Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Ümmetin İslam İşbirliği Teşkilatına çağrısı * Modern Köleler Topluluğu: Cemaatler * Putperest Müminler * 'Hiçbir günah, Allah’ın rahmetinden büyük değildir' * İntifada nedir, ilk intifada ne zaman oldu? * Hz. Âdem, Yaratılan ilk insan mıdır? * 'İslam dünyası yeniden dizayn edilmek isteniyor' * Kudüs, Türkiye ve Mısır’ı yakınlaştırır mı? * Çipras'tan Batı Trakya'da müftü sorununa çözüm önerisi * Postalların yere basma zamanı...

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 59147
Toplam 404961343
En Fazla 606285
Ortalama 154212
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0
.: Yazarlar :.

 
ZEMHERİLERDEN PASTIRMA SICAKLARINA
12/04/2017 - 22:40

Mustafa Bozacı

ZEMHERİLERDEN PASTIRMA SICAKLARINA

 
 
Bin yıl süreceği ifade edilerek, inananların ensesinde boza pişirme sevdalarının cürümatının/zulümatının geren, gerileten etkilerinin yaşandığı günlerden, şubat zemherilerinden, maalesef hiç bitmez diye algılanan, gevşeten, yavşatan (derece derece ısıtılarak haşlana kurbağa meselini hatırlayınız!) pastırma sıcaklarına evrildi günlerimiz.

 

Organizatörlerin, senaryocuların hali bir tarafa, figüran rolü biçilen, zaman ve zemine göre farklı gömlekler biçilip biçimlendirilerek bu gömleklere mahkûm kılınan kitle/yığın açısından da hep bir ifrat ve tefrit hali; bir türlü denge üzre olamıyoruz. Hep uçlarda sınırlarda dolaşıyoruz. Ders almadığımızdan da tarih tekerrür edip duruyor. Toplumların da bir eceli var bilelim; kurallara, sebep sonuç ilkelerine/kadere bağlanmış, hükme tabi kılınmış. Yine ‘günlerin aramızda döndürülüp durması’ hakikati söz konusu…

Olgulara bile değil, olaylara hatta kişilere bağlı/bağımlı algılamalarımız, okumalarımız, meselelere sükûnet ve suhuletle bakmamızı, yaklaşmamızı engelliyor! Duygusal takılmayı, kişilerin peşine takılıp kalmayı yeğliyoruz hep! Sabitelerimiz de kalmadı zaten! Olanları da farklı yaklaşım ve tartışmalarla tüketmekteyiz. Usullerimiz de yok! Plan programımız, yakın uzak hedef stratejilerimiz, metod ve tekniklerimiz ya yok ya eksik ya da sorunlu ve spontan, günlük/anlık ve yap-boz halinde, bir genel geçerlilik, tutarlılık addetmiyor! Çoğunlukla da türedi, keyfe keder; ‘Ben yaptım oldu!’ Bektaşi kurnazlığı kabilinden! Çoğu da ‘Bana söylenen/gösterilen/dayatılan –abi, hacı hoca, şeyh üstad, lider başkan..- bu, bu kadar!’ cinsinden, aklı dikkate almayan, istişareye, düşünmeye dayanmayan, ‘atalar/lider kültü’ endeksli!

Ödev/sorumluluklar kâle alınmadan ‘hak ediş’, ‘nemalanmak’ sevdası… Liyakat, sa’yü gayret, ameli salih, cehd ü çaba hesaba katılmaz oldu bu zamanlarda… Kestirmeden, bedel ödemeden, hak etmeden, lütuf ve bağış endeksli çıkar ve çıkarsamalar yaygınlaştı.

Sıcağı kim sevmez! Aşırısı ve gelip geçicisi olmasa! Kışın ortasında ‘pastırma sıcağı’ bir nefes aldırır insanlara, fakir fukaraya. Lakin kış sürmektedir, sürecek, tekrar da gelecektir! Bizler de birer fikir/düşünce fakir fukarası olarak bu tarz gelip geçici sıcaklara kanmayalım, tedbiri elden bırakmayalım diyoruz özetle! Ağustos böceği gibi yan gelip yatar, sorumluluğu birilerine devrederek ‘İşler olup gidiyor, bundan iyisi Şam’da kayısı!’ dersek aldanırız! Şam’ın hali de ortada ya neyse!

İmtihan sürüyor, sürecek. Varlıkla yoklukla, sıcakla soğukla, dostla düşmanla sınanıyoruz, sınanacağız. Karşımızda bulacağımız, karşılığını göreceğimiz; ‘ellerimizle yaptıklarımız’ olacaktır! İyi veya kötü, az veya çok! Süleyman’ın mülkü, asrı saadet nerede? Bunu tersinden okumak da önermemizi değiştirmez; nerede firavun, nerede nemrut ve çağdaş/çağ dışı izdüşümleri? Mücadele ‘hak-batıl’ eksenli sürüp gidecek, ta son saate kadar! Sonra birileri cennetlerde konuklanacak, diğerleri sakar’a, nar’a yaslanacak! Öncekilerden, sonrakilerden! Kulluk için, imtihan için yaratılan herkesten!

Nereden geldiğimiz, gidişatın nereye olduğu, hal ve gidişatın nasıllığı, kulluğun niteliği, tutulan yolun müstakimliği, hedef ile yol yöntem, araçla amaç uygunluğu ve uyumu, en nihayet yapıp edilenlerden Rabbimizin hoşnut ve razı olup olmayacağı, bizden sadır olanların gerçekten Rabbimizin isteyip emrettikleri olup olmadıkları bizleri cidden endişelendirmeli, müteyakkız kılmalıdır.

Birileri kalkıp, ‘Asıl siz yanılıyorsunuz, riski siz oluşturuyorsunuz eleştirilerinizle, bu geçici değil, kalıcı, beklenen bir yaz sıcağıdır, siz gölge etmeseniz bir de..!’ falan diyebilirler –ki demektedirler-; biz sadist olmadığımız gibi, mazoşist de değiliz; konuşalım, düşünelim taşınalım, aklımızı kullanalım, geçmişe, yakın tarihe bakalım, ders alalım, tekraren ısırılmayalım, ikna olalım, bu iknamız kendimizce ve kendimizi ikna kabilinden olmasın, hakikate uygun ve Rabbimizin rızasına muvafık olsun demekten başka ne diyebiliriz ki bu tepkilere?! Düzgün ve özgün duruşumuzu korumaktan başka ne yapabiliriz ki? Sesimize ses verilmeyince, elimize el katılmayınca!

Bir şeyin alameti, izi, belirtisi, kokusu rengi olur; bakarsınız, kıyas edersiniz, toplar çıkarır, çarpıp bölersiniz; domates alırken bile birçok kritere bakarsınız, araştırır, sorarsınız… Ebedi bir yurda dair tercihlerle ilgili bir meselede, tabiri caizse hayat memat meselesinde nasıl olur da titizlenmez, hassasiyet göstermezsiniz?! Bu mümkün mü? Mümkünse bunun adı nedir, akıllılık mıdır, intihar mı? Yok, ‘Bu, öyle hayat memat meselesi değil, insanların uhdesine bırakılmış iş ve işleyişlerdendir, mala davara zararı/etkisi yoktur!’ derseniz, kendiniz bilirsiniz! Ama biz demeyiz de, yemeyiz de!

Erikleri bilirsiniz, ilk güneşte, sıcakta hemen çiçek açıverirler, ama bir bakarsınız bir boran bir fırtına, bir kar bir tipi çiçekler donmuş, yanmış dökülmüş… İşte afaki ayet; oku, ders çıkar! ‘Hızır günleri’ mayısta başlayıp kasıma kadar sürer; gerçek sıcaklardır bunlar, meyve ve hasılat zamanı… ‘..Yazın abayı elden bırakma!’ diye boşuna dememiş eskiler! Kışın tedarikini de unutmamak lazım! Hem düşünsenize ‘Hızır zamanı’; buluşma, kavuşma, beklentinin gerçekleşmesi zamanları; arama, takip ve talep etmenin karşılığı… Bir emek var, bedel var! Talep var, tercih var! Yola koyulmak, yolda kalmak azmi, yolculuğun hakkını vermek var! Yol refiki ve azığı konusunda tedarik var! Kavuşunca Hızır’a huzura ermek var! Çift yönlü bir etkileşim, paylaşım söz konusu…

Akif Emre; ‘Geçmiş dönemde darbeler devrinin kapandığını vehmedenlerin en büyük yanılgısı sisteme dair esaslı bir bakış açılarının olmamasıdır. Bundan sonra da yanılmamak için sistemi, uluslararası dinamikleri doğru okumak gerekir. En önemlisi asker üniformasının arkasına gizlenen sivil görünümlü kalem erbabı, iş adamı gibi güruhun, kışkırtıcı heveskarların her daim devrede olabileceğini unutmamalı.’ diyor ya bir yazısında, işte bu ve benzeri uyarılar kulaklara küpe olacak cinstendir. Arife tarif gerektirmeyecek, ‘..sivrisinek saz’ kabilinden, ayartı ve ayartıcıları, çeldiricileri -ki, bilirsiniz en kuvvetli çeldirici, doğruya en yakın olandır- hesap etme idraki içinde bir duyuş, düşünüş, duruş ve ‘hazır bulunuş/bilinç/bilgi’ salık vermektedir. Anlayana, aklı başında olup kulak verene… Bağ ve bağımlılıklarından, zindanlarından, ağırlıklarından kurtulma azmi taşıyanlara…

Zemherilerde göç edip saf değiştirenlerle, pastırma sıcaklarında durdukları, durmaları gereken yerleri fark etmeyip terk edenler, tercihini bu yönde kullananlar arasında esasen bir fark yoktur. Neticede bu bir farkındalık sorunudur. Aslında bunu zor/ikrah altında yapmak ile gönüllü yapmak açılarından nitel ayırım yapıldığında ilki daha anlaşılır bir durumdur, ikincisine göre; biz kabul edilebilir bulmasak, onaylamasak da!

Neticede eski hal muhal de, ya yenisi! Eski geçti, hesabı döneminin şartlarında, lakin değişmeyen ilkeler, değerler bazında ölçülüp biçilmeli, buna göre tartılmalıdır. Doğru teraziyle, doğru bir muhasebe ile! Bugünün hesabı da şartlar değişse de aynı değişmez hakikatler, ilkeler ışığında yapılmalıdır. Değişen ne var; asla dair, değerlerimizin hayatiyetine dair, ilkelerin bütünlüğüne dair, buna bakmak lazım. Buradaki nicel değişimler, kazanımlar açısından meseleye bakmak, bizi doğru sonuçlara götürmez, yanıltır! Bu din hiçbir alanda pazarlığı, eksiklik ve gediği kabul etmez! Hele helal haram birlikteliğini, biraz ondan biraz bundan ortaklığını, velev ki yüzde doksan dokuz lehte de olsa! Burada tedric, zaman bırakma, evrimcilik de işlemez!

Bu konuda Hz Muhammed’in sireti ve sahih sünneti de ayan beyan ortadadır. Yeter ki, ‘topu taca atmayalım’, keyfi te’villere düşmeyelim, nefsimizi devreye sokmayalım; sadece gerçek bir teslimiyet gösterelim.

 

iktibas


2141

 

Yorum Ekle

Yazdır
 

YORUMLAR

RAST HABER.COM

YAZARIN DİĞER YAZILARI

8 07/12/2017 - 16:00 FİKİRZADELİK VE FİKİRZEDELİK
8 23/11/2017 - 16:38 FİKRİN MİRASI OLMAZ MI!
8 23/11/2017 - 16:37 SÜRÜDEN AYRILMAK YA DA AYRILMAMAK
8 17/11/2017 - 16:07 Bir Eleştiri ve Uyarı
8 28/10/2017 - 13:02 BABA OCAĞI
8 04/07/2017 - 17:03 CAHİLİYYENİN KERAMETİ (BİR MUKAYESE DENEMESİ)
8 12/04/2017 - 22:40 ZEMHERİLERDEN PASTIRMA SICAKLARINA
8 12/04/2017 - 22:34 SINAVINIZ NASIL GEÇTİ?!
8 03/03/2017 - 15:01 HELAL GIDA
8 24/02/2017 - 14:36 CAHİLİYYENİN KERAMETİ
8 15/02/2017 - 23:02 BİR BULUŞMANIN ARDINDAN
8 12/11/2016 - 21:35 KEŞKEM ÇİFTİ
8 06/11/2016 - 12:23 İSLAMCILIK
8 07/10/2016 - 18:05 SEYAHAT NOTLARI
8 06/09/2016 - 16:04 DARBEDEN KORUYAN KURBAN
8 25/08/2016 - 16:50 KAVURGALAŞ(MA)MAK
8 19/07/2016 - 14:18 Tecdidi İman Vennikah
8 09/04/2016 - 14:40 ULUS-ÜMMET-MİLLET İLİŞKİSİ
8 10/11/2015 - 12:40 VAHDET AMA NASIL
8 28/08/2015 - 10:51 MUHALEFET
8 06/08/2015 - 09:53 ULUS-ÜMMET-MİLLET İLİŞKİSİ
8 18/07/2015 - 11:11 UMACI
8 20/06/2015 - 21:38 ARINMA AYI
8 31/05/2015 - 13:24 POLİTİZASYON DEPOLİTİZASYON APOLİTİZASYON
8 18/05/2015 - 11:29 KİMİN SEÇİMİ
8 16/05/2015 - 12:27 YA SEÇİMDEN SONRASI?
8 23/04/2015 - 11:26 PERGEL METAFORU
8 22/04/2015 - 12:05 HAK İLE İRTİBATA GEÇİNCE HALK İLE İRTİBATI KESMEK
8 08/04/2015 - 11:54 DİNE KARŞI DİN
8 23/03/2015 - 11:49 ELBİSELERİNE BÜRÜNMEK
8 23/02/2015 - 12:45 AHİRETİ ERTELEMEK
8 07/02/2015 - 12:46 HAK İLE İRTİBATA GEÇİNCE HALK İLE İRTİBATI KESMEK
8 22/01/2015 - 11:43 ÇAĞRI 3 ‘BERİKİLERE’ SON ÇAĞRI
8 31/12/2014 - 14:42 ÇAĞRI 2 YERYÜZÜNÜN TÜM MÜSTEZ’AFLARINA SON ÇAĞRI
8 14/12/2014 - 11:39 “KUR’AN İSLAMI TEHLİKESİ” SÖYLEMİNİN TEHLİKESİ
8 25/11/2014 - 12:39 Çağrı 1 Tüm İktidar Sahiplerine son çağrı
8 26/10/2014 - 10:33 EY ‘HABİL RUHU’ GERİ DÖN
8 01/10/2014 - 17:50 DEĞİŞİM ALGISININ DEĞİŞİMİ
8 14/09/2014 - 13:30 TAĞUTÎ SİSTEMDEN DAVUDÎ SİSTEME
8 28/08/2014 - 11:57 SEYAHATTEN SADIRLARA VE SATIRLARA
8 28/07/2014 - 11:07 KAHROLSUN ÇAĞIN UHDUD ASHABI
8 08/07/2014 - 12:37 FİTNE ÇIKARIYORUM
8 06/07/2014 - 13:47 ORUÇ İLE KORUNMAK
8 10/06/2014 - 12:19 DAĞA KAÇIRILAN ÇOCUKLAR
8 08/06/2014 - 12:27 KES MASALI
8 02/06/2014 - 11:49 DEĞİŞİM ALGISININ DEĞİŞİMİ
8 22/05/2014 - 17:24 SOMA’DAN SEMAYA BİR AKS-İ SEDA‏
8 12/05/2014 - 09:39 BİR DAKİKA… BİN DAKİKA…
8 07/04/2014 - 08:21 BİZ CEHENNEMİN TAMAMINI SATIN ALDIK
8 21/03/2014 - 08:46 SEÇİMİNİ YAPMAYANLARIN SEÇİMİ
8 12/03/2014 - 10:16 Üçüncü Yol
8 01/03/2014 - 10:45 Şubat'ın 28'i
8 20/02/2014 - 09:57 Bir "Tık" Yeter
8 06/02/2014 - 09:06 Yeni bir "Sünnetsizlik" tanımı
8 29/01/2014 - 07:41 Bir günlük hayat
 
 
 
 
1 - Postalların yere basma zamanı...
2 - 'İslam dünyası yeniden dizayn edilmek isteniyor'
3 - İntifada nedir, ilk intifada ne zaman oldu?
4 - Çipras'tan Batı Trakya'da müftü sorununa çözüm önerisi
5 - Kudüs, Türkiye ve Mısır’ı yakınlaştırır mı?
6 - Hz. Âdem, Yaratılan ilk insan mıdır?


Abdullah Yıldız

“Dostlarıyla Uğraşanlar Düşmanlarıyla Savaşamazlar”

12/12/2017 - 12:12

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat