Uydurulan Din/İndirilen Din ayrımı var mıdır?

Uydurulan Din/İndirilen Din ayrımı var mıdır?


Uydurulan Din/İndirilen Din ayrımı var mıdır?

 

 

Mustafa İslamoğlu Hoca’nın İndirilen Din ve Uydurulan Din ile ilgili;

 

“Bu ayrım vardır, olmalıdır, mecburidir. İnsan, ahlak, Kur’an, İslam, iman, tarih, akıl ve mantık açısından da bu ayrım zorunludur. Zira bir gerçek vardır o da ortada iki tane İslam vardır. Hatta belki bir çok İslam. Ama bunlardan bir tanesi Allah’ın gönderdiği, indirdiği İslam. Onun dışındaki İslam veya İslamlar ise insanların İslam adını koyup uydurduklarıdır. Ayrımı şöyle veya böyle isimlendirmek  size kalmış. Fakat Kur’an bu ayrımı bizzat yapar zaten. Allah’a öğretilen din Allah’ın öğrettiği dindir. Hücurat suresinin 16. Ayetinde bu ayrımı yapar. Siz dininizi Allah’a mı öğretiyorsunuz de. İyiliği emreden din, kötülüğü emreden din diye (Bakar93)’te de bir ayrım yapılır. Size dininiz ne büyük kötülük işletiyor der. Demek ki kötülük işleten bir din var bir de iyilik işleten bir din var. Onu için Kur’an bu ayrımı yapar. Salat ile rahmeti kazananlar salat ile lameti hak edenler ayrımını Kur’an Maun suresi 4. Ayette yapıyor. “Fe veylun lil musallîn(musallîne)” Lanet olsun o namaz kılanlara, salat edenlere diyor.

 

İndirilen Din ve Uydurulan Din Nedir?

 

Kur’an’daki dindir. Kur’an’daki din indirilen dindir. Benim söylediğim din indirilen din değildir. İndirilen dinin tanımını ben yapmam. Yani Mustafa İslamoğlu’nun indirilen dediği indirilen değildir. Allah’ın indirdiği indirilen dindir. 

 

Dolayısıyla uydurulan din dinin sahibi olan Allah’ın öğrettiğinin dışında Allah’a öğretilen dindir.

 

İlki dinin kendisidir, ikincisi ise dinin ürettiği kültürdür. Din ile din kültürünü birbirinden ayıramadığımız sürece başımız da burnumuz da pislikten çıkmayacak. Bunu açık ve net olarak söyleyeyim. Din ilahidir, din kültürü beşeridir, insanidir.

 

Din kültürü ile dini karıştırmak; insani olan ile ilahi olanı karıştırmaktır. İnsani olanı ilahi olan ilan etmek. İnsanı Allah ilan etmek kadar kötüdür. Dolayısıyla indirilen dinin sahibi Allah’tır, uydurulan dinin sahibi insandır” İfadelerine yer verdi.

 

 

hilal haber