Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
İNDİRİLEN DİN'E EVET, ÖTEKİ DİN'LERE HAYIR
* Hayatı teslim alan şikâyetler * Borcu geri öderken, Paranın değer kaybı neye göre hesaplanır? * Mostar Neyimiz Olur? * Keşmirli Müslümanlara karşı ordu kuruldu * Türkiye Varlık Fonu’nun faydaları * Erdoğan: Ramazan'da Somali'ye yardım göndereceğiz * PKK'nın silahları ABD'den gidiyor * İ H H "Somali'de acil su kuyularına ihtiyaç var" * Modernleşme imtihanı ve Müslümanlar * Halep'ten Ümmete Mektup

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

MİLLİ GAZETE

SABAH

STAR

YENİ AKİT

YENİ ASYA

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA ARİFAN RADYO

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BOLU ŞAFAK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA GÖZYAŞI FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

YOZGAT UFUK FM

İRİP RADYO

İSTANBUL AKRA FM

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL 7

KANAL A

TGRT HABER

TV 5

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 12029
Toplam 370101357
En Fazla 606285
Ortalama 154530
Üye Sayısı 124
Bugün Üye Olan 0
.: Yazarlar :.

 
Sultan Abdülhamid Harf İnkılabı mı yapacaktı?
12/03/2017 - 15:25

Mustafa Armağan

Sultan Abdülhamid Harf İnkılabı mı yapacaktı?

 

 
Maalesef tarihe istediğini söyletme vak'alarının sayısı zannettiğimizden çok fazla. Bu gayretkeşlik “iyi” diye bildiğimiz tarihçilerin kitap ve yazılarında dahi karşımıza çıkabiliyorsa hakkında bir buçuk sayfalık bilgi bulunan bir tarihî kişilikten yüzlerce saatlik dizi film çıkaranları garipsememek gerekir.

Bunlardan biri, Sultan II. Abdülhamid'in Harf İnkılabı yaparak Latin harflerini getirmek niyetinde olduğu ama bunu başaramadığı safsatası. Şöhreti boyunu aşan bir tarihçi bunu ciddi ciddi yazmıştı vaktiyle. Şimdi ise Harf İnkılabı'nın toplumsal idrakte gevşeyen menteşelerini tutturmak mecburiyetini hisseden birileri bunu bir 'kanıt' gibi sunma derdine düşmüş ki, başları sıkışınca ne melanetler işleyebileceklerini göstermiş oldular.

- Bakın, sizin “İslamcı Sultanınız” bile Arap harflerinden şikayetçi ve o dahi Atatürk gibi Latin harflerinin kabul edilmesinden yana, siz hangi kafayı taşıyorsunuz? diyerekten pek bir kurumlanıyorlar.

Baylar, biz hakikati arıyoruz, çok şükür Hakk'a ayarlı kafamız. Siz tarihten silah yontma derdindesiniz. Lakin biraz dikkat edin, ellerinizle yonttuğunuz silahlar bir gün başınıza da savrulmasın!

Ezelî kaidedir bu: “Kılıçla gelen, kılıçla gider.”

Şimdi şu iddianın dizildiği “çürük iplik”i birazcık yoklayalım, bakalım, ne kadar dayanıklı?

Sultan Abdülhamid'in bu millet tarafından yalnız devlet büyüğü değil, “millet büyüğü” olarak da ne kadar candan sevildiğini gören komitacı ruhlular ona duyulan muhabbete mani olamayınca bu defa milleti ondan soğutma silahını kullanıyorlar.

İngilizlerin korkunç taktiği buydu zira. Elinden alamıyorsan soğutacaksın.

Lafımızı en baştan gediğine koyalım :

“Harf İnkılabını az daha Sultan Abdülhamid yapacaktı!” şeklindeki akla zarar iddiayı ileri süren zevat sahte bir hatırata dayanıyor.

Öncelikle söyleyelim ki, Sultan II. Abdülhamid Han'ın elimizde bir hatıratı bulunmamaktadır. Ne Abdülhamid'in Hatıra Defteri'nin, ne de Siyasî Hatıratım başlığıyla yayınlanan metnin aslı astarı vardır.

Sahte hatıratlar

İsmet Bozdağ'ın neşrettiği Abdülhamid'in Hatıra Defteri büsbütün uydurmadır.

Siyasî Hatıratım ise bazı parçaları sahih gibi görünse bile güya Sultan Abdülhamid tarafından “padişahlıktan uzaklaştırıldıktan hemen sonra kaleme alınmış” ve Selanik'te bir tabur askerin koruduğu Alatini Köşkü'ne hapsedilmiş vaziyetteyken her nasılsa bu köşkten ayrıldıktan sonra 1912-13 gibi Ali Vehbi Bey diye güya yakınlarından birinin eline geçmiş, o da eline geçer geçmez Fransızca'ya tercüme etmiş ama bu arada hatıratın aslı kaybolmuş imiş!

 

Halife ve Sultan II. Abdülhamid Han Malay Müslümanlarına İstanbul'da Malay alfabesiyle Kur'an-ı Kerim bastırıp göndermişti.

 


Burada akla gelen ilk soru, bu hatıratın aslının nerede olduğu.

İkinci soru Ali Vehbi Bey'in eline geçmişken niye hatıratın aslını yayınlamayı tercih etmediği.

Üçüncü soru ise neden Türkçe/Osmanlıca yayınlamak yerine Fransızca'ya çevirmeyi ve 1913 yılında Neuchatel'de bastırmayı tercih ettiği.

Bu sorulara henüz ikna edici bir cevap verilebilmiş değil.

Metindeki üslubun Sultan'a ait olmadığını ve olamayacağını anlamak için alim olmaya gerek yok. Mesela şu fikirlerin II. Abdülhamid'e ait olduğuna, üstelik daha tahttan indirilmeden 9 yıl önce bunları not defterine yazdığına inanmak mümkün mü?

“İdaresi çok güç olan ve millî gücümüzü yiyip bitiren Balkan devletlerini kaybetmiş olduğumuza üzülmüyorum. Ne kadar küçülür, teksif olursak o kadar kuvvetlenir, 'hasta adam'lıktan kurtuluruz.”

Sultan Abdülhamid “Balkan devletleri”ni kaybettiğine üzülmüyor, aksine seviniyormuş, toprak kaybetmekten adeta keyif alıyormuş, öyle mi? Ne kadar küçülürsek o kadar iyidir, diyormuş bir de. El-İnsaf yahu.

Acaba hangi “Balkan devletleri”ni kaybetmiş? Böyle bir laf söylenir mi? Bazı Balkan topraklarını dese neyse de bu “Balkan devletleri”ni kaybetmek de ne oluyor? Yani Sultan'ın kafasında, o topraklar kendi elindeyken de “Balkan devletleri” imiş, öyle mi?

Böyle bir şuursuzluk şaheserini Sultan Abdülhamid gibi topraklarını korumak için ömrünü, hatta kellesini ortaya koymuş bir vatanpervere mal etmek densizliği kimin eseridir? Bilelim ki, bu sözler ona yapılmış en büyük hakaretler cümlesindendir.

Aslı elimizde bulunmayan Siyasî Hatıratım'daki bilgiler ancak başka kaynaklarca doğrulanabilirse kullanılabilir, aksi halde yukarıdaki gibi ona hakaret kastı taşıyan çok sayıda sayfayla karşı karşıya gelmemiz kaçınılmazdır.

Hatıratın sahteliğine kanaat getirdikten sonra şimdi gelelim Sultanın Harf İnkılabı hakkında sarfettiği söylenen cümlelere.

Halife Harf İnkılabı yapacaktı öyle mi?

Burada da Sultan'la bağdaştırılması mümkün olmayan garip bir mantıkla karşı karşıyayız. Kitaptaki ifade şöyle:

“Halkımızın (…) Yazma, okuma sanatını öğrenmek arzusu diğer milletlere nazaran daha az olmamakla beraber ya imkân azlığından veya güçlüklerden dolayı bu vazifeden kaçmaktadırlar. Zira yazımızı öğrenmek pek kolay değildir. Bu işi halkımıza kolaylaştırmak için belki de Latin alfabesini kabul etmek yerinde olur. Her ne kadar bu harflerle, lisanımızdaki bazı sesleri vermek güçlüğü mevcut ise de, bunu ayarlamak şüphesiz kabil olabilir.” (Siyasî Hatıratım, Dergâh: 1999, s. 143. Bu hatıraların bazı kısımları Almanya'da Nord und Sud'da Almanca'ya ve ABD'de New York Times'da İngilizce'ye çevrilerek yayınlanmıştır.)

Tut kelin perçeminden derler ya, aynen öyle!

