Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
İNDİRİLEN DİN'E EVET, ÖTEKİ DİN'LERE HAYIR
* Hayatı teslim alan şikâyetler * Borcu geri öderken, Paranın değer kaybı neye göre hesaplanır? * Mostar Neyimiz Olur? * Keşmirli Müslümanlara karşı ordu kuruldu * Türkiye Varlık Fonu’nun faydaları * Erdoğan: Ramazan'da Somali'ye yardım göndereceğiz * PKK'nın silahları ABD'den gidiyor * İ H H "Somali'de acil su kuyularına ihtiyaç var" * Modernleşme imtihanı ve Müslümanlar * Halep'ten Ümmete Mektup

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

MİLLİ GAZETE

SABAH

STAR

YENİ AKİT

YENİ ASYA

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA ARİFAN RADYO

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BOLU ŞAFAK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA GÖZYAŞI FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

YOZGAT UFUK FM

İRİP RADYO

İSTANBUL AKRA FM

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL 7

KANAL A

TGRT HABER

TV 5

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 12021
Toplam 370101349
En Fazla 606285
Ortalama 154530
Üye Sayısı 124
Bugün Üye Olan 0
.: Yazarlar :.

 
İslam Ordularının muhteşem Malazgirt Zaferi (1)
29/08/2016 - 20:23

Ahmet Anapalı

İslam Ordularının muhteşem Malazgirt Zaferi (1)

 

 

Dünya tarihinin en mühim hadiselerinden biri, Anadolu kapılarının Müslümanlar tarafından açılması ve Anadolu’nun birbiri ardı sıra yükselen muhteşem eserlerle bir “İslam diyarı” haline getirilmesidir. Günümüzden bin sene evvel meydana gelen bu muhteşem miras üzerinde Türkiye Selçuklu, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti yükseldi.

İslam Dünyasına Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi, buralarda hükmünü süren Bizans Kartalı’nın kanatlarını kırmış, İstanbul’un Fethi ile Osmanlı şahininin pençelerinde Bizans kartalı can vermiş, 30 Ağustos 1922’de meydana gelen büyük taarruzla da “Mehmedçiğin” pençesiyle kahredilen düşmanların hülyaları yok edilmiştir.

Malazgirt Savaşı’nı başlatmakla Bizans İmparatoru Romen Diyojen’in amacı, o aralar İran topraklarında varlığını sürdüren Selçukluların üzerine yürüyüp, İslam dünyasını çiğnemek ve hatta Mekke- Medine’ye kadar girip dünya üzerinde söz sahibi olmaya başlayan ve askerliğini Selçukluların yaptığı şanlı İslam dünyasının merkezini dağıtmak ve kendisi üzerindeki Müslüman tehlikeyi kökten halletmekti. 

Bu amaçla Hıristiyan dünyasından da yardım alarak koca aslan Alparslan’ın üzerine doğru yürüyüşe geçti. Askeri gücü iki yüz bini aşan imparatorun askeri mühimmat ağırlığını 300 araba taşıyordu. Üstelik Roma ordusunda o anki dünya ordularında pek de olmayan ve Roma ordusunu süper güç konumuna getiren muhteşem bir silah da bulunmaktaydı; mancınık… Bu mancınıklar 1200 kişinin himaye ve kontrolünde götürülüyordu. Muhteşem Roma ordusunda;

Norman, Rum, Ermeni, Hıristiyan dinine mensup Türkler olan Hazar, Kıpçak, Peçenek, Avar, Uz, Kuman Türkleri, Rus, Alman ve Frank askerleri bulunmaktaydı. İşte bu haliyle 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi Haç ile Hilalin esaslı bir karşılaşması ve bir “Haçlı Ordusu”nun “İslam Ordusu”na karşı diklenmesi idi.

Roma imparatoru Diyojen, harekete geçmeden evvel Alparslan Gazi’ye barış teklifinde bulundu. Bu her bakımdan bir aldatmaca idi ve bunu Türk tarafı hemen anladı. Amacı İslam Ordusunu hazırlıksız yakalamaktı. Halep önlerine kadar ilerleyen Alparslan Gazi’nin huzuruna gelen Roma elçisinin barış teklifini neticesinin ne olduğunu bile bile kabul etti. Bir elçi ile Selçuklu hükümdarına barış teklif eden Romen Diyojen, ordusu ile Erzurum yakınlarına çoktan gelmişti bile. Tüm komutanların daha fazla ilerlemeyelim ihtarlarına rağmen Diyojen daha da içerilere, Selçuklunun kalbi olan İran topraklarına girmeyi kafasına koymuştu. Üstelik o Alparslan Gazi’yi de barış ile kandırdığını zannetmekteydi. 

İşte bu tür hain düşünceler içerisinde Malazgirt’e kadar yürüdü. Malazgirt’te kuşatılan halk aman dileyerek teslim oldukları halde, imparator tüm halkı kılıçtan geçirdi. Bu durum, imparatorun İslam dünyasına duyduğu korkunç kini ve zafer kazanırsa Müslümanlara ne şekilde davranacağını gösteren açık bir örnekti. Bu esnada Şam’a doğru ilerleyen Alparslan Gazi, İmparator Diyojen’in bu mertliğe sığmayan hareketlerini Şam’a giderken yolda öğrendi. Derhal geri dönüp Malazgirt üzerine yürüdü.

Bu süratli yürüyüş esnasında Fırat Nehri’ni geçerken Selçuklu Ordusu bazı kayıplar verdi. Urfa’ya vardığında Malazgirt ve bölgesinin Roma eline geçtiğini öğrendi. Çok süratli Azerbaycan’a geçti ve orayı genel karargahı yaptı. Eşini ve yanındakileri Tebriz’e gönderdi. “Bazı romanlarda ifade edildiği gibi Türk hükümdarları savaşa giderken ne kendi hanımlarını ne de başka bir hanımı yanlarında götürmediler. Bu tür romanlar yazanlarına ciddi para kazandırmanın yanında tarihe de büyük darbeler vurmaktadırlar. Zira, o romanları tarih gibi okuyan halk kitlesi bu bilgileri gerçek zannetmektedirler. Yani hiçbir savaşta Türk Hükümdarının eşi karşı tarafa esir düşmemiştir.” Emrindeki kuvvetlerin toplamı kırk bin kişiden ibaretti. Bu kuvvetle Ahlat üzerine yürüyüşe geçti. Roma İmparatoru, Kıpçak, Uz Türklerinden ve Franklardan oluşan otuz bin kişilik bir öncü kuvvetini Ahlat üzerine gönderdi. Alparslan’ın komutanı Emir Sanduk üzerlerine gelen bu kuvveti karşılamak için beş bin kişilik bir güçle o tarafa doru yürüyüşe geçti. “Beş bin kişilik Selçuklu Ordusuna karşılık Otuz bin kişilik Roma ordusu. Yorum yapmaya gerek var mı?” Ahlat civarında karşı karşıya gelen bu iki ordunun galibi elbette ve tabii ki Roma’dan 6 kat daha küçük olan Selçuklu-İslam birliği oldu elhamdülillah. Kendisinden kat be kat küçük olan İslam Ordusu karşısında hezimete uğrayan Roma Ordusunun yardımına koşan Bizanslı General Basilas da mağlubiyete engel olamadı. Hatta topu topu beş bin kişiden müteşekkil olan İslam-Selçuklu ordusuna mahiyeti ile birlikte kendisi de esir düştü.

Sultan Alparslan Gazi’nin burnunun ucuna kadar geldiğini tahmin edemeyen imparator Diyojen bu defa da General Briyennos’u yolladı. Ama o da mağlubiyete çare olamadı ve Roma hesabına ait olan mağlubiyetler serisine bir yenisi eklendi. ALPARSLAN Gazi’nin önünden ellerinde ne varsa her şeyi bırakarak geri çekilen Roma, uğurlu saydıkları “Kutsal Haç”ı bile, koruyamadı. İmparator hâlâ, Alparslan’ın ordusu ile karşılaştığının farkında değildi. Roma-Hıristiyan kuvvetleri Malazgirt’ten Ahlat’a doğru yürüdü. Fakat “Zehra” denilen vadiye gelindiğinde, büyük bir şaşkınlık herkesi sardı. Çünkü karşılarına çıkmaya cesaret edemeyeceklerini sandıkları Selçuklu Ordusu başında koca Alparslan Gazi olduğu halde karşılarındaydı. Üstelik bölgeye daha evvel gelen Sultan Alparslan stratejik noktalara da askerlerini yerleştirmişti. 

Hıristiyan ordusu büyük bir şaşkınlık ve korku içerisinde geri çekilmeye başladı. İmparator Diyojen uygun bir noktaya karargâhını kurdu. Fakat o gece Haçlı kuvvetleri için kâbuslar içinde geçti. İslam yiğitleri boru ve davullar çalarak naralar atarak onları dehşet içinde bıraktı.

(Devam edecek)

 

yeni akit


4779

 

Yorum Ekle

Yazdır
 

YORUMLAR

RAST HABER.COM

YAZARIN DİĞER YAZILARI

8 29/08/2016 - 20:23 İslam Ordularının muhteşem Malazgirt Zaferi (1)
8 22/08/2016 - 19:30 Darbecilere vurulan darbe 15 Temmuz halk harekatı
8 25/07/2016 - 11:44 Darbecilere vurulan darbe 15 Temmuz halk harekâtı
8 18/07/2016 - 11:37 Sultan Vahideddin Han vefatından 48 gün sonra defnedildi
8 04/07/2016 - 12:31 Tek Parti CHP’si, az kalsın Topkapı Sarayı’nın hazinelerini satacaktı
8 27/06/2016 - 14:47 Yıldız Sarayı’nı kumarhane yapanlar Ayasofya’yı da az kalsın caz kulübü yapacaktı
8 20/06/2016 - 12:09 Atatürk’ün İçkili Ses Kaydını Kim Sildi?
8 30/05/2016 - 18:38 Çek Bir Nutuk Atatürksüz Olsun!!!
8 30/05/2016 - 18:38 Çek Bir Nutuk Atatürksüz Olsun!!!
8 23/05/2016 - 13:54 Ne, Fatih Sultan Mehmed Hıristiyan mı?
8 02/05/2016 - 15:05 Salakça Bir İddia; Ermeni Soykırımı!!! “1”
8 25/04/2016 - 20:49 TBMM’yi Sultan Vahideddin mi açtırdı?
8 11/04/2016 - 12:32 Türkiye’de Güzel Bacak Yarışması yapıldı mı? (2)
8 04/04/2016 - 20:36 Bu Ülkede Kimler ‘Güzel Bacak Yarışması’ Yaptı? (1)
8 28/03/2016 - 18:51 Fransız Kralı, Kanuni’ye “Ben senin kölenim” dedi
8 21/03/2016 - 20:58 İnanılır gibi değil Lozan’da telgraflarımızı okumuşlar İnönü anlamamış…
8 22/02/2016 - 17:26 Lozan Konferansı’nda bir haham; Haim Naum
8 15/02/2016 - 13:00 Biz Ortadoğu’yu bir vali ile idare ettik
8 08/02/2016 - 13:10 Ulusalcıların Türk ve Müslümanla İmtihanı
8 01/02/2016 - 19:39 Tabutuna Haciz Konan Osmanlı Hükümdarı (2)
8 25/01/2016 - 14:30 Tabutuna Haciz Konan Osmanlı Hükümdarı -1-
 
 
 
 
1 -


Abdullah Yıldız

Namazımızda miracı yaşayabiliyor muyuz?

25/04/2017 - 15:03

Abdullah Yıldız
Ahmet Anapalı
Abdurrahman Dilipak
Ahmet Mercan
Ahmet Kekeç
Ahmed Kalkan
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Dilek Buz
Ersoy Dede
Hamza Er
Hamdi Akan
Hayrettin Karaman
Hamza Türkmen
Halime Kökçe
Hikmet Ertürk
Hüseyin Alan
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Ibrahim Sediyani
Kemal Songür
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Bozacı
Mustafa Çelik
Murat Kayacan
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Osman Coşkun
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Taha Özhan
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat