Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Fussilet - 33. Allah`a davet eden, dürüst ve erdemli davranan ve "Ellbette ben kayıtsız şartsız Allah`a teslim olanlardanım" diyenden daha güzel sözlü kim olabilir?
* Vahdet * Haberin var mı? * Mehmet Akif Ersoy / Küfe * Cümle Haramlar Partisi (1) * New York HAHAM'I engelli çocukların parasını çalmış * Olay yorgunu Türkiye * Masa fazla kalabalık! * Erdoğan: Daha büyük senaryo devrede * 2. kapıyı ABD engelledi * ‘Beşerî kanun adına değil, Allah adına’ nikâh

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 136824
Toplam 392960691
En Fazla 606285
Ortalama 153081
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0
.: Yazarlar :.

 
HELAL GIDA
03/03/2017 - 15:01

Mustafa Bozacı

HELAL GIDA

 
Son zamanların ve son günlerin gündem maddesi olarak ‘helal gıda’ meselesi dikkat çekici bir konu… Üzerinde durmak gerek ve fakat bizim dikkat çekeceğimiz, dikkatimizi celbeden taraf, konunun biraz daha farklı boyut ve içerikleri, bileşenleri…

 

Taraflara bakınca, sebep sonuç ilişkileri açısından meseleyi ele alınca, meselenin içinden çıkılmaz bir durum olduğunu görüyorsunuz. Yumurta tavuk misali! Çevreyi kirletenlerle, çevre örgütlerinin ilişkilerini, alış verişlerini bilip görüp duyunca mesele daha da giriftleşiyor… Kuyuya atılan taşı, akıl daneleri, yönlendirilen akıllarıyla/zanlarıyla çıkartmaya çabalayıp duruyorlar ama devran dönmeye, çark işlemeye, bizler de işletilmeye devam ediyoruz! Patinaj hali yani! Taşın birini çıkartsan öbürünü atıyorlar! Oyalanmaya, gösterilen işleri görmeye, işletmeciliğe devam!

Kimse ‘durun kalabalıklar bu cadde çıkmaz sokak!’ demiyor, diyemiyor! Aslında kabalık olmasına amma, kalabalık yerine ‘alabalık’ mı desek veya ‘Bu ne aymazlıktır!’ mı?! Meselenin arka planı, sahne arkası hiç akıllara getirilmiyor! Bunca pisliği kim, nereden ve niçin üretiyor da, birilerine -ki o birileri genellikle ‘biz!’, bu coğrafyaların aklı emanetten öte bir değer olarak algılayamayan ahalisi- hep temizlikçilik düşüyor!

Teknolojiyi üreten/türeten insan nasıl onun kulu kölesi olduysa, ihtiyaçları sınırsız gösteren sihirbazlıkla kapitalizmin kucağına itilen kalabalık/yığıntı/birikintiler birer öğütüm/tüketim nesnesi haline dönüştü(rüldü)klerinin farkında bile değiller, değiliz! Bu gidişat hayra alamet değil! Hâlimiz zaten ortada; ‘hal-i pür melal’ değil, ‘zül melal’ içindeyiz!

Yaşananlar, tüm insanlığın sorunu olmakla beraber, nasıl oldu da biz, müslümanım diyenler bu hallere düştük! Tabi, bunun arka planı, hayli gerilerde; türedi, nevzuhur değil yani durum. Birebirden, rastgele olmuyor, gelişmiyor yaşananlar. Ellerimizle ektiklerimizin, işlediklerimizin karşılığını buluyoruz. Etme bulma dünyası yani!

Özetle dediğimiz; ‘tuz koktu’ artık! Gerisini siz düşünün! ‘Helal gıda’ söyleminin ardında inanın yine kapitalist yutturmaca ve tuzaklar söz konusu! Müslümanım diyen kitle/kalabalık bir pazar potansiyeli ile görülüp düşünülüyor! Bu pozlardan nasıl kurtuluruz bilmiyorum! Lakin ilk aklıma gelen, bu analizin, yazıya mesned olan konunun da cevabî karşılığı, anti tezi ‘bilgi kirliliği’nden kurtulmaktır. Hem de acilen, ilk ve etkili adım olarak!

Tüm soru ve sorunlarımızın kaynağında bu mesele, yani ‘bilgi kirliliği’ yatmaktadır, bize göre. Bir bataklık misali adeta! Biri bitse, hallolsa, hemen diğerini üretiyor, piyasaya sürüyor! ‘Biz!’i tüketiyor! Yanlışa sevk ediyor, dahası yanlışı görmemizi engelleyip yanlış görmemize sebep olarak, yanlışı doğru diye yutturuyor! Sömürüye müsait hale getiriyor, edilgen kılıyor! Bunu idrak etmediğimiz sürece, sürece eklemlenip kalmaktan kurtulamayacak, yeni bir süreç başlatıp istikamet tutturmamız mümkün olmayacaktır.

Gıda kirliliği, evet, bir sorun; ‘helal gıda’ meselesi ihmal edilemez bir vakıa, lakin bu durum, meselelere bütüncül bakmamıza halel getirmemelidir. Devenin sağıyla soluyla, kuyruğu, kulağıyla uğraşmaktan kurtulup, onu bir bütün olarak, doğru yerde durup doğru kriterlerle bakarak, olduğu gibi, net olarak görebilmeliyiz. Bunun için de net bakabilmek gerektiğini unutmamalıyız! ‘At gözlüklerini’ atmamız gerek! Öncelikle dumura uğramış zihinlerimizi, felç olmuş bilincimizi, körelmiş melekelerimizi, yitirdiğimiz sağduyumuzu, emanetlerde ‘iç edilen’ akıllarımızı işgallerden, bulanıklıklardan, yönlendirmelerden, kirlilikten kurtarma ödev ve sorumluluğumuz var! Sonra ‘helal gıda’ ve benzeri meselelere el atma, uğraşma hakkımız da, bu sorunları çözme yetimiz de olur!

İnsanımız genel itibariyle zaten bu konuda hassas; adam faizle iştigal eder, kumar oynar, içki içer ama siz ona domuz eti asla yediremezsiniz! Bu kadar! Kumar parasını ev iaşesine karıştırmaz, ayrı tutar! Meşreben sakıncalı/haram gördüğü sigaranın satışından elde ettiği parayı, bütçe hesabına dahil etmez, ama yine meşreben caiz gördüğü –‘Siz almazsanız bana getirin!’ diye de emin davranışlar sergileyerek üstelik -faizi pek âlâ yiyebildiği, yurdum insanının çok da istisna olmayan hallerindendir! Bu anlatılanlar sanmayın ki tevatürdür; bizatihi şahit olduğum, yakinen bildiğim ve sizlerin de benzeri, pek çok örneğini hemencecik hatırlayacağınız ve verebileceğiniz vakay-ı adiyeden olmuş misallerdir! Diyeceksiniz ki; ‘Su-i misal emsal olmaz!’, ama inanın ki artık bunlar istisna değil, genel bir ahvalin örnekleridir!

Sadece Afrika’da bir buçuk milyar çocuk açlıktan ölümün eşiğinde bulunurken ‘helal gıda’ söyleminin sadra şifa olamayacağı açıktır. Zira o insanlar Rabbimizin açlıktan ölüm endişesi olduğunda yenmesine cevaz verdiği menhiyattan/yasaklanan yiyeceklerden dahi bulamaz haldeler… Bir tenakuz olarak şunu antr parantez ekleyelim; o bölgelerdeki bir grup insan mezhebi kaygılarla, bolca bulunmasına rağmen deniz ürünlerine iltifat etmemektedirler!

‘Ebter tohum’ bir vakıa, ama bizim, nesillerin ebterliğine, savrulmasına, kavurgalaşmaya (bknz; Ercüment Özkan’ın kavramsallaştırdığı başlık için, ilgili yazımız ‘http://www.iktibasdergisi.com/?s=kavurgala%C5%9Fmak’) dikkat kesilmemiz daha önemli ve öncelikli sorunumuz değil midir, olmamalı mıdır?

‘Hibrit ürün/gıda’ya hassasiyet gösterdiğimiz kadar, nesillerin başkalaşmasına, kimlik ve kişiliklerin melezlenmesine, dinin eklektik ve olağanın dışında esnetilerek, ekleme ve çıkarmalara, ortaklıklara konu kılınmasına ses çıkarmamız, ‘dur’ dememiz gerekmez mi? (bknz; Ercüment Özkan, İnanmak ve yaşamak, ‘Kanaralaşmak’ maddesi)

Harsı hem ekini/ürünleri hem de bilgi/kültür ve örfü ve nesli helak edenlerin, kirletenlerin ayıplarını, pisliklerini temizlemek değil bizim işimiz, onların zulümlerini, cürümlerini, tuzaklarını, maskeli ve makyajlı yüzlerini açık edip yüzlerine haykırmak, insanımızı ve insanlığı bunlardan kurtaracak yegane reçeteyi, öncelikle kendimiz layıkıyla idrak edip özümseyerek, olduğu gibi eklemeden, eksiltmeden, tüm berraklığıyla sunmaktır. Bu onların fıtratlarına yabancılaşmasının doğal uzantısı, sonucudur. Korkarım ki hal ve gidişat, an be an bizleri de onlara benzetmekte; zaman, süreç neredeyse dönülmez biçimde aleyhimize olarak geçip gitmektedir. Tükenerek bizi de tüketmektedir!

Ülkede tv izleme oranı altı saat iken, okumaya ayrılan zaman bir dakika olarak istatistikler girmiş vaziyettedir. Ne ironi ve ne paradokstur ki, inanın bu okumaların da bu coğrafyada ekserisini, mealden olsun, metinden olsun Kur’an okumaları almaktadır. Okumanın da canına okunmuş yani! Oysaki Kur’an bilgiyi, akletmeyi, düşünmeyi, teyakkuzu, bilinci, okumayı(ayetleri; metni, afakı, enfüsü..tüm boyutlarıyla), hikmeti, araştırmayı (Bilmediğinin ardına körü körüne düşmeyi değil!).. salık verirken, kendi de hakikatin tek kaynağı olarak, mahza bir nimet ve rızıktır.

Bilgi artık bir değer olmaktan çıktı! Güç olarak algılanamıyor! Bu coğrafyalarda epeydir bir değer ifade etmiyordu zaten! Lakin son zamanlarda, sonuç/somut/nicel/acil odaklı bakışlar etkiyi daha da artırıp durumu daha da kötüleştirdi. Ne var ki batıl batı hala o gücü elinde tutup sömürmeye ve semirmeye devam ediyor! Bilgi adına hakikati de çarpıtıp dilediği gibi manipüle ederek, algılara hükmediyor bu sayede!

Hâsılı öncelikli meselemiz ‘helal gıda’ parçacılığına düşmeden ‘bilgi kirliliği’ sorununu halletmek ve de hakikatin peşine düşmek olmalıdır! Hem de acilen, ama bu aciliyetin getirebilceği yanlışa düş(ür)me potansiyelini de düşünerek!

 

iktibas


1858

 

Yorum Ekle

Yazdır
 

YORUMLAR

RAST HABER.COM

YAZARIN DİĞER YAZILARI

8 04/07/2017 - 17:03 CAHİLİYYENİN KERAMETİ (BİR MUKAYESE DENEMESİ)
8 12/04/2017 - 22:40 ZEMHERİLERDEN PASTIRMA SICAKLARINA
8 12/04/2017 - 22:34 SINAVINIZ NASIL GEÇTİ?!
8 03/03/2017 - 15:01 HELAL GIDA
8 24/02/2017 - 14:36 CAHİLİYYENİN KERAMETİ
8 15/02/2017 - 23:02 BİR BULUŞMANIN ARDINDAN
8 12/11/2016 - 21:35 KEŞKEM ÇİFTİ
8 06/11/2016 - 12:23 İSLAMCILIK
8 07/10/2016 - 18:05 SEYAHAT NOTLARI
8 06/09/2016 - 16:04 DARBEDEN KORUYAN KURBAN
8 25/08/2016 - 16:50 KAVURGALAŞ(MA)MAK
8 19/07/2016 - 14:18 Tecdidi İman Vennikah
8 09/04/2016 - 14:40 ULUS-ÜMMET-MİLLET İLİŞKİSİ
8 10/11/2015 - 12:40 VAHDET AMA NASIL
8 28/08/2015 - 10:51 MUHALEFET
8 06/08/2015 - 09:53 ULUS-ÜMMET-MİLLET İLİŞKİSİ
8 18/07/2015 - 11:11 UMACI
8 20/06/2015 - 21:38 ARINMA AYI
8 31/05/2015 - 13:24 POLİTİZASYON DEPOLİTİZASYON APOLİTİZASYON
8 18/05/2015 - 11:29 KİMİN SEÇİMİ
8 16/05/2015 - 12:27 YA SEÇİMDEN SONRASI?
8 23/04/2015 - 11:26 PERGEL METAFORU
8 22/04/2015 - 12:05 HAK İLE İRTİBATA GEÇİNCE HALK İLE İRTİBATI KESMEK
8 08/04/2015 - 11:54 DİNE KARŞI DİN
8 23/03/2015 - 11:49 ELBİSELERİNE BÜRÜNMEK
8 23/02/2015 - 12:45 AHİRETİ ERTELEMEK
8 07/02/2015 - 12:46 HAK İLE İRTİBATA GEÇİNCE HALK İLE İRTİBATI KESMEK
8 22/01/2015 - 11:43 ÇAĞRI 3 ‘BERİKİLERE’ SON ÇAĞRI
8 31/12/2014 - 14:42 ÇAĞRI 2 YERYÜZÜNÜN TÜM MÜSTEZ’AFLARINA SON ÇAĞRI
8 14/12/2014 - 11:39 “KUR’AN İSLAMI TEHLİKESİ” SÖYLEMİNİN TEHLİKESİ
8 25/11/2014 - 12:39 Çağrı 1 Tüm İktidar Sahiplerine son çağrı
8 26/10/2014 - 10:33 EY ‘HABİL RUHU’ GERİ DÖN
8 01/10/2014 - 17:50 DEĞİŞİM ALGISININ DEĞİŞİMİ
8 14/09/2014 - 13:30 TAĞUTÎ SİSTEMDEN DAVUDÎ SİSTEME
8 28/08/2014 - 11:57 SEYAHATTEN SADIRLARA VE SATIRLARA
8 28/07/2014 - 11:07 KAHROLSUN ÇAĞIN UHDUD ASHABI
8 08/07/2014 - 12:37 FİTNE ÇIKARIYORUM
8 06/07/2014 - 13:47 ORUÇ İLE KORUNMAK
8 10/06/2014 - 12:19 DAĞA KAÇIRILAN ÇOCUKLAR
8 08/06/2014 - 12:27 KES MASALI
8 02/06/2014 - 11:49 DEĞİŞİM ALGISININ DEĞİŞİMİ
8 22/05/2014 - 17:24 SOMA’DAN SEMAYA BİR AKS-İ SEDA‏
8 12/05/2014 - 09:39 BİR DAKİKA… BİN DAKİKA…
8 07/04/2014 - 08:21 BİZ CEHENNEMİN TAMAMINI SATIN ALDIK
8 21/03/2014 - 08:46 SEÇİMİNİ YAPMAYANLARIN SEÇİMİ
8 12/03/2014 - 10:16 Üçüncü Yol
8 01/03/2014 - 10:45 Şubat'ın 28'i
8 20/02/2014 - 09:57 Bir "Tık" Yeter
8 06/02/2014 - 09:06 Yeni bir "Sünnetsizlik" tanımı
8 29/01/2014 - 07:41 Bir günlük hayat
 
 
 
 
1 - Erdoğan: Daha büyük senaryo devrede
2 - Olay yorgunu Türkiye
3 - ‘Beşerî kanun adına değil, Allah adına’ nikâh
4 - Masa fazla kalabalık!
5 - New York HAHAM'I engelli çocukların parasını çalmış
6 - Mehmet Akif Ersoy / Küfe


Abdullah Yıldız

İmam Hatipler: Geleneğimiz ve Geleceğimiz

17/10/2017 - 13:25

Abdullah Yıldız
Ahmet Anapalı
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmet Kekeç
Ahmed Kalkan
Ahmet Mercan
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Fatma Tuncer
Hamdi Akan
Hayrettin Karaman
Hamza Er
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Alan
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Armağan
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Osman Coşkun
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Sevtap Mendi
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yavuz Bahadıroğlu
Yakup Döğer
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat