Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Ümmetin İslam İşbirliği Teşkilatına çağrısı * Modern Köleler Topluluğu: Cemaatler * Putperest Müminler * 'Hiçbir günah, Allah’ın rahmetinden büyük değildir' * İntifada nedir, ilk intifada ne zaman oldu? * Hz. Âdem, Yaratılan ilk insan mıdır? * 'İslam dünyası yeniden dizayn edilmek isteniyor' * Kudüs, Türkiye ve Mısır’ı yakınlaştırır mı? * Çipras'tan Batı Trakya'da müftü sorununa çözüm önerisi * Postalların yere basma zamanı...

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 59011
Toplam 404961207
En Fazla 606285
Ortalama 154212
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0
.: Yazarlar :.

 
Seyyit Han ve adalet
28/01/2017 - 10:36

Cihan Aktaş

Seyyit Han ve adalet

 

 

Yeni miladi yıl kanlı bir çentikle başladı, hemen sonra kar yağışı acele bir bildiri gibi kapladı gündemimizi. Birden bastırdı kar İstanbul’da, önemini kavrayamadığımız bir dersi baştan alma gereğini hatırlatır gibi günlerce yağdı. “Elhan-ı Şıta” layıkıyla okunmasa da, hatırlama sebebi oldu kar.

Uçsuz bucaksız kar, çocukluğumun oyunlarının bahçesi. Benliğimin derinliklerinde bir Sibirya sürgünü saklıymış gibi gelir bana. Bir gece vakti sakalı buz tutmuş olarak kasabaya ulaşan kaçakları konu alan hikâyeler elbette yer tutuyordu toplumsal hafızada: Sibirya’ya düşmemeye çalışan Kafkasyalılar. Stalin, sosyalizm görüntüsü altında hedeflediği kalkınma için milyonlarca insanı katletmekte tereddüt etmemişti. Kar yığınları İrkutsk’ta Sovyetlerin insanlık suçlarını bir yere kadar örtebildi.

Bu cümleler sofa konuşmalarından ulaşırdı bana, Refahiye’de çocukluğumu geçirdiğim evde. Kadınlar orada toplanır ve o haftaki filmden söz ederlerdi. Adalet savaşçısı kahraman, övgülere mazhar olurdu. Yılmaz Güney Seyyit Han’dı, Cüneyt Arkın Köroğlu’nun ta kendisi.

Yaz-kış demeden sinemaya giderdik; hafta sonlarında çoluk çocuk ve geceleri de maaile. İki sinema salonu vardı kasabada, sürekli faaliyet gösteren salon askeriye lojmanlarına yakın bir yerdeydi.  Annemin uzak akrabası Piltan Teyzeye ait olduğu için özel muamele gördüğümüz salon ise bazen film gösterimi için düzenlenen bir modern değirmendi. Alt katında fırın vardı.

Seyyit Han’ı bir yaz günü izlemiştim, askeriye lojmanlarının yakınlarında bulunan sinema salonunda. Yılmaz Güney uçsuz bucaksız kar örtüsü içinde yol alıyordu. Sevdiği kıza ulaşma mücadelesinin yolculuğuydu bu. Geriye döndüğünde ise mutlu sona ulaşamayacaktı. Yeşilçam klişelerine başkaldırının filmidir Seyyit Han (1968); yıllar sonra yeniden izlediğimde, zihnimde yer tutmuş kadrajlara bir kez daha hayran oldum. Son derece zor şartlar ve teknik imkânsızlıklar içinde çekilmiş film, yasakçı sisteme karşı bölgenin gerçeklerini açtığı için de önemsenmesi gereken bir yerde duruyor. Söz gelimi film ilk kez sansüre takıldığında öne sürülen gerekçe, başroldeki kadın oyuncunun adının “Keje” olmasıdır. Binlerce Keje vardır Türkiye’de oysa. Yokmuş gibi yapmanın bir olguyu ortadan kaldıramadığını da anlatır bize Seyyit Han.

Kendi hayat pratiği içinde gözlemlediklerini düşünsel çerçevede sunan yönetmen, ağa (veya Bey) hegemonyasının yanı sıra buna bağlı olarak kadınları dilsiz kılan kültürü de sorgulamaya açıyor bu filmde. Aslında sadece bu yönü bile onu başka zaviyelerden ele alıp değerlendirmenin elzem olduğunu ortaya koyuyor. İzlediğim ilk Yılmaz Güney filmi, Kızılırmak Karakoyun’du. Tabii yönetmeni Lütfi Akad bu filmin, ama biz yönetmen üzerinden konuşmazdık filmleri o dönemde. Üçüncü bir Yılmaz Güney filmi dendiğinde ise aklıma yatılı okuldayken izlediğim sol çevrelerin çok tuttuğu sınıfsallığı baskın Arkadaş gelir.  Cezaevi yıllarında yapılan Sürü, Yol… Hiçbiri Seyyit Han kadar sahici gelmemişti.

Seyyit Han’ın hikâyesinde bir fevkaladelik yok gibidir ilk bakışta. Delikanlı elbet yoksul, Keje’yi seviyor, kız da onu seviyor; ama düşmanları var Seyyit Han’ın.  Düşmanlarından kurtulmak için Keje ve –kendisinin de arkadaşı olan- ağabeyinin rızasıyla gurbet yollarına düşüyor. Yedi yıl süren yolculuğu sırasında düşmanlarından tek tek kurtulmayı başarsa da hapse mahkûm oluyor. Köyüne döndüğünde, Keje’nin kendisini öldü sanan ağabeyinin kız kardeşini köyün ağasıyla evlendirmek için söz verdiğini görüyor.  Seyyit Han’ın dönüşü üzerine Keje heyecanlanıyor, umuda kapılıyor, ancak Haydar Bey’e verdiği sözden dönemeyeceğini belirten ağabeyine karşı çıkmıyor.

Uçsuz bucaksız kar yığınları arasında yol alan Seyyit Han sanki okyanusları aşan Ulysess’tir. Yolculuğu Ulysses’in yolculuğunu hatırlatıyor, ancak denizin yerini kar dalgaları almıştır ve sevdiği kız başka biriyle evlenmeye hazırlanmaktadır. Filmin sonlarında büyük bir acı bekliyor Seyyit Han’ı: Evlendiği kızın onu hala sevdiği gerçeği karşısında gazaba gelen Haydar Bey, Seyyit Han’ın Keje’yi öldürmesine yol açacak bir tuzak kuruyor.

Neredeyse otuz beş yıl sonra seyrettiğimde, 2003’tü sanırım, yıllarca rüyalarıma giren kar ıssızlığının bu filmin sahnelerine ait olduğunu fark etmiştim. Hiç tipide yürümediğim için değil. Fakat Seyyit Han’ın bir başına yürüdüğü uçsuz bucaksız soğuk beyazlık, dramın etkisiyle gerçeğine göre daha ürpertici gelmiş olmalıydı. Adalet arayışı içindeki insanın yalnızlığı başka nasıl bu denli etkileyici anlatılabilir?

Yılmaz Güney’in içerik ve teknik açılarından Yeşilçam’ın egemen kalıplarının dışına çıkan filmlerinden ilki, Seyyit Han. 1960’lar bir bakıma Yeşilçam klişelerinin kırıldığı yıllardır. Metin Erksan’ın su ve arazi anlaşmazlıklarını irdeleyen, başrolünde Hülya Koçyiğit’in oynadığı (Necati Cumalı’nın aynı adı taşıyan öyküsünden uyarlanan) Susuz Yaz’ı (1963) bu bağlamda önemli bir dönüm noktasını teşkil ediyor. Erksan filmde toprağın itaatkârlığına karşılık suyun asiliğini işlemek istediğini belirtmişti. 60’ların klişeleri kırarak başka bir yol açan filmlerinden bir diğeri, Ah Güzel İstanbul(1966)’dur. Yeşilçam sinemasını halkın beğeneceği hikâyelere ve üsluplara açmaya çalışan Ayşe Şasa’nın önemli katkısıyla film, aktarmacı modernizmin toplumsal bünyemizde meydana getirdiği hasarları kurcalayan bir kara komedi. Türk sineması, modernizmi kültür ve topluma yerleştirmeye çalışan bir kanal olmanın ötesine geçerek, sahici bir varlık kazanmaya çalışıyordu.

Seyyit Han bir ara dönem filmidir. Bu sebeple belki de, sahih ve durudur.  Kurtuluş Kayalı’nın -Ayşe Şasa’ya da ithaf ettiği- “Yönetmenler Çerçevesinde Türk Sineması” kitabında belirttiği üzere “sonrakilerle öncekiler arasında önemli bir halkadır” Yılmaz Güney sinemasında. Gösterime girdiği yıl Arjantin’de Octavia Gettino ve Fernando Solanas tarafından bir manifestoyla duyurulacak olan Üçüncü Sinema özelliklerine yakın olduğu söylenebilir: Mevcut sinema anlayışını değiştirmeye çalışıyor. Seyirciyi gösterim sürecine katmaya çalışıyor. Aktif bir seyirci Talep ediyor, Üçüncü Sinema.

Güney, Yeşilçam klişeleriyle yetinmeyerek sinemasını gerçekleştirme yönünde önemli bir adım attı bu filmle, ancak aynı çizgiyi sürdüremedi.  Gerçekliği 1970’lerde daha da sertleşen ideolojik kamplaşmaların diline teslim etmesi, dahası sinemasının gerektiği ölçüde hakkaniyetli bir şekilde değerlendirilememesinin sebebi de bu.

Hayatta aldığım zor ilk derslerden biridir, Yılmaz Güney’in işlediği cinayet. Sanat eseriyle sanatçı arasındaki mesafeyi düşündüren ilk örnekti belki de… Adalet savaşçısı olduğunu öne sürmekle adil olmak her zaman aynı şey değildir. Bir de şu soru vardı: Uçsuz bucaksız karın örttüğü nice zulüm Sibirya’da gerçekleştiğinde niye görülmüyor?

Hatayı önce kendi ideolojinin katliamlarında aramadığın takdirde gerçekleşebilir bir şey değil adalet.  “Güvercinler gibi bağrışıyoruz adalet için” diyor ya Furuğ… Bizi sadece adalet onarırdı, rüyama giren kar yığınları bunu söylemeye çalışırmış; daha açık seçik görüyorum şimdi.

 

gerçek hayat


6847

 

Yorum Ekle

Yazdır
 

YORUMLAR

RAST HABER.COM

YAZARIN DİĞER YAZILARI

8 04/10/2017 - 20:29 Tavanarasında saklı parçalarımız
8 13/09/2017 - 23:46 Başörtülüleri hangi kadın temsil edebilir?
8 13/09/2017 - 23:44 Başörtüsüne sınıfsal bakış
8 02/08/2017 - 17:03 Yaz ve Bahçe
8 02/08/2017 - 17:02 Söylem yoksulluğu, marka bolluğu
8 19/07/2017 - 12:21 Kültür mekanları ya da ORA AVM
8 17/07/2017 - 20:30 15 Temmuz dersleri: Mesafe ve içtenlik
8 06/07/2017 - 19:33 Kusuru halkta aramasın kimse
8 04/07/2017 - 13:14 Shirin Neshat yahut habis bir kariyerizm
8 24/06/2017 - 13:53 İnanç müfettişleri, tesettür devriyeleri…
8 15/06/2017 - 19:00 Yeniden düşünme süresi
8 08/06/2017 - 16:44 Mevsimlik işçilerin, hurdacıların çocukları...
8 31/05/2017 - 23:59 Yarım kalmış ne çok cümle…
8 24/05/2017 - 12:52 Ne kaybetti de bu hale geldi yüzü?
8 24/05/2017 - 12:51 Suskunluk sarmalı
8 17/05/2017 - 16:11 Nirengi noktası olarak Malatya
8 21/04/2017 - 16:20 Piltan sineması seyircisi
8 28/01/2017 - 10:36 Seyyit Han ve adalet
8 22/11/2016 - 20:32 Zor veda
8 17/11/2016 - 15:47 Maraş bereketi
8 08/11/2016 - 15:47 Kosova’nın kaynağa ihtiyacı var
8 06/11/2016 - 12:03 Prizren ve hafıza
8 06/11/2016 - 12:02 Dylan’a Mahsuni bakışı
8 18/10/2016 - 14:05 Müslüman dünya: Yaralar, çözüm yolları…
8 11/10/2016 - 12:57 '300 milyon'un sessizliği
8 03/10/2016 - 20:01 15 Temmuz kahramanları nasıl anlatılmamalı?
8 27/09/2016 - 11:32 Hiçbir yere ait olmayan kent
8 20/09/2016 - 19:30 Kuşakların payına düşen isim ve sıfatlar
8 15/09/2016 - 16:21 Yurdumuz, gayretimiz kadar
8 07/09/2016 - 14:48 Döndüğün yer bıraktığın olmuyor
8 29/08/2016 - 11:42 İsveç standartları ve burkini
8 22/08/2016 - 19:13 Dört şehit, sayısız sıfat
8 13/08/2016 - 13:12 Direniş mimarisi
8 07/08/2016 - 12:33 Direniş ödevleri
8 30/07/2016 - 10:56 Köprüye koşan kadınlar
8 23/07/2016 - 18:48 Aklıma düşen darbe mekânları
8 16/07/2016 - 17:46 Şarkın şiirini sinemaya kazandıran adam
8 08/07/2016 - 18:37 Park, iftar ve nikâh
8 02/07/2016 - 16:59 Cami projeleri ve kadınlar
8 25/06/2016 - 15:10 Kültürün güzeli, güzellik kültürü
8 20/06/2016 - 13:49 Gönüllü şehir
8 20/06/2016 - 13:48 Faiz savrulmaları
8 20/06/2016 - 13:45 Ormanda Dersu dersleri
8 26/05/2016 - 14:17 İslamcılık; konjonktürel bir dalga
8 20/05/2016 - 12:22 Hacer koşusu
8 11/05/2016 - 18:46 Kâbe mimarisi endişeleri
8 03/05/2016 - 17:27 Umre: Kardeşliğin uğultusu içinde
8 26/04/2016 - 12:55 Tutunacak bir dalımız kalmasın mı?
8 19/04/2016 - 13:51 Zaha Hadid: Sınırsız tasarım imtiyazı
8 12/04/2016 - 17:06 Yazarlığın uzamı
8 05/04/2016 - 13:55 İsli bir acının sindiği siluet
8 28/03/2016 - 17:08 Terör mimarisi
8 21/03/2016 - 20:36 Ortak bir söz ihtiyacı
8 13/03/2016 - 12:24 Halep yine şenlenecek
8 05/03/2016 - 17:35 Mülteci kadın: Ertelenmiş yaslar
8 29/02/2016 - 12:43 28 Şubat; gecikmenin tarihi
8 19/02/2016 - 17:25 Yeni emek, değişmeyen çileler
8 12/02/2016 - 18:53 Garantili aşklar
8 06/02/2016 - 12:54 Yüzen dünyanın resimleri
8 29/01/2016 - 18:48 Bir münzevinin el konulamamış niyeti
8 22/01/2016 - 19:52 'İki Nezihe'nin cumhuriyet sürgünü
8 16/01/2016 - 12:37 Aidiyet gerilemesi
8 16/01/2016 - 12:36 ‘Leke’nin arkeolojisi
8 02/01/2016 - 23:48 Temiz kar, kirli cümleler
8 25/12/2015 - 19:09 Ruhumuzun kalabalık odaları
8 19/12/2015 - 10:56 Aktif unutma ihtiyacı
8 07/12/2015 - 10:47 Mültecinin ikrâmı
8 20/11/2015 - 14:38 Örtbas kültürü
8 14/11/2015 - 11:12 Romana geciken fukaha
8 07/11/2015 - 09:24 Seçim muhasebesi ihtiyacı
8 31/10/2015 - 11:31 Halkın muaşereti
8 21/10/2015 - 12:45 Küreselleşmenin örtüsü
8 13/10/2015 - 17:38 Çünkü Veda Hutbesi’yle donatmıştık duvarları
8 01/10/2015 - 12:44 Saat Kulesi’nin şairi, kahramanım
8 22/09/2015 - 16:22 Zeki Bulduk’un düşünceli atları
8 21/09/2015 - 18:49 Bülbülzade Vakfı kadınları
8 03/09/2015 - 12:29 Bizim hikayelerimiz var
8 28/08/2015 - 10:49 Yanlış zaman, doğru cümleler
8 21/08/2015 - 15:53 Hepimize yetecek bir mağara
8 13/08/2015 - 12:09 Karşılaşmalar: Baş belası günlükler
8 08/08/2015 - 19:57 Birbirimizi konuşmaya çağıralım
8 01/08/2015 - 10:29 Aile ocağını tüttüren mimar kız
8 24/07/2015 - 23:11 Barış biricik umudumuz
8 16/07/2015 - 21:15 Kuzine soba, büyü ve annem
8 12/07/2015 - 12:36 Karşılaşmalar: Bir duayla yola düşen kadınlar
8 03/07/2015 - 10:32 Hepimizin hayal kırıklığı
8 26/06/2015 - 10:41 Arınma fırsatı
8 19/06/2015 - 07:55 Ayşe Şasa ile "hikayemiz"
8 14/06/2015 - 10:39 Seçim irfanı
8 10/06/2015 - 09:37 Şehrin duvarları nasıl boyalı?
8 02/06/2015 - 10:41 Sokağın seslerine açık siyaset
8 26/05/2015 - 12:09 Süreyya aynası
8 12/05/2015 - 11:13 Ortadoğu’yu yazma cesareti...
8 03/05/2015 - 22:24 Kültür, "şuracıkta kotarılan" bir sistem olabilir mi?
8 25/04/2015 - 10:42 Karşılaşmalar: Çöp kutusu kenarında
8 17/04/2015 - 10:39 Devlet adamı ve kuruntu
8 09/04/2015 - 11:26 Yorumsuzluk özlemi
8 01/04/2015 - 13:29 Huzurevine ihtiyaç duymayan şehir
8 26/03/2015 - 11:16 İmece, Şahmeran bakışı ve Suriyeli çocuklar
8 17/03/2015 - 11:47 “DERGÂH 300” ile hikâyemiz
8 09/03/2015 - 11:25 Kadın ezberleri harmanı
8 03/03/2015 - 12:31 Geniş 28 Şubat çuvalı
8 24/02/2015 - 11:10 Şiddete müptela halimiz
8 15/02/2015 - 10:57 "Merheba": Oyuncu ve seyirci, beraber...
8 08/02/2015 - 11:59 Kadın eli değen dergiler
8 01/02/2015 - 11:20 Çerçevelenmiş "kutsal" üzerine düşünmek
8 24/01/2015 - 10:39 Cana yakın evler
8 16/01/2015 - 18:00 Başka türlü faşizmler
8 10/01/2015 - 10:47 Siyah çarşaf ve kadraj
8 03/01/2015 - 11:37 Maraş’ta girdiğim çadır
8 26/12/2014 - 23:10 Şalcı Bacı kurban mı, eylemci mi?
8 19/12/2014 - 15:10 Kur’an’ın somut, Müslümanların soyut kadını
8 06/12/2014 - 13:02 Kurmacada fena değiliz, belgeselde almamız gereken yol uzun
8 01/12/2014 - 12:14 Barışın ve adil düzenin temeli
8 22/11/2014 - 12:26 Dini geleneği kabuğa indirgemeyen bir sinema
8 15/11/2014 - 23:48 Engelliler kafesi
8 09/11/2014 - 14:49 Mimaride kadın muhayyilesi neyi tamamlar?
8 02/11/2014 - 07:55 Gasp edilmiş adın peşinde
8 25/10/2014 - 08:47 Yetmişinde bile zeytin dikebilmenin sebepleri
8 18/10/2014 - 13:11 İmece usulünü hatırlayan kadın
8 12/10/2014 - 11:35 Hepimizin büyük resmi
8 05/10/2014 - 11:30 Aramızdaki soyut demir perdeler
8 03/10/2014 - 19:23 Aramızdaki soyut demir perdeler
8 25/09/2014 - 14:00 Ancak kültür eken medeniyet umabilir
8 19/09/2014 - 10:47 Geçmişin kötülükleri bugünün iyiliklerine nasıl dönüşebilir?
8 30/08/2014 - 11:30 Kadınlar ve kafeler
8 21/08/2014 - 14:39 Vakarın bilgisi hepimize lazım
8 15/08/2014 - 09:38 Kamusal ifadeler üzerine düşünme zamanı
8 06/08/2014 - 14:33 Klişeleri ne zaman aşacağız?
8 28/07/2014 - 10:13 Toprağa değen iftarlar
8 20/07/2014 - 12:04 Eksik bilgi, fazla konfor ve Gazze
8 12/07/2014 - 12:19 Halkın sahnede eksik olanı tamamlaması
8 05/07/2014 - 11:54 Bir gün başka bir yerde hatırlayabiliriz
8 20/06/2014 - 15:59 Tesettür agorafobisinde Necip Fazıl etkisi
8 30/05/2014 - 19:46 Dönülecek bahçeleri olan şehir
8 24/05/2014 - 11:09 Kirli tırnakların ince düşüncesi
8 16/05/2014 - 12:44 Yüzümüzün karası
8 10/05/2014 - 08:03 Eleştiri hayattır
8 02/05/2014 - 07:30 Başka türlü sürüyor dağınıklığımız
8 25/04/2014 - 06:42 Geleneksel mevzi konforumuz
8 18/04/2014 - 08:29 Kamu estetiği depresyonu: Salaryman örneği
8 11/04/2014 - 08:09 Kiraz çiçeği bakışı
8 03/04/2014 - 08:37 Japonya üzerinden seçim dersleri
8 26/03/2014 - 15:07 'Bayan' ikameli kamusalımız
8 20/03/2014 - 15:32 Daha ne kadar üzülebiliriz?
8 13/03/2014 - 09:01 Berkin için üzülmenin soruları
8 08/03/2014 - 10:53 Asi şehrin kadınları
8 01/03/2014 - 09:29 Sofa, sedir, bir de sofra
8 21/02/2014 - 08:50 Kabataş körleşmesi
8 14/02/2014 - 08:54 'Rahima'nın hatırlattığı her şey
8 07/02/2014 - 09:17 Mahremiyet tartışmaları bize neyi öğretmişti?
8 01/02/2014 - 07:57 Muhabbet sarayı, plazaya karşı
8 01/11/2010 - 13:09 Çocuğu yaralamak...
8 31/10/2010 - 08:44 Şair kızlar hikaye de yazar...
8 30/10/2010 - 11:26 Saklı bahçede bir toplantı
8 28/10/2010 - 11:50 GÜZ
8 25/10/2010 - 11:08 Sınırda bir işsizle söyleşi
8 21/10/2010 - 11:51 Kelime mirası
8 18/10/2010 - 13:27 Gözün içinden görmek...
8 16/10/2010 - 12:08 Kelime mirası
8 11/10/2010 - 13:11 Acı sıçramaları
8 09/10/2010 - 11:46 Afiye'nin görünmezliği
8 04/10/2010 - 13:43 Tacettin Dergâhı düşünceleri
8 02/10/2010 - 10:59 İpekböceği'nin şehir atlası
8 27/09/2010 - 13:27 Kadın yazarlar, internet, Neşe
8 25/09/2010 - 10:59 'Fatıma'ara karşı yeni nefret dalgası
8 20/09/2010 - 13:34 Kıyılar ve yayla ahalisi
8 20/09/2010 - 11:20 Mahalle ve kızkardeş
8 18/09/2010 - 10:14 Recm cezası ve İran
8 13/09/2010 - 14:15 Çocuk bakışını korumak
8 06/09/2010 - 17:34 Sanatçı, intihar eylemcisi ve parya
8 06/09/2010 - 09:30 İsrail İran'a niye saldıramaz
8 02/09/2010 - 09:39 Gecede 'hayır' aramak
8 30/08/2010 - 14:03 CHP ve İran tarzı başörtüsü
8 24/08/2010 - 09:43 İftar üzeri mahalle
8 16/08/2010 - 12:19 Çalışan kadınlar
 
 
 
 
1 - Postalların yere basma zamanı...
2 - 'İslam dünyası yeniden dizayn edilmek isteniyor'
3 - İntifada nedir, ilk intifada ne zaman oldu?
4 - Çipras'tan Batı Trakya'da müftü sorununa çözüm önerisi
5 - Kudüs, Türkiye ve Mısır’ı yakınlaştırır mı?
6 - Hz. Âdem, Yaratılan ilk insan mıdır?


Abdullah Yıldız

“Dostlarıyla Uğraşanlar Düşmanlarıyla Savaşamazlar”

12/12/2017 - 12:12

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat