Spor Toto, cami ve imam hatip yapmak zorunda mı?

Spor Toto, cami ve imam hatip yapmak zorunda mı?


Spor Toto, cami ve imam hatip yapmak zorunda mı?

 

 

Çorum’da üç ay önce yapımına başlanan imam hatip ortaokulu inşaatı ve iki ilköğretim okulu inşaatının 2018 yılının 5. ayında tamamlanacağı belirtilmişti.

Spor Toto Teşkilatı, Çorum İl Özel İdaresi’nce yapılacak üç okulun ödeneğini göndermişti.

Yüklenici firma Çorum İl Özel İdaresi’nin açtığı ihaleye girdiklerini ve ihale yolu ile Karakeçili Mahallesinde 16 derslikli bir imam hatip ortaokulu, Buharaevler ve Ulukavak mahallelerinde yine 16 derslikli birer ilköğretim okulu olmak üzere üç okulun yapımını üstlendiklerini, verilen tarihte teslim edeceklerini söylemişti.

Kumar olan Spor Toto’nun, yeni yapılacak imam hatip ortaokulunun yapımına sponsor olması halkın tepkisine sebep oldu.

Geçtiğimiz şubat ayında İstanbul Beykoz’da yapımına başlanan bir imam hatip ortaokuluna, Spor Toto teşkilatının sponsor olması ilahiyatçıların da tepkisine neden olmuştu.

İmam hatip lisesinde öğretmenlik yapan Ş.H.; “İmam hatip okullarında, Allah’ın dini İslam’ı elimizden geldiği kadarıyla öğretmeye çalışıyoruz. Burada içkinin, faizin, zinanın ve kumarın haram olduğunu öğretiyoruz. Öğrencilerimiz, ‘Hocam, kumar haram diye söylüyorsunuz ama okullarımız haram para ile yapılıyor’ diyorlar. Ne cevap verebiliriz? En azından yapılanın (Spor Toto) tabela asılarak afişe edilmemesi lazım. İmam hatip ortaokulu inşaatında Spor Toto’nun tabelasını halk görünce, ‘Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu’ diyor. Halkın imam hatip okullarına karşı olumlu bakışı zedeleniyor” diyerek yanlıştan kesinlikle dönülmesi gerektiğini söyledi.

İlahiyatçı yazar Abdülaziz Kıranşal ise kumarın millileşip Milli Piyango’ya dönüşmesinden sonra, Spor Toto’nun imam hatip okuluna sponsor olmasının da kumarın meşrulaşmasına sebep olabileceği uyarısında bulunarak, “Eğer bu okullarda eğitim gören imam hatip öğrencileri, Kur’an eğitimi için yetiştiriliyorsa, eğitimini yapacakları Kur’an, ‘Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar) fal ve şans oyunları birer şeytan işi pisliktir. Bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz’ ayetiyle kumarı yasaklıyor. Eğer bu İmam Hatip Okulları, fıkıh öğretmek için eğitim veriyorsa, öğretilecek İslam fıkhı kumarı kesin hükümlerle yasaklamıştır. Kur’an ve sünnetin açıkça yasakladığı ve büyük haramlardan saydığı kumarın, imam hatip okullarımızın harcına kesinlikle karıştırılmaması gerekir” şeklinde konuştu.

DEVLET GEREKLİ 

ÖNLEMLERİ ALMAK 

ZORUNDA

2018 yılının şubat ayında Bağımlılık ile Mücadele Yüksek Kurulu 8 bakanlık ile uyuşturucu ve kötü alışkanlıklarla 5 madde üzerinden seferberlik ilan ederek durumun ciddiyetini kamuoyuna ilan etti.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 58. maddesinde yer alan “Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır” hükmüne dayanarak toplumda zararlı alışkanlıkların yayılmasına karşı gerekli önlemleri almak zorundadır.

İDDAA REKLAMLARINA DA YASAK GETİRİLMELİ

Türkiye’de 2013 yılında AK Parti tarafından “alkollü içkilerin reklamının yasaklanması” ve “alkollü araç kullananlara hapis cezası” getirilmesini öngören kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmüştü. Kanun teklifine göre alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yasaklanmıştı.

Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi 27 ülkeden 21’inde alkollü içki reklamları kısmi veya tam televizyon yasağı uygulanıyor.

Sigara ve alkollü içeceklerin reklam, tanıtım ve promosyonu yasaklanmış bir dizi ciddi kararlar alınmış.

Sigara ve alkol reklamlarına getirilen yasak ve sınırlamaların Spor Toto, Şans Topu ve İddaa oyunlarına da getirilmesi gerekiyor.

Şehrin ana arterleri metro ve metrobüs duraklarında şans oyunları reklamlarının hâlâ yer buluyor olması çok yanlış bir uygulama.

İnternet sayesinde yaygınlaşan kumar, tehlikeli boyutlara ulaşmış vaziyettedir. Türkiye’de 2 milyon sanal kumar bağımlısı var.

Dünyadaki sanal kumar gelirinin yüzde 2,5’i de Türkiye’den elde ediliyor.

İsveçli sanal kumar şirketlerinin, gelirlerinin dörtte birini Türkiye’den elde ettiği biliniyor.

Devlet Denetleme Kurulu’nun raporunda yer alan bir araştırmaya göre 18 yaşın altında bulunan gençler yoğun bir şekilde şans oyunlarına yöneliyor.

Yasal yaş sınırı (18) altındakilerin yüzde 28,4’ü Sayısal Loto, yüzde 25,9’u Piyango, yüzde 25,9’u İddaa, yüzde 19,8’i de Hemen Kazan oynuyor.

MANTIKLI BİR 

AÇIKLAMASI YOK

Cami, imam hatip ve ilahiyat gibi kurumların inşaatına kumar yerlerinin reklam panosunun asılmasının mantıklı bir açıklaması yok.

Hatta insanların inançları üzerinde ciddi bir tartışmayı beraberinde getiriyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, ilahiyat hocaları, imam hatip mezunları dernekleri ve Dünya Müslüman Alimler Birliği gibi kurumlar keşke gerekli uyarı, telkin ve alternatif tekliflerinde bulunabilse…

 

yeni akit

Google+ WhatsApp