Türkiye’nin Yeri Neresidir?

Türkiye’nin Yeri Neresidir?


Karmaşık bir dönem. Bölgenin sorunları çok katmanlı. İçinden çıkılamayacak kadar. Türkiye’nin geçmişten beri süregelen bağlılıkları var. Bunlar bir anda ve bir çırpıda bir kenara atılamıyor. Abede, NATO, AB bunların başlıcaları. Türkiye’nin bağlayıcılıkları aşılamayacak kadar büyük. Türkiye ile Abede ilişkilerindeki olumsuz gelişmelerde toplumda artan gerilimler ve içinden çıkılamayan durumlardan ötürü, herhangi bir tavır takınılamıyor. Yakın zamanda en çok tartışma konusu olan İncirlik Üssü konusunda hiçbir şeyin yapılamayışı. Bunun nedeni nedir, neden kestirilip atılamıyor? Türkiye’yi bağlayan nedir?

 

Güneyimizde Türkiye’ye karşı konuşlanmış olan Abede veya NATO yığınağı karşısındaki çaresizlik ortada.

 

NATO Patroit füzelerinin ya da diğer üslerin aleyhimize kullanılmasının bir izahı yok. Oysaki Türkiye NATO üyesi, Abede’nin stratejik ortağı ve müttefiki.

 

Suriye çıkmazının giderek kangrenleşmesi sonucu Türkiye’nin İran ile yakınlaşması, Rusya ile S-400 anlaşması karşı bloğu ciddi anlamda rahatsız etmiştir. Böyle olunca Suriye’de güçler çatışması başladı. İsrail yoğun bir biçimde işin içinde. Keyfi istediği zaman Suriye’nin kimi stratejik veya önemli bölgelerine hava saldırılarında bulunuyor.

 

Bu süreçte Kudüs en önemli sorun olarak ve tam anlamıyla da bir çıkmaza dönüştürülerek tarafların gerilimleri arttırılıyor. Abede İsrail ile birlikte adım adım sonuçlara doğru gidiyor. Arap ülkelerinin bir bölümü etkisiz kılınmıştır. Diğerleri kendi sorunlarıyla baş başa bırakılmıştır. Asıl önemli olanı da zihni karmaşanın ve düşünsel bölünmüşlüklerin olması.

 

Türkiye düzleminde sorunlara bakıldığı zaman hangi kesim hangi bloktan yana? NATO, AB ve Abede’den vazgeçebilme düşüncesi olabilir mi? Muhafazakârlar mı, liberaller mi, sol diye tanımlanan kesimler mi, milliyetçiler mi? Kim? Türkiye açısından en önemli açmaz da bu.

 

Bölgemizin başlıca sorunlarından biri Suriye. Bu bir çıkmaz. Türkiye Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruma düşüncesinde, bu, sık dile getiriliyor. Diğer taraftan Suriye’de Beşar Esad hem kendi iktidarını hem de ülkesinin bütünlüğünü koruma düşüncesinde. Bunda başarılı olabilir mi, olabilse zaten bugün bu olaylar yaşanmamış olacaktı. O da ister istemez kimi güçlere yaslanıyor.

 

Şöyle bir soru sorabiliriz. Beşar Esad, iktidardan vazgeçse, demokratik bir yapıya izin verse Abede, NATO, İsrail bölgeden çekilecek mi, onları kendi halkıyla baş başa bırakacak mı? Asıl sorun demokrasi mi? Eğer demokrasi ve özgürlük ise Mısır gerçeği nasıl değerlendirilebilecek?

 

Yakın zamanda gelişen olayların sağlıklı bir değerlendirilmesi yapılabilecek mi? Suriye Türkiye’ye doğru hamlede bulunurken birden Abede’nin, NATO’nun ve AB ülkelerinin devreye girmesiyle çok daha karmaşık bir durum söz konusu.

 

Rus uçağının Suriye’de düşürülmesinden beri bilinmez bir karmaşa var. Kimin ne yaptığı pek belli değil. Haberlerin ne denli sağlıklı olduğu tartışılır. Sağlıklı bir ortama asla izin verilmez.

 

Sağlıklı düşünülmediğinden bir türlü sağlıklı bir düzleme çıkılamıyor. Baskın olan düşünceler kendilerini güçleriyle tanıtlıyorlar.

 

Bu düzlemde Türkiye’nin yeri neresidir dense, bu çok sağlıklı bir karşılık alınamayabilir. Müslümanların bir araya gelmelerinin en büyük sorun olduğu zaten ortada. Emperyalizm güdümlü ülkeler zaten bir şey yapma niyetinde değiller. Onlar sadece konumlarını koruma endişesi içindedirler.

 

Türkiye’nin bu kesimler içinde kimlerle birlikte olabileceği bile tartışılır. İran bir sarmalın ve kuşatmanın içinde, bundan çıkmaya çabalıyor. Rusya bölgede konumunu yeniden güçlendirmeye bakıyor. Bütün bu olanlar güçler çatışması. Türkiye bir kesime yanaşsa diğer tarafta sorunlar çıkıyor. Adeta Türkiye eskiden olduğu gibi emperyal ülkelere yaslanmak zorunda kalıyor. Çünkü kendisini bağlayan o kadar çok şey var ki.

Google+ WhatsApp