Suud veliahtı hakkında ABD’de dava

Suud veliahtı hakkında ABD’de dava


Suudi Arabistan’ın eski istihbarat subaylarından Sa’d El-Cebri, Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Muhammed bin Selman aleyhine, aynen gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı öldürttüğü gibi kendisini de öldürmek için Kanada’ya bir suikast timi gönderdiği iddiasıyla ABD’nin başkenti Vaşington’da bir mahkemede dava açtı. 

Suudi Arabistan yönetiminin ileri gelenleri hakkında çok önemli bilgilere sahip olduğu ve elinde bazı sakıncalı görüntüler bulunduğu için Suud yönetimi tarafından takip edilen Sa’d El-Cebri, Veliaht Prens Bin Selman’ın 2 Ekim 2018 tarihinde Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da katledilmesinden iki hafta sonra Kanada’ya kendisini öldürmek için bir suikast timi gönderdiğini ancak Kanadalı yetkililerin bu timin elemanlarından şüphelendiklerini o yüzden içlerinden diplomatik pasaport taşıyan bir kişi dışında kimsenin ülkeye girmesine müsaade etmediklerini dolayısıyla timin cinayet planının başarısız olduğunu iddia etti.  

El-Cebri mahkemeye takdim ettiği iddialarında, Bin Selman’ın Mayıs 2019’da müsteşarlarına yaptığı açıklamada ‘Sa’d El-Cebri’nin öldürülmesine cevaz veren bir fetva aldığını’ söylediğine de dikkat çekti. 

El-Cebri açtığı davada mahkemeye muhtelif belgeler de sundu. Bunların arasında Bin Selman’ın gönderdiğini söylediği ve kendisinden 24 saat içinde ülkeye dönmesini isteyen aksi takdirde öldürüleceğini bildiren bir tehdit mektubu da yer alıyor. 

Suudi Arabistan istihbaratının önemli elemanları arasında yer alan Sa’d El-Cebri’nin, ülkenin eski İçişleri Bakanı, eski Bakanlar Kurulu Başkanı ve eski Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif’e yakın biriydi ve aynı zamanda onun danışmanlığını yapıyordu. 2015 yılında Kral Selman bin Abdülaziz tarafından görevden alındı. 

Suud İçişleri Bakanlığı kadrosunda ve istihbarat teşkilatında uzun süre çalıştığından ve üst kademelere kadar çıktığından ülkenin iç meseleleriyle ilgili önemli bilgilere sahip biri. Kral Selman’ın, Muhammed bin Nayif’i azledip yerine kendi oğlu Muhammed bin Selman’ı veliaht prens yapmasının arkasında dönen dolapları da iyi biliyor. 

Normalde Selman’dan sonra veliaht olarak Kardeşi Mukrin bin Abdülaziz atanmıştı. Fakat Selman veliaht sıralamasında bir taktik yoluyla değişiklik yaptı ve kardeşi Mukrin bin Abdülaziz’i devreden çıkararak tahta oturamadan ölen kardeşi Nayif’in oğlu Muhammed bin Nayif’i veliaht yaptı. Kendi oğlu Muhammed bin Selman’ı da ikinci sıraya koydu. Bu değişikliğin Mukrin’in isteği doğrultusunda yapıldığı söylendi. Böylece Selman’dan sonra krallık süreci de Abdülaziz’in oğullarından torunlarına geçmiş olacaktı. Ancak Kral Selman, 21 Haziran 2017 sabahı aldığı bir kararla kardeşinin oğlu Muhammed bin Nayif’in veliahtlığını düşürerek kendi oğlu Muhammed bin Selman’ı birinci veliaht yaptı. Bu konuda çıkardığı kraliyet kararıyla aynı zamanda kardeşinin oğlunun Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılığı ve İçişleri Bakanlığı görevine de son verdi. Böylece Muhammed bin Nayif’e gerçek anlamda bir darbe yapılmış ve o da sap gibi ortada kalmış oldu.

Bu saray darbesinde Kral Selman’ın ve oğlu Muhammed’in oynadığı oyunları, kurdukları gizli bağlantıları, ABD Başkanı Trump’la irtibatlarını ve diğer konuları en iyi bilenlerden biri de Muhammed bin Nayif’e çok yakın bir isim olmasından dolayı Sa’d El-Cebri’ydi ve o azledilmesinden bir süre sonra sürgün hayatı yaşamaya başlamıştı. 

Saray darbesi yoluyla veliaht yapılan Muhammed bin Selman, Sa’d El-Cebri’nin bildiği önemli gerçekleri gün yüzüne çıkarmasından korkuyordu. O yüzden onu ortadan kaldırmak istiyordu. Zaten Cemal Kaşıkçı’ya suikast düzenlenmesi konusunda ABD istihbarat teşkilatı CIA’ye onun bilgi verdiğinden şüpheleniliyor. 

Şimdi Sa’d El-Cebri ABD mahkemesinde kendisinin öldürülmesi için kurulan planlar hakkında detaylı bilgilerin sunulduğu 107 sayfalık kapsamlı bir iddianameyle dava açtı. Bakalım mahkeme olayın üzerine gidecek ve Suudi Arabistan’ın müstakbel kralı olmaya hazırlanan ama gerçekte bir mafya çetesi lideri gibi çalışan adamın kirli oyunlarını gün yüzüne çıkaracak mı?

Google+ WhatsApp