Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Modern Köleler Topluluğu: Cemaatler * Putperest Müminler * 'Hiçbir günah, Allah’ın rahmetinden büyük değildir' * İntifada nedir, ilk intifada ne zaman oldu? * Hz. Âdem, Yaratılan ilk insan mıdır? * 'İslam dünyası yeniden dizayn edilmek isteniyor' * Kudüs, Türkiye ve Mısır’ı yakınlaştırır mı? * Çipras'tan Batı Trakya'da müftü sorununa çözüm önerisi * Postalların yere basma zamanı... * Mescid-i Aksâ Özgür Olana Dek

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 52680
Toplam 404954876
En Fazla 606285
Ortalama 154209
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0
.: Yazarlar :.

 
KİM ALLAH’IN DOSTU KİM ALLAH’IN DÜŞMANI?
24/02/2017 - 11:30

KİM ALLAH’IN DOSTU KİM ALLAH’IN DÜŞMANI?

 

 
Böyle bir sorunun cevabını kendi kafamızdan veya heva ve hevesimizden vermenin hem sizlere hem de kendimize yakışmayacağını ifade ederek bunun cevabının Allah’ın son gönderdiği Kuran’da olduğunu hatırlatarak yazımıza başlayalım. İnsanoğlu Allah’ın gönderdiği din olan İslam’dan uzaklaştıkça kendisini rahatlatacak veya tatmin ettiğine inandığı bir takım Kuran dışı kavramları ve anlayışları da hayatına sokmuş oldu. Yazımıza başlık olarak seçtiğimiz sorunun cevabını sözü fazla uzatmadan hemen verelim.

 

İster iseniz önce kimler Allah’ın düşmanıdır konusundan başlayalım: Bütün kâfirler, inkâr edenler ırkı cinsi milleti, mezhebi meşrebi ne olursa olsunlar Allah’ın düşmanıdırlar. Allah hiçbir kâfirin dostu değildir. Zira apaçık olan gerçeğin üzerini örtmek ile en büyük suçu işlemişlerdir. Bu ilkeden hareketle Allah kâfirleri dost edinen ve kendilerini hala Müslüman zannedenlerinde kendisinin düşmanı olduğunu çok açık bir şekilde ifade etmektedir. Allah kendisinin düşmanları olanları sıralamaya devam etmektedir. Bütün zalimler Allah’ın düşmanıdırlar şöyle ki:  Önce adaleti tarif etmemiz gerekmektedir. Adalet “ Şeyi layık olduğu yere koymaktır diye tarif edilmektedir” Buradan hareketle Allah’ın gerek yerde gerek ise gökte ilah ve rab oluşunu engelleyen her türlü düşünce eylem, davranış, sistem ve ideoloji Allah’a ve onun yaratılmışlarına karşı bir zülümdür ve sahibini zalim yapar. Sorumlu olduğu tebaasının gerçek diğer bir ifadeyle Kuran’daki İslam ile tanışmasını buluşmasını engelleyen onları İslam dışı yönetim ve sistemlerle uyutan veya uyutulmasına müsaade eden yöneticilerde Allah katında sorumludurlar ve bu hareketlerinden dolayı da zalimdirler.

Mesela bir Müslüman efendim adamlar komünizmi veya kapitalizmi veya demokratik sistemi benimsemişler bizlere de herhangi bir zararları yok bırakalım onlar öyle yaşasın bizler böyle yaşayalım anlayışına asla pirim veremez. Çünkü o yöneticiler sorumlusu olduğu o insanların İslam ve Kuran ile tanışmalarına mani olmaktadırlar. Günümüz de bu yöntem daha yanıltıcı bir şekilde ustaca kullanılmaktadır. Şöyle ki bazı medya kuruluşların da din! Adına konuşan ve kendilerine din adamı denen insanlar kanalıyla bu yöntem yoğun bir şekilde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Bunlarda bu yaptıklarının hesabını elbette Allah’a vereceklerdir.

