Şükretmek kalp sağlığını koruyor

Şükretmek kalp sağlığını koruyor


Şükretmek kalp sağlığını koruyor

 

Amerikan Kardiyoloji Dergisi’nde yer alan bir çalışmaya göre kişinin sahip olduğu imkânların farkına varıp şükretmesi pozitif duyguların gelişimine ve kalp sağlığına katkı sağlıyor. Şükreden kişilerde kalp yetmezliği, kronor kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon gibi sorunlar diğerlerine göre daha az görülüyor. Buna karşın halinden şikâyet eden karamsar kişiler ruhsal sorunlara daha rahat yakalanıyorlar.

Doğu toplumları acıyla bütünleşir ve hayatın içinde acıya yer verirler. Dramatik roman ve hikâyeler, filmler, şarkılar halkımızın tercih ettiği eserlerdir. Acıyla bütünleşen insanlarımız zamanla olayların olumlu yanını değil olumsuz yanını görmeye ve acıyı içselleştirmeye başlarlar. Bu durum zamanla ruhsal sorunlara davetiye çıkarabilir.

Hüzün ve neşe hayatın içinde elbette vardır ve yaşanmalıdır. Ancak duygularda esas olan dengedir, insanlarımız duyguların kontrolünü kaybederek, bu dengeyi ortadan kaldırıyor. Acıyı içselleştiren insanlar her şeyde bir vahamet, bir dram ararlar. Bardağın dolu tarafına bakmak söylemi bu insanlar için bir şey ifade etmez onlar doksan tane iyi şeye sahip olsalar dahi kıyıda kalmış bir acı, olumsuz bir hatıra bulur ve ona yoğunlaşırlar.

Fertlerin olayların olumsuz yanlarına odaklanmaları, hiçbir şey yolunda gitmeyecekmiş gibi davranmalar depresyon ve kaygı bozukluğu gibi sorunları tetikliyor. Oysa nefes alıp vermek ve hayatta olmak en büyük nimettir. Bu nimetlerin farkına varabilmemiz için bir felakete ihtiyaç duymamalıyız, şükür her daim dilimizde ve kalbimizdeki yerini almalıdır.

Şükretmek kişinin evrendeki görev ve sorumluluklarının farkına varmasına ve varoluş mahiyetini kavramasına yardımcı olur. Kişi bu vesile ile varlık âleminin bir parçası olduğunun bilincine varır ve sorumluluğunun ne olduğunu idrak etmeye başlar. Şükretmek kişiye fani dünyada hiçbir şeye sahip olmadığını ve kendisine bunca nimeti bahşeden Allah’ın huzurunda nasıl durması gerektiğini öğretir. Bu anlamda şükür insanın iman ve teslimiyetinin de bir göstergesidir. Şükürsüzlük ise nankörlük ve idrak damarlarının tıkanmasıdır.

 

milli gazete

Google+ WhatsApp