Vermek…

Vermek…

Veren, bağışlayan, cömert olan, sonsuz kerem sahibi olan Aziz ve hamid olan Allah in lutfudur . O na hamd olsun. O nasıl veriyor ise biz o na tabi olduğunu söyleyen kulluk bilinci ile hareket ettiği ni iddia edenler olarak aslı görev imiz

Vermek…

 

 

Veren, bağışlayan, cömert olan, sonsuz kerem sahibi olan Aziz ve hamid olan Allah in lutfudur . O na hamd olsun. O nasıl veriyor ise biz o na tabi olduğunu söyleyen kulluk bilinci ile hareket ettiği ni iddia edenler olarak aslı görev imiz ve farziyetimiz dır. Bunu başarabilmek, yapabilmek bizi kurtuluşa felaha erdirecek tek geçiş noktasıdır. İbadet bundan sonra gelmekte kuranda geçen Habil kabil in ilk imtihanı bununla olmuş ve veren kurtulmuş vermek istemeyen ise kahrolmuş tür. Sahabe ve peygberlerin dostları peygamberlere gelen vahyi öğrenmeye giderken illaki birşeyler infak eder öyle yanlarına giderlerdi peygamberlerin vererek arınır ve alacakları yeri boşaltır alacaklarını uzuvlarinin her alanına taşımak isterlerdi yapabilenlere selam olsun .

Bir birimize verdiğimiz selam kıymet değer özen ve önem bu aşamaları göz ardı etmemiz en yakını görememek ten kaynaklanmaktadır .

İçinde bulunduğunuz zaman mal yığma alma daha fazlasına sahip olma çoğaltma hastalığının yaygın olduğu cehenneme bir adım yakın olunduğu zamanları yaşıyoruz bir Müslümana olan yakınlığımiz bağımız yüzeysel kalmakta icsellik taşımamaktadır ne acı okumalar ibadetler konuşmalar davranışlar siradanlasmakta bu hal bizleri kenetlenme önceleme hal bilmez durumlara getirmiş doymayan azımsayan hep yetersiz bir duruma getirdiğinden anlama idrak etme kavrama gibi çalışması işlemesi gereken düşünsel dünyamızı karartigini farketmiyiruz dost kardeş arkadaş yaren aynı düşüncenin insanları yapmıyor ahiret yurdunda ne ile karsilacagimiz kimlerle ne şekilde olmamız gerektiğini düşünemiyor akledemiyiruz inanç öğreti bizlere neyi emrediyor hani bir duvar gibi saf olma kardeşlik hukuku önceleme nerde kaldı değil mi? Bir savaşta yaralı Müslümana su getiren birine “kardeşim ben biraz iyiyim bak şu kardeşim daha zor durumda ona ver o içsin diyor ona suyu götürüyorlar o vallahi şuradaki kardeşim daha zor durumda hemen suyu ona götür diyor lar ve şu taşıyan en son gösterilen yaralının yanına vardığında onu şehit olduğuna şahit oluyor geriye dönüp baktığında sırayı birbirlerine ikram edenlerin de şehit olduğuna şahit oluyordu ” işte mücahitler böyle müslüman canım yaşamanın Müslüman canım ölmenin ne olduğunu ahiret yurdunda da kendisine yaren olarak kimleri seçtiklerini bizlere en güzel şekilde gösteriyorlar .

Biz ler birbirlerimizi hangi konuda önceliyor uz ? Önümüz ramazan bayramı kimler birbirini ziyaret edecek ,basit şeyler den ötürü kuş olanlar birbirlerini ziyaret edecek gönül alacaklarmi Bir olan Allahın dininde bir kalma bir arada kalma önceleme farkında olma haberdar olma yolunda nasıl adımlar atılacak hani Rahman olan Allah “GEÇEN GEÇMİŞTİR ” dusturuna uyup geçmişe çizgi çekip geleceği eliyle gönlüyle birlikte yol alacağı ahiret yurduna komşu kardeş edinecegi yürekleri kazanma adına yola kim çıkacak göreceğiz . Yoksa teknoloji yok kullanıp toplu mesajla mi gecistirilerecek hep birlikte göreceğiz hayır hayır bu biz değiliz zincirlerini sağlam edelim caydırıcınin bir kat daha pranga vuralım o zalime uzak olsun biz Allahın kullarından ,uzak olsun kendini Rahman adayan güllerden gönüllerden şu vahyin indiği güzel günler ilham versin bize biz yapsın bizi seheriniz mübarek orucunuz makbul duanız kabul olsun selam saygı ve hürmetle 

 

 

 

Ahmet Türkmen/Gaziantep

Google+ WhatsApp