Ummu Harun dizisi

Ummu Harun dizisi


Suudi Arabistan bir taraftan, Filistin’deki ihtiyaç sahiplerine insani yardım yapmalarından dolayı “teröre destek verdikleri (!)” iddiasıyla ülkesindeki Filistinlileri ve Ürdünlüleri hapse atarken ve bunların özgürleştirilmesi için yapılan çağrılara sürekli kulak tıkamaya devam ederken diğer yandan uluslararası siyonizmin ve siyonist işgal rejiminin propagandasını yapmak amacıyla televizyon dizileri yayınlıyor. 

Merkezi Birleşik Arap Emirlikleri’nde olan MBC adlı Suudi Arabistan tv kanalı bu yılın Ramazan ayının başından itibaren “Ummu Harun” adlı bir diziyi yayına koydu. Dizinin amacı Filistin topraklarını işgal eden yahudileri ve özellikle Arap dünyasındaki yahudi azınlıkları mağdur ve mazlum göstermek; bu şekilde onları sevimli göstermeye çalışmak suretiyle propagandalarını yapmak. 

Dizinin ana kahramanı Ummu Harun (Harun’un annesi) adında Kuveyt’teki yahudi azınlığa mensup bir yahudi kadın. Onun şahsında yahudilerin ayrımcılığa tabi tutulmalarını, ezilmelerini, mağdur edilmelerini konu ediniyor. Filistin toprakları üzerinde 1948’de İsrail işgal devletinin kurulmasının, Arap dünyasındaki yahudi azınlıklara yönelik ilişkilere yansıdığı ve yahudilerin ayrımcı politikalara maruz kaldıkları, mağdur edildikleri mesajı verilmeye çalışılıyor. Bir yandan Filistin topraklarının gasp edilmesi suretiyle kurulan işgal devletinin gasp ettiği topraklara göç eden yahudilerin de asıl vatanlarında zulme, ayrımcılığa maruz kaldıkları üzerinde duruluyor. Bu yolla Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulması suretiyle işgal edilen topraklara göç eden yahudilerin bir bakıma bu göçe zorlandıkları mesajı  verilmeye çalışılıyor. 

Tabii bu arada diziye biraz cazibe katmak amacıyla Müslümanlarla yahudiler arasında geçen aşk hikayelerine de yer verilmiş. Yahudilerin dini geleneklerine, kültürlerine gözleri alıştırmak ve bu manzaralarıyla onları gözlere sevimli göstermek amacıyla da muhtelif sahnelere yer verilmiş.  

Dizi tabii Filistin gerçeğini de tamamen tarihten silmeye ve sanki gerçekte bir işgal olayı yokmuş, Filistinlilerin vatanları ellerinden alınmamış asıl gerçek yahudilerin mağduriyetleri, ayrımcılığa tabi tutulmaları imiş gibi bir mesaj verilmeye çalışıyor. 

Dizide Ummu Harun rolünde oynayan kişi Kuveytli bir artist olan Hayat El-Fehd. Ancak Kuveyt halkının bu diziye tepkili olduğunu, Kuveyt hükümetinin de işgal rejimiyle ilişkilere olumlu yaklaşmadığını hatırlatalım. Ayrıca dizide Körfez ülkelerindeki tanınmış birçok artiste rol verilmiş. Bunların hepsi Suudi Arabistan kanalı MBC’nin takdim ettiği paraların hatırına, küresel siyonizmin ve siyonist işgal devletinin kirli propagansına alet olmuşlar. 

İşgalci siyonist rejim milyonlarca dolar verseydi belki böyle bir diziyi Arap dünyasının ilgisine sunmayı, onlara bu yolla kendisinin propagandasını yapmayı başaramazdı. Ama bu hizmeti Suudi Arabistan kanalı gönüllü olarak, bütün masraflarını kendisi karşılayarak işgalci siyonistlere veriyor. İşgal rejiminin yöneticileri de Arap dünyasındaki medya organlarına bu şekilde kendi hizmetlerini yaptırmayı kendi tabanlarının desteğini kazanmak, onlara “bakın biz neler başardık; Suud kanalına nasıl kendi propagandamızı yaptırıyoruz” demek suretiyle oy kazanmak için propaganda aracı olarak kullanıyorlar. 

Filistin İsrail’le İlişkileri Normalleştirmeye Karşı Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada söz konusu dizinin, İsrail’le normalleşme sürecinin bir parçası olmasının yanı sıra Yahudileri şirin göstermeyi hedeflediği belirtildi.

Filistin Boykot Kampanyası’nın başkanı Basim Naim de Ummu Harun dizisinin normalleştirme politikasının bir sanatı değil tarihe karşı bir cinayet ve İsrail işgal güçlerinin onlarca yıldır sürdürdükleri beyin yıkama operasyonunun bir aracı olduğunu dile getirdi.

Google+ WhatsApp