Güya Halife-i Rûy-i Zemin Sultan Abdülhamid, bir yandan Hilafetin gücünü Müslüman kıtalara nasıl yayarım diye gece gündüz didinirken öbür yandan da Latin alfabesini imparatorluğa gizli gizli getirmek istiyor ve okuma yazmayı ancak böyle artırabileceğine inanıyormuş!

Yahu zaten ancak pamuk ipliğiyle kendisine bağladığı Araplar, Kürtler, Arnavutlar ve sair Müslüman unsurlar Latin alfabesine geçilirse tespih taneleri gibi dağılacaklardı. Sultan bu basit ihtimali düşünmekten aciz midir ki, nüfusun yüzde 10'una daha okuma yazma öğretmek uğruna zar zor bir arada tuttuğu imparatorluğun yere düşen bir vazo gibi dağılmasına razı olabilsin. Akıl var, yakın var.

Kaldı ki bu tür ifadeler Sultan'ın mantığına ve 30 küsur yıl boyunca uyguladığı eğitim ve kültür politikalarına da hiçbir şekilde uymaz. Uymaz, uymaz ama birileri çıkıp uyduruverir. Hem de hangi sözümona kaynakta? Osmanlıcası/Türkçesi bir türlü bulunamayan ama Fransızca, İngilizce ve Almanca tercümeleri var olan bir kaynakta(!).

Sultan II. Abdülhamid'in bir hatıra defteri yoktur, bazı hatırat parçaları yanında sadece kızı Ayşe ve Şadiye Sultanların hatıratları ile sürgün dönemindeki özel doktoru Atıf Hüseyin Efendi'nin tuttuğu günlükler vardır elimizde. Bir de bazı söyleşiler doğrudan onun ağzından ifadeler aktarmaktadır. Ama asıl hatıratı, başta irade-i seniyyeleri olmak üzere Yıldız Arşivi'ndeki yüzbinlerce belgede araştırmacıları beklemektedir.

Onlar dururken sağlıksız hatıratlara dayanarak Sultan Abdülhamid'e iftira etmek bilinsin ki kimsenin faydasına değildir. Sadece onun ahını almaya yarar, o kadar!
 
 
yeni şafak

943

 

Yorum Ekle

Yazdır
 

YORUMLAR

RAST HABER.COM

YAZARIN DİĞER YAZILARI

8 23/04/2017 - 15:19 Kur’an’ı ayak altında çiğneten ressamı tanıyor muyuz?
8 16/04/2017 - 15:07 10 dakikada referandum tarihimiz
8 16/04/2017 - 14:59 Ayak öptüren cumhurbaşkanından alın öptüren cumhurbaşkanına
8 16/04/2017 - 14:57 Cumhurbaşkanları nasıl seçilmişti?
8 16/04/2017 - 14:54 Osmanlı hanedanının malları haraç mezat nasıl satıldı?
8 16/04/2017 - 14:51 Çanakkale’de Kemalist mitolojinin örttüğü bir yenilgi
8 12/03/2017 - 15:25 Sultan Abdülhamid Harf İnkılabı mı yapacaktı?
8 05/03/2017 - 12:38 Sultan Abdülhamid’in dünyadaki elçileri
8 26/02/2017 - 13:46 Eğitimde altın fırsat önümüzde duruyor
8 19/02/2017 - 11:27 Nasreddin Hoca bir gün…
8 12/02/2017 - 09:01 İslam'ın serhaddiydi, İstiklal’in Ferhad'i oldu Maraş 97 yıl önce bağımsızlık ruhunu tutuşturmuştu
8 05/02/2017 - 12:48 İskilipli Atıf Hoca’yı neden idam ettiler?
8 29/01/2017 - 14:48 Kazım Karabekir harf inkılabına nasıl karşı çıkmıştı?
8 22/01/2017 - 11:43 “Yeni tarih müfredatı”nda eski hamam eski tas
8 15/01/2017 - 12:31 İnönü gazilerimize değil, Yunan harp malullerine 300 lira yardım etmiş!
8 08/01/2017 - 12:50 Ne kahramanlar vardı, unuttuk
8 01/01/2017 - 11:32 St. Petersburg’da bir Osmanlı hamamı bulmuştum
8 25/12/2016 - 10:37 15 Temmuz’dan sonra tarih de eskisi gibi olmayacak
8 25/12/2016 - 10:35 98 yıl önce Haleb’i nasıl terk etmiştik?
8 11/12/2016 - 09:10 Yavuz’un Mescid-i Aksa’daki bilinmeyen duası
8 04/12/2016 - 12:29 Ayasofya nasıl “dinsizleştirilmek” istendi?
8 27/11/2016 - 14:21 Harf İnkılabında asıl maksat İslamsızlaştırmaktı
8 20/11/2016 - 20:54 12 Ada Yunanlara nasıl verildi?
8 13/11/2016 - 13:07 Atatürk Yunanistan’ın karasularını 6 mile çıkarmasına neden çıtını çıkarmadı?
8 06/11/2016 - 11:01 Devleti ele geçiren Şeyhülislam Feyzullah’ın ibretlik sonu
8 16/10/2016 - 13:03 89. yılında hâlâ Nutuk’taki hataları konuşamıyoruz
8 09/10/2016 - 12:13 İngilizler İstanbul’u tek kurşun atmadan nasıl terk etti?
8 02/10/2016 - 12:41 Lozan hezimettir de, kaç sıfır? Gelin bunu tartışalım
8 25/09/2016 - 13:50 2. Abdülhamid denizciliğe düşmandı iftirasına Fransız tarihçi cevap veriyor
8 18/09/2016 - 12:12 Kıbrıs’ı İngiltere’ye Sultan Abdülhamid mi verdi?
8 11/09/2016 - 14:35 Menbic’de bir şehidimiz var!
8 04/09/2016 - 12:31 Sedefkâr
8 28/08/2016 - 11:59 Yavuz Sultan Selim İslam Birliği’nin mimarıydı
8 21/08/2016 - 10:45 Diyarbekir Osmanlı Devleti’ne kendi rıza ve arzusuyla katılmıştı
8 14/08/2016 - 11:23 Sultan Abdülhamid’i tahttan nasıl indirmişlerdi?
8 07/08/2016 - 11:26 Ah o 239 şehitten biri olabilmek
8 31/07/2016 - 12:25 Halil İnalcık
8 24/07/2016 - 13:40 Bu defa millet “balans ayarı” yaptı
8 24/07/2016 - 13:38 15 Temmuz’un bir benzeri 53 yıl öncesinde yaşanmıştı
8 24/07/2016 - 13:36 Lozan zafer ama bizim zaferimiz değil
8 03/07/2016 - 12:48 Kudüs, ey Kudüs!
8 19/06/2016 - 15:38 İngilizler Mustafa Kemal’le anlaşmak istediler
8 12/06/2016 - 12:31 Yunan konsolosu hangi cesaretle Ayasofya’yı teftişe gönderildi?
8 29/05/2016 - 12:20 Fatih’in 10 unutulmaz sözü
8 22/05/2016 - 12:30 Avrupa’nın unutulan soykırımları
8 22/05/2016 - 12:28 Türkiye ‘fetih hakkı’ olarak CHP’ye mi verilmişti?
8 22/05/2016 - 12:26 Necip Fazıl belgedeki tahrifatı nasıl yakaladı?
8 22/05/2016 - 12:25 Nureddin Paşa
8 24/04/2016 - 12:22 Kûtu’l-Amare’de kanla yazılan mektup
8 17/04/2016 - 11:10 Köy Enstitülerini CHP kapatmıştı
8 10/04/2016 - 10:39 Mimar Sinan’ın kafatası nerede?
8 03/04/2016 - 14:04 Sağ kolumu kaybettim komutanım, yoksa sol elimle yer miyim?
8 27/03/2016 - 12:16 99 yıl önce Gazze’de İngilizleri yenmiştik
8 20/03/2016 - 11:35 Kemalist mitolojinin Çanakkale’yi istilası
8 13/03/2016 - 12:15 95 yıl önce İstiklal Marşı’na kimler karşı çıkmıştı?
8 06/03/2016 - 16:27 Derin bir merhaba
 
 
 
 
1 -


Abdullah Yıldız

Namazımızda miracı yaşayabiliyor muyuz?

25/04/2017 - 15:03

Abdullah Yıldız
Ahmet Anapalı
Abdurrahman Dilipak
Ahmet Mercan
Ahmet Kekeç
Ahmed Kalkan
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Dilek Buz
Ersoy Dede
Hamza Er
Hamdi Akan
Hayrettin Karaman
Hamza Türkmen
Halime Kökçe
Hikmet Ertürk
Hüseyin Alan
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Ibrahim Sediyani
Kemal Songür
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Bozacı
Mustafa Çelik
Murat Kayacan
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Osman Coşkun
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Taha Özhan
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat