Son veda

Son veda


Çocuklar için ebeveynlerin tutum ve davranışları değerli bir eser gibidir. Çocuklar aile bireylerinin davranışlarına kendilerince anlamlar yükler ve onları taklit ederler. Okul çağında edindikleri kitabi bilgilerin birçoğunu unutur çocuklar ama aile bireylerinin zihinlerine nakşedilen fotoğraflarını hep canlı tutar ve modellemeye devam ederler. Çocuk erişkinler dünyasına katılsa da onun iç dünyasında büyük ebeveynlerinin ayak izleri, ahenkli sesleri, silik fotoğrafları ve nasihatleri hiç silinmez kayıtlı olarak kalır. Bir arşiv gibidir iç dünya…

 

On üç yaşında var ya da yoktum. Geçtiğimiz hafta hayata veda eden değerli insan, halam Hatice Doğan’ın evindeydik kapıya bir genç yaklaştı ve küçük bir el arabasıyla sattığı armutlara dikkat çekerek, “Şifadır, pişman olmazsınız, alınız…” diye seslendi. Halam kuzenime işaret etti, “Bir kaç kg. alın bekletmeyin çocuğu” dedi. Kuzenim el arabasına yaklaştı ve armutlara göz atıp geri döndü ve “bozulmuş bunlar yenecek durumda değil” dedi.  Rahmetli halam çocuğun yüzüne şefkatle baktı ve “olsun, çocuk evine ekmek parası götürmek zorunda, alın yemezseniz atarsınız” dedi. Rol modellerin hayatımda etkin olduğu bir dönemdeydim ve rahmetli halamın bu davranışını bir nasihat olarak alıp, hayatım boyunca kapıya gelen satıcıları geri çevirmemeye özen gösterdim. Zira yarı bozulmuş meyvelerin, güneşten etkilenmiş sebzelerin, renkleri solmuş oyuncakların bize göre pek önemi olmayabilirdi ancak satıcı için bu ürünler ekmeğe dönüşecek ve çocukların kursaklarında hayat bulacaktı. Evine ekmek götürebilmek için kapı kapı dolaşan bir babanın mutluluğuna katkı sağlayabilen kişiler bu mutluluktan kendileri de paylarını alacaklardı bu bir gerçek!

 

Bazı insanlar vardır yüzlerine baktığınızda onların iç dünyalarında açan papatyaları, yeşillenen sevgi ve şefkat zerrelerini görebilirsiniz. Onların yüzlerine baktığınızda iyilik ve erdemlerin nasıl da gül bahçesine dönüştüğünü hissedebilirsiniz. Rahmetli halam bu konuda tanıyabileceğiniz nadir insanlardan biriydi. Onunla konuştuğunuzda yüreğinde hayat bulan şefkat, empati, hakkaniyet, cömertlik gibi bütün güzel hasletleri görebilirdiniz. Yumuşak ve kalpleri teskin eden bir ses tonu vardı, ilerlemiş yaşına rağmen bizlerle konuşurken nezaketinden ve saygıdan asla ödün vermezdi. Yumuşak mizaçlı, şefkatli ve anlayışlı bir hanımefendiydi o. Mizacını sohbetine yansıtabilen bir bilge gibiydi.

 

Rahmetli halam kendisi Karaman’da yaşıyordu birkaç yıl önce üniversite öğrencileri için gittiğim bir seminerden sonra kendisini ziyaret etmiş ve iki gün evinde kalmıştım. İnsan yaşı ilerledikçe büyük ebeveynlerinin dilini, niyetlerini, katkılarını daha iyi anlıyor, onlarla olan ilişkilerini daha iyi değerlendirebiliyor. İki gün halamla vakit geçirmiş ve ondan tarihi bir eser değerinde olan büyük dedelerimizin göç hikâyelerini dinlemiş ve bir asır öncesine gidip gelmiştim.

 

Babaannem asaleti, duruşu ve toparlayıcı özelliği ile bilinen özel bir insanmış ancak kendisi halam on üç yaşındayken hayata veda etmiş. Annenin vefatından sonra oldukça zor günler geçiren halacığım erken yaşta evlenip Karaman’a yerleşmiş. Eşi ve çocukları ile birlikte hayatın yükünü sırtında taşımaya çalışmış fakat fedakârlığından, şefkatinden ve teslimiyetinden hiç ödün vermemiş.

 

Halam cömert ve hoşsohbet bir hanımefendiydi. Kendisini zaman zaman telefonla arar ve uzun uzun sohbet ederdim. Ve o bilge kadın zihnimde, ifadeleri ile bir asırlık ömrü geride bırakmış yaşlı biri değil de hayata benim gözlüğümle bakabilen, nazik, anlayışlı ve bilge bir kişi olarak yer alırdı. Vefatını öğrendiğimde büyük bir yıkım yaşadım, yaslandığım duvarlardan biri daha yıkılmış gibiydi, sesini kulaklarımda hissettim ve derin bir özlem yaşadım. Şefkati ile yüreğimi ısıtan, yoksul, kimsesiz ve yetimlerin anası değerli insan, halam artık hayatta değildi. Nezaketiyle çevresinde sevilen ve sözü dinlenen bilge kadın bizlere son vedasını yapmış ve ebediyete göçmüştü. Ondan geriye ise tatlı bir ses, keskin bir bakış, şefkat yüklü hatıralar kalmıştı. Onunla sohbet etmeyi, onunla hasbihalleşmeyi özleyeceğiz ve kendisi dualarımızda hep var olacak… Rabbim mekânını cennet kılsın ve onu sevdiği kullarının arasına katsın inşallah. (Âmin.)

Google+ WhatsApp