Sokotra’da yine BAE fitnesi

Sokotra’da yine BAE fitnesi


Yemen’in Hint Okyanusu içindeki birkaç adasından oluşan Sokotra vilayetinin valisi Remzi Mahrus son zamanlarda yine küçük şeytan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin bu bölgeyi karıştırmaya çalıştığından şikayetçi oldu. Vali, Güney Geçiş Konseyi adlı ayrılıkçı hareketin son dönemde meydana gelen olayları ve karışıklıkları organize ettiğine dikkat çekti. Güney Geçiş Konseyi’nin ise BAE tarafından desteklendiği ve yönlendirildiği biliniyor. 

 

Sokotra Valisi yönetimi altındaki bölgede Güney Geçiş Konseyi tarafından organize edilen kalkışmayı “fitneyi ve bölünmeyi körükleyen utanç verici bir hareket” olarak nitelendirdi ve Yemen’in meşru yönetiminin bütün bu fitne oyunlarını karşılıksız bırakmayacağını dile getirdi. Vali daha önce bölgede karışıklık çıkaran ve saldırılar düzenleyen grupların BAE’den açık destek aldıklarına dikkat çekti. 

 

BAE’nin daha önce Yemen’in Sokotra takımadalarını ele geçirmek ve bu adaları tamamen kendi kontrolüne almak için bir oyun oynadığı ve çıkartma yaptığı biliniyor.

 

Bu takımadalar, Sokotra adı verilen bir büyük adayla onun yakınındaki beş küçük adadan oluşur. Yemen’e ait olan Sokotra takımadaları Arap Yarımadası’nın 350 km güneyinde Hint Okyanusu’nun içinde yer alır.

 

Bu adalar daha önce Yemen’in Aden vilayetine bağlıydı. 2004 yılında Hadramut vilayetine bağlandı. 2013 yılında ise Sokotra vilayeti adıyla ayrı bir vilayet oluşturuldu. 

 

Takımadaların ana adası niteliğindeki Sokotra adası konumu itibariyle stratejik olduğu gibi aynı zamanda çok farklı bir bitkisel örtüye sahip olmasından dolayı büyük ilgi çeken turistik bir adadır. Dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan çok ilginç ağaçlar ve bitkiler bu adada mevcuttur. Ağaçların şekillerinden dolayı turizmle ilgilenenler burayı uzaydan gelmiş bir ada olarak nitelerler. Sadece ağaçları ve bitkileri yönünden değil, yer şekilleri, kayaları, sahil şeridinin garip görünümleri yönünden de son derece dikkat çekicidir. 300 km sahili var. Dolayısıyla buranın aslında dünyada iyi tanıtımı yapılsa adayı ziyaret eden turistlerin sayısının hayli artması muhtemeldir. Adanın yerli nüfusu ise 130 bini bulmaktadır.

 

BAE daha önce kendince buranın güvenlik ve düzenini sağlama iddiasıyla adaya asker yerleştirdi. Fakat Yemenli yetkililerin adaya girmelerini engellemeye başlaması BAE’nin amacının sadece güvenlik ve düzeni sağlamak değil aynı zamanda bu adaya el koymak olduğunu gözler önüne serdi. BAE’nin gönderdiği askerler Sokotra adasındaki havaalanını ele geçirdiler. Yemenli güvenlik görevlilerini de adadan çıkardılar. Sonra Yemenli yöneticileri Sokotra Havaalanı’na sokmamaya başladılar. 

 

BAE’nin bu tutumu tabii ki Yemen’deki Aden hükümetiyle arasında ciddi sorun oluşturmaya başladı. Yemen hükümeti BAE’nin Sokotra’daki askerlerini çekmesini ve Yemen’in topraklarına göz dikmemesini istedi. Suudi Arabistan’ın da müdahalesiyle adaya meselenin çözümü için bir heyet gönderildi. Ancak BAE’nin askerleri Yemenli yetkilileri adaya sokmadılar. Yemen kaynakları BAE’nin gönderdiği askerlerin buranın kendi adaları olduğu mesajı veren bir tavır sergilediklerini ve Yemenli yetkililerin çalışmalarını engellediklerini dile getirdiler.

 

Daha sonra Suudi Arabistan’ın biraz daha etkin bir şekilde devreye girmesi üzerine BAE adadaki askerlerini çekti. Ama burayı kontrol altına alma planından ve oyunlarından vazgeçmedi. Bu kez güneyde ortaya çıkan ve Yemen’in güneyinin kuzeyinden ayrılmasını, böylece eski iki Yemenli düzenlemeye geri dönülmesini isteyen ve Aden’deki hükümete karşı da isyan başlatan Güney Geçiş Konseyi’ni yönlendirerek Sokotra adalarında fitne ve karışıklıklar çıkarmaya başladı. 

 

Güney Geçiş Konseyi’ne bağlı silahlı gruplar 5 Ekim 2019’da Sokotra’da yönetimi ele geçirmek amacıyla bir darbe girişiminde bulundu ama başarılı olamadılar. Sonra da yine bu ayrılıkçı örgüte bağlı milisler zaman zaman çatışmalar çıkardılar. Geçtiğimiz günlerde de yine ortalığı karıştırmak için çeşitli grupları harekete geçirdiler. 

Google+ WhatsApp