Yine Allah kendi ayetlerini diğer bir ifade ile ilah ve rab oluşunu emreden bir hükmünü veya uygulamasını az bir paha yani dünya malına karşılık satanlarında düşmanıdır. Çünkü ahiret nimetleri karşısında dünya malının tamamı az bir paha değer ifade etmektedir. Dünyada edindiğiniz mal, mevki, makam ahiret nimetleri karşısında ki nimetlere oranla gerçekten az bir değer ifade etmektedir.  “Daha önce den size indirdiğim kitabı doğrulayıp teyit eden bu kitaba iman edin, inkar edenlerin ilki siz olmayın ve ayetlerimi az bir karşılığa değişmeyin ve bana karşı gelmekten sakının.” (Bakara-41)

Evet, Allah bir ticaret yapılacak ise iman edenlerin kendilerine teklif getiren tarafın tekliflerine karşılık nasıl bir talepte bulunduklarını ticaretin konusunu oluşturacak mal ve başka şeylerin karşılığında kendilerinin ne vereceklerine çok dikkat etmelerini onlardan istemektedir. Allah müminlerin canlarına ve mallarına karşılık cenneti onlara bir ticaret karşılığında sattığını ifade etmektedir. Ticaretin konusu cennet verilmesi gerekenler ise can ve maldır. Birileri çıkarda cennete bundan daha az bir bedel ile girile bilineceğini söylüyor ise yalan söylüyordur. Mesela abdestli ölen birisi cennete girer sözü cenneti kelepir ve ucuz bir ticaretin konusu haline getirmektedir ve Allah düşmanıdır. Burada şunu hemen hatırlatalım ki Allah sadece namaz için abdesti farz kılmıştır. Birileri abdestin önemini veya abdestli gezmenin fazileti! Belirtmek için böyle bir şeyi uydurmuştur.

Yeryüzünde haksız yere kan döküp insan öldüren bütün fesatçılarda Allah’ın düşmanlarıdırlar. Bu gün halkı Müslüman olan bir beldeye bakın ve o öldürülen Müslüman halkın kendilerini öldürmeye gelen insanlarla ne problemi olabilir? Öldüren ile ölen aslında birbirini tanımamaktadır. Bu tespitten nispeten Suriye’yi ayrı tutmamız gerekmektedir. Zira orada ölende öldürende Allah ’hu Ekber sedalarıyla bir birlerini öldürmektedirler. Perdenin arkasındaki bu oyunun kurucuları zalimleri iyi tanımamız gerekmektedir.  Onlarının adının Birleşmiş milletler! Ve organize bir cinayet şebekesi haline gelen NATO! Olması hiçbir Müslümanı aldatmamalıdır. Kısa bir süre önce Ankara semalarında uçup kendi halkı üzerine bomba yadıran ef on altılara yakıt ikmali yapan tanker uçakların bir NATO üssü olan incirlikten kalktığını hatırlatmakta fayda vardır. Bundan dolayı bütün fesatçılar Allah düşmanıdırlar. “Onlara yeryüzünde fesat çıkarmayın. Denildiğin de bizler ancak ıslah edicileriz derler. Bilin ki esas fesat çıkaran bozguncular onlardır. Fakat bunun farkında değildirler. “ ( Bakara-11-12)

Yerde ve gökte Allah’a benzerler ve eşler edinen ve şirk koşan bütün müşriklerde Allah’ın düşmanıdırlar. Zira onlar bu davranış ve sözleriyle Allah’a ait olan bir hakkı ve özelliği yaratılmışlardan birine veya birilerine vermek suretiyle büyük bir haksızlık yapmışlardır. Bunların Allah’a eş tutup ortak koştukları nesnelerin karşısına geçip onlar için bir tazim veya hürmette bulunmaları zaten gerekmemektedir. Sadece onlar bizi Allah’a yaklaştırıyorlar demeleri yeterde artar bile.

