Sonra şaşırmayın: Bayram ertesi önümüzdeki yol...

Sonra şaşırmayın: Bayram ertesi önümüzdeki yol...


Sonra şaşırmayın: Bayram ertesi önümüzdeki yol...

 

 

Şu anda yurt içinde 790 civarında terörist var. Son yılların en düşük rakamıdır. Yılbaşından bu yana terör örgütüne sadece 61 kişi katıldı”...

 MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN

 

Türkiye’nin bu başarısını az takdir ettiğimizi, üzerinde pek az durulduğunu düşünüyorum. Türkiye, terörle mücadele tarihindeki en üst seviyede ve “altın gol”e en yakın aşamada bulunuyor. Hem ülkede hem bölgede.

1984’ten günümüze yaşanan büyük acılardan ve 2015-2016 Temmuzlarının ardından gelinen final zamanının tadını bu bayramda çıkarmak en çok kaybettiğimiz evlatlarımızın yakınlarının hakkı.

Beklentimizi büyüttüğümüz için Ankara kusurumuza bakmasın ama teröristlerin temizlenmesi bizim için kafi değil. Arkasındakileri de istiyoruz...

Bu bayramda terörizmle mücadelede gelinen noktayı daha çok görmeliyiz. Bu öyle bir savaş ki, her gün çanlarına ot tıkıyorsunuz, tek gün eylem yaptıklarında insanlar, ‘ee ne oldu, hani bitmişti’ diyor. Sahada kazandığınızı zihinde sıfırlıyor.

Terörizmle mücadele literatüründeki oran ve kıyaslar bu savaşı kazandığımızı söylüyor. Şimdi, “sudden death/ani ölüm” zamanı!

Peki nasıl?..

***

ABD’nin bölge ülkeleri ve Türkiye’ye yönelik baskılarının bir sebebi de İran... Yani İsrail. Tahran’a yönelik olası gelişmelerin işaretlerinden biri Pazartesi günü yaşandı; Fransız enerji devi Total milyarlarca dolarlık projeleri bırakarak İran’ı terk etti...

Bunu “daha başlangıç” saymak isteyen varsa hakkıdır. Ama gelen-giden dengesi ile uluslararası büyük şirketlerin korkularını da-anlayış göstermeden-anlamak gerekiyor.

Ekim 2014’ten bir haber; “Rusya’nın başkenti Moskova’daki Vnukova Havalimanı’nda inanılması güç bir kaza meydana geldi. Şüphe uyandıran kazada Fransız petrol şirketi Total’in CEO’su Christope de Margerie dahil dört kişi yaşamını yitirdi”...

“İnanılması zor” şu; Uçak havalanmak üzere pistte hız kazandığı sırada önüne kar küreme aracı çıktı ve çarpıştılar. Uçak bir kaç metre havalandıktan sonra alev topuna döndü ve çakıldı.

Peki Total gidiyor kim geliyor? İranlı yetkililer Çin’in devlet şirketi CNPC’in geleceğini söylüyorlar.

Dengelere uygun bir değişim.

Ama fazlası var...

“Çin özel güvenlik şirketleri bölgedeki/dünyadaki çıkarlarını korumak için İpek Yolu’ndan geçen tüm istikrarsız alanları korumak için göreve çıkıyorlar. Çin merkezli 20 uluslararası güvenlik firması Irak, Pakistan ve Sudan’da şu an 3200 personel bulunduruyor”... (‘Guardians of the Belt and Road’, 17/08, IISS.)

Bu haber, Çin’in güvenlik unsurlarının-ABD’li Black Water benzeri?-Irak ve Suriye’de varlıklarını artıracağı, bizimle komşu olacakları anlamına geliyor.

Hatta bir not daha ekleyelim; Ağustos başında Çin’in Şam büyükelçisinin ağzından İdlib operasyonuna dahil olacakları açıklaması duyulmuştu. Sonra Pekin’in Suriye özel temsilcisi 19 Ağustos’ta bunu yalanladı ve “sorunların barışçıl çözümünden yana olduğunu” söyledi. Tercümesi, “bu yolla bölgede bulunmayacağız ama çıkarlarımızı koruyacağız” demek...

***

Haritayı tamamlayalım...

“İran Savunma Bakanı Amir Hatemi, Türkiye ile iyi ilişkilere sahip olduklarını ve komşu ülkelerle kardeşlik bağlarının bulunduğunu vurguladı. İran’ın bölgede Türkiye, Afganistan, Azerbaycan ve Pakistan ile komşuluk ilişkilerinin iyi olduğunu söyleyen Hatemi, ilişkilerin kardeşlik ve samimiyet esasına dayalı olduğunu ifade etti”...

İlginç değil mi? Bir tür ittifak dokunuyor. Bir önceki yazımızda bahsettiğimiz “Hazar Anlaşması”na taraf ülkeleri de-Kazakistan, Rusya-Türkmenistan-yine Azerbaycan ve İran-aynı haritaya ekleyebiliriz.

Bütün iş bu “set”in pratikte işlevsel hale gelmesi. Resmi bir çatı altına alınmasına dahi gerek yok.

***

Bir-iki rötuş atalım...

“Taliban ‘diplomatları’ 4 Eylül’de Afganistan’ın gelecekteki liderliğinin koşullarını görüşmek üzere Moskova’da dünya liderleriyle bir araya gelecekler. Çin, Hindistan, Pakistan, İran temsilcilerin katılacağı toplantıya ABD katılmıyor”... (‘Taliban to attend Afghanistan talks in Moscow’, 20/08, WSJ.)

“Çin ve Rusya, stratejik askeri ortaklıklarını güçlendirmek için 11-15 Eylül tarihleri arasında Trans-Baykal bölgesinde tatbikat düzenleyecekler. ‘Vostok 2018’ isimli askeri tatbikatın diğer adı ‘Doğu-2018”... (‘China to take part in Vostak-2018 strategic drills in Russia’, 20/08, TASS.)

“İran Cumhurbaşkanı: Türkiye ile savunma sanayi işbirliği yapabilir. İşin bir kısmını Türkiye bir kısmını da Pakistan yapabilir”... (21/08, BBC.)

***

Finali de şöyle yapalım izin verirseniz...

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Eylül’de, Rusya-Almanya-Fransa ve Türkiye’nin İstanbul’da bir zirve gerçekleştireceğini açıkladı. Erdoğan, ‘Bölgesel konuları ele alacağız ve neler yapabileceğimizi görüşeceğiz’ dedi”... (29/07, Sputnik.)

Şimdi adı geçen ülkeler bu zirvenin alt yapısını kurmaya çalışıyorlar. Mesela Kremlin’in kurduğu son cümle şu; “Dörtlü Suriye zirvesi için Fransa ve Almanya ile temasları başlattık. Türk tarafıyla yürüttüğümüz yoğun trafikten ise bahsetmek bile yersiz. Türk tarafıyla önemli ve enteresan yeni bir görüşmemiz olacak”...

Enteresan değil mi?..

ABD tarafı ne durumda?

Türk Dışişleri Bakanı; “Türkiye, askerlerin bulunduğu İncirlik Üssü’ne ev sahipliği yapmaktadır”...

Buna ‘ev sahibinin çektiği protesto’ denir...

İyi bayramlar olsun efendim...

 

yeni şafak

Google+ WhatsApp