Tüketen ve tükenen toplumlar

Tüketen ve tükenen toplumlar


Tüketen ve tükenen toplumlar

 

 

Jean Buldrillard Tüketim Toplumu kitabında kapitalizm için asıl hedefin üretim değil tüketim olduğunu vurgular. Yani kapitalist çarkın önceliği üretimden ziyade tüketimdir, fertleri tüketim ağının içine çekebilmektir. Bunun için bilinçsiz kitleler oluşturulur ve bu kitleler ihtiyaçlarına değil arzularına göre hareket ederler. Zira kapitalist sistemin hedefi bireyleri tüketime teşvik ederek daha fazla kâr elde edebilmektir.

Günümüz insanı yaşamını tüketim hastalığının pençesinde sürdürmektedir. Bu hastalığa müptela olan kişilerin zihinleri uyuşuyor, algılama yetileri zayıflıyor ve fertler güdülen birer koyuna dönüşüyorlar. 

Tüketim hastalığına tutulan kişiler ihtiyaç olmayan şeyleri de ihtiyaçmış gibi algılamakta ve israfı bir davranış biçimi haline getirmektedirler. Zira kapitalist sistem insanları tüketime teşvik etmek için üretilen ürünlere bazı anlamlar, imajlar yükler ve ürünleri çekici hale getirir. Öyle ki satın alınan ürünlere yüklenen anlamlar kişiyi adeta tüketime zorlar.

En büyük sorun ihtiyaç olmayan şeylerin ihtiyaç olarak gösterilmesi ve bu algının iletişim araçları vasıtasıyla fertlere empoze edilmesidir. Zira bunun sonucunda insanların bilinci köreliyor ve bir şeye talip olurken ihtiyaç olup olmadığını sorgulayamıyor ve üretilen gereksinimlerin peşinde sürüklenmeye başlıyorlar.

Kapitalist zihniyetin dayattığı yapay gereksinimler fertlere sözde rahatlık sağlıyor. Oysa tüketim hastalığına yakalanan kişiler her şeyin bir üst modeline talip oluyor ve bir türlü ikna olamıyorlar.

HAYIR DİYEBİLMELİSİNİZ

Alışverişe çıktığınızda kendinize şu soruları sormalısınız:

Satın almak istediğim eşyaya, ihtiyacım olduğu için mi yoksa ortama uyum sağlamak için mi talip oluyorum?

Satın almak istediğim giysilere gerçekten ihtiyacım var mı yoksa modaya uyum sağlamak mı istiyorum?

Evimdeki eşyayı niçin değiştirmek istiyorum? Kararlarımı özgür irademle mi veriyorum yoksa beni esir almak isteyenlerin telkinlerinden mi etkilendim?

Moda olarak dayatılan eşyalara sahip olmasam ne eksilir?

İsraf konusunda hassas davranabiliyor muyum?

Hatalarınızın sorumlusu sizsiniz, o nedenle bir eylemde bulunurken aynaya dönüp kendinize bakmalı ve niyetinizi gözden geçirebilmelisiniz.

Eğer ihtiyaç olmayan şeyleri ihtiyaçmış gibi gösterenlere hayır diyebilirseniz artan paranızla hayır hasenat yapabilirsiniz…

 

MİLLİ GAZETE

Google+ WhatsApp