Söylemler eyleme dönüşmedikçe

Söylemler eyleme dönüşmedikçe


Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de düzenlenen Uluslararası Tenis Federasyonu kapsamında,  Tunuslu bayanlar tenis takımı ile İsrail takımı karşı karşıya gelecekti. Fakat ülkenin dış işleri bakanlığı onurlu bir davranış sergiledi ve bu karşılaşmaya karşı çıktı. Tunus Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaptı ve İsrail’in Filistin davasına yönelik taahhütlerini ihlal ettiğini vurgulayarak, bu ülkeyle spor alanı dâhil hiçbir şekilde ilişki kurulmayacağını belirtti. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İsrail’le yapılacak spor karşılaşmaları, Tunus’un, kardeş Filistin halkının mücadelesine ve başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devleti kurulması yönünde verdiği desteğe zıt düşen bir durumdur.”

 

İslam toplumları vakti zamanında yapılan hataların bedelini ödemeye devam ederken,  bu toplumların yöneticileri aynı hatayı sürdürerek onurlarını ayaklar altına alıyorlar. Müslüman halklar, savaş, yoksulluk, salgın hastalıklarla mücadele ediyor hamasi çıkışları ile kitleleri yönlendirme hevesi güden yöneticiler ise efendilerinin kedilerine biçtikleri rolün dışına çıkamıyorlar. Seçmenlerine yaranmak için meydanlarda, “Kahrolsun İsrail” diyen bu kişiler arka tarafta işgalci İsrail ve ABD’nin işini kolaylaştırabilmek için kapıları sonuna kadar açıyorlar. Ön tarafta hamasi ifadeler kullansalar da arka tarafta İsrail ve ABD ile ticari, askeri ve ekonomik anlaşmalar son gaz devam ediyor. Ülkemizin en kritik noktalarına yerleştirilen ABD üstleri aktif olarak kullanılıyor. Yiyip içtiğimiz, kullandığımız ürünlerin büyük çoğunluğu Filistin’de çocukları katleden İsrail yapımı ürünler. Dünyada en çok tüketilen kola markası İsrail’e desteğini itiraf etti ve ne yazık ki kola bizim çocuklarımızın da vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Marketlerden alıp mutfağımızın baş tacı yaptığımız birçok ürün İsrail malıdır ve bu ürünlere harcanan her kuruş Filistinli çocuklara sıkılan bir kurşundur. 

 

Söylemlerimiz eyleme dönüşmediği sürece ne bireysel yaşantımızda ne de toplumsal alanda değişen bir şey olmayacaktır. Bu nedenle liderlerimizin İslam Birliği ekseninde bir araya gelip, İsrail ve ABD ile askeri, ticari, ekonomik ve siyasi anlaşmaları bitirmeleri ve kendi dayanışma ağlarını oluşturmaları gerekir. İslam ülkeleri bilim, teknoloji ve kültürel sahada kayda değer adımlar atmalı ve Batı’ya bağımlı olmaktan kurtulmalıdırlar. En temel ihtiyaçlarımızdan olan tarımı İsrail’in inisiyatifine teslim edenler Allah’a hesap vereceklerini bilmeli ve hatalarını telafi yoluna gitmelidirler.

Google+ WhatsApp