Vicdan insanlığın ortak değeridir

Vicdan insanlığın ortak değeridir


Vicdan insanlığın ortak değeridir

 

 

Alman politikacı Sahra Wagenknecht “dünya barışının sağlanması” konulu toplantıda şunları söyledi: “Terör örgütleri kurarak, onları silahlandırarak, petrol, doğalgaz ve enerji bölgelerini destabilize ederek kendi kurmuş oldukları terör örgütlerine karşı sözde savaşan milyonlarca insanın ölümüne ve mülteci konumuna düşmesine sebep olarak dünya barışı sağlanmaz. NATO ve Batılı ülkelerin öncelikle kendi ruh sağlıklarını gözden geçirmeleri gerekir.” Bu ses yoğun katliamların yaşandığı İslam coğrafyasından yükselmedi, bu ses, demokrasi ve barış çığırtkanlığı yaparak, masum halkları katleden ve onların kaynaklarını sömüren küresel zihniyetlerin ülkesinden yankılandı. Ve emin olun ki bu ses insan fıtratının şefkate, merhamete, adalete olan özleminin apaçık bir göstergesi…

Yahudi bir genç kız,  kendisi gibi Yahudi asıllı olan Prof. Dr. Norman Finkelestein’in Filistin’de yaşanan zulme dikkat çeken konuşmalarına karşı çıkmış ve “Konuşmanızda Musevileri Nazilerle karşılaştırdınız, bu durum Nazilerden zulüm görmüş Museviler için incitici” deyip ağlamıştı. Kız öğrencinin bu tavrına karşı çıkan Finkelestein, “Eğer sende gerçekten kalp olsaydı bugün Filistinliler için ağlardın” demiş ve İsrail’in bölgede sergilediği zulme dikkat çekmişti. Prof. Dr. Norman o dönem Yahudilerin Hitler Almanya’sında yaşadıklarının aynısını şimdi de Filistinlilerin yaşadığını ifade etmiş ve bunun bir soykırım olduğunu söylemişti. Bazı Musevi din adamlarının da duyarlılık gösterip, bölgedeki soykırıma dikkat çektiklerini ve barış vurgusu yaptıklarını biliyoruz. Bütün bunlar Filistin’de yaşanan zulmün vardığı son noktayı gösteriyor… Bölgede yaşanan zulmün şiddeti o kadar büyük ki,  vicdan sahibi kişi ya da kişiler bunun kabul edilemez olduğunu söylemekten kaçınmıyorlar.

Son yıllarda Filistin’de yaşanan zulme dikkat çeken akademisyen ve bilim adamları bu haklı çıkışlarının bedelini ödüyor ve hedef gösteriliyorlar. Fakat insan olduğunu iddia eden herkes gibi bu kişiler de Filistin’de hiçbir sınır tanımayan vahşete karşı tavır alıyor ve tepkilerini göstermekten kaçınmıyorlar.

Filistin’de yaşanan insanlık dramına kayıtsız kalmayan bir bilim adamı, Tel Aviv Üniversitesi’ne gitmek isteyen öğrencisine referans mektubu yazmayı reddetti. ABD’li Prof. John Cheney Filistin topraklarındaki işgale son verilmesini hedefleyen “boykot, tecrit ve yaptırım hareketi” gereği bu teklifi reddettiğini söyledi.

Hak ve adaletin tesisi noktasında birleşen duyarlı insanlar, aktivistler, ilahiyatçılar bölgedeki soykırıma dikkat çekiyor ve Batı destekli bu Siyonist şiddetinin son bulması için çağrıda bulunuyorlar. Zira İsrail ABD’yi arkasına alarak masum halkları acımasızca katlediyor, çocukları zindana atıyor, gençleri ağır baskı ve işkencelere maruz bırakıyor, kadınları yerlerde sürüklüyor. Fakat kutuplarda kaybolan bir ayı yavrusu için dünyayı ayağa kaldıranlar Filistin’de yaşanan insanlık dramına tepki gösteremiyorlar ne acı değil mi?

 

milli gazete

Google+ WhatsApp