“ İyi bilin ki, halis, gerçek din yalnız Allah’ındır. O’nu bırakıp da başka dostlar edinenler,” Biz onlara sadece, bizi Allah’a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz.” Derler. Şüphesiz Allah, ayrılığa düştükleri şeyler konusun da aralarında hükmünü verecektir. Şüphesiz Allah, hiçbir yalancı ve nankörü doğru yola iletmez.” ( Zümer-3) Buradan şu sonucu çıkarmamız sanırım zor olmasa gerekir oda: Allah ile kendi arasına bu şekilde aracılar koyanlar hem yalancı hem de nankörler olup aynı zamanda da Allah’ın düşmanlarıdırlar.  Bu konuyla ilgili olarak son örneğimizi de verelim ondan sonrada kimler Allah’ın dostlarıdır konusuna geçelim. Allah’ın yaşanılsın diye gönderdiği aynı zamanda hayat tarzı haline getirilmesini istediği kanun ve kuralları hayatın dışına atarak onun yerine insan aklının ürünü olan kanunları din edinerek Allah’ın kitabının okunmasına müsaade edilip başka kanunların uygulanmasını savunup çaba harcayanlarda bilelim ki Allah’ın düşmanlarıdırlar.

“ Onda kitapta üzerlerine şunu da yazdık: Cana can, göze göz, buruna burun, kulağa kulak, deşe diş, karşılıktır kısas edilir. Yaralarda kısasa tabidir. Kim de bu hakkını bağışlar, sadakasına sayarsa o, kendisi için kefaret olur. Allah’ın indirdiği ile hükmetmeyenler, kâfirlerin, zalimlerin, fa sıkların ta kendileridir”.  (Maide-44-4 5-47) İşte Allah’ın en çok nefret edip sevmediği düşmanlarım dediği gurubu da bu üç zümre oluşturmaktadır. Mevzu bahis olan ayetlerin Müslümanlar ile alakasının almadığını muhatapların ehli kitap olduklarını iddia etmek ayrıca bir düşmanlık sebebidir bunu da hatırlatmakta yar vardır. Yukarıda izah etmeye çalıştığımız konuyu daha da detaylandırmak mümkündür fakat konunun anlaşıldığını ümit ederek şimdi de kimler Allah’ın dostlarıdır bunu sizler ile paylaşalım.

Kuran’ı Kerime baktığımız zaman genel bir ifadeyle iman edip dost doğru olan Salih amel işleyen birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye eden sadece inandım demek ile kurtulacağına inanmayan erkek ve kadın müminlerin Allah’ın dostları olduklarını söylememiz sanırım yanıltıcı olmaz. Ayrıca bütün hal ve hareketinde yaşamının tamamında ibadetin de siyasetinde, ticaretin de, evlenmesinde boşanmasında, kazanmasında, harcamasında, evinde, çarşısında pazarında kısacası hayatının tamamında Allah’ı kendisine vekil tayin edenlerinde Allah’ın dostları olduğunu söylememiz gerekmektedir. “ Haberiniz olsun ki, Allah’ın dostlarına korku yoktur, onlar hiç üzülmeyeceklerdir de. O veli kullar, Allah dostları Allah’a inanmış ve kötülüklerden sakınmışlardır.” ( Yunus-62-63) Allah’ın veli kulları için hem dünyada hem de ahirette büyük müjde ve kurtuluş vardır. Zira onlar bütün işlerinde, eylemlerinde, hareketlerinde, duruşlarında Allah onlar ile beraber olduğu halde, Allah’ın dostları nasıl korkuya kapılır veya üzülürler? Çünkü onlar Allah’ın dostlarıdırlar. Allah’a iman ederler, Allah’tan korunurlar, gizli açık her yerde O’nun kontrolü altında olduklarını bilirler. Bu gün toplumumuz da bu ayette geçen veli kavramını ne lügat manasıyla, ne de Kuran’da kullanıldığı mana ile değil, daha çok bu kelimeye sonradan kazandırılmış manasıyla kullanılmaktadır. Bunda da İslam’ın düşmanlarının İslam’dan öç ve intikamlarını aldıklarını bildiğimiz tasavvuf ve tarikat başat rol oynamıştır. Bu kelime ihtiva ettiği Kuran’i manasından koparılarak: Benliğini Allah’ta yok etmek suretiyle! Bir takım üstün vasıflar kazanarak, harikulade şeyler gösteren büyük insan manasına alınmış ve kullanılmıştır. Oysa Allah bu ayetine yanlış anlamlar verilerek tarikat ve tasavvufa malzeme olacak insanları kast etmemiş olup o bu ayetiyle gerçek manada Allah’a iman edip onu kendisine rab ve ilah kabul ederek iman eden müminleri kast etmiştir. Zira bu dinde ruhbanlık kesinlikle yoktur. Allah’ın düşmanlarını Kuran ile tanır ve bilir isek geriye sadece onun dostları olmak kalmaktadır. Başka bir yazıda buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

