Sri Lanka'da 3 kilise 3 otelde patlama

Sri Lanka'da 3 kilise 3 otelde patlama

Sri Lanka'da üç kilise ve üç otelde patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre patlamalarda en az 185 kişi hayatını kaybederken, 400'den fazla kişi ise yaralandı. Polis, patlamaların intihar saldırısı olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Öte yandan Kolombo şehrinin en büyük

Sri Lanka'da 3 kilise 3 otelde patlama

 

 

Sri Lanka'da üç kilise ve üç otelde yaşanan patlamalarda ilk belirlemelere göre 185 kişi hayatını kaybederken 400'den fazla yaralı olduğu bildirildi.

  • BBC'nin haberine göre, Sri Lanka'da Paskalya ayinlerinin düzenlendiği Kochchikade, Negombo ve Batticaloa'deki kiliseler ile başkent Colombo'da Shangri La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerinde meydana gelen altı patlamada en az 185 kişi yaşamını yitirdi.
  • Sri Lanka’da art arda patlamalar yaşandı
     
     FOTOĞRAF 11
    Sri Lanka’da art arda patlamalar yaşandı
    Sri Lanka'da 3 kilise ve 3 otelde patlama meydana geldi.

Yetkililer, patlamalarda 400'den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

Yaralıların sayısının fazla olması nedeniyle halka, kan bağışı çağrısında bulunuldu.

 
Sri Lanka’da patlamalar sonrası yaşanan panik kamerada
 
 OYNAT 00:00
Sri Lanka’da patlamalar sonrası yaşanan panik kamerada
Güney Asya'daki ada ülkesi Sri Lanka'nın başkenti Colombo ile Batticaloa ve Negombo şehirlerindeki 3 kilise ve 3 otelde peş peşe patlamalar meydana geldi. Saldırılarda en az 129 kişinin hayatını kaybettiği, 400'e yakın kişinin ise yaralandığı öğrenildi.
Öte yandan gerçekleştirilen saldırıyı da henüz üstlenenin olmadığı kaydedildi.

Polis, patlamaların intihar saldırısı olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Yedinci patlama

Yerel medya Kolombo şehrinin en büyük banliyösü Dehiwala-Lavinia’da patlamanın gerçekleştiğini; bunun gün içindeki 7’nci patlama olduğunu duyurdu.

Sokağa çıkma yasağı

Başkent Colombo'da bir patlama daha meydana geldi. Sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Türkiye'den kınama ve başsağlığı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sri Lanka'da, kilise ve otellere yapılan terör saldırılarını kınadı.

Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadelere yer verdi, "Sri Lanka'da Paskalya Bayramı'na denk getirilen terör saldırılarını şiddetle kınıyorum. Bu saldırı tüm insanlığa karşı yapılmıştır. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve tüm Sri Lanka halkına şahsım ve milletim adına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyorum."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Patlamaların Yeni Zelanda'daki cami saldırısıyla aynı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Motivasyonu ne olursa olsun Christchurch’teki hain saldırıyla Sri Lanka’daki aynı: korkak, barbar ve acımasız. Terörün dini, milleti, coğrafyası yok. Sri Lanka halkına başsağlığı diliyorum." dedi

yeni şafak

Google+ WhatsApp