Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Ümmetin İslam İşbirliği Teşkilatına çağrısı * Modern Köleler Topluluğu: Cemaatler * Putperest Müminler * 'Hiçbir günah, Allah’ın rahmetinden büyük değildir' * İntifada nedir, ilk intifada ne zaman oldu? * Hz. Âdem, Yaratılan ilk insan mıdır? * 'İslam dünyası yeniden dizayn edilmek isteniyor' * Kudüs, Türkiye ve Mısır’ı yakınlaştırır mı? * Çipras'tan Batı Trakya'da müftü sorununa çözüm önerisi * Postalların yere basma zamanı...

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 59586
Toplam 404961782
En Fazla 606285
Ortalama 154212
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0
.: Yazarlar :.

 
Kulak ver Hacı'm
14/01/2017 - 15:49

Hüseyin Alan

Kulak ver Hacı'm

 

 
Önce bir şeyde anlaşalım, dünyanın hiç bir yerinde en küçük bir çete yakınındaki karakoldan, onun iricesi mafya ait olduğu devletten bağımsız değildir.


Terör denen şey, elbette dünya sisteminden, sistemi temsil eden küçüklü büyüklü devletlerden, onların istihbarat örgütlerinden bağımsız değildir. Aksi eşyanın tabiatına ayrıkırı olur, akıllarla alay etmek olurdu. Hele ki pasaportsuz, vizesiz adım atılamayan, ulusal sınırların titizlikle korunduğu kutsal ulus devletler çağında!

Sonra bir şey de daha anlaşalım, çete ve mafya genelde orta düzeyde, terörse uluslararası düzeyde bir "endüstridir." Evet yanlış okumadınız, para kazanan bir sektördür. Tıpkı her düzeydeki spor organizasyonları, müzik yarışmaları, fuar düzenlemeleri, siyasi propaganda mitingleri, TV dizileri ve tartışma programları, Hollywod filimleri, Oscar ödülleri, üniversiteler, seks turizmi, insan ve uyuşturucu kaçaklığı vs gibi.

Uzatmadan, bize "evrensel değerler" olarak propaganda edilen "serbest pazar ekonomisi, laiklik, birey özgürlüğü, insan hakları, hukukun üstünlüğü, demokrasi" gibi çağdaş değerler yanında "uluslararası toplum, uluslararası hukuk, insan hakları evrensel beyannamesi" gibi şeyler de birer endüstridir. Bunların hepsi organize işlerdir. Dikkat edilirse bunların tümü Batı menşelidir.

Bu da ne demek şimdi? Buna kapitalist sistem deniyor. Yani işin ucunda para varsa, menfaat varsa her iş yapılır. Tanrısı para olmuş milyarlarca insan var dünyada. Aklında bulunsun, birileri sıkça ahlaktan, ilkeden, samimiyetten bahsediyorsa, dikkat edeceksin. Acaba neyi gizliyor diye düşüneceksin. Kulağında küpe olsun, ahlaklı olan, ilkeli olan, samimi olan bu işlerin lafını yapmaz, kendini öyle pazarlamaz, ya ne yapar, öyle davranır... Gelelim konumuza.

Batı bir kaç yüzyıl öncesinden askeri, teknik, sanayi, ticaret ve bankacılık alanlarında dünyanın diğer ülkelerine göre ezici biçimde üstünlüğü ele geçirdi. Hammadde, enerji, köle/emek ve ürünlerin satılacağı pazara ihtiyacı vardı. Bu sebeple şartlara göre üç ayrı karakterde koloni siyaseti güttü, dünyayı parselledi. Önce uygarlaştırma misyonu üstlenerek doğrudan işgal etti, köle muamelesi yaptı. Sonra alçak kültürleri yüceltmek ve barbarları medenileştirmek bahanesiyle yenilenmiş sömürge düzenini kurdu ve kendine bağlı sadık adamlar yetiştirdi. Şimdi de o düzenleri ve adamlarıyla demokrasi getirerek ülkeleri kalkındırıyor!

Doğrudan işgal döneminde bir kaç ülkeydiler, fazla bir sorun yoktu. sonradan rakipler çoğaldı, Amerika da bağımsızlaşıp devreye girdikten, paylaşım ve rekabet için iki dünya savaşı yaptıktan sonra, kimileri zayıfladı geri çekildi, bu sebeple eskiden sömürge olan ülkelere "bağımsızlık" verilerek patronajı değiştirildi. Eski işbirlikçiler yeni patronlarıyla muhatap oldular. Sömürge sistemi yenilendi, uyum sağlayanlar devam etti, sağlayamayanlar devrildiler. 70'lerden sonra da finans sermayesi düzeni devreye girdi ve kapitalizm hükümranlığını pekiştirdi.

Geçen zaman içinde BM, Nato, IMF, Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü, Uluslararası adalet Divanı gibi kurumlar, diğer "evrensel değerler" gibi Batının gücünü korumak, denetlemek, rakiplerini kontrol etmek ve dünyayı yönetmek için kullandığı kurumlar ve araçlardır. Her bağımsız devlet tanınmak, güvenliğini sağlamak, desteklenmek, savunma harcamaları, üretim vs derken finans, teknik ve uzmanlık desteği almak için bu kurumlara üye olmak zorundadır. Tezgah kurulu olduğu için kaçarı yoktur. Sizin de eliniz mahkumdur. Kafa tutacak olursanız iç siyasi muhalefetiniz ve yukardaki kurumlar sizi cezalandırmaya hazır kıta beklemektedir.

Peki terör neden bu kadar yaygınlaştı, kullanışlı bir endüstri ve "evrensel bir değer" olarak devreye girdi? Bir kaç sebebi var elbet.

Önce, Batıda teknolojik ilerleme sebebiyle üretim hacminde devasa patlama oldu, hem daha ucuz hem de daha çok üretiyorsunuz. Buna karşı pazar aynı seviyede büyüyemedi, bazı yerlerde doyum noktasına geldi ya da rakipleriniz dolayısıyla daralmaya başladı... Finans sermayesi bütün dünyada özelleştirmeler yoluyla ülkelerde para kazanacak hangi sektör varsa el koydu, artık ülkelerin daha fazla satacağı şeyler kalmadı, bu yol da tıkandı... Çin, Hindistan gibi eski sömürgelerden bazıları kapitalistleşti, rekabete soyundu, pazardan pay kapar oldu...

Daha önemlisi, şimdi dünyadaki stratejik doğal kaynaklar, enerji rezervleri artık bu devasa üretime yetmiyor. Fabrikaları da kapatamıyorsunuz. Ne yapmak lazım, bu kaynakları rakiplere kaptırmamak, rakiplerin büyümesini denetlemek ya da stratejik kaynaklara ulaşmasını engellemek lazım. Bunun için önemli yerlere hakim olmanız gerekiyor. Yaşamsal derecede önemli bu. Her yere savaş açarak kahramanlık yapamazsınız. Buna gücünüz de yetmez. Yapacak olursanız bunu dünyaya izah edemezsiniz, gereksiz yere bir sürü düşman edinirsiniz. Yaptığınızın izahı da mümkün olmaz. Ne kaldı geriye, en yeni icat, terör.

Terör çok kullanışlı bir yöntem. Organizatör olarak güvenlik şirketleri, paralı askerler kullanıyorsunuz. Eskisi gibi askeri müdahale yapmadığınız için bir sürü mali ve fiziki yükten kurtuluyorsunuz. Ülkeye asker cenazesi gelmediği için iç ve dış kamuoyundan tepki almıyorsunuz. Finans maliyeti de çok ucuza geliyor.

Ne yapıyorsunuz? Hangi ülkede operasyon yapacaksanız, nerede stratejik hammadde varsa, orada piar çalışması yapıyorsunuz. Daha önceden hazırlanmış sosyolojik, psikolojik ve toplumsal araştırmalar elinizin altında zaten. Sanal örgütlenmeler, sivil toplum hareketleri ve değişik amaçlı milis örgütler peydahlıyorsunuz. Var olanlarla ilişkiye geçiyorsunuz. Lojistik ve istihbarat desteği sağlıyor, silah temin ediyor, finans veriyorsunuz. Lider tipli, etkili olanlarla pazarlık ediyor, onlara iş bittiğinde değişik kimlik ve rahat yaşayacağı ömür vadediyorsunuz. Zamanı geldiğinde düğmeye basıyor, her kanaldan harekete geçiyorsunuz. Operasyon yaptığınız yerde safça size katılacak, masumca size destek verecek, o ülkede sağlanacak değişiklikten sonra kendi nam ve hesaplarına siyasi ve iktisadi güç sahibi olmak için sizinle çalışacak o kadar çok mahrum, ezik, yoksul var ki, toplumsal destek bulmakta zorlanmıyorsunuz.

Benzer operasyonları bütün dünyada çokça yaptığınız için zaten çok tecrübelisiniz. Dünya basını, üniversiteler, aydınlar, ruhbanlar elinizde zaten. Olayları ve gelişmeleri istediğiniz gibi çarpıtıp yalanı gerçekmiş gibi satıyorsunuz.

Sizin bir hesabınız var, yereldeki destekçilerinizin de bir hesabı var, işte tam burada denge kuruluyor. İkiniz de aranızdaki nihai hesaplaşmayı ileriye erteliyorsunuz, olsun, acil olan ortak "düşmana karşı birlik" olmak ya, karşı tarafın basireti bağlanmış durumda zaten. Operasyon sonucunda elde edeceğini sandıkları imkanlar gözlerini kör etmiş durumda, siz işbirliğine devam ediyorsunuz. Gerekirse diye yedekli çalıştığınız için sizin için bir sorun yok... Acıtıcı ama gerçek bu. İşler uzar, bazı şeyler ters giderse ne olacak, destekçileriniz zaten size bağlanmış, gözünüze bakıp duruyor, iknası kolay. Hasta doktor ilişkisi gibi, karşı taraf çaresiz. Olmadı operasyon içinde operasyon yapar işinize bakarsınız.

1990'lı yılların başında Nato'da alınmış bir karar var, "önleyici savaş stratejisi" adlı. Ne demek bu, bir şeylerden şüphelenmeniz yeterli. Dünya barışını, ülkeniz çıkarlarını ve güvenliğini tehdit ettiğini söylemeniz yeterlidir. Medyada şişirmek en kolayı. Saddam'da "cehennem topu" var, Kaddafi "terörist", Esad'da "kimyasal gaz var", bazılarında "insan hakları" ihlali var. Önleyici müdahale yapmaya "hak" kazanıyorsunuz. 11 Eylül'ü tezgahlamak da bu gibi bir şey zaten! BM'den karar çıkartıyor, çıkartamazsanız da kendiniz bir kaç müttefikle yola devam ediyorsunuz.

BM güvenlik konseyi beş daimi üyeden oluşuyor. Dünyanın patron bunlardır. Aralarında bir hiyerarşi var, her kes gücüyle orantılı olarak payına düşen kadar alıyor, onay veriyor. Oldu mu size uluslararası toplum kararı, sorun yok. Zaten uluslaraarası hukuku da siz belirliyorsunuz. İsrail BM'in aleyhine aldığı hiç bir kararı uygulamıyor, hukuk mukuk da tanımıyor, hesap soran, sorabilen mi var? Güvenlik konseyinde Rusya da var, eski kulağı kesiklerdendir, o da iyi bilir bu işleri! Bakmayın Amerika ile takışıyor gözükmesine, paylaşım meselesidir.

Demek ki neymiş, terör, bir endüstri imiş. Bayağı işe yarıyormuş. Dilimiz sürçtü efendim aslında o "evrensel bir değerdir." Tıpkı ne gibi, demokrasi gibi, laiklik gibi, bireysel özgürlük gibi, insan hakları gibi, serbest pazar ekonomisi gibi... Saflık etmeyelim, bunların tümü denetleme mekanizması, yönetme aracı, kullanışlı aparatlardır. Kapitalist sistemin en temel kurumlarıdır. Bu evrensel değerlerden bazılarının ideolojik, bazılarının iktisadi, bazılarının siyasi, bazılarının sosyal nitelikli ve amaçlı göründüklerine bakmayınız, totalde hepsi aynı vazifeyi görüyor. Sistemi ayakta tutuyor, istikrarlı şekilde yürümesin temin ediyor...

Hacı'm, diyeceğim o ki, ister gafil ister hain olsun netice olarak fark etmiyor, kim bu evrensel değerleri savunuyorsa, dikkat kesileceksin. Yukarıya selam çakmaktır çoğu kez, "abi ben senle çalışırım, sorun yok demektir!" Yahu amma da ettin, oysa bu değerlerden bazıları hakkaten bizim de ihtiyacımız olan değerlerdir. Diktatörlerimiz var, yoksuluz, cahiliz, sosyal problemlerimiz had safhada, siyasi haklarımızı kullanamıyoruz vs. Sahi mi? Sakın seni öyle uyutuyor, böyle düşünmeni sağlıyor olmasınlar! Hiç yok demiyorum hacı'm, ama bi daha düşün! Başka türlü de çözülür o meseleler unutma.

Bana inanmıyorsan bu evrensel değerlere prim verip peşine düşen ülkelere, yahut patronların demokrasi götürdükleri yerlere bir bak güzel kardeşim. Ayırım yapma hepsine bak. Yakın tarihe bak. İşbirlikçiliği sayesinde sınıf atlayanlar hariç nerede düzelme olmuş, hangi dertler dermana kavuşmuş, hangi ülkeye refah, huzur gelmiş, hangisi kalkınmış, hangisinde siyasi ve sosyal adalet sağlanmış? Yahut ne zaman bu dünya barışı kurulmuş? Bari bi de böyle bak. Bak ki ne kötü bildiğin yüzyıldır sürdürülen bu pis oyuna dahil olma, tezgaha düşme! Aldanmak maharet değil hacı!
 
 
küre medya

11400

 

Yorum Ekle

Yazdır
 

YORUMLAR

RAST HABER.COM

YAZARIN DİĞER YAZILARI

8 14/01/2017 - 15:49 Kulak ver Hacı'm
8 05/01/2017 - 22:00 Demokrasi-Laiklik ve İslam
8 06/11/2016 - 12:47 Cumhuriyet
8 10/10/2016 - 15:41 Adalet Üzerine
8 13/08/2016 - 15:29 Bu Dünyanın Son Beşyüz Yılı
8 25/07/2016 - 13:21 Ne Olacak Bu Memleketin Hali!
8 19/07/2016 - 14:29 Başarısız Darbe Üzerine
8 07/07/2016 - 19:33 Bayram Zamanı
8 04/07/2016 - 13:04 Bayram Zamanı
8 18/06/2016 - 19:53 Subhanallah
8 21/05/2016 - 13:38 "Dava" Meselesi
8 06/05/2016 - 20:07 İcat Edilen "Din"
8 09/04/2016 - 14:45 Kureyşli Olmak
8 18/03/2016 - 17:41 Böylede Olur Bu İşler
8 08/03/2016 - 13:56 28 Şubat söylemi
8 23/10/2015 - 17:24 "Aldatmanın yeni adı Demokrasi oldu"
8 23/09/2015 - 11:10 Kavmime Bayram Mesajıdır*
8 31/08/2015 - 14:10 Modern İdeolojiler ve Müslümanlar - 1
8 06/05/2015 - 12:51 Küresellik ve İslami Kimlik -IV-
8 09/04/2015 - 11:46 Küresellik ve İslami Kimlik -III-
8 30/03/2015 - 11:38 Küresellik ve İslami Kimlik -II-
8 17/03/2015 - 13:18 Küresellik ve İslami Kimlik -I-
8 23/12/2014 - 12:04 Haricilik Ve New-Selefilik
8 15/12/2014 - 13:35 “Evvel Refîk, Bağd’el Tarîk”
8 15/12/2014 - 13:34 Çağdaş Putperestlik
8 16/04/2014 - 08:44 İçim Yanıyor!
8 25/03/2014 - 08:43 Krizi nasıl okuyalım?
8 17/02/2014 - 08:56 Şaibeli ve Kirli Operasyon
 
 
 
 
1 - Postalların yere basma zamanı...
2 - 'İslam dünyası yeniden dizayn edilmek isteniyor'
3 - İntifada nedir, ilk intifada ne zaman oldu?
4 - Çipras'tan Batı Trakya'da müftü sorununa çözüm önerisi
5 - Kudüs, Türkiye ve Mısır’ı yakınlaştırır mı?
6 - Hz. Âdem, Yaratılan ilk insan mıdır?


Abdullah Yıldız

“Dostlarıyla Uğraşanlar Düşmanlarıyla Savaşamazlar”

12/12/2017 - 12:12

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat