Viyana Yolculuğu I

Viyana Yolculuğu I


2006 yılında Frankfurt Kitap Fuarı’na katıldığım tarihten sonra ilk kez yurt dışına çıktım. AGD Viyana teşkilatı uzun zamandır davette bulunuyordu. Bu kez göze aldım, gittim iyi de oldu.

 

Medeniyetimiz bilincinde olan ve çabalayan gençlerin dünyasına katılmama gibi bir düşüncemiz olamaz. Biz hayatın her alanında ve zamanında, bütün zorluklara rağmen katılmak durumundayız.

 

Viyana’nın kendisini anlatmak ayrı bir konu. Bir şehir nasıl korunur, nasıl yaşanır, nasıl hayat sürdürülür?.. Bunun somut örneği. Elbette ki İstanbul’umuz adına çok hayıflandım, yerindim, üzüldüm. Uzun bir süredir bu konuda zaten yazılarımızla çırpınıp duruyoruz zaten.

 

AGD-MGV, Avrupa’da, Türkiye’de olduğu gibi teşkilatlanıyor. Toplumsal savrulmalar ne yazık ki genel siyasal dalgalar ise insanları savuruyor. Dağılıyor. Geçmişte, Avrupa’ya gitmiş orada yabancı toplumlar içinde, kültürel farklılıklar arasında şaşkınlık yaşamışlardı. Özellikle Milli Görüş’ün oluşturduğu birlikte olma çabaları çok olumlu sonuçlar vermişti. Kendi çevremizden biliyorum. İlk kuşak gittiğinde, dönüşlerinde ellerinde valizleri, naylon gömlek ve kravat, başlarında kuş tüylü fötr şapkalar… Şaşkın bir hâl idi. Sonraki dönüşlerinde yepyeni kimliklerle geldiler. Ayakları daha yere basan, kendini bilen kimselerdi.

 

İlk gidenlerin amacı, orada para biriktirmek, memlekete dönüp traktör, arsa, ev, herhangi bir iş alanında çalışma düşünceleri istenilen sonucu getirmedi. Gelenler geldi hayatlarında çok büyük bir değişiklik olmadı. Kalanlar ise rutin hayatlarını sürdürdü.

 

Cemaatler herkes kendi meşrebince çevre oluşturdu. En etkili olan İGMG (Milli Görüş) siyasal parçalanmadan sonra etkisini yitirmiş ne yazık ki. Sadece bina edinme ve onları koruma çabaları ile gözleri Türkiye’deki gerilim ve hayatın yansımaları içinde yitip gitmişler. Ne yazık ki en duyarlı konularda bile artık siyasal açıdan bakma körlüğü orada da belirgin.

 

AGD-MGV, Avrupa’da liseden üniversiteye yeniden örgütleniyor. Viyana’ya gittiğimizde Avrupa bölge toplantısında bulunduk. Bu gencecik kadro, yeni bir oluş ve hamlede. Doktora, yüksek lisans ve lisans mensupları. Dikkatleri oldukça önemli.

 

Avrupa’dakiler olup bitenleri Türkiye’den daha çok özenle takip ediyorlar. İki gün boyunca birlikte olduğumuz Yakup Bey’in anlattıkları, bildikleri, düşündükleri beni şaşırttı. Benim bilmediğim birçok ayrıntıyı anlattı. Bizim farklı yoğunluklarımız ve belki de artık önemsemediğimiz kimi durumları onlar önemsiyor.

 

Asıl beni sevindiren kültürel bir faaliyetin yoğunlaşması. AGD-MGV kitap kafe çalışması çok özgün. Türkiye’dekilere benzemiyor. Kitap görünümlü ama kitabın olmadığı gençlerin buluşma ve zaman geçirme yerleri değil. Viyana’daki bir kompleks, katlı. Alt katta geniş bir alan. Konferans ve konuşma ortamı için düzenlendiğinde yüz elli kişi alabilen bir alan. Bölümlü. Ticaret için her türlü kitabın olduğu bir mekân. On bini aşkın kitap bulunuyor. Çeşit bakımından ideolojik bir ayrıma gidilmemiş. Hemen herkesin kendini bulabileceği bir ortam. Popüler eserler de kültür ve düşünce ağırlıklı olanlar bir arada. Aynı katın başka bölümünde şark usulü oturup sohbet etme odası, bir başka bölümde öğrencilerin sessiz çalışabileceği yerler. Birçok odası bulunuyor. Almanca, Urduca, Farsça, İngilizce eserler de bulunuyor. Yabancıların girip çıktığına tanık olduk. Onlar kendi köşelerine çekiliyorlar. Dolayısıyla aynı ortamda iletişim kurma ve birlikte olunabiliyor.

 

Keşmir üzerine bizim gençler program yapıyor. Pakistanlıların böyle bir faaliyet alanı yok. Pakistan Büyükelçiliği bunu öğrenince destek veriyor ve çok da memnun oluyorlar. Türkistan ile ilgili gene benzer program yapıyorlar, onları davet ediyorlar. Burası Müslümanların ortak mekânına dönüşüyor.

 

Viyana’da iki önemli merkez var. Biri Anadolu camii ve külliyesi, çevresi, bir diğeri de Diyanet’e bağlı DİTA. Diyanet’inki modern çok katlı bir bina. Anadolu ise tam anlamıyla Anadolu’yu temsil ediyor. Gençlerin eğlence merkezleri, çocukların cıvıl cıvıl sesleri yankılanıyor. (Devam edeceğim.)

Google+ WhatsApp