 

iktibas


2748

 

Yorum Ekle

Yazdır
 

YORUMLAR

RAST HABER.COM

YAZARIN DİĞER YAZILARI

8 18/10/2017 - 18:17 ÖZDE LAİK VE DEMOKRAT SÖZDE MÜSLÜMAN
8 20/06/2017 - 18:44 NAMAZINIZ SİZE NEYİ EMREDİYOR?
8 20/05/2017 - 14:25 PEYGAMBER NEDEN ŞİKÂYETÇİ OLACAK?
8 18/04/2017 - 16:32 İNKÂRCI BİR TOPLULUĞA NASIL ÜZÜLÜRÜZ?
8 12/04/2017 - 22:39 ÇARPAN DEĞİL ÇARPIKLARI DÜZELTEN KURAN
8 24/02/2017 - 11:30 KİM ALLAH’IN DOSTU KİM ALLAH’IN DÜŞMANI?
8 07/02/2017 - 16:09 İsrail’in Suriye sessizliği
8 20/12/2016 - 19:26 DİNLERİNDE AŞIRI GİDENLER VAR YA!
8 20/11/2016 - 21:54 TOPUKLARI ÜZERE DÖNENLERDEN OLMAMAK
8 19/09/2016 - 12:14 NE İLE EMROLUNDUK?
8 20/08/2016 - 12:23 KİM KİMDENDİR?
8 28/07/2016 - 15:59 HAYIRLI OLANI HAYIRSIZ İLE DEĞİŞTİRMEK
8 24/05/2016 - 13:46 YİNE ÇOK ANDIK FAKAT HİÇ ANLAMADIK
8 24/05/2016 - 13:45 DİNE ATANLAR VE KATANLAR
8 27/03/2016 - 14:40 GÜNAHTA ISRARCI OLMAK YA DA GÜNAHI HAYAT TARZI EDİNMEK
8 15/02/2016 - 13:17 EY İNSAN VERDİĞİN CEZA SUÇA DENK DEĞİL
8 16/01/2016 - 00:03 ALLAH İNSANLAR İLE NASIL KONUŞUR?
8 19/12/2015 - 11:46 “BENDEN SONRA KİME KULLUK EDECEKSİNİZ ?”
8 16/11/2015 - 11:08 ALLAH ZENGİN BİZLER İSE FAKİRİZ
8 04/11/2015 - 11:09 YERYÜZÜNDE FESAT ÇIKARANLAR NE ZAMANDAN BERİ ISLAH EDİCİLER OLDULAR?
8 22/10/2015 - 16:14 DÜŞMANA KARŞI HAZIRLIKLI OLMAK
8 01/10/2015 - 14:01 SİZ ISLAH OLMUŞ İKEN RABBİNİZ OLAN ALLAH SİZİ HELAK ETMEZ
8 21/09/2015 - 21:16 AİLE VE İNANÇ İLİŞKİSİ
8 01/09/2015 - 12:41 ONLARA TESİRLİ SÖZ SÖYLE
8 18/08/2015 - 10:09 “MÜMİNLER BİRBİRLERİNİN KARDEŞİDİR”, BİZ BU KARDEŞLİĞİN NERESİNDEYİZ?
8 21/07/2015 - 09:54 SİZİN DOSTUNUZ ALLAH, ONUN RASULÜ BİRDE MÜMİNLERDİR
8 26/06/2015 - 10:50 EY ZALİMLER BİLİNİZ Kİ HÜKMÜNÜZ SADECE BU DÜNYADA GEÇERLİDİR.
8 06/06/2015 - 09:56 HENDEĞİN EN DAR YERİNDE NÖBET TUTMAK VAR YA!
8 21/05/2015 - 13:39 ŞEYTANIN EN GÜZEL SÖZÜ “KORKMA BAĞIŞLANIRSIN”
8 27/03/2015 - 18:12 TANYERİNİN AĞARMASI YAKIN DEĞİL Mİ?
8 01/03/2015 - 11:17 KUR’AN’A SARILMAK
8 05/02/2015 - 12:50 İHTİLAFTA GERÇEKTEN RAHMET Mİ VARDIR?
8 20/01/2015 - 11:50 İTAATİN DE BİR SINIRI YOK MU?
8 31/12/2014 - 14:40 ALLAH KİMLERİ SEVER KİMLERİ SEVMEZ?
8 11/12/2014 - 11:13 EY ALLAH’IN RESULÜ BUNLAR VAHYİN ESERİ Mİ?
8 24/11/2014 - 11:10 HANİ BİR DELİKTEN İKİ DEFA ISIRILMAYACAKTIK?
8 30/10/2014 - 09:41 “OKU”YU DA YANLIŞ OKUDUK YA!
8 14/10/2014 - 11:32 ŞEKİL DEĞİŞSEDE GERÇEKLER DEĞİŞMEMEKTEDİR
8 23/09/2014 - 16:55 KİTAPTA OLMAYANI KİTAPTANMIŞ GİBİ KONUŞMAK
8 07/09/2014 - 12:21 TEVBE Mİ? YA SONRASI
8 23/08/2014 - 12:54 ALLAH VE İNANANLAR İLE ALAY EDENLER
8 18/07/2014 - 12:10 ALLAH ANCAK TAKVALILARIN HEDİYELERİNİ KABUL EDER.
8 06/07/2014 - 13:46 ORUÇLA DEĞİŞMEK YA DA AÇ VE SUSUZ KALMAK
8 23/06/2014 - 12:52 CEHENNEM İLE MÜJDELENENLER
8 31/05/2014 - 12:11 ALLAH YARINA BIRAKIR AMA YANINIZA BIRAKMAZ
8 11/05/2014 - 08:04 YAŞADIĞINIZ HAYATIN DİNİNİZ OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ?
8 09/04/2014 - 08:49 KURU İBADET GÖRÜNTÜLERİ
8 09/04/2014 - 08:46 SEHER VAKTİNDE BAĞIŞLANMA DİLENMEK
8 10/03/2014 - 08:06 Kuru İbadet görüntüleri
8 02/02/2014 - 09:50 Evlerimizi namazgah edindik mi?
8 29/01/2014 - 07:47 Vesile cihad değil mi?
 
 
 
 
1 - Postalların yere basma zamanı...
2 - Hz. Âdem, Yaratılan ilk insan mıdır?
3 - Çipras'tan Batı Trakya'da müftü sorununa çözüm önerisi
4 - 'İslam dünyası yeniden dizayn edilmek isteniyor'
5 - Kudüs, Türkiye ve Mısır’ı yakınlaştırır mı?
6 - İntifada nedir, ilk intifada ne zaman oldu?


Abdullah Yıldız

“Dostlarıyla Uğraşanlar Düşmanlarıyla Savaşamazlar”

12/12/2017 - 12:12

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat