN İKİ DEFA ISIRILMAYACAKTIK?
8 30/10/2014 - 09:41 “OKU”YU DA YANLIŞ OKUDUK YA!
8 14/10/2014 - 11:32 ŞEKİL DEĞİŞSEDE GERÇEKLER DEĞİŞMEMEKTEDİR
8 23/09/2014 - 16:55 KİTAPTA OLMAYANI KİTAPTANMIŞ GİBİ KONUŞMAK
8 07/09/2014 - 12:21 TEVBE Mİ? YA SONRASI
8 23/08/2014 - 12:54 ALLAH VE İNANANLAR İLE ALAY EDENLER
8 18/07/2014 - 12:10 ALLAH ANCAK TAKVALILARIN HEDİYELERİNİ KABUL EDER.
8 06/07/2014 - 13:46 ORUÇLA DEĞİŞMEK YA DA AÇ VE SUSUZ KALMAK
8 23/06/2014 - 12:52 CEHENNEM İLE MÜJDELENENLER
8 31/05/2014 - 12:11 ALLAH YARINA BIRAKIR AMA YANINIZA BIRAKMAZ
8 11/05/2014 - 08:04 YAŞADIĞINIZ HAYATIN DİNİNİZ OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ?
8 09/04/2014 - 08:49 KURU İBADET GÖRÜNTÜLERİ
8 09/04/2014 - 08:46 SEHER VAKTİNDE BAĞIŞLANMA DİLENMEK
8 10/03/2014 - 08:06 Kuru İbadet görüntüleri
8 02/02/2014 - 09:50 Evlerimizi namazgah edindik mi?
8 29/01/2014 - 07:47 Vesile cihad değil mi?
 
 
 
 
1 -


Abdullah Yıldız

“Dostlarıyla Uğraşanlar Düşmanlarıyla Savaşamazlar”

12/12/2017 - 12:12

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat