Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Ümmetin İslam İşbirliği Teşkilatına çağrısı * Modern Köleler Topluluğu: Cemaatler * Putperest Müminler * 'Hiçbir günah, Allah’ın rahmetinden büyük değildir' * İntifada nedir, ilk intifada ne zaman oldu? * Hz. Âdem, Yaratılan ilk insan mıdır? * 'İslam dünyası yeniden dizayn edilmek isteniyor' * Kudüs, Türkiye ve Mısır’ı yakınlaştırır mı? * Çipras'tan Batı Trakya'da müftü sorununa çözüm önerisi * Postalların yere basma zamanı...

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 53458
Toplam 404955654
En Fazla 606285
Ortalama 154210
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0
.: Yazarlar :.

 
Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 50
04/04/2015 - 10:21

Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 50

 

 

Saat sabahın 4’üne yaklaşırken bizi havaalanına bırakacak olan araçlar da otelin önüne gelmişti. Bangladeş’e vedâ ediyorduk artık.

     Her biri farklı odalara dağılmış bulunan kafiledeki arkadaşlarım birer birer uyandılar. Ben zaten yatmamıştım.

     İndik resepsiyona.

15 KARTİK 1419 / 30 EKİM 2012

BANGLADEŞ – TÜRKİYE

 

     Dışarıda bizi bekleyen iki minibüse eşyalarımızı yerleştiriyor ve sırayla biniyoruz. Etraf henüz aydınlanmamıştı. Güzel ülke Bangladeş’in başkenti Dakka (ঢাকা)’ya sabah aydınlığı henüz gelmemişti.

     Bonani (বনানী) semtinde, “Bonani, Blok D, Yol 13, Bina 89” (বনানী, ব্লক ডি, রোড 13,বাড়ি 89) adresinde bulunan “Swiss Garden” adlı otelin önünden başlıyor yolculuğumuz.

     İstikamet; Dakka’nın 20 km kuzeyinde yer alan Uttara (উত্তরা) kasabasına bağlı Kurmitola(কুর্মিটোলা) köyünde bulunan ve “ülkenin en büyük havalimanı” durumunda olan Dakka Uluslararası Hazret Şâhcelâl Havaalanı (Bang.  ঢাকা হজরত শাহজালাল আন্তর্জাতিকবিমানবন্দর [Dhaka Hôcrot Şâhcelâl Antoryatik Bimanbôndor])...

     Yola verirken dışarısı çok karanlıktı. Yarım saatlik bu yolculukta, havaalanına varana dek gün ağarmaz diye düşünmüştük. Ancak ilginçtir; güneşin sanki acelesi vardı bugün. Yolculuk esnasında, yavaş yavaş aydınlanıyor etraf. “Bangladeş güneşi”, bizleri son kez görmek ve belki de bu gariban gezginlerle vedâlaşmak için, “erken doğum” yapmıştı bugün.

     N 3 olarak da adlandırılan Dakka – Maymensinğ Otobanı (ঢাকা - ময়মনসিংহ সড়ক) üzerinde seyrederek, yarım saat içinde varıyoruz havalimanına...

     Araçlardan inip, elimizde bavullarımızla giriyoruz terminalden içeri. Önce bavullar teslim ediliyor, sonra namazlar kılınıyor. Uçağın kalkmasına bir saat kala da, “dış hatlar gidiş kapısı”ndan içeriye giriyoruz. Uçağın kalkmasına 20 dakika kadar kala da, uçağa biniyoruz.

     10 saatlik bir uçak yolculuğu yapacağız. Dünyada başka bir iş ve başka bir sıfat yokmuş gibi – hangi akla uydumsa! – “seyyah” sıfatını almış bir insan olarak, hayatımdaki en uzun süreli uçak yolculuğu olacak bu.

     İstanbul yolcularını taşıyan ve İstanbul Uluslararası Atatürk Havaalanı’na uçan Türk Hava Yolları (THY) şirketine ait uçağımız, Bangladeş saatiyle saat sabah 07:00’de Dakka Uluslararası Hazret Şâhcelâl Havaalanı (Bang.  ঢাকা হজরত শাহজালাল আন্তর্জাতিকবিমানবন্দর [Dhaka Hôcrot Şâhcelâl Antoryatik Bimanbôndor])’ndan havalanıyor.

     Uçak kalktıktan sonra, içimdeki “yükseklik korkusu”na rağmen, cesaretimi toplayıp pencereden aşağıya bakıyorum.

     Son bir kez ve havadan bakmak istiyorum Bangladeş’e.

     23 – 30 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz 8 günlük Bangladeş ve Rohingya gezisinin toplam bilançosu şöyle: 1 kıt’â (Asya), 1 kıt’â bölgesi (Merkezî Asya), 1 ülke(Bangladeş), 1 coğrafî ülke (Rohingya), 1 başkent (Dakka), 1 coğrafî ülke başkenti(Chittagong), 2 eyalet (Dakka, Chittagong), 2 eyalet başkenti (Dakka, Chittagong), 7 il(Dakka, Chittagong, Kaksa Bajar, Feni, Noa Xalî, Comilla, Narayanganj), 2 millî park (Himçari Millî Parkı, İnani Millî Parkı), 2 sınır (Bangladeş – Myanmar sınırı, Bangladeş – Hindistan sınırı), 1 mülteci kampı (Kutupalong Mülteci Kampı), 1 okyanus (Hind Okyanusu), 1 körfez(Bengal Körfezi), 5 kanal (Chittagong Kanalı, Reco Kanalı, İnani Kanalı, Sonaiçhari Kanalı, Joramtal Kanalı), 17 nehir (Karnafuli, Murari Xal, Sangu, Harbang Çara, Matamuhuri, Dulahazara Xal, Bak Xalî, Naf, Feni, Siloniya, Dakatia, Noa Xalî Xal, Meğna, Brahmaputra, Şitalakşiya, Balu, Turag) ve 1 ada (Narikel Cincira).

     Bir haftalık bu maceranın “gezi” yönünden çok önemli üç özelliği vardı, benim için:

     Birincisi; şu ana kadar Doğu tarafından dünyadaki en uzak yere gitmiş oldum. Bu seyahate çıkmadan önce, şimdiye kadar Doğu tarafında dünyada en uzak gittiğim yer, Pakistan’ınKeşmir coğrafyasının başkenti Muzafferâbâd idi (Ocak 2006’da gitmiştim). Fakat artık, Doğu tarafında dünyada en uzak gittiğim yer, Bangladeş’in Rohingya coğrafyasındaki Hind Okyanusu üzerinde yer alan Narikel Cincira adası. Doğu tarafından mesafeyi epey bir uzattım böylece.

     İkincisi; hayatımda ilk defa okyanus gördüm. Hind Okyanusu, benim sularını ilk gördüğüm okyanus oldu.

    Üçüncüsü de; sadece yeni bir ülke görmekle kalmadım, bütün şiirlerimde “yitik ülkeleri”anlatan, kaleme aldığım tüm şiirlerde ve yazdığım pekçok yazıda “kayıp coğrafyaları”işleyen, ilk kitabımın ismi “Adını Arayan Coğrafya” olan bir yazar olarak ve şiir kitabıma da“yitik ülke” anlamında “Gülistan” ismini vermiş bir şair olarak, yeni bir “yitik ülke” gördüm, yeni bir “adını arayan coğrafya”ya ayak bastım: Rohingya.

     Bir haftalık bu gezinin “tanıklık” yönünden en önemli yönü ise, elbette ki o topraklara ayak basmamızdan sadece iki gün sonra başlayan ve canlı tanıkları olduğumuz, ırkçı – faşist Myanmar rejiminin ve rejim destekli fanatik Budist Raxine çetelerinin gerçekleştirdiği“Rohingya katliâmı”. Bir de tabiî, Bangladeş tarafındaki “Rohingya mülteci kampları”nı bizzat ziyaret etme imkânı bulmamız.

     Ayrıca belirtmeden geçemiyeceğim son bir not: Bugüne kadar 25 ülke gezmiş bir seyyâh olarak, şu ana kadar yeryüzünde gördüğüm en güzel toprakların da Rohingya olduğunu, ayrıca belirtmek istiyorum.

     Uçağımız havalandıktan bir saat kadar sonra, kahvaltı ikrâm ediliyor. Bu hava yolculuğu tam 10 saat süreceği için, uçakta iki defa yemek servisi yapılacak. Öğle yemeğini de uçakta yiyeceğiz.

     Kahvaltımı yaptıktan hemen sonra, başımı cam kenarındaki koltuğa dayayıp uyumaya çalıştım. Dün otelde hiç uyumadım ve geceden sabaha dek uyanık kaldım ya, şans bu şans belki uyurum diye umut ediyordum.

     Başımı koltuğa yaslayıp uyumaya çalışırken, bir yandan da hayâl alemine dalmıştım. Düşünüyordum. “Benim bu gidişatım ne olacak? Hayatımın bundan sonrasını böyle yapayalnız, ‘evini sırtında taşıyan’ garip bir seyyâh olarak mı yaşayacaktım? Acaba bir sonraki seyahatim hangi ülkeye olacaktı? Bir sonraki gezide nasibimde hangi ülke vardı?..”

     Bu düşünceler içinde uyumuşum.

     Ne kadar vakit geçtiğini bilmemekle birlikte, yaklaşık dört – beş saat sonra gürültü üzerine uyandım. Öğle yemeği servisi yapıldığından dolayı uçağın içi canlanmış, bu canlanma da pekçok yolcu gibi benim de uyanmama sebep olmuştu.

     Uçağın tavana asılı bilgisayar ekrânlarına baktım, harita yerine film gösterimi olduğu için, şu anda nerede olduğumuzu ve ne kadar zaman geçtiğini anlayamıyordum.

     Biraz sonra yanımızdan bir hostes geçince, durdurdum ve sordum:

     - Ablacığım bakar mısınız?

     - Buyurun beyefendi.

     - Şu anda hangi ülkenin üzerindeyiz?

     Hostes önce birkaç saniye durdu. Sonra tebessüm ederek, cevap verdi.

     Ancak hostes bana cevap verirken, sadece kendisine sorduğum “Şu anda hangi ülkenin üzerindeyiz?” sorusuna değil, aynı zamanda ondan önce içimden kendi kendime sorduğum “Acaba bir sonraki gezide nasibimde hangi ülke vardı?” sorusuna da, her iki soruya birden aynı anda cevap verdiğini nereden bilebilirdim ki:

     - Türkmenistan.

sediyani@gmail.com

 

≈ BİTTİ ≈

 

foto-003.jpg

 

 

Ufkumuz


42802

 

Yorum Ekle

Yazdır
 

YORUMLAR

RAST HABER.COM

YAZARIN DİĞER YAZILARI

8 04/04/2015 - 10:21 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 50
8 02/04/2015 - 10:09 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 49
8 29/03/2015 - 09:55 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 48
8 24/03/2015 - 20:12 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 47
8 14/03/2015 - 09:26 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 46
8 26/02/2015 - 09:51 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 45
8 23/02/2015 - 22:35 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 44
8 10/02/2015 - 10:03 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 43
8 06/02/2015 - 10:06 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 42
8 14/12/2014 - 10:24 Analfabet Toplumda Alfabe Tartışmaları
8 12/12/2014 - 10:41 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 40
8 09/12/2014 - 23:22 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 39
8 05/12/2014 - 23:42 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 37
8 03/12/2014 - 09:57 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 36
8 30/11/2014 - 10:01 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 35
8 24/11/2014 - 00:55 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 34
8 21/11/2014 - 08:59 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 33
8 17/11/2014 - 00:16 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 32
8 13/11/2014 - 18:02 slam Sevgi ve Barış Dînidir; Terör ve Barbarlığa Karşı Mücadele Edilmeli
8 31/10/2014 - 14:49 Sediyani’den 2 ciltlik eser: “Bütün Yönleriyle Şeyh Said Kıyamı”
8 23/10/2014 - 18:04 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 31
8 16/09/2014 - 09:10 Yaseminler Gülümsüyordu Ellerimiz Kavuştuğunda – 70
8 13/09/2014 - 23:48 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 29
8 11/09/2014 - 09:43 Yaseminler Gülümsüyordu Ellerimiz Kavuştuğunda – 69
8 09/09/2014 - 10:45 Masai Ülkesinde Mülteci Kamplarına Serdim Seccademi – 68
8 07/09/2014 - 14:11 Yaseminler Gülümsüyordu Ellerimiz Kavuştuğunda – 68
8 03/09/2014 - 23:03 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 28
8 31/08/2014 - 10:20 Masai Ülkesinde Mülteci Kamplarına Serdim Seccademi – 67
8 29/08/2014 - 00:07 Yaseminler Gülümsüyordu Ellerimiz Kavuştuğunda – 67
8 25/08/2014 - 08:38 Masai Ülkesinde Mülteci Kamplarına Serdim Seccademi – 66
8 23/08/2014 - 10:23 Yaseminler Gülümsüyordu Ellerimiz Kavuştuğunda – 66
8 20/08/2014 - 09:53 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 27
8 12/08/2014 - 21:35 Yaseminler Gülümsüyordu Ellerimiz Kavuştuğunda – 65
8 11/08/2014 - 09:12 Masai Ülkesinde Mülteci Kamplarına Serdim Seccademi – 64
8 09/08/2014 - 10:54 Yaseminler Gülümsüyordu Ellerimiz Kavuştuğunda – 64
8 08/08/2014 - 16:11 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 26
8 31/07/2014 - 08:36 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 25
8 27/07/2014 - 09:55 Masai Ülkesinde Mülteci Kamplarına Serdim Seccademi – 63
8 23/07/2014 - 08:12 Yaseminler Gülümsüyordu Ellerimiz Kavuştuğunda – 63
8 20/07/2014 - 10:03 Masai Ülkesinde Mülteci Kamplarına Serdim Seccademi – 62
8 15/07/2014 - 09:53 Yaseminler Gülümsüyordu Ellerimiz Kavuştuğunda – 62
8 13/07/2014 - 09:48 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 24
8 10/07/2014 - 09:59 Masai Ülkesinde Mülteci Kamplarına Serdim Seccademi – 61
8 04/07/2014 - 20:19 Yaseminler Gülümsüyordu Ellerimiz Kavuştuğunda – 61
8 04/07/2014 - 20:17 Masai Ülkesinde Mülteci Kamplarına Serdim Seccademi – 60
8 22/06/2014 - 08:58 Yaseminler Gülümsüyordu Ellerimiz Kavuştuğunda – 60
8 08/06/2014 - 09:12 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 23
8 05/06/2014 - 09:56 Masai Ülkesinde Mülteci Kamplarına Serdim Seccademi – 59
8 01/06/2014 - 23:49 Dünyanın En Mazlum Milleti: Rohingyalar
8 31/05/2014 - 16:40 Yaseminler Gülümsüyordu Ellerimiz Kavuştuğunda – 59
8 25/05/2014 - 10:49 Masai Ülkesinde Mülteci Kamplarına Serdim Seccademi – 58
8 14/05/2014 - 06:39 Yaseminler Gülümsüyordu Ellerimiz Kavuştuğunda – 58
8 11/05/2014 - 05:51 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 22
8 09/05/2014 - 05:58 Masai Ülkesinde Mülteci Kamplarına Serdim Seccademi – 57
8 06/05/2014 - 05:19 Yaseminler Gülümsüyordu Ellerimiz Kavuştuğunda – 57
8 04/05/2014 - 05:52 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 21
8 02/05/2014 - 05:25 Masai Ülkesinde Mülteci Kamplarına Serdim Seccademi – 56
8 30/04/2014 - 06:17 Yaseminler Gülümsüyordu Ellerimiz Kavuştuğunda – 56
8 25/04/2014 - 05:22 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 20
8 21/04/2014 - 07:03 Masai Ülkesinde Mülteci Kamplarına Serdim Seccademi – 55
8 14/04/2014 - 06:26 Üsküdar Şiir Gecesi’nde “Ağladıkça Yeşile Çalar Gözlerin” Esintisi
8 04/04/2014 - 06:47 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 19
8 24/03/2014 - 13:33 Masai Ülkesinde Mülteci Kamplarına Serdim Seccademi – 54
8 11/03/2014 - 11:50 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 18
8 06/03/2014 - 07:56 Masai Ülkesinde Mülteci Kamplarına Serdim Seccademi – 53
8 03/03/2014 - 13:56 Yaseminler Gülümsüyordu Ellerimiz Kavuştuğunda – 53
8 17/02/2014 - 07:47 Masai Ülkesinde Mülteci Kamplarına Serdim Seccademi – 52
8 09/02/2014 - 09:35 Yaseminler Gülümsüyordu Ellerimiz Kavuştuğunda – 52
8 06/02/2014 - 10:19 Bir Yanım Su, Bir Yanım Ateş; Aç Bana Kucağını Bangladeş – 16
8 29/01/2014 - 05:39 Masai Ülkesinde Mülteci Kamplarına Serdim Seccademi – 51
8 29/10/2010 - 08:30 Kardeşlik mi Eşitliği Sağlar, Yoksa Eşitlik mi Kardeşliği?
8 27/10/2010 - 08:07 Matterhorn
8 16/10/2010 - 09:13 İsviçre Modeli
8 05/10/2010 - 10:15 İsviçre Üzerine Sosyolojik Anekdotlar
8 25/09/2010 - 09:16 Mavi Marmara’nın 10. Şehîdi
 
 
 
 
1 - Postalların yere basma zamanı...
2 - Hz. Âdem, Yaratılan ilk insan mıdır?
3 - Çipras'tan Batı Trakya'da müftü sorununa çözüm önerisi
4 - 'İslam dünyası yeniden dizayn edilmek isteniyor'
5 - Kudüs, Türkiye ve Mısır’ı yakınlaştırır mı?
6 - İntifada nedir, ilk intifada ne zaman oldu?


Abdullah Yıldız

“Dostlarıyla Uğraşanlar Düşmanlarıyla Savaşamazlar”

12/12/2017 - 12:12

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat