Yağmuru seviyorum

Yağmuru seviyorum


Yağmuru seviyorum

 

 

Bardağa dolu tarafından bakanlarla boş tarafından bakıp kaygı üretenleri ayırmak lazım.  Bardağa boş tarafından bakanlar için hayatta hiçbir şey istedikleri gibi olmamış, üzerlerine hüzünden yağmurlar yağmış ve kader yaver gitmemiştir. Acıyı adeta çağıran bu kimseler yaşamlarına anlam katan imkânların farkına varamaz sorun üretmeye devam ederler. Bu kimseler kendilerinin doğuştan şansız olduklarına ve hayatta hiçbir şeyin yolunda gitmeyeceğine inanırlar. Yazılı ya da görsel medya üzerinden yapılan aktarımlar bu kişilerin var olan karamsarlığını daha da artırır. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde İstanbul’un şiddetli yağmura maruz kalacağını ve bu durumun hayatı olumsuz yönde etkileyeceğine dair haberler yayınlandı. Ve Allah’ın rahmeti yağmur adeta felaketleştirilerek karanlık bir tablo çizildi. Bu haberlerin akabinde daha birkaç gün evvel boğucu sıcaklardan yakınan insanların çoğu yağmurdan şikâyet etmeye başladılar. Bardağa boş tarafından bakan kimseler ise büyük bir felaketin eşiğine gelmişçesine şikâyet etmeye aşladılar. Oysa yağmur bünyesinde binlerce hikmeti barındıran bir rahmetti ve bütün canlıların yaşam kaynağıydı.

 

Şu bir gerçek ki, bir olaya, bir kişiye, bir nesneye nasıl bakarsanız, algınız sizi bu alana doğru yönlendirecektir. Yağmur da öyle, sıcak da öyle, yoksunluk da öyle, mahrumiyet de öyle, ayrılık ve çaresizlik de öyle.

Yağmur bardağa boş tarafından bakanların dillendirdiklerinin aksine ruhumuzu ve bedenimizi teskin eden bir varlık, büyük bir nimet. Zira ihtiyacımız olan suyu taşımasının yanında ruhumuza akan bir huzur iksiri taşır yağmur. Yağmurun taşıdığı rahmet ve bereketi görebilenler kendilerini daha canlı ve daha enerjik hisseder, gökten düşen yağmur tanelerini seyredip tefekküre dalarlar.

“O sizin için yeryüzünü bir döşek gökyüzünü bir bina kıldı. Ve gökten yağmur indirerek bununla sizin için (çeşitli) ürünlerden rızık çıkardı. Öyleyse (bütün bunları) bile bile Allah’a eşler koşmayın” (Bakara 22).

 “O’dur ki onlar umutlarını kestikten sonra yağmuru indirir ve rahmetini serip yayar. O velidir hamidir” (Şura, 28).

Üzerimize sağanak sağanak yağsa da biz yağmuru seviyor onda Allah’ın rahmetini görüyoruz. Ama bardağa boş tarafından bakanlara bunu anlatma imkânımız olmuyor.

 

milli gazete

Google+ WhatsApp