Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Ümmetin İslam İşbirliği Teşkilatına çağrısı * Modern Köleler Topluluğu: Cemaatler * Putperest Müminler * 'Hiçbir günah, Allah’ın rahmetinden büyük değildir' * İntifada nedir, ilk intifada ne zaman oldu? * Hz. Âdem, Yaratılan ilk insan mıdır? * 'İslam dünyası yeniden dizayn edilmek isteniyor' * Kudüs, Türkiye ve Mısır’ı yakınlaştırır mı? * Çipras'tan Batı Trakya'da müftü sorununa çözüm önerisi * Postalların yere basma zamanı...

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 58829
Toplam 404961025
En Fazla 606285
Ortalama 154212
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0
.: Yazarlar :.

 
Şehir düşüncesi yahut romantizm
16/03/2017 - 16:46

Akif Emre

Şehir düşüncesi yahut romantizm

 

 
Türkiye 1950'lerden başlayıp gittikçe artan hızda şehirleşiyor, daha doğrusu şehirlere göçüyor. Toplumsal, kültürel anlamda geleneksel dokusunu hızla kaybeden şehirlerimiz aynı zamanda modernleşmenin sorunlarıyla hesaplaşıyor. Ne var ki bu kadar çok boyutlu değişimin yaşandığı bir zaman diliminde şehir ve şehirleşmeye dair kayda değer çok az çalışma var. Son dönemde şehir üzerine yapılan yayınlarda eskiye kıyasla dikkati çekecek biçimde artış oldu. Şehirlerimizin neredeyse geri gelmeyecek biçimde yapı bozumuna, doku dağılımına uğradığı bir dönemde şehir üzerine bir kaç tercümenin dışında özgün çalışmalara, düşünceye ihtiyaç var.

Bilhassa şehir temalı periyodik yayınların artmış olmasını bu çerçevede önemsiyorum. Akademik ve entelektüel düzeyde şehir ve şehirleşme üzerine yeni yeni düşünme ihtiyacı duyulması izahı zor bir mesele.. Bu tür çalışmaların muhafazakâr kesimde de ciddi şekilde yoğunlaşma göstermesi de siyasal ortamla kıyaslandığında daha da dikkat çekiyor. Bu tür yayınların çoğunlukla yerel yönetimlerin desteğiyle gerçekleşmiş olması da, çarpık şehirleşmelerden en fazla şikâyetçi olduğumuz ortamda belki bir çıkış arayışı olarak da yorumlanabilir.

Akademinin ve entelektüel çevrelerin şehirleşme ve şehir düşüncesi etrafında yoğunlaşmaya başlamalarının en önemli yanı, insanımızın yaşadığı şehir, çevre, mekânla ilişkisine dair bir dikkatin, farkındalığın, bilincin oluşmasına katkı sağlayacağına dair umuttur.

Mevcut Şehir düşüncesi üzerine yapılan yayınlarda üç farklı boyut öne çıkıyor. Bir kısmı doğrudan batılı tecrübeyi olduğu gibi monte eden tercümeye dayalı düşünüş biçimi ki belli açılımlar sağlasa da bunun özgün bir yanı yoktur. İkinci tür muhafazakâr yaklaşımla yapılan yayınlar, daha çok geçmişe özlemi yansıtır. Bunlar, özellikle elimizden yitip giden tarihi eserler, kültürel varlıklar, gelenek ve şehir mirasına dair nostaljik hatırlayışlardan öteye geçmeyen çalışmalardır. Daha çok temsil ettiği mana ve ruhu ihmal eden Boğaziçi, İstanbul övgüsüyle malûldür. Özellikle turistik boyutu öne çıkan belli başlı mekânları ideal şehir modeli olarak sunan, bunun üzerinden bir medeniyet söylemi üretmeye çalışan, yaşadığımız hayatla temas etmeyen yazılardır... Şehir her şeyden önce tarihsel birikim ve süreklilik ve mekan-insan tasavvurunu gerektirir. Bu tür yayınlar geçmiş öykünmeciliğine mahkum olmakla anakronizmden kurtulamazlar.

Öte yandan yeni yeni kendini göstermeye başlayan hayata dokunan, şehir düşüncesini tarihsel arka planıyla birlikte kavrama ve teorik çerçeve oluşturma çabalarını takip etmek gerekiyor. Modernleşme ve küreselleşme ile birlikte geleneksel şehirlerin ve ona bağlı toplumsal ilişkilerin hızla çözüldüğü bir zaman diliminde geçmişin romantizmine takılıp kalmak gerçeklerden kaçmak anlamına gelir. Batıcı elit ideolojisinden sonra muhafazakar kesimin elinde altüst olan şehirlerdeki sorunları ve sorumluları görmeden, modernleşmenin yıkıcı etkileriyle yüzleşmeden, toplumsal ve kültürel altüst oluşları yok sayarak elbette bir şehir düşüncesi geliştirilemez.

Bu topraklar ilk kez şehirle tanışmıyor. Şehir kuran bir medeniyetin mirasçıları olarak tarihsel birikimi müzeleştirip hayattan koparmak yerine şehri kuran değerler sistemini, varlık şuurunu, mekan ilişkisini doğru anlayıp yaşadığımızı hayata dair uygun çözümleler üretmek zorundayız.

Bunun yolu da romantik şehir tasvirleri, sukunlu güzellikleri hayal etmek değil bugünün insanına bu değerleri yeniden yaşatacak şehir anlayışı geliştirmekle mümkün olur.

Şehir sadece mekansal sorunlardan ibaret değil, bilakis mekansal görüntünün arka planında bir insanın mekanla kurduğu varoluşsal ilişkinin ve değerler sisteminin pratiğe yansıyış şekli vardır.

Bugün şehirlerimizde çarpık yapılaşmasından, rant ekonomisinden, toplumsal çözülmeden şikayet ediyorsak bu durumu ortaya çıkaran dini, ideolojik, kültürel faktörleri ve bunların dönüşümünü doğru tahlil etmek gerekir. Ve hep ihmal edilen sosyal adalet, kapitalizmin küreselleşmeyle getirdiği sosyoekonomik dengesizlikler...

Daha çok büyük şehir merkezli yayınların yerini Anadolu'da da dinamik çalışmaların ortaya çıkması bu açıdan önemli. İlk sayısın çıkan 'Düşünen Şehir' dergisinin bu alanda yoğunlaşmanın, önemli bir birikimin oluşmaya başladığının göstergesi. Şehirlerin bir hafızası olduğunu hatırlayarak tarihsel süreci ihmal etmeden entelektüellerin bizzat deneyimledikleri mekansal ve toplumsal değişimi ele almaları verimli tartışmaları başlatabilir.

Bu çerçevede söz konusu dergi örneğinde entelektüellerin bizzat deneyimledikleri dönüşümü kuramsal yaklaşımların yanı sıra sahaya dair araştırmalar ortaya koymaları umut verici. Bir tür teori -pratik, geçmiş ve gelecek arayışının bütünlüklü bir yaklaşım çabası görülüyor. Mesela dikkatimi çeken yazılar arasından Celalettin Çelik'in 'Kayseri'de dini hayatın şehirleşme serüveni' başlıklı yazısı hem ortaya attığı sorunsal hem de yaklaşım açısından önemli tespitler içeriyor. Bir sosyolog gözüyle Kayseri kimliği, şehir kültürü, şehrin modernleşerek dönüşümü sürecinde dindarlık ve dini hayat üzerinde anlamlı tespitler yapıyor. Özellikle modern sosyolojik yaklaşımın zenginleşme ile dindarlaşma ilişkisine dair kalıplaşmış Weberyen yaklaşımı eleştiriyor. Tarihsel olarak ticaretin canlı olduğu bir sanayi ve iş merkezi olarak Kayseri örneğinde, modernleşmeyle birlikte dindarlaşmanın artması değil dini sembollerin ve görünürlüklerin ortaya çıkmasının söz konusu olduğunu vurguluyor (zenginleşmenin günah dürtüsünün dine yönlendirdiği tezi). Bir dönem Protestan ahlakı ile kapitalizm ilişkisini özellikle Kayserili muhafazakar girişimciler örnek göstererek yapılan çözümlemenin bir sosyolojik tespit olmaktan çok temenni ve teşvik içerdiğini belirtmesi de önemli.

Modernleşme ve sekülerleşme ile birlikte şehir hayatında bireyin yalnızlaşması, geleneğin kopmasına tanık olan İstanbul gibi metropollerin azman şehirleşmesine karşın Konya, Kayseri gibi muhafazakar büyümenin kültürel ve geleneksel kodlarını açmaya çalışılıyor. Özellikle 'oturma' geleneği, mahalle baskısından çok dayanışma ve güvenlik alanı oluşturucu model olarak ele alıyor.

Pahalı baskı ve görsel ağırlıklı ama gerçek hayattan kopuk, şehirlerin derin ve yatay sorunlarını yok sayan romantizm yerine yaşayan şehirlerin ruhunu aramak gerek.
 
 
yeni şafak

1805

 

Yorum Ekle

Yazdır
 

YORUMLAR

RAST HABER.COM

YAZARIN DİĞER YAZILARI

8 23/05/2017 - 14:01 Riyad’da bir Marvel filmi
8 20/05/2017 - 10:03 İran toplumunun gelecek tahayyülatı
8 18/05/2017 - 17:30 Çürüme de umut da hep olacak
8 16/05/2017 - 09:33 Çin, ‘İpek Yolu’na anlam katabilir mi?
8 13/05/2017 - 10:03 Bir türbenin defnedilişi…
8 11/05/2017 - 10:47 Özgürleştirici efendi modeli
8 09/05/2017 - 12:20 Siyaset dersi olarak popülizm
8 06/05/2017 - 18:28 Dünden Bugüne Afganistan ve Gülbeddin Hikmetyar
8 04/05/2017 - 16:06 HAMAS’IN hedefindekiler
8 02/05/2017 - 12:51 Hindistan’ın dökülen makyajı: Keşmir
8 29/04/2017 - 12:16 Erguvanlar da yanar
8 25/04/2017 - 13:34 Kaybedilen mekânlar
8 22/04/2017 - 12:44 Ne söylediği önemli
8 20/04/2017 - 13:14 Doğudan yükselen nefret modeli
8 18/04/2017 - 13:38 Bir ‘dil’in açtığı hasar
8 15/04/2017 - 19:02 Politik tiyatro
8 13/04/2017 - 12:17 ABD’nin müdahale kapasitesi
8 11/04/2017 - 23:09 Osmanlı'ya nasıl sahip çıkılmaz?
8 11/04/2017 - 23:08 Ritmin gücü
8 11/04/2017 - 23:06 Kimyası bozulan insanlık
8 16/03/2017 - 16:46 Şehir düşüncesi yahut romantizm
8 14/03/2017 - 16:29 ‘Hilal tutulması’
8 09/03/2017 - 11:30 Seküler toplumun göz zevki
8 07/03/2017 - 12:47 Seküler uygarlığın rövanşı!
8 04/03/2017 - 11:48 Avrupa’da yeni laiklik yorumları
8 02/03/2017 - 11:57 Siyoniste söz düşürmek!
8 28/02/2017 - 15:05 Ayar vericiler, darbeciler
8 25/02/2017 - 10:48 28 Şubat’ın iki arızası
8 18/02/2017 - 17:02 Sahici cümleler kurabilmek
8 14/02/2017 - 09:00 Seküler çağın sonu
8 11/02/2017 - 11:20 El Bab, hangi kapıları açacak?
8 09/02/2017 - 14:51 Devlet aklının ötesinde...
8 07/02/2017 - 12:04 Keşmir yahut azınlık olmayı bilmek
8 04/02/2017 - 12:19 Sonlu teorilerin sonu
8 02/02/2017 - 12:26 Şehirlerin ahlakı
8 31/01/2017 - 11:45 Ayartıcı aydın hazzı
8 28/01/2017 - 10:53 Rusya ismini değiştirir mi?
8 26/01/2017 - 18:26 Bir radikal portresi
8 24/01/2017 - 12:18 Çürüme
8 21/01/2017 - 11:06 Obama iyimserliği, Trump karamsarlığı
8 19/01/2017 - 16:40 Boğaz’dan çıkan Arap Baharı
8 17/01/2017 - 16:34 Kudüslü İyad’ın muhteşem direnişi
8 14/01/2017 - 12:34 D8 Zirvesi’nde Rafsancani
8 12/01/2017 - 22:23 Sistem, avansı geri istiyor
8 10/01/2017 - 10:43 Tarihin akışı içinde bir parantez
8 07/01/2017 - 09:13 Peşaver’in ‘egzotik’ halleri
8 05/01/2017 - 16:31 Trump Kudüs’e taşınacak mı?
8 03/01/2017 - 09:07 Ucubelikle yüzleşmek
8 31/12/2016 - 17:36 Komplo ve umut
8 27/12/2016 - 10:29 Amerika neden veto etmedi?
8 24/12/2016 - 12:14 Issık Göl’de bir gemi
8 22/12/2016 - 11:32 Parantezi kim, nasıl kapatacak?
8 20/12/2016 - 13:06 Zincidere’den Atina’ya, Basra’ya yol
8 17/12/2016 - 17:22 ‘Geleneğin yeniden icadı’ yahut fetişizm?
8 15/12/2016 - 08:39 Halep öfke hattı
8 13/12/2016 - 12:11 Terör ne zaman, neyi başarabilir?
8 10/12/2016 - 11:05 Bir şehir: Gelenek ve mekan
8 08/12/2016 - 12:02 Arap baharından ‘Arap kışı’na
8 06/12/2016 - 10:57 Brexit ve Ortadoğu’ya faturası
8 01/12/2016 - 12:24 En son ne zaman?
8 29/11/2016 - 12:37 Devrim Fidel’iği
8 26/11/2016 - 12:17 Batı’nın zihniyet yaptırımı
8 24/11/2016 - 14:59 Yerlilerin işgali
8 22/11/2016 - 09:54 Türkistan neresi?
8 19/11/2016 - 14:09 Neoliberalizmin neomilliyetçilikle ittifakı
8 17/11/2016 - 15:04 Kürt senaryoları?
8 15/11/2016 - 11:44 AB macerasının sonu mu?
8 12/11/2016 - 18:53 Trump seçmenini aldattı mı
8 10/11/2016 - 11:49 Amerika ortalamasını kaybetti
8 22/10/2016 - 11:29 Ses ve çizgi
8 20/10/2016 - 15:39 Aliya tedirginliği
8 18/10/2016 - 12:39 Sistemin sinir uçları
8 15/10/2016 - 18:37 Rus uçağını Ruslar mı düşürdü?
8 13/10/2016 - 11:26 Geleneksel sanat mümkün mü?
8 11/10/2016 - 11:39 Mahallenin gençlik sınavı
8 08/10/2016 - 12:56 Lozan’ın sesi Bağdat’tan gelir
8 06/10/2016 - 12:26 Enformatik sızıntılar çağı
8 04/10/2016 - 11:32 Bilgisiz analist yahut her şeyin uzmanı
8 01/10/2016 - 12:42 Konfüçyen kapitalizminin mistik yüzü?
8 29/09/2016 - 11:48 Başka bir Şimon Peres öyküsü
8 27/09/2016 - 11:16 Kudüs seçim rüşveti değildir
8 22/09/2016 - 11:11 Bunca silah kime karşı?
8 20/09/2016 - 17:52 Afrika’nın özeti
8 15/09/2016 - 10:12 Büyük yürüyüş
8 15/09/2016 - 10:11 Suyu arayan kadın
8 08/09/2016 - 12:26 Put kırıcı’nın çağrısı
8 06/09/2016 - 12:29 Yazmanın bedeli
8 03/09/2016 - 20:44 Müslümanların perişan hali?
8 01/09/2016 - 13:20 Bir modern zaman menkıbesi
8 30/08/2016 - 11:58 Osmanlı revakları yahut tarih sorunu
8 27/08/2016 - 12:21 Hicaz hatıratımız var mı?
8 25/08/2016 - 14:01 Kıyafetlerin dili
8 23/08/2016 - 11:07 Suriye politikasında acil durum
8 20/08/2016 - 10:18 ‘İslamcılık tartışmaları’nın hedefi neydi?
8 18/08/2016 - 10:40 İsrail’i aşan beklentiler
8 16/08/2016 - 10:31 Merkeze müşteri olmak
8 13/08/2016 - 10:55 Avrupa’nın gözünde “çar ve sultan”
8 11/08/2016 - 09:54 Meydanların dili
8 09/08/2016 - 11:07 İç ve dış siyasette yeni kapı
8 06/08/2016 - 10:07 Mağduriyetten önce yüzleşme
8 04/08/2016 - 10:13 Bir zihniyet meselesi olarak “askeri okullar”
8 02/08/2016 - 10:20 Saplantıların esiri olmak
8 30/07/2016 - 10:02 Bir milletin tarih şuuru
8 26/07/2016 - 10:35 Neyi nasıl yapmamalı?
8 23/07/2016 - 18:06 Devlet aklı ne işe yarar?
8 21/07/2016 - 12:28 Profan kamikaze
8 19/07/2016 - 12:08 Darbeye direnmenin sosyolojisi
8 18/07/2016 - 09:57 Medyatik terör refleksi
8 14/07/2016 - 13:30 Türkiye’nin ırkçılık ateşiyle imtihanı
8 12/07/2016 - 12:31 Srebrenitsa yahut ölüm dikkati
8 09/07/2016 - 10:55 Yol, şehir ve metal soğukluğu
8 07/07/2016 - 11:08 Filistinlilere ‘apartheid rejimi’
8 05/07/2016 - 09:49 Hamaset ve feraset arasında
8 02/07/2016 - 14:29 Bir şehrin kaybolan sokakları
8 28/06/2016 - 14:05 İsrail neden anlaştı?
8 25/06/2016 - 14:02 AB hayalinden önceki ilk çıkış
8 23/06/2016 - 11:42 Yanlış zeminde İslamcılık tartışılmaz
8 21/06/2016 - 12:08 MHP ile “İktidar çizgisi” nerde birleşiyor?
8 18/06/2016 - 17:02 Ayşe Şasa’nın tarafı
8 16/06/2016 - 14:16 Toplumsal hafızadan İslam siliniyor mu?
8 14/06/2016 - 14:43 Kudüs haritasının anlamı
8 11/06/2016 - 12:44 Ali’nin sadece bedeni gömülmedi!
8 28/05/2016 - 12:16 ‘Amerikan rüyası’nın kabusu
8 26/05/2016 - 10:15 İslamcılık yerel mi, yerli mi?
8 24/05/2016 - 12:38 Cemaat-parti ikilemi
8 21/05/2016 - 12:25 Muhafazakar Makyevelizm
8 19/05/2016 - 17:55 Sosyalist oryantalizmi
8 19/05/2016 - 17:53 Dağa çarpan hakikat gönüllüsü
8 19/05/2016 - 17:52 ‘İngiliz rüyası’ esmer başbakan
8 12/05/2016 - 19:09 Gazze İsrail’i normalleştiremez
8 10/05/2016 - 16:56 Dostluk, düşman gözüyle bakabilmektir
8 07/05/2016 - 10:19 Restorasyona karşı medeniyet kini
8 03/05/2016 - 16:54 İşimize bakalım
8 30/04/2016 - 12:12 Tarihin ve coğrafyanın özeti Irak yahut Kutü’l-Amare
8 28/04/2016 - 14:26 Seküleriz Elhamdülillah!
8 26/04/2016 - 12:14 Obama kraliçenin kapısını çalarken
8 23/04/2016 - 11:27 Kral Selman’dan bir ‘Faysal çıkarmak’
8 21/04/2016 - 12:35 Sistemi al, ahlakını alma?
8 16/04/2016 - 12:13 Havuz, lale ve erguvan
8 14/04/2016 - 12:29 Hayal ve sükut-u hayal arasında
8 12/04/2016 - 16:31 Obama neyi itiraf etmiş oldu?
8 09/04/2016 - 12:42 Me He Pe’yi doğru okumak
8 07/04/2016 - 18:09 Yeni savaş alanları: Enformasyon kuyuları
8 05/04/2016 - 12:10 Bir Akıncı’nın seferi
8 02/04/2016 - 23:40 Balkanlardan Anadolu’ya bir deformasyon hikayesi
8 31/03/2016 - 10:32 Türk İslamcılığı vs Kürt İslamcılığı?
8 29/03/2016 - 12:25 Türkiyenin imajı meselesi
8 27/03/2016 - 14:26 Soykırımdan yargılanan Avrupa’ydı
8 24/03/2016 - 23:53 “Avrupa’nın kalbi”ni vuran kim?
8 22/03/2016 - 11:25 Kosova’nın Türkiye derdi
8 19/03/2016 - 11:46 Ey yazar farkında mısın?
8 17/03/2016 - 13:52 ABD-Rus mutabakatının ilk sonucu
8 15/03/2016 - 13:02 Asıl saldırmadığı hedefler belirleyici
8 12/03/2016 - 18:24 Sol eleştirinin kapitalizm sınavı
8 10/03/2016 - 12:23 Tunus’ta ordunun etkinliği artıyor
8 08/03/2016 - 11:21 Bazı şeyleri kaybedebilmek erdemdir
8 05/03/2016 - 13:16 Balbal taşlarına yazılan tarih
8 03/03/2016 - 13:51 Demokrat darbe sevici siyaset
8 01/03/2016 - 20:05 28 Şubat, sistem içi darbe
8 27/02/2016 - 22:44 Neden seküler Kürtler?
8 23/02/2016 - 18:57 “Reagan’ın söylemesi gerekirdi...”
8 21/02/2016 - 12:05 Terör ve sıfır çözüm tuzağı
8 18/02/2016 - 17:30 Ortadoğu kavşağında bir Heykel’in ölümü
8 16/02/2016 - 12:22 Ortadoğululaşma, özeleştiri, itiraf/çılık
8 13/02/2016 - 11:57 Obama tarzı İslamofobi
8 11/02/2016 - 16:29 Arap Baharı’nın sağcılaşması
8 09/02/2016 - 12:45 Politik kaosta kaybolmadan...
8 06/02/2016 - 12:06 Türk tipi oryantalist esatir
8 04/02/2016 - 12:57 Temel metinlerden yoksun üniversite?
8 03/02/2016 - 15:18 Ertelenmiş sorunun cevabı yoktur
8 31/01/2016 - 20:27 Yollarda mola vermek: Bir değişim hikayesi
8 28/01/2016 - 12:24 Sur’daki mobil hafızalar
8 26/01/2016 - 13:04 Müslüman kalvinizmden medeniyetçi kapitalizme (!)
8 21/01/2016 - 12:24 Medeniyet söylemi Davos uygarlığının neresinde?
8 19/01/2016 - 11:05 Katalonya’dan Ortadoğu’ya...
8 16/01/2016 - 12:19 Bu dil barıştırmaz, kamplaştırır
8 14/01/2016 - 11:13 Umudu terörize etmek
8 13/01/2016 - 14:25 Enerji topraklaması
8 09/01/2016 - 12:33 Şiddet, duygusal kopuş, muhafazakârlık
8 02/01/2016 - 19:15 Kar neden beyaz değil?
8 01/01/2016 - 17:54 Elimizde adres kalmamıştır
8 29/12/2015 - 13:03 Sırbistan neyimiz olur?
8 26/12/2015 - 12:01 Noel’e düşen rahmet
8 25/12/2015 - 19:05 İnsan düş/le/meden yaşayamaz
8 23/12/2015 - 10:45 Bir suikast, bin bir ittifak
8 19/12/2015 - 09:50 Bir uçaklanma hikayesi
8 15/12/2015 - 08:45 IŞİD sonrası Irak’taki boşluk?
8 12/12/2015 - 09:50 Kapitalizmle hesaplaşma kapasitesi
8 10/12/2015 - 12:12 İran-Türkiye: Jeokültürel rekabet?
8 08/12/2015 - 15:06 İttihatçılar arasında bir İslamcı
8 07/12/2015 - 10:49 Putin, NATO; İslamcılar
8 03/12/2015 - 10:23 Türkiye, AB’yi Ortadoğulaştırıyor mu?
8 01/12/2015 - 10:54 Küresel maskeli balo
8 28/11/2015 - 09:35 Ehl-i kitap Amerika, dinsiz Rusya!
8 27/11/2015 - 17:57 Hükümetin acil görevi
8 25/11/2015 - 09:04 İç savaşın ideolojik maliyeti
8 21/11/2015 - 09:21 Gelenekten mahrum modern dindarlık
8 20/11/2015 - 14:36 Sorun çıkarıp din telkin etmek
8 17/11/2015 - 09:16 Paris-Palmira hattındaki ortak dil!
8 14/11/2015 - 09:39 İslam, Batı’nın suç ortağı mı?
8 14/11/2015 - 09:38 Öncelikli olan başkalık
8 10/11/2015 - 10:53 İki saray, iki tarz-ı siyaset
8 07/11/2015 - 08:23 ‘Ilımlı İslam’ın raf ömrü bitti mi?
8 03/11/2015 - 12:30 Seçim özeti: Hissiyat, fikriyat, iktisat
8 02/11/2015 - 08:48 Şehirlerin sonu
8 27/10/2015 - 11:22 Sol siyasetin muhafazakar dili
8 24/10/2015 - 09:40 Kerbela’da kendimizi esir almak
8 22/10/2015 - 08:58 Hitler’e günah çıkartmak?
8 20/10/2015 - 10:49 Tehlikenin farkında mısınız?
8 17/10/2015 - 10:39 İslamofobinin yeni halleri
8 15/10/2015 - 11:31 Talep ve meşruiyet sorunu
8 13/10/2015 - 16:31 Post-Sykes Picot modeli mi?
8 10/10/2015 - 11:26 Tehdit gibi barış ödülü!
8 03/10/2015 - 10:20 Yoksulluk değil ‘yoksunluk göçü’
8 01/10/2015 - 12:39 Vekalet savaşının sahipleri sahaya mı iniyor?
8 29/09/2015 - 10:25 Post İslamcılık neyimiz olur?
8 26/09/2015 - 09:37 Asıl felaket: Ümmete yabancılaşma!
8 25/09/2015 - 17:20 Rus jeopolitiği ve cami sembolizmi
8 22/09/2015 - 15:24 Putin ne vaat etti?
8 21/09/2015 - 18:50 Boğaz’daki hasta adam
8 05/09/2015 - 10:32 Benim muhacirlerim
8 03/09/2015 - 11:40 Papa neden affediyor?
8 01/09/2015 - 11:14 Muhacirlikten sığınmacılığa bir dönüşüm hikayesi
8 29/08/2015 - 10:08 ‘Yeni Roma’nın barbarları
8 27/08/2015 - 10:56 Oyun nasıl bozulur?
8 25/08/2015 - 10:25 Medyadan şikayet etmeden önce
8 22/08/2015 - 10:02 Nil’de zikir çağıltısı
8 20/08/2015 - 11:19 Terbiye edilmek yahut oyunu bozmak
8 18/08/2015 - 09:32 Muhafazakârlık ve milliyetçi kuşatma
8 15/08/2015 - 10:19 Araçsallaştırılan İslamcılık eleştirileri
8 13/08/2015 - 11:44 Kürtler İngiliz rüşvetini neden reddetti?
8 11/08/2015 - 09:43 Bağımlı örgütlerle özgürlük savaşı!
8 08/08/2015 - 19:58 Zor sorular, aşikar cevaplar
8 06/08/2015 - 09:01 Bir aslan ölmüş diyeler...
8 01/08/2015 - 09:43 Kürt sorunu: Yerliler ve ecnebiler
8 30/07/2015 - 14:48 Filipinler bile barış yaptı!
8 28/07/2015 - 09:56 Ulus devletin metafizik prangaları
8 23/07/2015 - 09:34 Terörle terbiye mühendisliği
8 21/07/2015 - 09:26 Sivil Silahlı Kuruluşlar (SSK)
8 18/07/2015 - 09:53 Bayram ve ölüm dikkati
8 16/07/2015 - 10:45 İran kazandı, devrim kaybetti
8 14/07/2015 - 09:52 Yunanistan uygarlığının telif haklarını alabilecek mi?
8 12/07/2015 - 12:37 Koalisyon ya da sol dizayn
8 10/07/2015 - 10:09 Enformatik obezite
8 07/07/2015 - 10:01 Coğrafyamızın ruhu yağmalanıyor!
8 04/07/2015 - 10:27 Mursi “hata” yapmasaydı...
8 02/07/2015 - 10:58 Çin’de Huiler de var!
8 30/06/2015 - 23:01 Küresel Sol muhalefet mümkün mü?
8 27/06/2015 - 10:53 Gösteri/ş/siz ama görünür oruçlar
8 25/06/2015 - 09:58 Suud sızıntıları bize ne fısıldıyor?
8 20/06/2015 - 21:29 Makyavel şapkalı Demirel
8 16/06/2015 - 22:12 Böyle buyurdu müstağrib!
8 13/06/2015 - 08:42 Güce ayarlı eleştiri
8 11/06/2015 - 06:15 IŞİD’le bir yıl
8 09/06/2015 - 09:27 Etnik temelli siyasette bileşik kaplar
8 06/06/2015 - 09:15 Partilerin unuttuğu iki hakikat
8 04/06/2015 - 10:14 İdeolojik öfke ve sol habitus
8 02/06/2015 - 10:27 İç politika, dış basın
8 30/05/2015 - 11:50 Bozgunda tarih düşü
8 28/05/2015 - 10:55 Siyaseti tüketen ‘dil’
8 26/05/2015 - 10:52 Seçim sonrası dış politika
8 23/05/2015 - 09:51 Alpujarra yahut Endülüs’te isyan
8 21/05/2015 - 11:36 Suriye’de Palmira mı, insan/lık mı?
8 19/05/2015 - 10:46 Küresel kapitalizm evrensel bir değer mi?
8 16/05/2015 - 11:39 Cuma Kudüs’ün özgürlüğüdür
8 14/05/2015 - 11:30 Makedonya’da ‘Türk Akımı’ darbesi
8 12/05/2015 - 10:53 Evren ‘yeşil kuşak’ projesi miydi?
8 09/05/2015 - 10:01 Erguvanlar apansızın açar
8 07/05/2015 - 10:05 Suud’la ikinci bahar
8 05/05/2015 - 10:05 Arap’ın, Kürt’ün, Türk’ün atası
8 02/05/2015 - 09:54 İçinden iki nehir akan şehir
8 01/05/2015 - 11:27 Suriye’de cihadsız mücahidler?
8 28/04/2015 - 10:57 Batıcılığın ‘şark kurnazlığı’
8 23/04/2015 - 09:50 Apolitik iktidar yarışları
8 21/04/2015 - 12:06 Kutlama yahut dini sembollerin metalaşması
8 18/04/2015 - 10:16 Tarih, geçmiş, Ermeni meselesi
8 16/04/2015 - 10:45 Roma’nın yeni barbarları: Göçmenler
8 14/04/2015 - 11:23 Balkanlarda kök meselesi
8 09/04/2015 - 10:55 Adayların gizledikleri!
8 07/04/2015 - 14:37 Sistemde elit değişimi
8 04/04/2015 - 11:19 Bir siyasal metafor olarak Lozan
8 02/04/2015 - 23:46 Tel kopar haz biter
8 01/04/2015 - 12:15 Yeni şeyler mi söylemek lazım?
8 28/03/2015 - 10:09 Yemen’de mezhepçilik görünümlü oyun!
8 26/03/2015 - 15:32 Yerel kalan yerli olamaz
8 24/03/2015 - 10:03 Yerli olmadan çözüm hayal
8 19/03/2015 - 10:12 Bir aydın takıntısı olarak AB
8 14/03/2015 - 09:41 Muhalif avının jeopolitiği
8 12/03/2015 - 12:58 Aydınların gündemi var mı?
8 10/03/2015 - 09:52 Yunan olmak kolay değil!
8 07/03/2015 - 10:04 HDP’nin sol ve etnik bagajı
8 05/03/2015 - 12:27 Netanyahu, tabuları yıkarken...
8 03/03/2015 - 11:37 Dinde iki farklı protestanlaşma
8 28/02/2015 - 11:11 ‘Avrupa İslamı’nın keşif kolu İslamofobi
8 26/02/2015 - 12:26 Dogmadan kurtulmuş boşluklu toplum
8 24/02/2015 - 11:25 Türbe ve sıfır sorun
8 21/02/2015 - 21:19 Hakikat avcısı Malcolm X
8 17/02/2015 - 11:31 İnsana karşı fıtratı savunmak
8 14/02/2015 - 10:22 Bir şarkiyatçının ideolojik portresi
8 12/02/2015 - 11:28 Bir Özbek masalı
8 10/02/2015 - 11:39 Sekter milliyetçilik
8 07/02/2015 - 10:43 Tarihçinin anıları nasıl okunmalı?
8 05/02/2015 - 11:37 Hak etmek pay kapmak değildir
8 03/02/2015 - 10:45 Kanın ideolojik debisi
8 31/01/2015 - 10:09 İstiklal Mahkemeleri efsanesi
8 29/01/2015 - 12:44 Avrupa’da Müslümanlar ve sol
8 27/01/2015 - 11:00 İhvan şiddet sarmalına girerse...
8 24/01/2015 - 10:39 Bir kral öldü diyeler
8 22/01/2015 - 11:21 Sembolik ve stratejik bir suikast
8 20/01/2015 - 11:27 Din ve seküler merhamet
8 17/01/2015 - 13:07 Gırnata’da ilk ezan
8 15/01/2015 - 10:16 Öfke derin, fikir vasat
8 13/01/2015 - 11:17 Müslümanlar Batı’dan ne istemiyor
8 10/01/2015 - 10:49 Garpzede
8 08/01/2015 - 12:35 ‘Fransız kalma’nın dayanılmaz korkusu
8 06/01/2015 - 10:13 Sol ütopya yaşıyor mu?
8 01/01/2015 - 12:13 Süreç ve şiddet sarmalı
8 30/12/2014 - 10:27 İki farklı muhalif olma hali
8 27/12/2014 - 11:44 Şiiri sürgünden dönemeyen milli şair
8 23/12/2014 - 10:21 Noel’in adını koymak
8 20/12/2014 - 11:54 Rus ‘gazı’na gelmeyelim
8 19/12/2014 - 15:14 Bir ideolojik aygıt olarak "melezleşme"
8 16/12/2014 - 10:47 Jeanne d’Arc/laşma ve kibir
8 13/12/2014 - 11:17 Bölgeye müdahil olmadan dahil edilmek
8 11/12/2014 - 09:59 CIA’dan ahlak dersleri
8 09/12/2014 - 10:55 İntifada’dan elde ne kaldı?
8 06/12/2014 - 11:48 Osmanlıca yahut hafıza söküm
8 04/12/2014 - 10:18 Alevilik kimin sorunu?
8 02/12/2014 - 10:01 Eklemlenme halleri
8 29/11/2014 - 09:43 Eklemlenmek çürütür
8 27/11/2014 - 11:28 Havra ve siyasal şizofreni
8 25/11/2014 - 12:21 Mısır Sisi’den ibaret değildir
8 22/11/2014 - 11:58 Sekülerliğin Tunus halleri
8 20/11/2014 - 11:12 Devlet STK’sı
8 19/11/2014 - 11:48 Amerika’yı keşfetmenin bedeli
8 15/11/2014 - 10:39 Müslüman tarihi mi, İslam tarihi mi?
8 13/11/2014 - 10:26 Kapitalizme zeytin dalı uzatmak
8 05/11/2014 - 11:52 Değerlerin ikonlaşması
8 30/10/2014 - 08:13 Ümmet fikri öldü mü?
8 28/10/2014 - 09:17 KOBANİ’DEN STALİNGRAD ÇIKARMAK
8 25/10/2014 - 08:51 Söylemin esiri olmadan
8 23/10/2014 - 10:55 Bana doğru soruyu sor
8 18/10/2014 - 13:13 İrticadan İslamcılığa
8 16/10/2014 - 10:00 Süreç ve iki farklı kırılma alanı
8 14/10/2014 - 10:58 Yerlilik şartı, varoluş imkanı
8 09/10/2014 - 14:20 Varoluş hükmünü savunuyorum
8 27/09/2014 - 11:43 Yahudilerin tarihsel travması
8 25/09/2014 - 11:46 Kredi kartı kadar itibar
8 23/09/2014 - 13:19 Baas gerçekleştiremedi ama...
8 19/09/2014 - 10:49 Ayrılık dalgası İngiliz kıyılarını vurursa...
8 16/09/2014 - 11:10 İspanya sadece Yahudilerle mi barışacak?
8 13/09/2014 - 11:56 Neo-oryantalizme IŞİD takviyesi
8 04/09/2014 - 11:37 Modern kutsallık
8 02/09/2014 - 11:12 İstihbarat polisiye roman değildir
8 30/08/2014 - 11:37 Almanlar Balkanlara el atıyor!
8 28/08/2014 - 11:33 Söylemin sosyal maliyeti
8 26/08/2014 - 12:02 Eskiden de böyle miydi?
8 23/08/2014 - 12:09 Devletin Müslümanlıkla imtihanı
8 21/08/2014 - 11:25 Şehir üstüne güzellemeler
8 16/08/2014 - 11:54 Emanet şapka, emanet lider
8 12/08/2014 - 10:28 Seçimin sosyolojisi
8 09/08/2014 - 11:56 Seçimin galibi
8 07/08/2014 - 11:45 Hissiyat-fikriyat kıskacında Türkiye
8 02/08/2014 - 12:15 Taş ve ruh yahut Sinan
8 26/07/2014 - 11:17 Soykırım endüstrisi, nefret stratejisi
8 22/07/2014 - 11:27 İrticanın yüzyılı
8 17/07/2014 - 13:24 Gazze mi, Filistin mi, Kudüs mü?
8 15/07/2014 - 12:00 Seküler muhafazakarlık hali
8 10/07/2014 - 11:42 Sosyolojik mi, dini dil mi?
8 08/07/2014 - 12:01 Liberal kibir
8 21/06/2014 - 11:22 Niçin İbn Batuta okumalıyız?
8 19/06/2014 - 11:43 Çatıdaki muhafazakâr!
8 17/06/2014 - 11:45 Bir gönül sakası
8 14/06/2014 - 11:57 Sykes Picot düzeninin teolojisi
8 10/06/2014 - 12:03 Balkanları provoke etmek!
8 08/06/2014 - 10:12 Üç tarzı tasavvur: civilitas, medeniyet, uygarlık
8 03/06/2014 - 11:46 Medyatik aydın öfkesi
8 27/05/2014 - 11:20 Avrupa bisikleti
8 24/05/2014 - 11:10 Muhafazakarlığın muhalif hali
8 22/05/2014 - 12:14 Sürgünler anlaşılmadan ne Batı ne Doğu anlaşılır
8 17/05/2014 - 14:09 Maden ocağına gömülen imaj
8 16/05/2014 - 12:43 Arnavutları keşfetmek
8 13/05/2014 - 06:39 Sömürge kompleksi ve terör
8 06/05/2014 - 06:27 Dönüşüme kafa tutan ev
8 03/05/2014 - 07:13 Kırımoğlu'na 'Aliya ödülü'
8 01/05/2014 - 07:49 'Sınıf' üstüne yanlı bir yazı
8 29/04/2014 - 06:22 Stratejik mühendislik olarak idamlar
8 27/04/2014 - 06:45 Tatarlar arasında bir Ermeni sürgün
8 24/04/2014 - 07:19 Taziye dileyen devlet yüzleşebilir mi?
8 23/04/2014 - 07:59 Reklamın iğvasında şehirler
8 19/04/2014 - 08:23 Erguvan: fanilik estetiği
8 17/04/2014 - 07:48 Tarih miyopluğu-toplumsal körlük
8 15/04/2014 - 09:00 Siyaset prizmasında kırılan din dili
8 12/04/2014 - 09:34 Ruhunu arayan Balkan tekkeleri
8 10/04/2014 - 09:16 Bugünün 'doğruları'nı sorgulamak
8 08/04/2014 - 08:27 Yerellik her zaman yerli olmak değildir
8 05/04/2014 - 08:10 Bir 'Kutub' göçerken hatırlattıkları
8 03/04/2014 - 08:40 Eski köke yeni payanda: MHP
8 01/04/2014 - 09:12 Şimdi siyaset vakti
8 30/03/2014 - 08:54 Şimdi özne mi olduk?
8 27/03/2014 - 08:38 'Üst siyaset'in kaybedenleri
8 25/03/2014 - 08:31 Seçim dilini anlama ve anlamlandırma
8 22/03/2014 - 09:18 'Kanlı mı olacak, kansız mı olacak?'
8 20/03/2014 - 15:32 Kırım'da 'soğuk barış' dönemi
8 18/03/2014 - 10:59 Put yapımevinde ulus inşası
8 13/03/2014 - 09:04 Ertelenmiş eleştiri öldürür!
8 11/03/2014 - 07:47 Suriye'de 13+153 kadın
8 08/03/2014 - 10:54 El Cezire devrinin sonu mu?
8 06/03/2014 - 09:36 Bir algı operasyonu olarak İslamcılık / siyasal İslam
8 04/03/2014 - 09:02 Bir Cumhuriyet cemaati
8 01/03/2014 - 09:37 Kırım: İkinci Endülüs
8 25/02/2014 - 09:22 Kaba-taş devri modernliği
8 22/02/2014 - 09:44 İspanya'ya düşen Endülüs gölgesi
8 20/02/2014 - 09:43 Yahudiler, Moriskolar ve İspanyol adaleti
8 15/02/2014 - 09:10 Sisi Moskova'da Suriye'yi mi konuşuyor?
8 14/02/2014 - 08:41 Önce müslümanca idrak
8 12/02/2014 - 08:50 Tarih yahut nefret söylemi
8 01/02/2014 - 08:07 Taş ve mana yahut Sinan güzergahı
8 28/10/2010 - 08:52 "Düşünen kalem"
8 26/10/2010 - 09:34 'Türkiye'ye karşı' füze kalkanı
8 19/10/2010 - 09:11 Saraybosna ufkunda her an gökkuşağı çıkabilir
8 14/10/2010 - 09:39 NATO'ya yeni düşmanlar aranıyor
8 13/10/2010 - 11:09 Tükenen insan/lık ve sanat
8 07/10/2010 - 09:21 Son Moriskoya veda
8 05/10/2010 - 10:17 Bir tutam saç
8 28/09/2010 - 10:10 'Turistik kolonyalizm'in Mardin tezahürleri
8 23/09/2010 - 09:43 Saadet kendini feshetmeli
8 21/09/2010 - 09:56 Van'da "çan sesleri"
8 14/09/2010 - 09:14 Referandumdan sonraki ilk yazı
8 09/09/2010 - 09:55 Referandumdan önceki son yazı
8 07/09/2010 - 09:50 Laik/çi/liğin dinsel genleri
8 02/09/2010 - 09:38 İşgal biterken vicdanın da sustuğu yer
8 31/08/2010 - 10:01 "1001 icat"lı oryantalizm
8 26/08/2010 - 10:50 Ulus devlet bir nimet midir
8 24/08/2010 - 09:42 Bir zamanlar Ramazanda medya
8 19/08/2010 - 09:09 Pakistan ve insani yardım stratejileri
8 17/08/2010 - 08:54 Makedonya'dan yükselen çığlık
8 12/08/2010 - 09:14 Suriye "İhvan açılımı"na hazır mı?
8 10/08/2010 - 09:34 YAŞ krizinin İgman'daki kökleri
8 03/08/2010 - 09:10 İsrail'e Mavi Marmara tokadı?
8 22/07/2010 - 09:08 "Abdestli kapitalizm"
8 20/07/2010 - 09:46 Çocukluk "saadeti"nin bitişi
8 08/07/2010 - 10:14 Sözün başla/ma/dığı yer
8 06/07/2010 - 11:06 Türkiye Avrupa'nın "nesi" olur?
8 01/07/2010 - 09:14 Açılım projelerinin ortak paydası
 
 
 
 
1 - Postalların yere basma zamanı...
2 - 'İslam dünyası yeniden dizayn edilmek isteniyor'
3 - İntifada nedir, ilk intifada ne zaman oldu?
4 - Çipras'tan Batı Trakya'da müftü sorununa çözüm önerisi
5 - Kudüs, Türkiye ve Mısır’ı yakınlaştırır mı?
6 - Hz. Âdem, Yaratılan ilk insan mıdır?


Abdullah Yıldız

“Dostlarıyla Uğraşanlar Düşmanlarıyla Savaşamazlar”

12/12/2017 - 12:12

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat